Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Luna plina.

#1
Capitolul 1 – Inceputul.


Marţi, o altă zi plictisitoare de marţi aproape se terminase, de ce aproape ? Un singur cuvânt : biologie, aceasta era ultima oră din ziua de marti. Ora nu se terminase inca, era abia si jumatate, stiu asta pentru ca ma uit des la ceas, la toate orele, nu te mira de mine, cu siguranta si tu faci la fel. Linistea pusese stapanire pe clasa mea decand profesoara ne-a spus sa copiem lectia din carte si pana acum, nu scriam cu adevarat, doar ma prefaceam, pe cine ar interesa ceea ce avem in corp, e de ajuns sa stiu ca am o inima si doi plamani.
Si dupa cum stim cu toti, timpul nu sta in loc iar ora de biologie se terminase, cu chiu cu vai dar se terminase, odata ce clopotelul ne-a deschis portile libertatii, pe langa sunetul dulce al libertatii pe care clopotelul il scotea mai auzeam si vocea pitigaiata a profesoarei care incerca sa ne spuna ce tema avem, de ce se mai chinuia, nu stiu, oricum nimeni nu si-ar fi facut tema. Profesoara ia catalogul plin de 3 si 4 cu ea dupa care paraseste clasa iar noi iesim dupa ea, ce sa faci, regula liceului, mai intai iese profesorul din clasa si apoi restul elevilor, ori asta, ori detentie joia dupa ore. Fiindca stateam ultima in banca de la fereastra am iesit ultima din clasa, mai bine asa decat sa ma inghesui pe usă, usă care nu mai avea mult si era rupta din balamale, a mai fost odata rupta, dar cel mai probabil asta s-a uitat deja. Am iesit din clasa vazandu-mi colegii cum inaintau pe holul lung al scolii si pe scari in jos pana la parter, etajul doi, ce sa-i faci, peretii erau vopsiti in alb imaculat, irezistibil pentru cei care au obiceiul de-a scrie pe pereti, pasii colegilor mei rasunau pe holurile goale, mai ales tocurile fitoaselor din clasa mea, le detestam, defapt, detestam toti colegii din clasa mea, de aceea nu aveam nici un prieten, dar nu eram prea interesata de acest mic deteliu, cu sau fara prieteni e tot aia. Liceul era cam gol, defapt, martea eram singura clasa din liceu care termina la ora 20:00, desi se suna la 19:50, dar asta nu e important.
Dupa ce am coborat multitudinea de scari am ajuns la parter, astept putin sa plece toti colegii mei ca sa nu le mai aud vocile, le-am auzit destul pe ziua de azi, si de un semestru jumatate in coace. Of Doamne, ce am facut sa merit asta, acum s-au dus la baie, nu puteau sa se mai tina pana ajungeau acasa ? oricum ele sunt cele care se laudau ca stau la 2 pasi de liceu, dar ce sa le faci ? fitoasele, sunt tot fitoase, imi spun eu in gand oftand usor, imi pun ghiozdanul pe un umar si ma indrept spre iesirea din liceu, deschid usa cu putere si o trantesc in urma mea, ajunsa in curtea scolii vad alti dobidoci care stau de vorba, de ce dracu nu se duc acasa nu pot sa inteleg, le e chiar atat de drag de acest liceu ? Eh, cui ii pasa ? eu oricum vreau sa ajung acasa si sa fac o baie lunga si linistita, singura.
Ajung in fata portii , cel putin acolo nu mai era nimeni, arunc o privire prin ghiozdan si vad ca nu am cartela de metrou deci merg pe jos, merg cativa metri si ajung pe bulevardul principal, ca pe orice alt bulevard, multa lume, multe masini, multitudini de ecrate publicitare si multe magazine, mergeam linistita pierdundu-ma printre multimea de oameni si uitandu-ma degustata la hainele purtate de manechinele din magazine, cum ar putea cineva sa poarte asa ceva nu stiu, ce haine patetice, pe zi ce trece deveneau si mai patetice, imi intorc capul si ma uit inainte, nu doream sa dau peste vreun mosneag si sa imi faca observatie, fix de asta nu aveam chef. Si gata, aici se termina drumul meu pe bulevard, intorc capul si vad strada intunecoasa pe care trebuie sa o traversez zilnic, de ce oare casa mea era tocmai la capatul acestei strazi ? nu stiu, dar daca este un lucru pe care il stiu acela este faptul ca nu este chiar o strada, e mai mult o alee, una pe care nu imi place sa pasesc, dar se pare ca sunt nevoita sa o fac daca vreau sa imi fac acea baie fierbinte. Hai sa iti zic de ce nu imi place sa merg pe acesta alee, cand am spus intunecoasa, chiar este intunecoasa, si de ce este intunecoasa ? pentru ca nu are stalpuri de lumina decat la intersectia cu alte alei sau strazi, si acelea sunt numai patru, stiu sigur ca sunt patru, le numar mereu cand trec pe aici, rareori mai trece cineva pe aici la ora acesta, mai vad lume de dimineata. Mergand cu pasii mei mici, apasati dar totusi repezi ajung aproape de ultima intersectie cu aleea, adica destul de aproape de casa mea. Ajunsa in fata stalpului de luminare ma opresc cand aud o voce groasa care imi spune :
-Hei roscato!
Ma uit in jur, nu vad pe nimeni, atunci de unde a venit acea voce ? eh, probabil mi s-a parut asa ca am continuat sa merg, abia daca fac cativa pasi si aud un zgomot din spatele meu, ma intorc si vad un baiat cu parul mai lung ca al meu cu privirea fix atintita spre mine, ma uit mai atenta la el si observ ca are ochii rosi, ma sperii si raman nemiscata pana cand observ ca se apropie de mine, apoi incep si fug pana ajung in fata casei, noroc ca azi m-am incaltat cu tenesi, ajunsa in fata casei ma opresc si ma uit spate, nu vad pe nimeni asa ca respir usurata, ma intorc vrand sa intru inauntru dar raman total paralizata de frica cand vad acelasi baiat pe care l-am vazut mai devreme. El se apropia usor de mine iar eu nu fac nici o miscare, isi pusese mainile pe umerii mei, puteam sa simt raceala din corpul sau, ii simt respiratia din ce in ce mai aproape de gatul meu iar eu speriata il imping cu toata puterea mea apoi tip cat de tare ma tin plamanii si inchid ochii, simtind cum incep sa ragusesc ma opresc, deschid ochii usor si nu il mai vad, ma uit in jur si nimic, speriata intru rapid in casa si incui usa dupa mine.
-Ce-a fost asta ?!
[Imagine: 9qh35v.jpg]

#2
Am observat titlul, care evident se refera la vampiri si nu m-am putut stapani sa nu citesc. Cu toate ca inceputul nu m-a atras chiar de loc, am sperat ca pe parcurs voi observa ca fic-ul chiar merita citit. Trist, dar nu s-a intamplat asta.
Este o poveste banala, plictisitoare, cu multe detalii ce nu isi au rostul. Chiar m-a bufnit rasul la unele fraze, prost concepute. Adica cand si descris despre fitoasele din clasa personajului principal < care trebuie sa mentionez, nu i se cunoaste numele, evident nimic despre ea.> ai intrat prea mult in acel subiect. Pur si simplu, trebuia sa descrii sentimentele de sila pe care personajul principal le poarta acelor persoane dar intr-o singura fraza si la obiect. Tu te-ai lungit si ai facut chiar sa fie plictisitor. Apoi la faza cu hainele, a fost comic, pentru ca ma intrebam ce poarta ea daca hainele dintr-un magazin nu ii plac. Ai spus ca erau pe manechin si apoi cum ar putea cineva sa poarte asa ceva si m-am gandit <dar personajul principal ce poarta, frunze?> Sau nu inteleg, de ce nu ai aratat admiratia si dorinta pers. principal de a avea acela haine si ai facut sa o dezguste.
Descrierea, nu cred ca exista sau nu am putut eu sa o recunosc. Singurul fragment in care imi aduc aminte de putina, dar foarte putina descriere e aceea cand ea ajunge pe strada ei. dar nici acolo nu se prea poate numii descriere. Fic-ul are probleme grave de punctuatie. Am vazut locuri in care trebuia pus punct si tu ai pus virgula, asta nu e prea oke. Ai avut repetitii, foarte multe. Am vazut de foarte multe ori scris "de cand", "de cat", "de fapt" legat cat si greseli de tastatura.
Oricum, fic-ul nu e prea reusit si asta pentru ca ai intrat in detalii care nu avea nici un rost sa le spui sau sa le lungesti.

Exista si o parte buna: Chiar daca e prost si in graba facut, ideea este interesanta si imprevizibila. Adica nu stiu care va fi actiunea propriu-zisa a fic-ului. Deci continua sa scri la el, perfectioneaza-te si arata ca acest fic chiar merita citit.

Bafta si multa inspiratie!

#3
Heya(*.*)


Fic nou.Urrra:))

Avand in vedere ca este primul capitol nu pot comenta chiar atat de mult povestea,pentru ca nu este dezvoltata si nu imi pot da seama cine`i cine.Dar dupa cateva capitole voi fi la curent cu totul.Pot spune ca imi place,ideea este originala cat de cat,dar voi vedea asta si in urmatoarele capitole.Am impresia ca este un fic cu vampiri,tot mai raspandite in ultima vreme,probabil noua moda.Si asa,nu ma pot opune,este ficul tau si ideea ta.Insa chiar daca nu este atat de original,cred ca va iesi ceva cat de cat bun de aici.
Tin sa`ti spun ca ai unele fraze banale si chiar nu isi au locul,plus ca nu stim nimic depsre presupusul personaj principal.Nu ii stim calitatiile,defectele,trecutul,motivatiile,gesturile sau cel putin numele,iar asta demonstreaza ca nu te`ai straduit destul de mult,sau poate ai vrut sa ne tii in suspans,desi nu cred.La descriere nu te descurci,este slaba si asta face ca acest capitol sa nu fi extraordinar,sau cel putin atat de bun pe cat credeai.Descrie si tu sentimente,trairi,lucrurie etc.(ai inteles ideea) si ai sa vezi cat de bine va iesi totul.Dialogul este aproape ineexistent,insa nu iti cer sa faci exces de el si as vrea sa fie cat mai putin posibil.Este sec,deci te rog sa remediezi asta data viitoare.La naratiune pot spune ca te descurci mai bine,insa sa nu crezi ca este extraordinar.Este doar bine.Actiunea mi`a placut ca nu a fost grabita,insa la inceput ai lungit`o prea mult si parca s`a miscat cu viteza melcului.Te`ai bazat prea mult pe lucrurile ce ii se intampla "roscatei" intr-o zi si din aceasta cauza revin la discutia de mai sus-->nu am putut intelege despre ce este vorba.Te rog sa dezvolti ideea,sa nu o mai lungesti asa de mult si sa te bazezi pe detalii.Greseli de tastare am vazut vre`o cateva,dar asta nu`i o problema.Cel putin nu am vazut greseli gramaticale.
Cat despre titlu pot spune doar ca imi place,dar nu am uimeste.In plus,titlul ficului ma duce cu gandul la Twilight,si asta ma face sa cred ca titlul nu`i original.
Cam atat pot spune pentru inceput.

Ja ne` si multa inspiratie:*

#4
(22-04-2010, 02:52 PM)Rx~ A scris: Capitolul 1 – Inceputul.


Marţi, o altă zi plictisitoare de marţi aproape se terminase . De ce aproape ? Un singur cuvânt : biologie, aceasta era ultima oră din ziua de marti. Ora nu se terminase inca, era abia si jumatate, stiu asta pentru ca ma uit [ aici e intr-adevar o chestie ciudata ... ai inceput cu trecutul si continui cu prezentul . Foloseste , te rog, un singur timp , pe cat posibil ] des la ceas, la toate orele, nu te mira de mine, cu siguranta si tu faci la fel. Linistea pusese stapanire pe clasa mea de cand profesoara ne-a spus sa copiem lectia din carte si pana acum, nu scriam cu adevarat, doar ma prefaceam, pe cine ar interesa ceea ce avem in corp, e de ajuns sa stiu ca am o inima si doi plamani.
Si dupa cum stim cu toti, timpul nu sta in loc iar ora de biologie se terminase, cu chiu cu vai dar se terminase, odata ce clopotelul ne-a deschis portile libertatii, pe langa sunetul dulce al libertatii pe care clopotelul il scotea mai auzeam si vocea pitigaiata a profesoarei care incerca sa ne spuna ce tema avem, de ce se mai chinuia, nu stiu, oricum nimeni nu si-ar fi facut tema. Profesoara ia catalogul plin de 3 si 4 cu ea dupa care paraseste clasa iar noi iesim dupa ea, ce sa faci, regula liceului, mai intai iese profesorul din clasa si apoi restul elevilor, ori asta, ori detentie joia dupa ore. Fiindca stateam ultima in banca de la fereastra am iesit ultima din clasa, mai bine asa decat sa ma inghesui pe usă, usă care nu mai avea mult si era rupta din balamale, a mai fost odata rupta, dar cel mai probabil asta s-a uitat deja. Am iesit din clasa vazandu-mi colegii cum inaintau pe holul lung al scolii si pe scari in jos pana la parter, etajul doi, ce sa-i faci, peretii erau vopsiti in alb imaculat, irezistibil pentru cei care au obiceiul de-a scrie pe pereti, pasii colegilor mei rasunau pe holurile goale, mai ales tocurile fitoaselor din clasa mea, le detestam, defapt, detestam toti colegii din clasa mea, de aceea nu aveam nici un prieten, dar nu eram prea interesata de acest mic deteliu, cu sau fara prieteni e tot aia. [ Ce e asta ? O fraza kilometrica, iti spun eu . Nu e bine . E adevarat ca e bine ca propozitiile sa fie dezvoltate etc , dar asta e chiar prea de tot , la fel ca multe altele ] Liceul era cam gol, defapt, martea eram singura clasa din liceu care termina la ora 20:00, desi se suna la 19:50, dar asta nu e important.
Dupa ce am coborat multitudinea de scari am ajuns la parter, astept putin sa plece toti colegii mei ca sa nu le mai aud vocile, le-am auzit destul pe ziua de azi, si de un semestru jumatate in coace. Of Doamne, ce am facut sa merit asta, acum s-au dus la baie, nu puteau sa se mai tina pana ajungeau acasa ? Oricum ele sunt cele care se laudau ca stau la 2 pasi de liceu, dar ce sa le faci ? Fitoasele, sunt tot fitoase, imi spun eu in gand oftand usor, imi pun ghiozdanul pe un umar si ma indrept spre iesirea din liceu, deschid usa cu putere si o trantesc in urma mea, ajunsa in curtea scolii vad alti dobidoci care stau de vorba, de ce dracu nu se duc acasa nu pot sa inteleg, le e chiar atat de drag de acest liceu ? Eh, cui ii pasa ? Eu oricum vreau sa ajung acasa si sa fac o baie lunga si linistita, singura.
Ajung in fata portii , cel putin acolo nu mai era nimeni, arunc o privire prin ghiozdan si vad ca nu am cartela de metrou deci merg pe jos, merg cativa metri si ajung pe bulevardul principal, ca pe orice alt bulevard, multa lume, multe masini, multitudini de ecrane publicitare si multe magazine, mergeam linistita pierdundu-ma printre multimea de oameni si uitandu-ma degustata la hainele purtate de manechinele din magazine, cum ar putea cineva sa poarte asa ceva nu stiu, ce haine patetice, pe zi ce trece deveneau si mai patetice, imi intorc capul si ma uit inainte, nu doream sa dau peste vreun mosneag si sa imi faca observatie, fix de asta nu aveam chef [ din nou , o fraza kilometrica ]. Si gata, aici se termina drumul meu pe bulevard, intorc capul si vad strada intunecoasa pe care trebuie sa o traversez zilnic, de ce oare casa mea era tocmai la capatul acestei strazi ? Nu stiu, dar daca este un lucru pe care il stiu acela este faptul ca nu este chiar o strada, e mai mult o alee, una pe care nu imi place sa pasesc, dar se pare ca sunt nevoita sa o fac daca vreau sa imi fac acea baie fierbinte. Hai sa iti zic de ce nu imi place sa merg pe acesta alee, cand am spus intunecoasa, chiar este intunecoasa, si de ce este intunecoasa [ idem mai sus , cu fraza prea lunga , si mult prea mule repetitii ] ? pentru ca nu are stalpuri de lumina decat la intersectia cu alte alei sau strazi, si acelea sunt numai patru, stiu sigur ca sunt patru, le numar mereu cand trec pe aici, rareori mai trece cineva pe aici la ora acesta, mai vad lume de dimineata. Mergand cu pasii mei mici, apasati dar totusi repezi ajung aproape de ultima intersectie cu aleea, adica destul de aproape de casa mea. Ajunsa in fata stalpului de luminare ma opresc cand aud o voce groasa care imi spune :
-Hei roscato!
Ma uit in jur, nu vad pe nimeni, atunci de unde a venit acea voce ? eh, probabil mi s-a parut asa ca am continuat sa merg, abia daca fac cativa pasi si aud un zgomot din spatele meu, ma intorc si vad un baiat cu parul mai lung ca al meu cu privirea fix atintita spre mine, ma uit mai atenta la el si observ ca are ochii rosi, ma sperii si raman nemiscata pana cand observ ca se apropie de mine, apoi incep si fug pana ajung in fata casei, noroc ca azi m-am incaltat cu tenesi, ajunsa in fata casei ma opresc si ma uit spate, nu vad pe nimeni asa ca respir usurata, ma intorc vrand sa intru inauntru dar raman total paralizata de frica cand vad acelasi baiat pe care l-am vazut mai devreme. El se apropia usor de mine iar eu nu fac nici o miscare, isi pusese mainile pe umerii mei, puteam sa simt raceala din corpul sau, ii simt respiratia din ce in ce mai aproape de gatul meu iar eu speriata il imping cu toata puterea mea apoi tip cat de tare ma tin plamanii si inchid ochii, simtind cum incep sa ragusesc ma opresc, deschid ochii usor si nu il mai vad, ma uit in jur si nimic, speriata intru rapid in casa si incui usa dupa mine.
-Ce-a fost asta ?!


pfiu ... Oare cu ce sa incep ? Voi incerca sa nu te critic prea dur, pentru ce nici mie n-mi place , insa mai ai mlt de lucrat aici.

Titlul . Mi-a atras putin atentia , poate deoarece imi place aceasta faza a lunii , sau pentru ca ma duce cu gandul la Twilight . E bine , apreciez ca l-ai scris frumos , fdara imflorituri si alte chestii cum au facut alte persoane [ ma refer la 3 in loc de E sau lucruri de genul .

Asezarea in pagina . Si aici exista cateva probleme . E bine ca totusi mai dai si "Enter" cateodata , insa paragrafele sunt de obicei alcatuite din 1-2 fraze extra lungi . E adevarat , cum am spus mai sus ca e bine sa fie dezvoltate, insa daca pui prea multe informatii intr-o fraza , cititorul nu mai intelge nimic . Incearca sa le imparti cumva , ca dintr-o fraza sa iasa 2, sau chiar 3 .

Originalitate . Aici nu prea am ce spune , deoarece in ultimul timp am vazut o multime de povesti cu vampiri. Oricum , chiar daca ideea nu ar fi originala , o poti face tu originala prin modul in care vezi lucurile, modul in care scrii .

Naratiune . Buun ... E mult de zis aici . In primul rand te legi de niste detalii prea banale , si repeti de prea multe ori acelas cuvant . Asa eram si eu, insa incetul cu incetul se poate rezolva . Incearca sa citesti mai mult , sa-ti faci liste de cuvinte , adica sa gasesti sinonime la cuvintele care le-am bolduit [ si nu numa acelea] . Incearca sa te pui in locul personakjului , sa descrii totul ca si cum ai fi tu in locul ei , sa-ti imaginezi tot ce te inconjoara , astfel va iesi ceva foarte frumos .

Descriere . De ea m-am legat mai devreme . E adevarat , cam inexistenta, insa se poate rezolva . Incearca si vei vedea ca poti .

Dialog . Putin in capitolul asta , deci nu prea am ce zice .

Timpuri . E cam varza aici , dar se poate rezolva uitandu0te inainte sa-l postezi si modificand , astfel incat sa fie cam acelas timp peste tot . Au fost fraze in care ai inceput cu prezentul si ai terminat cu trecutul . Ar fi indicat sa scrii doar la un singut timp , pe cat posibil , desigur . Din cate stiu eu , actiunea scrisa la prezent trebuie sa fie mai dinamica , mai vie , in timp ce cea scris la trecut nu e chiar asa . Depinde de tine ce alegi .

Punctuatia . M-am legat de punctul de la sfarsitul propozitiei mai devreme . Am corectat unele dintre fraze , insa nu am avut rabdare sa ma ocup de toate . Un lcuru si mai important e sa incepi propozitia cu litera mare , lucru care de multe ori l-ai omis . Asta se poate rezolva cu p privire peste capitol cand l-ai terminat .

Sper ca nu e prea lung postul . Ideea cea mai importanta ar fi sa citesti mia mult , sa pui mai mult suflet si sa incerci listele de cuvinte ,pe mine m-au ajutat destul de mult . Restul problemelor se vor rezolva pe parcurs.


Sper ca nu am fost prea dura cu tine , nu am avut acesta intentie , dar am incercat sat0i fac o ciritca contructiva . Nici eu nu sunt experta, insa iti spun sfaturile care le-am primit si eu .

Astept urmatorul capitol si spor la scris :*:*
Old nick - mary2we

S-am scris cu sange
Pe randuri de cristal
Poveste-acum incepe ...

My pics on dA

My pics on AnimeZup

Viata dubla - my fic


#5
Măiculiţă! Acum toţi se apucă de ficuri? Observ că fiecare user se apucă să scrie câte un fic doar ca să fie în 'pas cu moda' . Sincer, titlul m-a atras puţintel, dar în rest nimic. Deşi, el seamănă izbitor de mult cu opera lui Meyer. Ceva mai original nu puteai găsi? Dacă nu era seară şi nu aveam ce face, sunt sută la sută sigur că nu terminam de citit.
Să o iau în ordine:

Povestea este pur şi simplu banală. Nimic interesant, nimic care să te facă să citeşti în continuare. Mi s-a părut un capitol scris din plictiseală şi numai pentru a scrie şi tu un fic. Nu mă prea atrage şi, într-un fic, trebuie să scrii lucruri destul de interesante şi captivante pentru ca povestea să-ţi fie citită.
La originalitate nu pot să mă iau de tine pentru că nu ştiu foarte multe despre ideea ta, dar sunt multe poveşti cu vampiri [ excesiv de multe ] so try to make something really original.
Acum, nu m-au bucurat câteva amănunte din povestioara ta [ nu sunt legate de povestea în sine sau de originalitate, ci de felul tău de a scrie ] . Te încurci în tone de amănunte nefolositoare şi care nu îl ajută deloc pe cititor. Repetiţiile sunt extrem de multe şi arată faptul că eşti începătoare şi că nu citeşti destul de multe cărţi şi nu corectezi ficul dupaia.

Citat:Marţi, o altă zi plictisitoare de marţi aproape se terminase, de ce aproape ?

Ţi se pare că propoziţia asta sună bine? :]] Nu prea cred, este prost concepută. Dragă, ăsta a fost începutul şi a fost total banal. Începi un fic cu ziua în care te afli. Destul de original şi deloc banal [ ce minciuni mai spun şi eu ] .
Descrierea, şi ea este rătăcită. Săraca, a fugit de aici. Sau poate este şi n-am găsit-o eu? Mă duc să-mi iau lupa şi să o caut. Acum, să fim serioşi, ce fic vrei tu să scrii când descriere nu foloseşti? Aceasta este o parte importantă şi principală a unei poveşti. Fără ea totul e fail.
Punctuaţia e destul de bunicică, dar mai lipsesc virgule.
De timpurile pe care le-ai folosit nu mă iau. Au fost amestecate. Pur şi simplu o salată făcută din ele. Mă iau durerile de cap dacă încep să vorbesc despre ele acum.
Dialogul a fost singurul mai bunicel din tot capitolul.

Şti ce dovedeşte felul în care scri? Că n-ai vocabularul adecvat scrierii unei compuneri, că vrei să chinui săraca noastră limbă, că ai scris capitolul la tui mama măsii şi că ai vrut să scrii o compunere doar pentru că mulţi o fac.
Cum se zice: încerci să faci mai multe şi iese ceva fail. Fiecare trebuie să rămână la ce face bine şi să îşi fructifice talentul.
Apropo, câţi anişori ai matale? Că după felul în care scri nu pot să-ţi dau mai mult de unşpe.
Deci, pune mâna pe o carte, citeşte ficuri de către userii talentaţi şi fă şi tu ceva mai de capul lui şi captivant.
Până acum mi-ai dovedit că felul tău de a scrie este prost şi fără experienţă.

Dacă ai ceva de comentat, trimite un pm şi spune-ţi supărările [ deşi nu cred că o să mă impresionezi prea tare sau că o să mă rănească ] .
Metal was here.

[Imagine: metalsig.png]


I\'ll start to worry when I\'m dead.





Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  O vara plina de iubire si schimbari *|Dea|* 4 2.748 05-04-2012, 07:17 PM
Ultimul răspuns: Me_Samy
  O lume plina de miracole...si moarte! Ɖʋℓcικ`Иɛвʋиικ 12 8.298 25-07-2011, 11:32 AM
Ultimul răspuns: stylish.lov3
  Viatai plina da surprize bune...dar si rele... $tefan 2 2.658 26-04-2011, 09:56 PM
Ultimul răspuns: Nya.
  Viata de vampir intr-o lume plina de mister , suferinta si idioti Michiyo道代 17 8.564 30-11-2010, 12:35 AM
Ultimul răspuns: Meredih
  O adolescenta plina de distractii Ella06 6 3.957 08-05-2010, 10:48 PM
Ultimul răspuns: Lori.
  Viata plina de necazuri dar si bucurii Madalina_Daniela 8 5.464 21-11-2009, 06:46 PM
Ultimul răspuns: DeMentă


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)