Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

In love with a vampire

#1
Buna tuturor, sunt noua pe aici si m-am hotarat sa postez primul meu fic si pe forumul vostru. Ficul meu este original, si l-am postat pe alte doua forumuri anime cunoscute, pe unul avand titlul in romana, asta ca sa nu credeti ca este plagiat. Pentru orice nelamurire PM me. Povestea nu este terminata, dar e inaintata destul de mult, dar nu voi posta mai mult de 2 capitole pe saptamana, maxim, pentru ca deocamdata am nevoie de timp ca sa invat pentru sesiune, si nu pot sa ma concentrez doar la scris. Sigur poate va intrebati de ce nu am mai asteptat, dar nu am mai avut rabdare :zuppy02: astept orice comentariu va trece prin cap, fie el critica sau lauda, dar nu accept criticile cu jigniri. Stiu ca poate vi se pare "fumata" ideea de a fi indragostita de un vampir, dar v-as fi recunoscatoare daca ati arunca un ochi si peste povestea mea. [Imagine: blingeye.gif]


Capitolul 1


Toamna. Anotimpul dezolant in care natura incepe a se vesteji, a pali, facand loc iernii, anotimpul nemilos care da sentimentul de sfarsit de lume. Tot ceea ce odata a fost verde, plin de viata, tanar, acum se stinge sub privirile neputincioase ale oamenilor, care an de an asista la aceasta continuitate monotona, un ciclu fara sfarsit.
I dream of rain...I wake in vain...Sweet intoxication of love
[Imagine: full_517513182.jpg]

[Imagine: chibi_1731.gif]
, chibi-ul lui RaYnutza


[Imagine: 6e7f695.png]

[Imagine: 1408764.gif]
Click here to feed me a Star Fruit!
Get your own at Flyffables!

#2
Interesant. Intr-un moment ma pufnise rasul: stii, cunosc pe cineva pe nume Alex si-mi imaginam o scena cum el ar fi actionat cu Delia :">=))
Greseli de tastare nu am vazut O.o
Cu gramatica stai bine. Greseli de ortografie nu am vazut. In unele locuri, dialogul suna cam sec.
Incearca sa ne tii mai mult in suspans. Pana acum ne-ai prezentat ideile principale. Ma rog.
Reusit capitol si fiind prima, ti-as da ca nota un 10 >:D<

#3
This curiosity completes us all and drives us all.

#4
super fic-ul:x
descrierea si naratiunea sunt superbe...
ador personalitatea Deliei si sunt tare curioasa de ce sa despartit de prietenul sau:-?. Presupun ca acel baiat care se afla in Castelul Peles va fi coleg de clasa cu fata...
anyway spor la scris si multa imaginatie
:bye: :zuppy23:





#5
Wow, nu ma asteptam sa am atatea comentarii din prima zi [Imagine: onion_msn_smilies-01.gif]. Am sa pun urmatorul capitol pentru ca am fost amenintata cu streangu [Imagine: frozesweat.gif] si pentru ca nu vreau sa va tin prea mult in suspans. cat despre actiune, Hana-chan, nu pot sa intru in paine de la inceput. trebuie si putina "spalare de varza" pentru ca altfel actiunea se petrece prea repede si devine iritant pentru cititor. pe mine una ma deranjeaza sa vad cand cineva sare direct de la introducere la actiune. e plictisitor.



capitolul 2

- Marcus ! striga un alt tanar, inalt, bine facut, cu parul lung negru si doua suvite rosii si ochii negri. Emanau aceeasi aura rece si intunecata a tanarului pe care tocmai il strigase. Era de asemenea imbracat in negru.
- Da, Gabriel ! raspunse blondul plictisit.
- Unde crezi ca pleci?
- Sa-l caut pe bastardul ala, tu unde credeai?
- Marcus, in primul rand, nu mai actiona pe cont propriu, sti foarte bine ca e periculos, esti mult prea slab pentru el, te-ar dobori din prima. Esti prea impulsiv, si condus de ura nu iti calculezi bine miscarile.
La auzul acestor cuvinte, Marcus scrasnea din dinti, din pricina furiei marindu-se astfel lungimea coltilor. Stia ca are dreptate, insa nu-i pasa.
Gabriel ignorand reactiile lui Marcus continua pe acelasi ton calm, insa cu o tonalitate rece.
- In al doilea rand, parintii nostri nu si-ar dori sa-si vada mezinul practic aruncandu-se in ghearele mortii. In afara de asta, am fost facut responsabil de grija ta, aceasta a fost dorinta lor.
- Taci din gura ! racni Marcus, de data aceasta isi descoperi coltii de tot, iar ochii devenisera rosii precum sangele. Nu mai am 10 ani, acum am crescut si pot avea grija singur de mine, si in afara de asta vreau sa le razbun moartea, asta e singurul meu tel in viata, e singurul lucru care m-a impiedicat sa parasesc orasul si tara asta nenorocita unde am adunat toate aceste amintiri blestemate ce s-au intiparit adanc in mintea mea.
- Esti un prost ! spuse Gabriel radicand tonul si intensificand ultimul cuvant. Tu crezi ca eu nu-mi doresc asta? Oare nu au fost si parintii mei? Oare nu am suferit la fel de mult ca si tine? Tu nu sti cat de mult vreau sa-i frang gatul, precum unei gaini si sa-i beau sangele, exact asa cum a facut el parintilor nostri.
Zicand acestea, si Gabriel lua o infatisare inspaimantatoare, isi descoperi coltii, iar ghearele de la maini crescusera insemnat in lungime.
Racnind adauga: - Nu totul se invarte in jurul tau. Nu esti singurul condus de aceasta sete de razbunare. Mai sunt multi alti vampiri indreptatiti in aceeasi masura ca si noi sa-si doreasca razbunare.
Marcus reveni la forma initiala, isi pierduse cumpatul, la fel proceda si Gabriel.
- Trebuie sa plec, adauga blondul si disparu intr-un nor de fum.


In acea noapte Delia din nou statea pe pervazul de la fereastra camerei ei, uitandu-se in gol, avand gandurile departe.
- Cce ma fac? Maine am sa-l revad. Cu siguranta ma vor napadi amintirile. Isi duse o mana pe crestet, cu cotul sprijinit in genunchii indoiti la piept asteptand sa izbucneasca in plans. GATA Delia, isi spuse, revino-ti. Aminteste-ti ca nu merita, ai fost tradata, aratat-te de neclintit, esti tanara si ai toata viata inainte, nu esti prima si in niciun caz ultima care sufera dupa o deceptie in dragoste.
Cobori dupa pervaz si se duse la ceasul dupa noptiera de langa pat. Camera fetei era de dimensiune medie, cu patul, de marimi potrivite, asezat in directia opusa usii, imbracat in asternuturi din satin roz, asortandu-se cu culoarea peretilor camerei, un roz pal. Mobila era toata lucrata manual, din lemn de fag, insa avea un aspect modern. Aceasta consta in: un pat, o noptiera situata in partea dreapta a patului, un sifonier in partea stanga, un birou asezat aproape de usa, iar in stanga biroului se afla fereastra la care fata obisnuia sa stea sa reflecteze asupra gandurilor si sentimentelor ce o framantau.
Se uita tanara la ceas si vazand cat de tarziu se facu exclama:
- Of, Doamne am uitat sa fac baie!
Se duse grabita la un dulapior aflat in interiorul sifonierului, de unde scoase doua prosoape galbene, de bumbac si foarte pufoase; apoi continua mersul grabit catre baie, avand insa grija sa nu-i trezeasca pe parintii ei, imaginandu-si ce circ ar face acestia, crezand ca in casa e vreun hot in loc de fiica lor care bantuie in cautarea baii.
Casa ei nu e foarte mare, are un singur etaj, unde se afla camera parintilor, camera ei, o baie si o camera de oaspeti, care era adesea folosita cand venea o ruda de-a lor in vizita cateva zile. La parter e bucataria, o alta baie si un living spatios.
Ajunse tanara la baie si dadu drumul la apa calda. Incepu sa se dezbrace si pasi timida sub jetul de apa care deodata incepu a-i dezmierda simturile. Nu uita insa nici de gelul de dus preferat sau de sarea de baie pe care o turna in apa, aceasta adoptand o culoare mov si formand spuma multa la suprafata din care ieseau multe balonase colorate si parfumate. Dupa ce termina baia, Delia isi acoperi corpul cu unul din prosoape, iar cu celalalt isi infasura parul formand un turban. Curata in urma ei apa si sticlele cu solutii parfumate si se indrepta cu pasi marunti catre camera ei. I se facu somn, dar nu putea dormi asa; isi dadu prospul jos, dezvaluind un corp zvelt, de culoare creola, bine proportionat, dar care parea atat de firav si se imbraca intr-o camasuta de noapte alba, destul de scurta, apoi isi dadu si celalalt prosop jos pentru a se usca la par.
In tot acest timp, fata nu-si dadu seama ca cineva ii urmarea diecare miscare, o pereche de ochi verzi, a caror stralucire era confundata cu cea a stelelor, numai ca spre deosebire de lumina calda si plapanda a acestora, ochii emanau o lumina rece. Era Marcus. Vampirul statea in varful unui stalp din fata casei Deliei. Venise acolo cu scopul de a-si indeplini misiunea, desi fratele sau il impiedicase, pana cand o zari pe ea. Pret de cateva minute, Marcus uita scopul venirii lui acolo, atentia fiindu-i captata de acea faptura gingasa.
Simti o dorinta nebuneasca de a se duce la ea, sa o stranga in brate.
I dream of rain...I wake in vain...Sweet intoxication of love
[Imagine: full_517513182.jpg]

[Imagine: chibi_1731.gif]
, chibi-ul lui RaYnutza


[Imagine: 6e7f695.png]

[Imagine: 1408764.gif]
Click here to feed me a Star Fruit!
Get your own at Flyffables!

#6
Super tare! Chiar mi-a placut.
Oare Marcus se va indragosti de Delia? Eu cred ca se vor mai intalni :d Sau cel putin, asa sper :-s
Greseli nu am vazut... Ma rog, nici nu am fost atenta :"> Si totusi, cine se uita la greseli? O.o
Mi-a placut capitolul. Super tareee!
See ya and succes la scris!

#7
Wow ..nici nu-mi vine a crede.In sfarsit am dat peste ficul tau.Wow...le-am mai citit pe un forum,si nu pot uita,am citit vreo 3 pagini ca apoi in ultimul post sa zica,,Nu o sa mai continui ficul de acest forum".
Oricum ficul tau imi place la nebunie.Ai un stiil aparte si ai un talent nascut in a descrie.Chiar ma bucur ca am dat din nou peste acest fic.
Povestea este originala,iar micile greselute la mine nu prea conteaza.Ai prsonaje bine conturate,iar actiunea este bine gandita.
Sa pui continuarea cat de repede.
[Imagine: c2a0c0530aa349b5ea812cc0f25d1c261282427224_full.png]
Tnx nibbles:X
[Imagine: ss-sig.png]
[Imagine: ss34ef-sig.png]
In the deep darkness the only light is you.
I am lost in my dark memories and in my foolish illusions.
In my dark world full of suffering and tears you are my way to happiness.

#8
Capitolul 3

Primele raze ale soarelui isi facura aparitia si incercara necontenit sa patrunda prin draperiile din camera Deliei, vrand sa-i mangaie fata gingasa pentru a o trezi din somnul ei dulce. Cea care reuseste intr-un final sa o trezeasca era mama ei. Intra incetisor in camera si trase cu putere draperiile spre multumirea razelor care abia asteptau sa-si faca simtita prezenta.
- Delia, trezeste-te leneso! E ora 8, la 9 trebuie sa fi la deschiderea anului. Hai ca te astept la masa.
- Da mama, zise Delia pe un ton plictisit, in acelasi timp tragandu-si cearceaful peste cap.
Daca nu era telefonul mobil sa o trezeasca, nici nu se clintea. Speriata de muzica sare ca arsa din pat si se impiedica si de papucii de jos, picand pe spate daramanad ceasul dupa noptiera. Sopti nervoasa o injuratura si raspunse cu un ton ridicat:
- DA !
- Neata Delia. Nici nu am vazut inca programul scolar si deja esti irascibila dimineata; se auzira rasete pe partea cealalta a firului.
- Nu mai rade atat Alino, din cauza ta era sa-mi rup gatul. Rasetele deveneau din ce in ce mai asurzitoare, lucru ce o enerva pe tanara.
- Daca nu taci, iti inchid telefonul !
- Bine, bine. Chicoti Alina. Te-am sunat sa te intreb daca mergem impreuna la scoala
- Bineintels, tata si-asa nu cred ca este acasa, sigur a plecat dimineata la Bucuresti, asa ca nu ma duce cu masina.
- Ok. Atunci in 20 de minute sa fi la ceas.
- Ok. Te pup.papa
Alina e cea mai buna prietena a Deliei. O fata cu ochii si parul negru si cu pielea creola. Daca era baiat, ar fi leita cu Alex. Alina era singura care-i oferea alinare, atunci cand simtea ca nu mai are rost pe lume si ca totul se prabuseste in jur, soarta fiindu-i impotriva. Asa cum Alina avea grija de prietenia dintre ele, nici Delia nu se lasa mai prejos, recompensand-o cu incredere, sprijin si devotament. Amandoua au aceeasi varsta numai ca sunt in clase paralele, iar iubitul ei, Ovidiu (ovi) este cel mai bun prieten al lui Alex. Delia este colega cu cei doi baieti, si impreuna formau o gasca, dar dupa cele intamplate s-a indepartat de ei, ramanand cu Alina.
Se grabi fata sa manance, dupa ce isi savura omleta, se napusti asupra sifonierului sa vada cu ce se imbraca. Isi alesese o fustita rosie, destul de scurta, si o camasa cu maneca scurta, lasandu-si insa decolteul la vedere. Se incalta cu o pereche de sandale si iesi pe usa. Desi era toamna, soarele batea ca intr-o zi torida de vara, numai vantul racoros iti spunea ca se apropie zile grele, insa fetei nu-i pasa, asa ca adopta o tinuta demna de o domnisoara si pasi cu incredere. Toti baietii somnorosi ce se indreptau catre scoala, erau treziti instantaneu de frumusetea fetei si pentru a le canta mai mult in struna, din cand in cand isi trecea degetele subtiri prin par, scuturandu-l apoi in bataia vantului.
Ajunse intr-un final la ceas, unde deja astepta Alina
- Astepti de mult? Intreba Delia
- Nu, am venit mai devreme ca ma plictiseam acasa.
- Bun, sa mergem si sa-mi povestesti ce ai mai facut asta vara.
- Pai, am fost la tara la bunici, la Telega si m-am distrat super cu toti cei care au venit in vacanta acolo. Am fost la baile Telega, unde apa-i foarte sarata si chiar daca nu sti sa inoti nu ai cum sa te ineci
I dream of rain...I wake in vain...Sweet intoxication of love
[Imagine: full_517513182.jpg]

[Imagine: chibi_1731.gif]
, chibi-ul lui RaYnutza


[Imagine: 6e7f695.png]

[Imagine: 1408764.gif]
Click here to feed me a Star Fruit!
Get your own at Flyffables!

#9
Interesant.
Puteai totusi sa descrii cand ea merge sa ia micul dejun, sa descrii mai pe larg sentimentele fetei...
Mi-a placut cum ai descris Castelul. Intr-adevar, suna interesant.
Sunt curioasa sa vad cum va fi urmatorul capitol ^__^
Nu am vazut greseli. De fapt, nici nu am cautat :"> Dar ma rog, cine cauta greseli?:-?? :zuppy03:
Super capitolul >:D<
See ya and succes la scris.

#10
Sa stii ca nu am mintit cand am spus ca imi face placere sa recitesc ficul tau.
Cel ma mult m-a impresionat descrierea castelului.
Cred ca cel mai bine este ca Delia sa-l uite pe Alex,si sa uite de suferinta provocata de el.
Sper sa si Marcus va primi ce isi doereste,adica rasbunare.
Pe total capitolul mi-a placut si astept urmatorul,care o sa fie si mai interesant.
[Imagine: c2a0c0530aa349b5ea812cc0f25d1c261282427224_full.png]
Tnx nibbles:X
[Imagine: ss-sig.png]
[Imagine: ss34ef-sig.png]
In the deep darkness the only light is you.
I am lost in my dark memories and in my foolish illusions.
In my dark world full of suffering and tears you are my way to happiness.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Vampire love Ichigo. 10 6.576 10-12-2010, 07:34 PM
Ultimul răspuns: Ichigo.
  ~Vampire~Knight ~The love between a human and a vampire~ Iryna 5 4.647 09-07-2010, 05:08 PM
Ultimul răspuns: Flash
  Vampire Love Sadic_Soul 30 19.631 25-01-2009, 05:46 PM
Ultimul răspuns: starnight
  To love a vampire Dizzy 14 10.858 17-12-2008, 11:26 PM
Ultimul răspuns: Dizzy


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)