Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Citate memorabile

#51
Magicianul - John Fowles

"Frumusetea este ceva de adaos. Ca ambalajul în jurul cadoului. Nu e cadoul în sine."

"Deoarece ei au murit, noi ştim că traim. Când o stea explodează şi o mie de lumi ca lumea noastră pier, atunci ştim că a noastră există. Acesta este sensul zâmbetului: ceea ce putea să nu mai fie, este."

"Placerea fizică nu este decât o placere; poate ceva mai mare decât celelalte, dar, oricum, o placere ca oricare alta. Nu reprezintă decât un aspect - şi nu cel mai important - al relatiei pe care o numim iubire. Lucrul esential este adevarul, încrederea care se stabileşte între doi oameni, două suflete, două spirite... cum vrei să-i spui. Că adevarata infidelitate este cea care ascunde infidelitatea fizică. Pentru că lucrul care nu trebuie să existe niciodată între doi oameni, care şi-au oferit unul altuia dragostea, este minciuna."

""A zâmbi" nu înseamnă atât să alegi o atitudine în fata vietii, cât să recunoşti şi să exprimi natura cruzimii fundamentale, ineluctabilă a vietii pe care nu putem nici macar să încercam să o evitam, ea fiind însăşi existenta umană."

Acid sulfuric - Amelie Nothomb

"A te spala pe mâini de-o anumită situatie nu înseamnă neaparat a fi inocent."

"Dacă vorbeşti, mori; dacă nu vorbeşti, mori. Atunci, vorbeşte şi mori."

Antichrista - Amelie Nothombe

"Cei ce cred că a citi înseamnă o fugă de realitate se situază la polul opus adevarului: a citi înseamnă a te plasa în prezenta realului, în starea sa cea mai concentrată - ceea ce, în mod bizar, este mai putin îngrozitor decât să ai de-a face cu permanentele lui diluari."

Nando  mo kimi no moto e...
No matter how many times it will be, I will go back to you
[Imagine: 346l2lx.jpg]

#52
Am si eu cateva.

'A fi bun inseamna a te afla in armonie cu tine insuti. Raul incepe atunci cand esti silit sa fii in armonie cu altii'

'De cate ori suntem fericiti suntem si buni dar nu de cate ori suntem buni suntem si fericiti.'

'Niciodata nu am alergat dupa fericire. Cui ii trebuie fericire? Eu am cautat placerea.'

Portretul lui Dorian Gray

'Putin imi pasa ca publicul ma fluiera; eu ma aplaud singur acasa, contemplandu-mi banii din cufar.'

'Dupa ce ai eliminat imposibilul, ceea ce ramane, oricat ar fi de improbabil, trebuie sa fie adevarul.'

'Stim ca oamenii isi bat joc totdeauna de ceea ce nu inteleg.'

'Un prost gaseste totdeauna unul mai prost care sa-l admire.'

'Nici un lant nu este mai puternic decat cea mai slaba veriga a sa.'

Aventurile lui Sherlock Holmes
[Imagine: ak8THBQ.png]


#53
''Fericirea este închisoare, Evey. Fericirea este cea mai perfidă închisoare dintre toate.
În spatele acestei măşti este mai mult de o înfăţişare. În spatele acestei măşti se află o idee, domnule Creedy şi ideile sunt rezistente la gloante.
Nu există coincidente, Delia. Doar iluzia unor coincidente.
Fiecare este special. Fiecare. Fiecare este erou, iubit, natarau, hoţ, toti. Fiecare are propria poveste de spus...
Eu, ca şi Dumnezeu, nu joc la noroc şi nu cred în coincidente.''
Toate ii apartin lui V, personajul meu preferat.
[Imagine: 41825604.png]
Intelege, eu nu sa mor niciodata!

#54
"Niciodata nu crezuse ca lipsa unui om poate fi mai reala si mai vasta decat prezenta lui, care, cand era, era intr-un singur loc. Acum, cand lipsea, lipsea de pretutindeni. "
Orasul cu salcami, de Mihail Sebastian

Tenderest touch leaves the darkest of marks,
And the kindest of kisses break the hardest of hearts
~Florence + The Machine


#55
- Vezi lichiorul asta de anason din fata dumitale? - continua el -. Ei bine, vezi doar un lichior de anason. Eu insa, pentru ca trebuie sa patrund in ceea ce fac, vad planta din care s-a nascut, furtunile pe care le-a infruntat planta asta, mana care a cules grauntele, calatoria unei nave dintr-un alt continent pana aici, mirosurile si culorile pe care planta asta, inainte de-a fi pusa in alcool, le-a lasat sa fie percepute si sa faca parte din ea. Daca intr-o buna zi as picta masa asta, as picta toate aceste lucruri - desi, vazand tabloul, dumneata ai crede ca te afli in fata unui simplu pahar cu lichior de anason.

Paulo Coehlo

D:
[align=right]
[font=times new roman]You’re under no obligation to be the same person you were five minutes ago.

#56
"Am descoperit ca obsesia mea ca fiecare lucru sa fie la locul lui, fiecare treaba la timpul ei, fiecare cuvant sa aiba tonul potrivit nu era rasplata cuvenita unei minti ordonate, ci dimpotriva, un intreg sistem ca sa ascund neoranduirea naturii mele. Am descoperit ca nu sunt disciplinat din virtute, ci ca reactie impotriva neglijentei mele, ca par generos pentru a-mi masca micimea sulfetului, ca exagerez cu prudenta din neincredere, ca sunt tolerant ca sa nu ma las prada acceselor de furie care abia le stapanesc, ca sunt punctual ca sa nu se afle cat de putin ma intereseaza timpul altora. Am aflat ca dragostea nu e o stare de spirit, ci un semn al zodiacului."


- Povestea tarfelor mele triste, de Gabriel Garcia Marquez.


"...Isn't is funny and lonely being together, *****. No place to go except close. Shall we just love and love? Ah, but I love the most, and I can tell when you're away from me, even a little. I think it's wonderful to be just like everybody else, to reach out and find you all warm beside me in bed."

"All my beautiful lovely safe world blew itself up here with a great gust of high explosive love."


-Tender is the Night, de F.Scott Fitzgerald



'May she wake in torment!' he cried, with frightful vehemence, stamping his foot, and groaning in a sudden paroxysm of ungovernable passion. 'Why, she's a liar to the end! Where is she? Not there—not in heaven—not perished—where? Oh! you said you cared nothing for my sufferings! And I pray one prayer—I repeat it till my tongue stiffens—Catherine Earnshaw, may you not rest as long as I am living; you said I killed you—haunt me, then! The murdered do haunt their murderers, I believe. I know that ghosts have wandered on earth. Be with me always—take any form—drive me mad! only do not leave me in this abyss, where I cannot find you! Oh, God! it is unutterable! I cannot live without my life! I cannot live without my soul!'


- Wuthering Heights, de Emily Bronte.



"No man, proclaimed Donne, is an island, and he was wrong. If we were not islands, we would be lost, drowned in each other's tragedies. We are insulated (a word that means, literally, remember, made into an island) from the tragedy of others, by our island nature and by the repetitive shape and form of the stories. The shape does not change: there was a human being who was born, lived and then by some means or other, died. There. You may fill in the details from your own experience. As unoriginal as any other tale, as unique as any other life. Lives are snowflakes- forming patterns we have seen before, as like one another as peas in a pod (and have you ever looked at peas in a pod? I mean, really looked at them? There's not a chance you'll mistake one for another, after a minute's close inspection) but still unique.

Without individuals we see only numbers, a thousand dead, a hundred thousand dead, "casualties may rise to a million." With individual stories, the statistics become people- but even that is a lie, for the people continue to suffer in numbers that themselves are numbing and meaningless. Look, see the child's swollen, swollen belly and the flies that crawl at the corners of his eyes, this skeletal limbs: will it make it easier for you to know his name, his age, his dreams, his fears? To see him from the inside? And if it does, are we not doing a disservice to his sister, who lies in the searing dust beside him, a distorted distended caricature of a human child? And there, if we feel for them, are they now more important to us than a thousand other children touched by the same famine, a thousand other young lives who will soon be food for the flies' own myriad squirming children?

We draw our lines around these moments of pain, remain upon our islands, and they cannot hurt us. They are covered with a smooth, safe, nacreous layer to let them slip, pearllike, from our souls without real pain.

Fiction allows us to slide into these other heads, these other places, and look out through other eyes. And then in the tale we stop before we die, or we die vicariously and unharmed, and in the world beyond the tale we turn the page or close the book, and we resume our lives.

A life that is, like any other, unlike any other."


-American Gods, Neil Gaiman

#57
They've promised that dreamns can come true, but forgot to mention that nightmares are dreams too.

~Oscar Wilde.

Cand te afli in fata unei fiinte umane nu te afli in fata unui singur om. Te afli in fata unui grup de fiinte insurubate unele de altele iar atunci cand vrei sa-l faci pe omul din fata ta sa vorbeasca, trebuie sa-l provoci in asa fel incat prin gura lui sa se exprime toate fiintele din el.

~Dezordinea prevenita, Matei Visniec.

Creierele noastre devin niste mlastini, asta e adevarul. [...]
-Iar natura unei mlastini stii in ce consta?
-In faptul ca stagneaza.

~Dezordinea prevenita, Matei Visniec.

If you only read books that everyone else is reading, you'll only think the thoughts that everyone else is thinking.

~Padurea norvegiana, Haruki Murakami.

Daca suntem atat de evoluati incat sa exploram, sa respectam si sa adoptam concepte straine precum Feng Shui, sa mancam sushi si humus si sa ne imbracam in haine traditionale, atunci suntem ipocriti daca ne oprim la convingeri. Facem exact ca turistii americani cu hamburgerii lor. Ce sens are?

~Call Girl, Jeannette Angell.
[Imagine: sdfbnm.png]

Despite your best efforts, people are going to be hurt when it's time for them to be hurt.
~ Haruki Murakami~

#58
Paulo Coelho
in
,,Unsprezece minute"


"Toate isi inchipuie ca barbatul doreste doar 11 minute pe zi si plateste o avere pentru asta. Nu, nu e asa. Barbatul este si femeie, vrea sa intalneasca pe cineva, sa-si descopere un sens vietii sale."

"Cine se simte liber iubeste la maximum; si cine iubeste la maximum se simte liber."

"Soldatul merge la razboi ca sa-si ucida dusmanul? Nu: merge ca sa moara pentru tara lui. Femeii ii place oare sa-i arate sotului cat este de multumita? Nu: vrea ca el sa vada cat i se devoteaza, cat sufera ca sa-l vada fericit pe el. Asa se intampla: copii care renunta la visele lor ca sa-si bucure parintii, parinti care renunta la viata lor ca sa-si bucure copiii, durerea si suferinta justificand ceea ce trebuie sa aduca doar bucurie: dragostea."

"Trupurile se inteleg, desi sufletele nu sunt intotdeauna de acord."

"Unele lucruri se pierd.. pentru totdeauna."

"Viata este uneori foarte zgarcita: trec zile, saptamani, luni si ani fara sa simti nimic nou. Totusi, odata ce se deschide o usa, o adevarata avalansa patrunde prin spatiul deschis. Acum nu ai nimic, iar in clipa urmatoare ai mai mult decat poti accepta."

"Te iubesc mult, cum n-am mai iubit niciodata si tocmai de aceea plec pentru ca, daca as ramane visul s-ar transforma in realitate, in dorinta de a poseda, de a dori ca viata lui sa fie a mea. in fine, toate lucrurile care transforma dragostea in sclavie. E bine sa avem grija de ceea ce luam cu noi din viata."
[Imagine: dh4h3a.png]

~.~
„Nu poti cunoaste cu adevarat decat ceea ce renunti a stapani.”

#59
"Un sfert din viaţă îl pierdem facând legatura. Tot felul de legaturi între idei, fluturi, între lucruri şi praf. (Iona - Marin Sorescu)

"When reason fails, the devil helps!" (Crimă şi pedeapsă - Dostoyevsky)

"He lives the poetry that he cannot write. The others write the poetry they dare not realize." (Portretul lui Dorian Gray - Oscar Wilde)

"Aşa cum traim, balacindu-ne în cele 7 pacate capitale şi placându-ne s-o facem." (Razbunarea - Elizabeth George)
"The nice part about being a pessimist is that you are constantly being either proven right or pleasantly surprised." - George F. Will

#60
Nu am terminat inca de citit "Lacrimi si Sfinti" de Cioran, dar vreau sa postez cateva citate din ea. O sa mai revin pe parcurs cu cate un edit la care sa mai adaug niste citate.


"As vrea ca adevarurile sa fie purtate pe armonii mozartiene, pe echivalentul sonor al parfumului de roze."

"Cu cat ma aproprii mai mult de sfinti, cu atat ma indepartez mai mult de El, iar in momentul in care voi avea pentru sfinte deplina compatimire umana, il voi uri."

"Daca adevarul n-ar fi plictisitor, stiinta ar fi scos pe Dumnezeu de mult din circulatie. Dar atat Dumnezeu, cat si sfintii sunt ocazii de a scapa banalitatii lui ucigatoare."

"Crearea lumii nu-si are alta explicatie in afara de frica de singuratate a lui Dumnezeu. Cu alte cuvinte, rostul nostru, al creaturilor, nu este altul decat a-l distra pe Creator. Bieti mascarici ai absolutului, uitam ca traim drame pentru plictiselile unui spectator ale caror aplauze n-au ajuns inca la urechea unui muritor. Si Dumnezeu pare atat de apasat de chinul singuratatii, ca si-a inventat sfintii -pretexte de dialog- pentru a-si descarca povara izolarii. Cine vrea sa faca din sfinti mai mult decat niste confesori ai lui exagereaza nepermis."

"Ceea ce a adus nou crestinismul in lume nu este nici iubirea, nici pacatul, nici pe Dumnezeu si nici macar pe ingeri. Totul a fost inainte, si oamenii au trait si au murit cu ele. Dar ei n-au trait si n-au murit cu voluptatea de a muri. Sub toate inimile, crestinismul s-a instalat ca un spin. Si ele s-au dilatat de cate ori intepaturile lui nu le atingeau marginile. Caci petele rosii au fost totdeauna deliciul ascuns al crestinismului, si martirii lui n-au facut decat sa transfigureze cosmosul intr-o mare de sange. Ei au plans lacrimi rosii, ca tot crestinismul de altfel. SINISTRUL infrange sublimul in aceasta religie de amurguri incendiare."




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)