Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

In cautarea faimei

#1

#2
II
Alarma ceasului suna incontinuu,tare si clar,intreaga camera fiind inundata de acel zgomot asurzitor. Dar nu era nimeni pentru care sa faca atata zarva,deoarece satena deja se trezise de cateva ore,entuziasmul nelasand-o sa isi continue frumaosele vise despre celelbritate. Avusese grija sa reevalueze bagajul,nevrand sa uite nimic. Fiind cea mai organizata persoana din casa,Gabriella avea grija ca totul sa fie pus la punct in casa. Uneori mama ei trebuia sa ii spuna "Iesi si distreaza-te,o sa ai tot timpul din viata sa faci curatenie!",insa fata dorea cu tot dinadinsul sa-si ajute familia. Insa de acum urma sa fie singura,departe de toti cei la care tine. Dupa ce se imbraca cu cele mai frumoase haine si fu sigura ca parul este bine indreptat,satena isi lua bagajele si se indrepta spre usa casei. Acolo parintii si surioara ei o asteptau in fata usii. Acestia o imbratiasara si isi luara ramas bun,plangand. Erau acele lacrimi de iubirea ce isi fac aparitia atunci cand trebuie sa lasi pe cineva drag sa plece. Gaberiella isi lua la revedere si se urca in taxi. Simtea cum cateva lacrimi se formeaza in ochii ei caprui,insa hotara sa se abtina. Trebuia sa fie puternica,altfel,dac aplangea acum,stia ca imediat ce ajunge la aeroport,va cere soferului sa o duc inapoi. Inchise ochii si incerca sa vizualizeze ce se va intampla cand va ajunge in L.A.,insa tot ce putea vedea erau chipurile rudelor si prietenilor. Brusc o voce groasa o trezi din viasere:
-Domnisoara,unde mergeti mai exact? intereba taximetristul nervos dupa ce o striga pe fata de cel putin sapte ori
-Ah,ma scuzati. La aeroport,va rog. Trebuie sa prind un zbor la 6:30.
-Asa devreme? Presupun ca plecati departe.
-In California. Trebuie sa ajung la un studio de film. spuse fata zambind
-A,sa inteleg ca "Vanati celebritatea",rase taximetristul. Ei bine,aveti grija. In industria filmului sunt oameni ce ar face orice pentru un rol,oricat de mic.
Gabriella il privi pe barbat. Acesta era slab,aproape anorexic putea spune. Parul sau era de asemenea rar,putin carunt in unele locuri. Se vedea ca practica meseria de ceva vreme din moment ce stia cum sa faca conversatie cu clientii. Hainele sale erau simple,camasa alba fiind uzata,semn ca omul era un simplu slujbas,casatorit,dupa cum arata verigeta de la mana. In geamul masinii se putea zarii o poza cu doi baitei,cel mai probabil copii soferului,unul de gradinita si unul de scoala generala,amandoi zambind larga. In spatele lor,finandu-i de umeri,se afla o femeie mica,cu parul negru si ochi albastri,blanzi. Parea una dintre acele femei casnice,care ar fi in stare sa lupte si cu Diavolul insusi pentru familia ei. Aceasta imagine de familie ii bucura inima Gabriellei,facand-o sa se gandeasca la ziua cand si ea va fi in ipostaza de mama.
-Am ajuns domnisoara,spuse soferul zambind. Va urez mult success si nu uitati ce v-am sfatuit.
-Va multumesc mult, zambi si Gaberiella la randul ei,intinzand taximetristului banii datorati pentru drum
Acestea fiind spuse fata isi lua bagajele si se indrepta catre intrare. O data ajunsa inaintru,larma oamenilor o lovi ca un trasnet. Se uita ametita in toate partile,incercand sa gaseasca un loc sigur,departe de oamenii grabiti ce aproape ar fi calcat-o in picioare. Fiind prima oara cand se afla intr-un aeroport,fata nici macar nu stia cum sa gaseasca poarta de imbarcare pentruzborul ei. Frica de a nu fi lovita de oameni sau de bagajele acestora era atat de mare incat Gaberiella se lipi de un perete si ramase acolo. Scoase biletul din buzunar,alaturi de scrisoarea de recomandare.Cu un scris decent si curat de mana,erau scrise urmatoarele cuvinte cu cerneala albastra:
"Dragi fosti colegi din studiourile "X",
As vrea sa va urez toate cele bune si sa va aduc la cunostiinta faptul ca imi e doar de viata de regizor. Totul s-a terminat prea repede,insa sunt fericit ca am fost alaturi de astfel de oameni minunati. Aceastea fiind spuse,voi trece la subiect. As vrea sa va recomand o fata...Nu! O minunata viitoare actirta,Gabriella Gheorghe. Aceasta fata are un potential actorices minunat,o educatie aleasa si un simt al umorului deosebit. Sunt sigur ca veti fi incantati sa o aveti in preajma dumneavoastra,astfel va rog sa ii dati o sansa de a-si arata talentul. Cu drag,William Sevalo."
Cuvintele d-l Sevalo ii convinsera pe cei de la studio sa o cheme pe Gabriella pentru o scurta auditie.Brusc,fata auzi numarul zborului ei si poarta de imbarcare unde trebuie sa ajunga. Fara sa-i mai pese de multime si de pericole,fata incepu sa altge prin aeroport,catre destinatie. Poarta de imbarcare era doar la cativa metrii de ea,astfel ca o gasi cu usurinta. Tot ce mai trebuia sa faca acum era sa urce in acel avion,sa lase emotiile deoparte si sa spere ca totul va decurge bine. Ajunsa la locul eifata se tranti pe scaun,obosita. Nu credea ca intr-un aeroport poti avea parte de o asemenea cursa.
-Domnisoara,va pot aseza bagajele sus? intreba o tanara stewardesa
-Da,va rog.
Satena ramase cu privirea la acea fata. Parul ei lung pana la tale si inaltimea o faceau sa isi aduca aminte de cineva.Picioarele ei erau lungi si subtiri,corpul avea o forma frumoasa,fiind pusa in evidenta de costumul albastru,iar gatul ei era subtire si lung,ca al unei lebede. Privi mai bine la aceasta,observa ca parul ei era saten,cu reflezii blonde,iar ochii aveau o tenta de verde smarald. Acei ochi...
-Scuza-ma dar,te cheama cumva Alexandra Ioana? spuse Gabriella zambind
-Da,de unde ai stiut?
-Sunt eu! Gabriella! Am invatat la aceasi scoala,mai sti?
-Oh,Doamne! Cine ar fi crezut ca vom fi in acelasi avion? De ce mergi in California?
-Trebuie sa-mi implinesc visul. Voi fi actrita! Vad cat u ai devenii deja stewardesa,spuse Gabriella imbratisand-o pe fata
-Da. Am devenit stewardesa si am un iubit minunat! Astept sa ma cearca in casatorie.
-Cat de frumos! Spre sa ma invite la nunta ta.
Brusc radioul avionului anunta pasagerii sa se aseze la locurile lor si sa isi puan centurile de siguranta. Avionul urma sa decoleze. Inima satenei incepu sa bata mai tare,emotiile facandu-si loc in mintea ei. Tot ce trebuia sa faca era sa se relaxeze sis a spere la un zbor usor,fara probleme.
Cand avionul se desprinse de la sol,Gabriella privi pe geam cum se indeparteaza de pamant. Totul devenea mai mic,pana cand nici un om nu mai putea fi vazut.
Acum,nu mai exista cale de intoarcere. Totul urma sa fie exact asa cum si-a dorit fata intotdeauna.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  In cautarea unui vis Juneko 3 3.191 13-05-2011, 06:44 PM
Ultimul răspuns: hiimera
  in cautarea iubiri saku vampire 7 3.951 27-12-2010, 02:20 AM
Ultimul răspuns: Vero
  In cautarea fericirii Alany Aysee 18 13.161 19-09-2009, 04:32 PM
Ultimul răspuns: Verrine
  In cautarea unui vampir Summer 15 7.931 07-07-2009, 10:15 AM
Ultimul răspuns: Axxa.No.Way
  In cautarea lui Fufu Redhead Rules 2 2.462 16-06-2009, 01:38 PM
Ultimul răspuns: Monica Wksv
  In cautarea unei personalitati pierdute powermewmew 3 3.408 16-01-2009, 11:11 PM
Ultimul răspuns: powermewmew


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)