Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Manga, mai tare ca anime?

#31
Mă simt tentată să aleg tot manga. Unele anime-uri care mie îmi plac foarte mult s-au terminat și m-au cam lăsat în ceață, așa că m-am apucat să citesc și manga-ul. Spre exemplu Claymore, Pandora Hearts, Vampire Knight sau Rosario+Vampire (ultimele 2 nu mi-au plăcut ca anime absolut deloc, dar ca manga le-am adorat).
În manga acțiunea e muuuult mai complexă decât în anime, se întâmplă mult mai multe lucruri, se dau mult mai multe explicații. În Claymore anime lupta dintre Claire și Priscilla a fost lame, în manga a fost mai interesantă. În manga, de asemenea, Galateea nu mai vede, luptăroarele se întorc după 7 ani să distrugă organizație, Miria cred că-i moartă, Claire e vai de capul ei, Helen și Deneve sunt ele însăși...
Dar...
La seriile cu foarte multe capitole și episoade, ca Bleach, autorii tind să bată câmpii și să se lungească mult și bine. Dar e mai bine să te uiți la anime decât să citești manga-ul, fiindcă luptele nu sunt scoase în evidență foarte bine în manga. Eu una nu am înțeles mai nimic din ultima lupta a lui Ichigo cu Aizen, era mult negru, troscăneli și nu mai știu ce.
Hmmm...
[Imagine: sdfbnm.png]

Despite your best efforts, people are going to be hurt when it's time for them to be hurt.
~ Haruki Murakami~

#32
E mai bună manga decât anime şi mult mai tare. Nu ştiu de ce, dar mă atrag mai mult decât anime-urile. Şi pot citi o fraza pe care nu am înţeles-o de prima dată de n ori, până îmi dau seama despre ce era vorba sau să mă uit la o imagine care mi se pare mai atrăgătoare cât vreau eu 15.
[center][Imagine: 2isxfr.jpg][/center]
Mulţumesc, Abbeh. Ly <3.

[center][Imagine: lh4lc.gif][/center]

#33
Corect, mana este mult mai grozava decat animeul, cum s-a spus deoarece manga este cu mult inaintea animeului gen Naruto. Adica acum, sa o luam asa, daca va ajunge in anime Sakura sa se intalneasca cu Sasuke prin ianuarie-februarie atunci va fi fix cu un an in urma deoarece ei sau intalnit in manga la inceputul acestui an.
Insa unele nu prea imi plac deoarece tine cel putin o luna pana apar insa asta tine si de creatorii sai.

#34
Sincer...da! Pentru ca in manga totul este mai detaliat, poti intelege mult mai bine, e mult mai complexa. Dar asta doar la anumite anime-uri, caci am urmarit cateva care respectau tot ce se intampla in manga. De obicei la anime-urile care au doar doua sezoane, manga este mult mai buna si pentru ca merge in continoare, dar si pentru ca totul este explicat mult mai bine.
[Imagine: grellslutcliffbyhowling.gif]


♥ Live Every Second Like It Was Your Last One ♥


[Imagine: mukurosignbynaladrield3.png]

[Imagine: sigg3.jpg]


#35
Ciudat ca e prefer manga, dar intodeauna ma uit la anime ci nu la manga. Am descoperit lumea anime si manga prea tarziu pentru mine, adica la o varsta cand am inceput: sa invat si sa lucrez.
E mai rapid sa intri pe "google", sa scrii un titlu de anime in "casuta aia libera" si sa dai click pe "search" si gata, animeul dorit in cateva secunde. Acum doar trebuie cateva ore ca sa-l vizionez si atat.Da, manga e mai interesanta, cum sa spun mai bine 39... "palpitanta", dar cat timp trebuie sa citesc un capitol?! din pacate nu as avea atata rabdare pentru o manga........trist, dar adevarat. Desi, foarte multe momente cheie din manga sunt taiate in anime sau in seriale[asiatice], dar imi folosesc imaginatia.10

Citat:De obicei la anime-urile care au doar doua sezoane, manga este mult mai buna si pentru ca merge in continoare, dar si pentru ca totul este explicat mult mai bine.
Trist. Asta inseamna ca nu stii sa cauti bine.

( Apropo:"in continoare" se scrie corect " in continuare" )
[Imagine: aaaakip.jpg]

#36
Mie sincer imi place mai mult manga. Poate pentru ca la anime nu prea am rabdare sa ma uit. De obicei in manga, personajele sunt desenate mai frumos, mai detaliat. Povestea e mai complexa si sunt unele replici care te dau pe spate.
Primul manga pe care l-am citit a fost Vampire Knight, pentru ca eram foarte fascinata de poveste si vroiam sa stiu neaparat cum se continua. Si de atunci citesc mai mult manga decat sa ma uit la animeuri.

#37
Off...Ce complicat e.Eu nu as zice ca manga e mai tare ca anime.Ce.i drept in manga sunt multe faze pe care nu le da si in anime(Cso! Zuppy05 ) insa in anime poti vedea personajele cum se misca,le poti auzi vocile...Nu stiu...Mai degraba anime decat manga (si ce tare ar fi ca episoadele sa fie exact ca cele manga).In fine cand n.ai Tv,ploua sau esti plecat e grozav sa ai langa tine manga ca sa citesti :ha:



:bye:

#38
In ultimul timp eu am inceput sa citesc manga decat sa ma uit la anime-uri si am descoperit o diferenta destul de mare dintre cele doua . Singura diferenta care am gasito pt mine este ca ma simt diferit cand citesc un manga decat un anime si ma ia mai putin timp sa citesc un manga decat sa ma uit 25 de min la un episod care imi arata doar 3 capitole sau mai putin din manga .
[Imagine: harada03.gif]

#39
La inceputurile inceputurilor aka atunci cand nu stiam ce e manga .. in urma cu 7 ani cred? iubeam animeurile, nu trecea o zi fara ele, dar am descoperit manga si totul s-a schimbat. Acum astept saptamanal minim 5 updates si zilnic caut capitole din manga lunare sau ocazionale, desi updating-ul este enerant, merita pentru ca povestea nu contine filere sau episoade fara logica, iar uneori glumele sunt mai amuzante in manga decat in anime.
In plus se incarca mai repede pe un net slab si uneori se gasesc mai repede ca animeurile... doar uneori.
Dupa cum spuneam, mai nou manga este maea mea iubire, desi nici animeurile nu sunt prea in urma. :love:
[Imagine: Anime_Vector_Signature_by_iNegacion.jpg]

#40
"La inceput a fost animeul, si dupa a fost manga."

Cel putin, pentru mine. acum, afirmatia ar trebui continuata:

"... si tot manga a ramas."

Nu am mai vazut un anime de mult.
Animeurile au farmecul lor, cu personajele in miscare, culori la tot pasul, etc. etc., dar un manga este mult mai muncit si altfel realizat decat un anime, tocmai pentru ca nu are nici culori la discretie, nici miscare, or mai ales elementul cinetic trebuie integrat astfel incat plot-ul unui manga sa fie dinamic.

Totusi.
Nu poti compara un anime cu un manga, fie ele cu acelasi nume si stil. De exemplu, Hellsing. Animeul nu se aseamana cu manga-ul pentru ca este altceva, personaje principale comune sau nu. Personal, prima data am vazut anime-ul, dupa OVA-ul si abia dupa manga-ul. Actiunea din anime e total diferita de manga, dar era mult mai serios realizata, pe cand in manga, totul era facut intr-un stil mai amuzant si uneori personajele erau desenate mai naiv. Recunosc ca in cazul prezentat, Hellsing OVA si anime mi-au placut mai mult decat manga-ul.

(07-07-2007, 01:30 AM)Kyo A scris: eu unul zic ca manga este mai buna, deoarece , mai mereu povestea este dusa cu mult mai departe in manga, iar in anime este lasata undeva in pom, sau nu este inca terminata. asa este in cazul naruto, sau bleach.

in hellsing, ova-urile au inceput sa se ia dupa manga acum, serialul nu prea a avut legatura cu manga, icognito nici macar nu apare in manga.

Kyo, pana la urma, tu ce cauti la un anime? Sa fie versiunea colorata si dinamica a manga-ului, dar sa ramana copie fidela? Sau sa fie ceva ce sa atraga de la sine? Eu ma uit dupa latter.

(02-09-2007, 07:10 PM)Flaw A scris: Recunosc insa ca am vazut mai multe anime-uri de calitate ( dupa standardele mele ) decat am citit manga-uri de calitate ( tot dupa standardele mele )

Eu invers 21




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)