Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Manga, mai tare ca anime?

#21
Hmm,nu prea stiu ce sa zic,totusi votez pentru anime.Nu citesc foarte des manga si chiar daca o fac,inteleg mai bine sentimentele personajului,ce gandeste,cum gandeste,expresiile acesteia.Deci anime mi se pare mai potrivit decat manga,chiar daca sunt lucruri diferite(nu total diferite) 10
Si ii dau dreptate lui Baunne .In timp ce vezi un singur episod dintr'un anime,poti termina un manga care are 3-4 capitole 3
Dar eu tot anime votez,cuz nu's o prea mare cititoare de manga ^^
[center][Imagine: chibi_2894.gif]
, chibi-ul lui Kayura

Toate povestile se termina cu Happy Ending , ai observat ? Afla`mi povestea si va fi cu totul diferit ... : (
[Imagine: hv895w.jpg]
[/center]

#22
Sunt situatii in care un anime poate trage un manga in jos, la fel cum un film poate trage o carte in jos..

Va dau un exemplu, primul care imi vine in minte: Angel Sanctuary. Anime-ul are 3 episoade, manga-ul 120 de capitole. Personal, anime-ul mi-a placut, insa merita peste 30 de episoade. Desi eu mai las de la mine, si de obicei imi plac lucrurile destul de usor daca se incadreaza in genul pe care-l caut. Uneori, este suficient sa ma atraga subiectul, insa un alt om, care "taie in carne vie" poate fi de alta parere.
La fel este si cu Vampire Knight, manga-ul are mult mai multe laude decat anime-ul. Bine, VK in sine nu prea ma atrage, am vazut animeul, al doilea sezon mi s-a parut deceptic, iar din manga am citit cate ceva... Tot asa, la inceput mi-a placut, insa apoi am citit-o mai mult din lipsa de altceva.

Da, deseori in manga sunt mai multe explicatii, chiar uneori anime-urile nu-s facute strict dupa manga-uri, si in general anime-urile nu se intind la sute de episoade, mai ales la shoujo-uri, la shounen-uri intalnesti. Si altfel prezinti in 30 de episoade, altfel in 100 de capitole de manga. Plus.. intai este facut manga-ul, nu anime-ul, probabil de-asta manga-urile sunt considerate mai bune. Intr-un fel, sunt de acord.

#23
Ok la capitolul asta sunt de acord cu Ahmon un manga are mult mai multe explicatii si starile personajelor sunt prezentate altfel.Un alt exemplu ar fi Itazura na kiss un manga neterminat,dar totusi foarte reusit,in anime detaliile nu sunt prezente si pot zice ca si actiunea e mult prea rapida.
Dupa parerea mea manga bate anime-ul cu mult in orice privinta.

#24
Well ... Poate unii oameni, prefera sa citeasca manga, decat sa urmareasca la televizor anime-uri, sau viceversa. Acum nu pot spune ca este mai tare ca anime, dar eu citesc mai mult manga pentru ca nu mai am programul animax pentru ca a fost scos din grila de programe rcs/rds .
Unora li se pare ca manga este mai interesanta, altora ca anime, fiecare are parerea lui.

Da, uneori apar deosebiri intre manga si anime. Poate in manga este explicat mai bine ceva. De exemplu, in manga-ul Inuyasha sunt detaliate actiunile, este mai detaliat decat Inuyasha anime.
[Imagine: 212ctp4.gif]
'Cause you are so beautiful
Nal sumsuiga haneun ne ibseul saranghandanmal oh
'Cause you are so beautiful
Nae geoteman meomulreo(keudae namanui).





















#25
Unora le place să se uite la animeuri, altora să citească mangauri. Fiecare are preferinţele lui.
Mie îmi plac mai mult animeurile. Îmi place că sunt color, există muzică, pot vedea cum au vocea personajele şi că este animaţie [ adică....există o mişcare ] . Nu prea citesc mangauri pentru că nu prea am timp şi nici nu mă tentează căci sunt alb-negru.
Sunt unele situaţii în care mangaul să fie mult mai reuşit ca animeul. Spre exemplu, unele mangauri au mai multe capitole decât animeurile şi, după ce se termină animeul, poţi să continui să citeşti pe net mangaul.
Cum am spus, fiecare are diferite preferinţe. Eu prefer animeurile, dar şi mangaurile îmi plac.

#26
Aici e, mai repede, o diferenta de opinii. Este adevarat ca fiecare are plusurile si minusurile ei, insa diferentele prea mari nu sunt. Asa cum un autor poate face un manga foarte bun alb-negru (neluand in calcul mangaurile color, si asa putine la numar) pentru ca are inspiratie sau talent, asa si unul care se ocupa de animeuri poate face personaje grozave fata de un alt autor X care nu se prea pricepe la manga. In anime actiunea este pur si simplu desenata pas cu pas pe hartii care apoi sunt derulate foarte repede si asa ajungem la miscari mai detaliate in anime decat in manga, care doar surprinde esentialul actiunii. Animeul este conceput de la cap la coada de o echipa de oameni care se ocupa si de muzica, si de voci si de sunetele care apar pe parcursul unui episod, pe cand in manga aceste lucruri nu sunt prezente. Manga face mai mult apel la imaginatia cititorului decat face animeul in cazul privitorului, deoarece nu avem date vocile personajelor, nu avem sunetele care nu intotdeauna se potrivesc si acelasi lucru si cu unele melodii din timpul unui episod. Sunt, insa de parere ca niciun manga bun la un momentdat nu ajunge sa nu aiba si o versiune anime, nu numai pentru bani, ci si pentru cei care prefera sa vizioneze decat sa citeasca. :3
[center][Imagine: ed6a425.png][/center]

#27
Depinde.
Imi place mai degraba sa vad un anime shounen si sa citesc o manga shoujo, decat invers. Intr-o manga shounen ce pot sa vad? Numai "BUM","PAC", mult fum/praf si gata...si eu trebuie sa ma prind de miscari si sa-mi mai si dau seama ce s-a intamplat acolo.Si asta ma depaseste ce-i drept..oi avea eu imaginatie, dar deja este prea mult.In schimb, cand vine vorba de shoujo, animeurile ma plictisesc (sa vad 25 de minute pe doi cum de indragostesc inceeeet, inceeet unul de celalalt?). In cazul asta mai bine citesc o manga unde sentimentele ies si mai bine in evidenta, si nu sunt nevoita sa o lalai cate juma' de ora la capitol.
Cat despre grafica? La animeuri daca nu e perfecta, nu ma uit.In schimb, la manga, am intalnit tot felul de stiluri diferite, si nu ma deranjeaza o grafica mai putin buna...si asa ma pot concentra mai bine pe poveste.
Nu-mi place in schimb sa citesc o manga dupa ce am vazut animeul.Nu-mi pasa daca e lasat sau nu in pom, daca asa au vrut producatorii atunci asa sa fie.Cred ca nu am rabdarea sa revin peste aceleasi faze care au aparut si in anime.Si daca totusi citesc si manga dupa ce am vazut animul inseamna ca mi-a placut prea mult, fara vre-un alt motiv.
Pe scurt, dupa parerea mea manga primeaza.Mai scurta(ca timp alocat), mai buna, mai relaxanta.Si...atat
Legile lui Murphy:
Daca ceva functioneaza, nu-i bine sa-l repari.
*
Sexul este unul din cele 9 motive ale reincarnarii. Celelate 8 nu sunt importante.
*
Tot ce e bun: ori e imoral, ori este ilegal, ori ingrasa.

*My anime list*

#28
Pai, de obicei, prefer un anime in loc de manga. Singurul manga care mi-a placut la nebunie a fost si este Loveless. Insa, am impresia ca in manga ai parte de mai multe detalii, mai picante 21 sau mai putin picante. Cateodata, ma calca pe nervi faptul ca anime-ul nu urmeaza manga. Insa in general, prefer un anime, dar daca nu gasesc acel anime, merge si manga, normal :X
[Imagine: ak8THBQ.png]


#29
e acelasi lucru ca si filmele facute dupa carti... evident ca de cele mai multe ori manga va fi mai buna, pentru ca are libertatea de a oferi mai multe detalii decat anime-ul, care pe langa faptul ca are un timp de rulare limitat, are de multe ori si audiente diferte fata de manga, deci pot fi detalii importante in manga sarite in anime pentru a-i usura curgerea, sau pentru a nu supraincarca audienta, ca sa zicem asa...

daaaar... desigur ca exista si momente in care manga e batuta de anime... deci ramane de vazut...
[Imagine: KONgirlssleeping-small.jpg]
[Imagine: chibi_137.gif]
Ka, chibi-ul lui JavaLeen

Favorite quote: "Don't tell me he wants to conquer the world? Can't he come up with something more original?" - Lina Inverse (Slayers)

#30
Eu aleg manga ;x Am un motiv pot spune eu intemeiat . De exemplu la anime-uri gen Naruto , Bleach si multe altele manga este mereu inainte si chiar daca nu ne dau mereu informatii in plus in anime-uri se lungesc cu un nr din manga pe 2 -3 episoade 10 Si nu toate manga-urile au anime-uri :X Manga-urile sunt gen cartile si imi place sa citesc ;x Cu toate ca nu prea citesc manga-uri lungi ca ma plictisesc , decat NAruto , Bleach si restul sunt lungi , ma rog si unele exceptii , ador manga-urile :X Sunt povesti unice interesante :X Ce sa mai spun ... a da . Nu pot spune ca manga este mai tare ca anime , deoarece ambele sunt unice in felul lor ;d Depinde cand , unde si cum ne vine noua , ori sa ne uitam la un anime ori sa citim ceva poate un manga.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)