Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

M-ai invatat sa iubesc din nou !

#11
Well, am citit tot si dupa am constatat ca acest fic este unul esuat. Poti lucra mult mai mult la el, insa pe tine nu te preocupa un capitol mai multe ore, ci doar sa termini mult mai repede ca sa nu iti scoata ala si ala ochii ca nu ai scris nimic. Eu stiu ca voi toti puteti scrie ceva calumea, nu cred ca un copil de clasa IV sa nu poate scrie o compunere expresiva macar despre vara, totusi am trecut si eu prin clasa aceea -.-' .

Sa incepem cu inceputul. Ca sa incep cu inceputul , o sa incep de la inceput .
Eu ma numesc Sakura Haruno si am 17 ani. Parul meu este roz, | space | asemanator culorii florilor de cires ,iar ochii mei au culoarea ierbii proaspete . Mama mea a murit cand eram mica , iar tatal meu este om de afaceri . Numele lui este Etsuko.


Deci acesta este toata povestea Sakurei, nimic mai mult, plus dasta la inceput, prima fraza a fost varza, tu ai citit ceea ce ai scris? :| Ai repetat acel cuvant si ai facut o expresie de m-a lasat gata. Mai bine incepeai cu "era o zi frumoasa de vara" .
In al doilea rand ai scris ca ai parul ca culoarea florilor de cires . Ei bine, mai bine ai exclude "culoarea" , suna mai bine "Parul precum florile de cires" . Ne dadeam singuri seama ca este vorba de culoare si nu alceva $-)
Hai fie de la mine. Trecem de primul capitol. Acum sa vorbim in mare parte.

Tu in doua randuri scri ca ea este acasa , se imbaraca, isi ia la revedere la tatal ei si plus siesta de dimineata si tot ce se poate face DIMINEATA ! In doua randuri scri ce a facut fetita la scoala. In alte doua randuri scri despre cum Sasuke plange ca un copilas. Marea majoritate a ficului tau sunt niste baliverne. Ne bagi prea repede in subiect ! Grabesti actiunea !
Alt lucru este descrierea. Am mai zis si o sa mai zic de cate ori este nevoie ! Nu descrieti suficient, doar ochi personajului, parul si vestimentatia. :| Alta descriere nu mai exista? In cazul tau nici macar descrierea fizica al lu' Sasuke, Ai zis doar ca are parul brunet, mai lasat pe mine sa decid totul despre el, daca nu as fi vazut anime'ul sa fiu eu a dracu' daca stiam cum arata Sasuke :| .

Alt lucru important legat de descriere, sa sti ca sunt eu iar a dracu' si nici nu stiu cum arata Sakura nici din descrierea prea "buna" facuta de tine $-). Scuza-ma, sunt prea oarba.
Dupaaaa vine dialogul in capitolul III. Deranjator de MUUULT , chiar sec si foarte des intalnit, eu te cred ca monologul este mult mai greu de scris, dar nu trebuie sa abuzezi asa mult de dialog . Greseli de gramatica nu mai zic ! haolooo domnule dar daca nici sa iti corectezi capitolul nu esti in stare, eu ma dau cu capul de pereti O.O.
Titlul nu imi exprima numiccc , este foarte seeeec, te inteleg ca din primul capitol Sakura a inceput sa iubeasca, buuut de ce ai mai pus acel titlu? :X. Puteai sa zici ceva de genu' "no inspiration " . Era mai bine :X

Lasand esecul din gramatica si etc, etc, sa comentam ce contine ficul tau, sau cel putin ce mi-ai dat impresia sa cred.


Sasuke e un plangacios [ohh puiule, vin' la mamii ]
Sakura e si ea o smiorcaita cu fite ce se plange ca e grasa [ohh hai si tu la mamica, Sakurika ]
Mya, ce o fi cu ea, tot nu am inteles, sa o ierte D-zeu, dar parca era iubirea lu' Sasuke, dar dupaaaaaa [Vine Sasuke cu argumente] e cea care l-a facut defapt pe Sasuke sa uite de frumoasa Sakura $-)
Apooooi Naruto obsedatul, vine si el si isi jura ca Sakura va fi a lui !!!! TA-NA-NA-TA-NA-TAAAAAM

Chair ma intreb ce se va intampla dupa. $-)

Scuze dar tu ai vrut critici , sooo sorry ca am abuzat de dorinta ta ! [nu e ceva de care sa fi mandra incat sa zici ca esti in stare sa citesti ceva dur] eu inca n-am fost dura. Sa nu de-a naiba sa vina Lynn aici :X .
Citez ca sa nu ma critici tu dupa Va astept cu criticile alea repede :-w

P.S. :alea de sus care au zis ca sunt rele :X... va zic eu , Nu sunteti :X


la revedere, ne vedem la urmatorul capitol !
Orcine ar fi spus că aşa e Sfârşitul
Credeam c-o să fie cumplit, dureros
Când colo, sfidând la amurg răsăritul
Fu cum nu se poate mai pur, mai frumos . . .


[Imagine: 590860ruyjz7bfx6.gif]

[Imagine: chibi_2356.gif]
Tanya, chibi-ul lui SaKu_AnGeLs_SaSu

#12
Da deci ficul tau mi se pare absolut genial ..Adica sincer nici nu m-am uitat la descrierea ce nu exista la lungimea capitolelor care scartaie .
Pai actiunea e super .O ador e superba.Dialogu e foarte bun si nu e sec deloc.:X
Bine ,s-a exagerat cu "ficul asta e esuat"..nu-i adevarat numai ca trebuia sa lucrezi mai mult la el.Baga descrierea si fa-o frumoasa.Capitolela lungeste-le prin acea descriere si prin actiuni de durata ,dar la fel de intresante ca deobicei.
Pai mie chiar imi place si nu m-am uitat la greselile de tastare si la restul.Ideea e suta la suta originala si o ador.Si pot spune ca dintre toate ficurile pe asta il ador si ii dau nota 10 cu felicitari.Adica da ai avut multe defecte ,dar idea si felul in care ai pus-o in pagina m-a atras extraordinar de mult.Si sincer nu m-a deranjat nimic din faptul ca nu te-ai incadrat in reguli.E pentru prima data cand am sustinut ca imi place ceva care nu sta la locul lui in regulile de baza.
Pai eu te felicit inca odat si te rog ,te implor continual de dragul meu macar.Imi place tare mult.Ar fi tare pacat daca l-ai lasa de izbeliste.Arata-le celor care te-au comentat de rau ca ai curajul sa lupti si sa mergi mai departe asa de rau cum e .Si bineintels ca poti sa faci ceva mai calumea asa cam ca la carte .Ok?
Bine ,ceau!
Te implor sa vii cu nextu .
Bye!:pls:



JAPAN LOVER ....
TE ADORA :love:

JAPAN LOVER ....
TE ADORA :love:

#13
Pai imi place foarte mult ideea,adica este cat de cat frumoasa si ai dezvoltat-o destul de frumos de la inceput si pana acum.
Desi acum sa fim sinceri actiunea mi se pare cam grabita.Stai linistita ca nu vrem deja jinalul ficului.Mie una imi plac cele care sunt mai lungi.
Greselile de gramatica nu le mentionez,dar sa sti ca daca ii dau un edit ele vor disparea si va fi un capitol mai frumos fara ele.
Oricum,iti dores mult succes!
Astept next-ul!
Bye!:X
I wanna feel that i`m love.. ♥
I wanna feel you.. ♥
I`m laying down on the floor, ♥
I can`t believe I`m alone.. ♥
I`m begging you on my knees, ♥
Please come back, come to me ! ♥
I feel the beat of your heart, ♥
To stay away, be apart ! ♥
I want, I need you so much. ♥
All my love, all my love, all my love is on fire, ♥
Like the sun, like the sun, like the rain down on me ! ♥

#14
Buna ! Pentru inceput , vreau sa-ti metionez ca si eu am tot unsprezece ani .

Critici :

Dialogul nu atrage cititorul , este sec si banal . Replicile sunt dezvoltate dar nu in asa fel in cat sa atraga cititorii .
Descrierea ... hmm ... ce sa mai zic ?! Lipseste TOTAL ! Nu ma refer la descrierea fizica , ci la cea sentimentala . Este adevarat ! E important sa descrii personajele , peisajele , obiectele ... dar este FOARTE IMPORTANT sa descrii SENTIMENTELE !
Actiunea ... uhhh ... zici ca o alearga cineva ! Zii sa se opreaseca !
Naratiunea ... hai sa-i spunem ... " bunicica " ...
Greseli ai FOARTE MULTE ! Dei fi atenta caci asta nu e bine .

Sfaturi :

Incearca sa scri cu diacritice .
Lasa-ti imaginatia sa zboare !
Adauga descriere ficului si nu mai grabi actiunea .
Inainte sa continui ficul , iti sugerez sa citesti putin ( mai mult ) . Cartile te ajuta sa inveti sa te exprimi mai bine .

P.S.-uri :

Imi cer scuze daca acest comentariu te-a suparat , dar nu incerc decat sa te fac sa evoluezi .
Sper sa ti cont de sfaturile mele .
Important este sa nu te dai batuta ! Daca vei tine cont de critici fi sigura ca vei evolua ! Tot ce ai tu de facut e sa mai lucrezi la fic ;) !
Foloseste figuri de stil !
Foloseste epitetul !
Inainte de a posta un capitol , citeste-l de cateva ori cu atentie ! Astfel vei putea sa-ti corectezi greselile . Daca nu , poti lua id-ul cuiva care este mai priceput la capitolul " FICURI " si il poti ruga sa te ajute .

Urare :

Iti urez succes si sper sa te perfectionezi ! Nu te da batuta ! Chiar daca esti la inceput , vei vedea ca in timp , vei EVOLUA FOARTE MULT ! Pa-pa si te poop ( pwp :* )
[ Scuze daca am greseli de tastare in comentariu ]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Naruto] P. S. Sa stii ca te iubesc naruhinasasusaku 2 2.948 16-09-2013, 09:14 PM
Ultimul răspuns: Little Star
  Am realizat ca te iubesc CandyGirl 25 14.185 28-12-2011, 10:17 PM
Ultimul răspuns: CandyGirl
  Pentru ca inca te mai iubesc Debb.' 41 33.312 22-09-2011, 09:00 AM
Ultimul răspuns: DeMentă
  Complicat,dar tot te iubesc. Îngeraşş 1 2.332 06-09-2011, 05:33 PM
Ultimul răspuns: crazy little red
  Pentru că iubesc să trăiesc. SnowFlake. 96 27.938 15-07-2011, 08:48 AM
Ultimul răspuns: Kayla.
  Tu m'ai invatat sa iubesc ♪RockPrincess♪ 31 14.851 03-07-2011, 11:50 PM
Ultimul răspuns: ♥FallenAngel♥
  Eu inca te mai iubesc Juneko 5 4.669 03-04-2011, 01:21 PM
Ultimul răspuns: Miranda.
  Vreau sa te iubesc! Karinutzzza 7 4.669 08-03-2011, 06:20 PM
Ultimul răspuns: Karinutzzza
  Te iubesc Ioanna ღ 17 8.947 26-01-2011, 08:08 PM
Ultimul răspuns: •нąкü•
  Invata-ma sa iubesc Alexi 34 19.860 12-03-2010, 07:10 PM
Ultimul răspuns: pufu_pis_pis


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)