Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Povesti scurte

#1
Foarte multi autori au reale colectii de povesti scurte, unele stranse in antologii, altele ratacite prin reviste, si altele disponibile doar prin magia internetului.
Eu personal nu sunt un mare fan al acestora dar le citesc in general ca diversiune de la alte lucrari mai mari. Am si postat cateva pe la topicul de SF in speranta ca voi mai atrage atentia asupra acestora.

Printre voi care sunteti cei care mai cititi asa colectii?
Care v-au placut?
Ceva ce a ramas intiparit in minte chiar si la mult timp dupa ce ati gustat?

Eu am testat ieri softul Digital Editions care vine de la Adobe si am downloadat de pe site-ul lor Death and the Senator, o poveste scurta scrisa de Arthur C. Clarke, care poate fi gasita aici. A fost chiar placuta, desi exagerat de scurta la cele doar 27 de pagini care le-a avut pe iRiverul meu. Desi nu a explorat tematica aleasa pe cat mi-ar fi placut, a fost interesant si foarte placut de citit cum un senator isi regandeste viata, prioritatile, precum si deciziile luate odata ce se vede fata in fata cu propria conditie de muritor. Eu as recomanda-o celor ce au mai citit cate ceva de Arthur C. Clarke, mai ales ca-i scurta si foarte simpatica.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#2
Ia hai sa va mai luminez existenta.

Povesti scurte Frederic Brown - Nu cele mai bune pe care le-am citit de la el, care se afla in colectia Paradox Lost, dar merita si astea citite de amuzament.

Povesti scurte Neil Gaiman - Ca autor n-ar avea nevoie de introducere. Recunosc ca n-am apucat sa le citesc pe astea inca, dar le impart cu voi in speranta ca acest topic va sari la viata precum monstrul lui Frankenstein, lovit de un fulger razlet si datator de activitate.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#3
Singura colectie de povesti scurte pe care am citito este volumul 1 din The Complete Stories de Isaac Asimov. Mi-a placut destul de mult si din cate m-am interesat pe internet contine cateva dintre cele mai premiate povesti. Probabil ca o sa mai cumpar alte volume daca mai gasesc, dar in general nu ma apropii de povesti scurte pentru ca imi ramane sentimentul de "vreau mai mult". Mai am undeva in biblioteca The Book of Lost Tales (1 si 2) de J. R. R. Tolkien dar nu am avut niciodata dispozitia sa le citesc
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#4
Cumva dupa cartile sale principale nici eu n-am mai gasit dispozitia sa citesc eseele lui Tolkien si nici povestile sale neterminate (gen Tales from the Perilous Realm sau The unfinished stories of Middle Earth). E ceva despre definitivitatea de la finalul trilogiei principale care fac acele povesti sa fie un pic reduntante in cele din urma...si intr-un fel frica ca odata ce sunt citite, chiar nu va mai exista nimic de descoperit despre Middle Earth, nimic scris de mana maestrului insusi.

Eu in trecut evitam povestile scurte. Acum incep sa le prind gustul. Intr-adevar...ramane acea senzatie de "MORE! I DESIRE MORE!" la unele..dar sunt gustari care conduc spre feluri principale din operele complete ale autorului. Cateodata e bun un aperitiv inainte de ceva mai serios.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#5
(03-08-2012, 01:21 PM)MajinCloud A scris: Singura colectie de povesti scurte pe care am citit-o este volumul 1 din The Complete Stories de Isaac Asimov. Mi-a placut destul de mult si din cate m-am interesat pe internet contine cateva dintre cele mai premiate povesti. Probabil ca o sa mai cumpar alte volume daca mai gasesc, dar in general nu ma apropii de povesti scurte pentru ca imi ramane sentimentul de "vreau mai mult". Mai am undeva in biblioteca The Book of Lost Tales (1 si 2) de J. R. R. Tolkien dar nu am avut niciodata dispozitia sa le citesc


"The Complete Stories" e formata din Nine Tomorrows, Nightfall si Earth is Room Enough, am avut-o si eu in format digital si dupa putine cautari pe wikipedia mi-am dat seama ca sunt toate cele 3 volume colectionate intr-unul. In general am fost foarte multumita de fiecare short story in parte, desi recunosc ca au fost unele, asa cum ati zis si voi Cyber si Majin, care m-au lasat cu senzatia de vreau mai mult. Totusi le recomand oricarui impatimit de Sci-fi si mai ales celor carora le place Asimov.

Cred ca singurul alt short-story pe care l-am citit anul asta a fost The curious case of Benjamin Button de F. Scott Fitzgerald, unde pur si simplu nu am inteles de unde au scos un film intreg din cele 30 de pagini pe care le are. Nu ca ecranizarea ar fi preluat orice altceva decat idea unei imbatraniri reverse. Ca si concept e impresionanta, ca si scriitura... nu prea.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)