Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

In cautarea lui Fufu

#1
Intr-o zi, adica azi mi-a venit ideea de a scrie ceva amuzant si iata ca asta am si facut.
Sper sa va placa.


Capitolul 1 � Inceputul maret

A fost o data ca niciodata. Cine a m-ai inventat si porcaria asta? Nu putea sa spuna pur si simplu �Ieri am mancat o bomboana.� sau mai bine sa nu m-ai scria deloc? Dar daca asa incep povestile atunci asa incepe si a mea. Deci sa incep de la inceput.
A fost o data ca niciodata. A fost o fata si ce m-ai fata. O fata blonda cu parul lung si matasos. O chema Ioana. Tot timpul se credea o printesa. Si de la un timp isi spunea Lady Ioana. De parca ar fi putut fi asa ceva, dar e important sa speri. Numele Ioana vine de la numele tatului ei, pe care il chema Ionel. Acest Ionel era campion mondial la lenevit. Avea chiar si trofee, sticlele de sub fotoliul de pe care nu se m-ai ridica-se de 2 luni. Macar de ar fi goale sticlele, dar sa speram ca sotia lui nu va afla de trofee. Mama Ioanei ar trebui sa fie bogata, ea a compus celebra melodie: �Ionel, Ionelule nu m-ai bea, baiatule.�. Dar nu cred ca asta e important.
Deci cum spuneam, Lady Ioana are un catel micut si dragutz, pe nume Fufu (la ce s-a gandit cand i-a pus numele asta?). Catelul era de culoare castanie si avea chiar si o fundita roz in cap, defapt ca sa nu m-ai lungim atat, era un sobolan care avea o funda idioata pe cap.
Intr-o zi cu soare, Ioana, pardon Lady Ioana, se gandi (poate sa faca asa ceva?) sa il aranjeze pe Fufu. Incepu sa il pieptene si sa- i puna in cap tot felul de aranjament ( mai putin si erau aranjamente florale). Dupa un timp aceasta a terminat.
-Gata! Am terminat. Nu te misca Fufu vin imediat. Spuse Lady Ioana in timp ce alerga spre camera alaturata.
Aceasta trecuse prin sufragerie, teritoriul tatalui ei.
-Buna, tata! Zise aceasta zambitoare.
-Hmmmm�.. raspunse tatal ei (cica asta e raspuns).
Ioana deschise un dulap vechi din camera in care dormeau parintii ei. Lua un aparatul foto digital (singurul lucru care era folosit in casa) si se indrepta inapoi spre camera ei.
Cand ajunse in camera constata cu stupoare ca Fufu a disparut.
-Fufu ! Unde esti? Iesi afara ca sa iti fac o poza! Striga Lady Ioana dupa caine.
-Hai, Fufu! Nu puteai sa sari pe geam ca doar stam la etajul 3 sau�. Spuse Lady Ioana care incepea sa se panicheze.
-Nuuuu! Fufu vino inapoi! Nu ma poti parasi !
Lady Ioana plangea. Plangea si plangea. Deodata s-a orpit brusc si incepu sa gaseasca o cale prin care sa il aduca pe Fufu inapoi acasa.
-Fufu nu-ti fa griji vin dupa tine! Nu vei ramane singur! Te voi gasi eu! Spuse aceasta foarte hotarata.
Aceasta se duse in bucatarie, isi luase niste sandwich-uri si le indesa in noua ei poseta roz cu paiete.
-Mama! Ma duc sa il caut pe Fufu in lumea cea cruda! Zise blonda in timp ce iesea pe usa.
-Bine! Ai grija sa te intorci pana deseara! Incepe telenovela. Striga mama sa.
Si asa incepe o adevarata aventura intr-o lume�.sa spunem doar ca lumea asta nu e asa de normala.

Cred ca e cam scurt, dar celelalte capitole vor fi mai lungi. (sper)

#2
Citat:Daca nu iti plac criticile dure. . . .NU-L citi



. Titlul este foarte bulversant si nu stiu ce ai vrut sa faci aici , insa pariu ca nu ti-a iesit ce te asteptai . Ai o salata de verbe amestecate , habar nu am cand actiunea se petrece la timpul trecut sau la prezent , folosesti o mie si una de verbe care chiar nu isi au rostul. Bun , bun *calms down* cum ziceam, habar nu am ce ai vrut sa faci aici . e cumva o parodie ? Ca eu inca sunt total bulversata . In principiu , am crezut ca este vorba despre o fitoasa care de abea a venit de la sala de sport , imbracaTA in majoreta in casa ei super-ultra-mega imensa foarte bogata si deodata constata ca nu il mai gaseste pe . . . .Fufu? cine o fi ala poate un caine chel pitic ca a lu' Paris Hilton. Whateva` cum zioceam , Probabil o sa crezi k sunt rea , but am niste dreptate aici si yo. Dialogul , nu stiu ce sa cred despre el ,est o slata aiai de toate amestecate , care nu isi prea au rostul , mai ales k am observat ca ai avut un inceput care m-a lasat in pom si nuca-n perete , sa nu zic altceva , In primul rand daca ala la tine este un inceput de fic eu sunt Picasso reincarnat . Scuze ca iti zic dar chair si asa ai nevoie de MULTA munca ca sa evoluezi considerabil. Deci eu cred totusi ca e o parodie . Daca ma insel , pistolul iti este la indemana . Cand am citit 'minunatul' titlu , am crezut k este vorba despre tadaaa tipa aia de mai sus de care ti-am povestit , asa si cand am citit si inceputul , am creazut cao sa mor de un atac de inima , deoarece pu ri simplu nu am stiut ce sa mai cred .
Citat:A fost o data ca niciodata. Cine a m-ai inventat si porcaria asta? Nu putea sa spuna pur si simplu “Ieri am mancat o bomboana.” sau mai bine sa nu m-ai scria deloc? Dar daca asa incep povestile atunci asa incepe si a mea. Deci sa incep de la inceput.
A fost o data ca niciodata. A fost o fata si ce m-ai fata. O fata blonda cu parul lung si matasos. O chema Ioana.
daca tie ti se apre , maica ca asta e un inceput de un fan fiction , eu sunt picasso , deci in principiu se alege ideea ficului , apoi se incepe cu . . 'era odata un soare imens pe cer' sau dastea cestii dastea mai 'kul' ca sa zic asa . Insa la tine e mai ciudat . Nu se incepe cu 'a fost odata' ca maica deh` nu esti Creanga sau nu mai stiu eu cine .
Citat:Deci cum spuneam, Lady Ioana are un catel micut si dragutz, pe nume Fufu (la ce s-a gandit cand i-a pus numele asta?)
si de unde puii lu sasuke stiam eu k ea are un catel ? Din titlu asa ? Nu cred ca sunt in masura sa ghicesc , tu esti autoarea, tu sa-mi spui.
Citat:(singurul lucru care era folosit in casa)
Prin aceasta fraza mega 'thare' vrei sa-mi spui ca ei nu foloseau fier de calcat , sau frigider ( desi ma mir cum pastrau mancarea O__O )
Citat:-Fufu nu-ti fa griji vin dupa tine! Nu vei ramane singur! Te voi gasi eu! Spuse aceasta foarte hotarata.
Aceasta se duse in bucatarie, isi luase niste sandwich-uri si le indesa in noua ei poseta roz cu paiete.
Le indesa ? O__O WTF ! Poate le puse cu grija dar staaaai parca nu avea frigider am uitat. Atunci le tinea intr-un dulap ceva. Nu se strica acolo ?
Citat:-Mama! Ma duc sa il caut pe Fufu in lumea cea cruda! Zise blonda in timp ce iesea pe usa.
-Bine! Ai grija sa te intorci pana deseara! Incepe telenovela. Striga mama sa.
O__O *looks around* bun, deci fisa pleaca in 'lumea cruda' sa gaseasca o javra sau ma rog pe Fufu , iar ma'sa ii spune ca sa nu intarzie la telenovela . huh ?
Bun deci am inteles. Dar daca este o parodie , eu nu am ras DELOC .
Intr0un cuvant , fiku ( sau ce vrea sa fie ) are o tenta de umor ironic , care incearca sa ne faca sa radem dar nu ii reuseste . Personajul ioana habar nu am ce vrea sa fie , la un moment dat am crezut k e catelul, dar de fpat era Fufu catelul. Iar numele de fufu parca inseamna altceva si ma duce cu gandul la altceva.
-

#3
am sa fac abstractie de celalalt comentariu...

A fost o data ca niciodata. -> avand in vedere ce aveai de gand sa zici trebuia sa folosesti ghilimelele (") : "A fost odata ca niciodata."
"sau mai bine sa nu m-ai scria deloc?" -> Cel mai bine era sa nu se mai scrie deloc.
"Deci sa incep de la inceput." -> ar suna mai bine: Deci sa incep cu inceputul.
"A fost o fata si ce m-ai fata." -> in primul rand repeti cuv. "fost" si in al doilea rand, in acest context "mai" se scrie fara cratima.
" O fata blonda cu parul lung si matasos." -> repeti cuvantul "fata"

sincer, imi e prea lene sa-ti comenteaz toate cuvintele si propozitiile din acest minunat capitol.
in concluzie ideea e foarte aiurea...
propozitiile sunt de maximi 5 cuvinte...(recunosc, asa le fac aia de gradinita atunci cand formuleaza "intrebari")...
ai multe repetitii, si greseli gramaticale...
nu-ti mai scrie opinia in paranteza, ptr ca...nu intereseaza pe nimeni...
descrierea....as putea spune ca-i cam inexistenta, iar dialogu` e foarte sec.
....nu o sa las cine stie de reply, ptr ca nu am chef...
insa poate am noroc la urmatoru` capitol...
spor la scris...si poate vei transforma acest textulet intr-un fic! multaaa bafta!

bYe:-h
kisses:*:*
destiny is for losers. it's just a stupid excuse to wait for things to happen instead of making them happen.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  In cautarea faimei Kyra Mage 1 1.926 23-04-2013, 12:21 PM
Ultimul răspuns: Kyra Mage
  In cautarea unui vis Juneko 3 3.184 13-05-2011, 06:44 PM
Ultimul răspuns: hiimera
  in cautarea iubiri saku vampire 7 3.950 27-12-2010, 02:20 AM
Ultimul răspuns: Vero
  In cautarea fericirii Alany Aysee 18 13.156 19-09-2009, 04:32 PM
Ultimul răspuns: Verrine
  In cautarea unui vampir Summer 15 7.931 07-07-2009, 10:15 AM
Ultimul răspuns: Axxa.No.Way
  In cautarea unei personalitati pierdute powermewmew 3 3.406 16-01-2009, 11:11 PM
Ultimul răspuns: powermewmew


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)