Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Citate memorabile

#61
#Se spune adesea ca ne temem de ceea ce nu cunoastem. Cred mai curand ca teama se naste cand afli intr-o buna zi ceea ce ieri inca mai ignorai // Philippe Claudel, Suflete cenusii
# Aceste lucruri marunte sunt mari pentru omul marunt // Oliver Goldsmith
# Daca ai vazut vreodata pe cineva murind, adu-ti aminte ca si tu trebuie sa o iei pe acelasi drum. Dimineata gandeste-te ca s-ar putea sa nu mai traiesti pana seara, iar cand vine seara, nu indrazni sa-ti promiti zorile // Peter Carey, Furtul
# Este inutil sa spui ca fiintele omenesti ar trebui sa se multumeasca doar cu liniste. Ele au nevoie de actiune si daca nu o pot gasi, o creaza // Charlotte Bronte, Jane Eyre
# O fapta rea poti sa nu o repeti si sa te caiesti de ea, pe cand gandurile rele genereaza mereu fapte rele. Fapta rea nu face decat sa deschida calea spre alte fapte rele, gandurile rele insa te trag pe aceasta cale cu o putere careia nu te poti impotrivi // Lev Tolstoi, Invierea
# Fericirea este un fluture, care, atunci cand este urmarit, este intotdeauna la un pas de a fi prins, dar daca stai liniştit, se poate aşeza pe tine // Nathaniel Hawthorne
This is just an ordinary day
I can see that the darkness will erode
I can see that the sunshine will explode
[Imagine: tumblr_m823yhPgw91rx189ao1_500_large.jpg]

#62
And perhaps that is the final, most devastating truth, The gods care nothing for ascetic impositions on moral behaviour. Care nothing for rules of conduct, for the twisted morals of temple priests and monks. Perhaps indeed they laugh at the chains we wrap around ourselves - our endless, insatiable need to find flaws within the demands of life. Or perhaps they do not laugh, but rage at us. Perhaps our denial of life's celebrations is our greatest insult to those we worship and serve.

Steven Erickson - Memories of ice
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#63
Trebuie deci sa-mi repet intr-una ca suntem pe veci despartiti - si totusi atata timp cat respir si gandesc, trebuie sa-l iubesc.
Charlotte Brone - Jane Eyre

#64
"Tu esti dintre aceia carora poti sa le scoti si matele si au sa stea sa se uite zambind la calaii lor , numai sa-si fi gasit o credinta si un Dumnezeu"
-Crima si pedeapsa-Dostoievski

"Ce conteaza unde zaci dupa ce ai murit? In fundul unui put murdar sau intr-un turn de marmura pe culmea unui deal. Esti mort, dormi somnul de veci si nu-ti mai bati capul cu astfel de fleacuri. Pentru tine, apa si petrolul sunt la fel ca si aerul si vantul"
-Somnul de veci-Raymond Chandler

"Fie ca un om ar fi putut sa moara a doua zi, peste doua zile sau mai tarziu...nu conteaza. Pentru ca daca Dumnezeu nu exista, aceasta viata, fiecare secunda a ei...e tot ce avem."
-Interviu cu un vampir-Anne Rice

"Intr-un cuvant, eram prea las ca sa fac ceea ce trebuia si prea las ca sa evit ceea ce nu se cuvenea."
-Marile sperante-Charles Dickens

"And now I’m looking at you, and you’re asking me if I still want you, as if I could stop loving you. As if I would want to give up the thing that makes me stronger than anything else ever has."
"You left me. You made a pet out of me, and then you left me. If love were food, I would have starved on the bones you gave me."
"I am, in the end, what you made me."
"I love you, and I will love you until I die, and if there’s a life after that, I’ll love you then."
-The Mortal Instruments-Cassandra Clare

Dupa cum vedeti, multe sunt din The Mortal Instruments.
[Imagine: vriska_serket_signature_by_sardonicincubus-d5kkvn3.png]
You don't have to 8e a good person to 8e a hero.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)