Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ce se intampla cu Romania?

#11
@Zăpă:
Multumesc pentru raspunsuri, ma asteptam la asa ceva. In timpul lui Ceausescu nu era tocmai o tara asa cunoscuta si nici o mica putere, desi era mai bine decat actuala Romanie din unele puncte de vedere.
Mai degraba o mica putere si o tara cunoscuta era in timpul monarhiei si in perioada interbelica. De altfel, in acea perioada am avut unii dintre cei mai mari oameni de stat romani.

Legat de intrebarile puse...
Voua nu vi se preda la scoala mai nimic despre perioada de dinainte de 89 si cea de dupa Revolutie si mai nimic despre istoria contemporana.
Cele mai multe surse de informatie sunt manipulative si propagandistice. Fie sunt anti-Basescu si PD, fie sunt pro.
Ca sa poti afla cu adevarat ce se intampla, trebuie sa culegi informatiile din ambele parti si sa iti tragi singur concluziile. Si e destul de tragic.. toata lumea manipuleaza si informatiile obiective sunt incredibil de rare.

La tv apar foarte putini oameni care stiu ce vorbesc, cei mai multi sunt datatori cu parerea fara sa aiba habar despre ce vorbesc. Deci ca sa poti mentiona televizorul ca sursa de informatii... greu, trebuie sa fii foarte documentat dinainte si sa selectionezi cu atentie canalul, ca sa nu ti se bage in cap tot soiul de prostii.
Cu blogurile si site-urile la fel.. toti isi dau cu parerea, dar cati stiu intr-adevar despre ce vorbesc? Foarte, foarte putini.
Cati se revoltau pe bloguri ca din banii lor se platesc pensiile batranilor, fara sa stie ca de fapt batranii si-au platit pensiile in timpul vietii lor si ca singurul motiv pentru care care nu exista bani acum este ca statul a "administrat" foarte prost acei bani. De altfel, daca e sa facem o medie, iesi mult in pierdere cu pensia de stat, dai mai multi bani decat ajungi sa primesti.

Legat de analiza informatiilor primite.. cine mai sta sa se intereseze si in alta parte, sa caute si alte opinii si puncte de vedere? Si cine sta sa le verifice. Stii topicul asta?
L-am postat pe blog si pe mai multe forumuri si toata lumea l-a crezut desi am inventat tot ce scria acolo. Unul singur nu a venit sa imi spuna ca am postat vrajeli si era de ajuns o simpla cautare pe google pentru a vedea daca mai exista articole similare.
Sunt curioasa ca stii si numeroasele "scandaluri" care au aparut in urma unor stiri false de pe vechiul times.ro


(30-07-2010, 04:50 PM)Anto. A scris: Hai, să fim realişti. Cum e generaţia noastră?
(...)cei care citesc cărţi de basme în loc de o carte ca lumea

Gresit, sunt cei care citesc Bravo si Cancan in loc de o carte 21


(30-07-2010, 09:59 PM)YKashim A scris: Problema e oarecum de mentalitate: majoritatea profita cat poate de unde poate. De la cei mici, la cei mari. Majoritatea lucrurilor se fac sa fie facute, nu sa fie de durata si tot asa.

Adevarat.

(30-07-2010, 10:35 PM)Nya. A scris: 1. Credeţi că Traian Băsescu merită să rămână preşedinte ?

Explicaţi`mi , dragii mei , de ce este vina lui ? De ce nu este vina guvernului ( ok, nu trebuia să îl pună pe Boc prim - ministru ) sau chiar vina oamenilor ? Explicaţi`mi ce a făcut el greşit ca să nu merite să mai fie unde e ? A făcut greşeli ( el a anunţat măsurile cică anti - criză - o chestie ce nu era de datoria lui să anunţe - and stuff ) , dar a greşi e omeneşte . Părerea mea , pur şi personală , este că merită să rămână . Îl muşcaţi toţi de fund ( scuzaţi limbajul , dar mă stresaţi ) . Şi ca să nu spuneţi că este o chestie indusă de părinţi , o să vă spun doar atât : părinţii mei nu se mai duc la vot de ani de zile .

Nya, evident nu stii despre ce vorbesti. Ce a facut gresit?
Pai.. sa vedem, cu ce sa incep?
Tot tambalaul ala cu numirea prim-ministrului a fost anti-constitutional. Adica impotriva Constitutiei. Stii ce inseamna Constitutia? E cel mai important document al acestei tari, ce scrie acolo nu poate fi incalcat. Si totusi Basescu si-a batut joc de ea.
De anuntatul masurilor anti-criza nu ma leg, aia a fost alta poveste, nu tine neaparat de abilitatea lui de presedinte ci de marlania politca de care da dovada. Ma leg in schimb de alte chestii: de atitudinea fata de sinistrati, de exemplu. De ziarista pe care a facut-o tiganca imputita, de afirmatia aia "probabil ca eram beat cand am spus asta". Orice alt presedinte din orice alta tara civilizata si-ar fi dat demisia dupa asemenea gafe.
I-a pus pe Boc premier, Udrea si Videanu ministrii dupa ce a fost ales. E.. nu stiu.. e strigator la cer lucrul asta, in contextul actual e ca si cum ar fi spus: teapa, fraierilor, s-au gasit destui prosti care sa ma voteze acum fac ce vrea muschiu' meu.
Mai tii minte toata reclama cu modificarea Constitutiei si transformarea Romaniei intr-un stat unicameral? A facut ceva pana la urma? Normal ca nu. Asta ca sa nu zic ca ideea era idioata din start si ar fi insemnat tocmai regresia Romaniei. Fun fact, ia uite aici cate tari au parlament unicameral (cu portocaliu). Sunt in general tari comuniste si fost-comuniste. Gasesti aici si mai multe informatii despre subiect.
Vrei strict masuri politice? Daca doresti, ma apuc sa le caut pe toate si sa le postez, desi nu stiu daca s-ar merita efortul, tinand cont ca e totusi un forum anime..
Uite, nu stiu despre restul dar eu vorbesc in cunostinta de cauza. Poate ca inca nu am foarte cunostinte dar fac si un master de Managementul Sectorului Public unde am facut cursuri de Drept administrativ, Teoria Administratie Publice si Finante Publice, printre altele. Pe baza a ce am invatat acolo pot sa iti spun foarte clar ca Basescu e un presedinte extrem de incompetent. El si cu PD nu au facut decat sa bage tara in rahat toti acesti ani de guvernare. Nu zic ca restul ar fi fost mai buni...
Antonescu s-a dovedit a fi un papagal, iar PSD-ul tot un fel de PD pare a fi in esenta, chit ca PD pare a fi mult mai nesimtit.

#12
Citat:Mai degraba o mica putere si o tara cunoscuta era in timpul monarhiei si in perioada interbelica. De altfel, in acea perioada am avut unii dintre cei mai mari oameni de stat romani.
Si din cauza asta urasc ca nu tin minte istoria invatata in generala si acum nu-mi vine sa zic nimic de perioada aia ca sa nu zic prostii, dar tin minte ca profu a zis ceva ca eram cineva atunci.
Citat:Legat de analiza informatiilor primite.. cine mai sta sa se intereseze si in alta parte, sa caute si alte opinii si puncte de vedere? Si cine sta sa le verifice. Stii topicul asta?
Pai probabil sta sa le verifice si sa le analizeze (sau ar trebui) cei care apar prin media si isi dau cu parerea. Dar, cum spui mai sus, putini o fac.
Topicul nu-l stiu, dar titlul ma atrage.

Citat:Sunt curioasa ca stii si numeroasele "scandaluri" care au aparut in urma unor stiri false de pe vechiul times.ro
vechiul times.ro = trombon.ro? Si e cumva site-ul de pe care Vadim Tudor a luat un articol drept real? 21

Legat de carti: scoala nu face NIMIC pentru a atrage noua generatie spre citit. Lecturile alea obligatorii sunt 99% tampite, sau cel putin tampite pentru varsta noastra. O carte care pur si simplu nu te atrage nu poate fi citita. Eu pot spune ca am avut noroc si m-a indrumat mama spre citit si am avut libertate din partea ei sa citesc ce vreau, cum vreau, cat vreau. Si cred ca pentru asta o sa-i fiu recunoscator toata viata. Unde mai punem ca o carte e destul de scumpa zilele astea...
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#13
Dap, exact 4 Vechiul Times.ro, actualul Trombon.ro 4

Si ugh, cat de multa dreptate ai cu cartile scumpe din ziua de azi. Am ajuns sa ma bucur daca gasesc vreo carte buna la oferta, care sa coste sub 15 lei >.< Pana si cele din anticariat costa vreo 10 lei bucata, si sunt veeeeeeeeeechi si folosite.
Cand eram mic, strangeam adesea bani ca sa ma duc cu mama sa imi cumpar carti din anticariat. Si cu echivalentul a 10 lei imi luam pe atunci macar 3-4 carti, daca nu si mai multe. Azi in schimb.. vad cartile ca pe un lux pe care arareori mi-l permit.
Noroc ca am mai citit unele romane pe telefon si altele mi le-am scos singur la imprimanta 4
Am incercat si sa le citesc pe calculator, dar e cam greu. Doar Artemis Fowl am reusit sa citesc la pc, in format pdf, dar asta din cauza ca era foarte bine formatat si avea un font ideal pentru asa ceva.

Ca tot vorbim de directia in care se indreapta Romania.. -> http://khris.ro/index.php/07/2010/studiu...inozaurii/

#14
Ma gandeam si eu sa aduc aia in discutie 71

Eu nu vrea sa cred ca suntem atat de prosti. Nu vrea.

Cat despre carti in pdf. Reusesc sa le citesc fara sa ma enervez, dar cam trebuie sa fac pauze din cand in cand pentru ca devine cumva stresant. Plus ca tot mi se pare altfel sa am cartea in mana decat laptopul.
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#15
Ce sa se intample cu Romania? Ce se intampla cu toate tarile din fostul bloc sovietic , in prezent aliate NATO: li se arata care le e locul! Basescu este de asemenea foarte cinstit atunci cand repede taranca puturoasa care face ochi plansi la camerele de filmat! Ani de zile taranul nu a mai produs la fel de mult, probabil doar cat sa se hraneasca pe sine si atunci cand nu a mai vrut sa munceasca si-a vandut pamantul sau tamplaria pentru irigatii pe te-miri-ce! Adevarat e ca nu toti au facut la fel dar majoritatea asa au facut. Majoritatea taranilor intreaba unde sunt cooperativele cu tineri care sa le lucreze pamantul degeaba! Si dupa cum spuneai si tu Zapa, ai noroc ca parintii tai nu sunt bugetari. Daca e sa o luam asa, bugetarii mereu au fost umiliti; dupa revolutie , bugetarii erau batjocoriti de privat pentru ca aveau salarii si conditii mizere! Acum in prag de criza privatul concediaza si tot bugetarul e devina ca inca are un salariu pe care i l-au redus la jumatate in doar un an! Mama mea avea anul trecut un salariu de 3800 de lei pe care ii primea dupa o munca titanica de gen ore suplimentare(adica in loc sa iasa la 16 iesea 23)sau spor de iradiatii! Acum cu tot balamucul asta ea mai primeste 1400 de lei deoarece a fost si retrogradata pe motiv de reduceri de personal! Ce se intampla cu tara noastra? Ce s-a intamplat si cu Jana din melodie: se transforma! Din visul tinut pe bete de chibrit Romania devine cimitirul ingreunat de negura noptii! Si totul se intampla, dupa mine, tot din cauza conducerii! Un stat de succes este statul care stie sa isi investeasca dividentele pentru profit, lucru care nu se intampla in Romania unde privatizarea, falimentul sau taxele sunt cam singurele care mai tin masinaria neagra si hidoasa a conducerii in picioare!
Citat:Si toate astea din cauza ca nu am stiut niciodata sa ne multumim cu ce avem, mereu am vrut mult mai mult.
[/php]
Si vrei sa imi zici ca dorinta de mai bine nu e una naturala si buna? Adica vrei sa imi zici ca ar trebui sa ma multumesc cu praful in ochi, si sisteme publice de tot rahatul? Vrei sa imi spui tu mie ca e ok sa mor de foame pentru a salva un IDEAL? Iti recomand sa iti alegi vorbele nitel mai bine pentru ca multe au dublu sens si lovesc acolo unde nu cred ca intentionai!
Citat:"Cei de sus" au furat si au furat, au trait bine si asa mai departe
Si hai ca am trait sa o aud si pe asta! E cam trist atunci cand spui ca super-nasul de pe CFR este unul din cei de sus! Nasul fura si nu are o explicatie logica! Si doctorii fura dar nu sunt cei de sus! Ei cer spaga de multe ori pentru a cumpara minimul de medicamente necesar pe o sectie! Voi nu realizati ce inseamna aia sa fi medic, sa ai nevoie de pastila x pentru o pacienta si sa nu o poti lua decat dupa 1001 hartii semnate timp in care pacientul moare! Sau ce inseamna aia sa fi nevoit sa iei din bani personali consumabile si alte cele! Voi toti credeti ca cei ce fura in domeniul public sunt niste criminali dar va rog foarte frumos sa reganditi treaba asta si vreau sa te mai intreb de ce naiba te-ai gandit ca e ok sa deschizi un thread politic, intr-o gramada de minti incinse care incearca sa se recreeze cu o discutie despre un anime bun? De ce?
[Imagine: nhkmisatosatousighh3.jpg]

#16
Cu faza despre medicii sunt de acord. Cum poti sa ai incredere ca un medic care abia traieste de pe o zi pe alta o sa te trateze bine? Nici n-are cum. Spaga in cazul este e pe langa o asigurare ca nu pleci din spital mai mult mort decat viu si o dovada de bun simt cand te gandesti cat castiga el.

Citat:taranca puturoasa care face ochi plansi la camerele de filmat!
Smile Da. Si tot aceeasi taranca sta si se uita la telenovle si emisiuni gen Acces Direct si stiu ca asta o sa fie tratata ca rautate si nesimtire, dar de multe ori o merita.
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#17
România e praf. O spun cu cea mai mare sinceritate posibilă. Nimic nu e sigur, nimic nu e bun, salariile scad ca naiba, învăţământul suferă, poporul suferă de foame, copii orfani suferă, suferă tot suferă aici în ţara asta. Băsescu e un idiot. Un idiot mare a făcut nu a făcut tot aia. E o păpuşă în mâinile parlamentarilor care nu ştie să se afirme calumea, iar dacă ia o decizie o ia cu stângu. Nu înţeleg de ce ziceţi că Băsescu face nu ştiu ce că nu face nimic. Se mişcă în reluare.
Mai departe.

Lumea suferă de foame. preţurile cresc, e criză, poporul nu are bani, dar parlamentarii şi '' Băse '' are că deh ei sunt jm3cheri dom ' le. Deci sunt un cârd de porci infecţi. Câinii maidanezi stau pe stradă, nu li se face un adăpost nu îi ia nimeni, cel puţin la mine în oraş. Crime, violuri copii emo idioţi la tot pasul. Manele cât cuprinde, oameni cerşind, bătrâni daţi afară din casă, copi orfani, oameni cu salariile mici, pensionari cărora nu le ajunge banii de medicamente. Mai departe.

Oamenii care stau în faţa televizorului şi nu fac altceva decât să trăncănească prostii nu ştiu ce vorbesc, au tzerminat şi ei o facultate amărâtă şi vorbesc de parcă ar ştii noţiuni deştepte şi se dau şi ei în stambă când află câte un neologism nou şi îl folosesc până la epuizare. Cuvântul supraepuizat. Puţini oameni ştiu şi ei despre ce vorbesc şi nu sunt proşti. Cum ar fi Băse care ori de câte ori apare la TV se face de râs, aşa face mereu m-am obijnuit. Consideră că dacă îi apare chelia în ziare e cel mai tare. Nu e.

Economia praf, politica praf, bugetul praf, chiar ÅŸi stratul de ozon e praf de la poluare.
-

#18
Zapa.. asa ee.. Base' ne duce pe noi numai in jos, nu in sus cum ,, ne promise candva".
Pai ce sa se intampl cu Romania? Se zice ca este al 2-lea Ierusalim...
Este o tara frumoasa , cu bogatii in EXCES, dar din pacate, ei pe toate le vand...

Nu inteleg, dc Base si astia is ca un aspirator ba intr-un colt ba pe mijloc , numai sa aspire banii nostri, munciti. Da unde se trezesc??! Pe maidan? In fine.. ar trebui dati jos.. dar ma rog nu pre aa suntem noi uniti, dar sper sa ajungem si noi ca si Grecii acestia sunt mai unitii decat noi! * cu muullltt*

Zuppy01Zuppy01Zuppy01

Gauri negre.. generatoare, inundatii, canicula mare, zapada in exces, TUNETE fulgere.... everything! 2
Ce poti a faci daca asta este voia lucrurilor?
Cipuri implantate in card, piete, etc? Pai acum ne este furata si libertatea de a traii...nu numai...

Lumea rea e de neoprit, dar lumina invinge mereu! Ca in povestile de adormit copii! ^^

Ce poti face daca as e ...?

Dar nu stiu de ce toti vor doar sa afle celula lui Dumnezeu?
Nu vor putea nici o data asa cv! 4
O sa imi para bine de esecul lor...sa vada ce fel este sa suferi... cand vezi, animale, oameni etc, pe carew e le-ai creat sa fie omorat/distruse degeaba...* Dumnezeu plange mereu..ca sa stie si ei, pot ave si super aer conditionat,, oamenii rai vor plati ptr faptele lor.

Noi daca o sa avewm probleme, sa credem in Dumnezeu. Acestea sunt incercari pentru noi... sa le trecem cu bine!

Va pup pe toti si succes!!

#19
Imediat ce întrebi: ce se întâmplă cu România? te duci la gândul: politică. Ei bine, este adevărat în mare parte. De fapt, 50% aş putea spune, poate chiar mai mult decât atât. Politica României lasă mult de dorit, de obicei nu prea îmi place să discut despre asta pentru că mă întind mult cu argumente, o să încerc de data aceasta să nu fac vreun pomelnic. În orice caz, politica.. .Ce înseamnă asta pt. noi, în România? E greu de spus! Dar o să definesc eu, pe cât îmi stă în putinţă: furt, nepăsare, indiferenţă, răutate, cruzime, aparenţe, aroganţă şi lista ar putea continua. Pentru că am ajuns pe deviza : fiecare pt. el! Scapă cine poate! După mine, potopul! Şi nu ştiu dacă este bine aşa. Mă întreb, oare România a fost odată o ţară adevărată? Un colectiv?! Nu ştiu! Şi asta e crud. O grămadă de persoane, cred că în procent de 60% dacă nu mai mult, vor să părăsească ţara. Să se ducă naibii de aici, să îşi ia tălpăşiţa spre un loc mai bun. Şi cred că 30% reuşesc, poate chiar mai mult. De ce nu? Dacă ai ocazia să părăseşti acest loc, fă-o.
Deci, patriotism 0. Nu există, nu avem aşa ceva în ţară .Poate că doar bătrânii care au prins o parte de război, care au ştiut ce înseamnă suferinţa pe acest plan. Să suferi odată cu ţara. Ei bine, npoi nu suferim odată cu ţara. Noi suferim pot. noi căci din cauza ţării şi conducerii o ducem rău. NU? Cel puţin eu aşa văd lucrurile. Nu avem patriotism, mai nimeni nu iubeşte ţara asta.
Dacă stai să analizezi totul, de la medicină până la învăţământ, nimic nu mai e pe picioarele sale, nimic nu mai e bine fondat şi totul a luat-o razna. Te duci la urgenţă în spital, aproape mort şi nu se uită la tine dacă nu îi bagi măcar 50 de lei în buzunar, plus ce îi dai poate şi unei persoane care spală podelele doar să îţi zică unde e doctorul, nu? E grav asta! Pentru că poţi şi să mori, nu se uită nimeni la tine dacă nu au un profit pe seama ta. Şi cum merge şi în şcoli... Nu mai e ce a fost, nu se mai învaţă cum s-a învăţat, nimănui nu îi pasă. Directorii sunt doar pt. aparenţe, copilul lu' cutare, cutare şi cutare. Restu: plebea. Nu interesează pe nimeni. ai greşit odată şi nici nu se mai uită la tine, pa şi pusi, că nu ai importanţă. Asta ne învaţă şi la şcoală, că nu suntem egali nici măcar în ţara noastră în plin declin! Bineînţeles, încearcă să ne transmită faptul că suntem egali, asta la ore, şi apoi în pauze şi restul, în afara şcolii, ne demonstrează că de fapt... Nu există egalitate. Exemplele ar putea continua toată ziua, cred că ştiţi şi voi asta.
Asta e ţara în care trăim! Dar, ţin să menţionez, nu ţara e de vină. Ci locuitorii. Am citit odată câteva rânduri dintr-o carte scrisă de Găinuşă, really, şi spunea ceva de genul : Dumnezeu , când a făcut lumea a dat României ( şi aici enumeră câteva din peisajele noastre minunate din ţară ) şi ceilalţi au ţipat: de ce i-ai dat atâtea bogăţii? Dumnezeu a râs: staţi, mă! încă nu ştiţi ce popor i-am dat! Şi asta cred că spune totul.

Citat: Credeti ca vom putea iesi din criza, sau se va alege praful de micuta noastra tara?
Nu cred că se mai pune problema: vom ieşi vreodată din criză? Ceea ce nu observă oamenii din jur, sau poate aţi observat cu toţii şi nu mi-*am dat eu seama, este că România este în criză de ani de zile. Cam de când a fost scos Comunismul, de când avem... Democraţie. De atunci suntem în criză. Din câte ştiu eu, şi trebuie să recunosc că nu prea am experienţă în domeniu dar trebuie să vorbesc, odată cu moartea lui Ceauşescu, au început şi nişte datorii, bani pe care România pe semne îi datora... Cuiva, cui nu ştiu. Şi datorii peste datorii, apoi furt peste măsură, datorii+furt = bieţii români ! Ce să se iasă dintr-o scriză care durează de ani şi ani de zile? E greu să se facă aşa ceva, presupune efort şi bani. Bani n-avem. Datorii avem. De unde să ieşim acum din criză? Ah ! Să mai cerem bani bieţilor români care de abia îşi permit o viaţă, cât de cât decentă, unii din noi că alţii nici asta nu primesc. Iar alţii, stau în vilele lor şi se plâng de criză. Vaaai, ce i-a afectat pe oamenii plini de bani criza, se poate să îşi vândă unul din 5 apartamente pe care le au şi poate o maşină din tot 5. Nu? Asta e criză pt. ei, vai domnule! Dar nimeni nu se uită la noi care tot NOI scoatem bani din buzunar, impozit, tva şi aşa mai departe. Îşi bat joc de noi ca să restaureze pacea şi bunăstarea României. Nu o să se întâmple. Trebuia să ne aşteptăm de mult la asta. Părerea mea este că a fost o greşeală uciderea lui Ceauşescu, vorbesc serios. Comunism, comunism, ar fi fost înlăturat odată şi odată. Dar dacă ar fi fost făcut subcircumstanţe mai... Cum să zic, normale, dacă există aşa ceva de nişte persoane cinstite cărora le păsa de ţară şi nu de ei înşişi... Atunci ar fi fost alta situaţia României de acum. Avem pretext, e criză în toată lumea. Hai, sictir! La noi e criză de când lumea, doar că acum se vede cum trebuie. Odată, eram un popor cinstit. Aş fi vrut să trăiesc în acele vremuri, acum suntem nişte hoţi, cu toţii. Dacă ieşi din ţară şi spui că eşti român, ceilalţi te evită. Hoţ! Aşa se gândesc cu toţii, avem o reputaţie dragii mei şi cred că o vom păstra câteva generaţii de-a rândul dacă nu se face ceva. Dar , ce să se facă? Cum? Eu nu sunt la putere, mulţumesc lui Dumnezeu şi mi-ar plăcea să fiu patriotă. Îmi iubesc ţara dar nu-mi iubesc poporul, e ceva în neregulă cu asta? .... Şi nu spun că există nevinovaţi, şi eu sunt vinovată ca toţi ceilalţi. Pt. că şi eu rămân indiferentă şi nu fac nimic. Acum sunt copil, ştiu, dar nici mai târziu nu voi face nimic. Drept urmare, sunt vinovată , la fel ca ceilalţi, şi eu îmi doresc ceva mai bun pt. mine şi doar atât. Sunt româncă, asta am fost învăţaţi, să fim doar pt. noi înşine.
Aşa că... ce să se mai facă pt. micuţa noastră ţară? O minune pe care oricum am prăpădi-o!

Citat:Credeti ca Traian Basescu merita sa ramana presedinte?
Hai, să fim serioşi! Că e el sau altul, e acelaşi lucru! Ce face el ar fi făcut şi un altul. Dac ăera altcineva la putere, s-ar fi dat altfel, da nu ar fi făcut totul cu atâta indiscreţie, ar fi părut că ajută poporul când de fapt ne înjunghia pe la spate. Măcar ăsta e mai transparent şi îl pricepem, aşa e şi noi l-am ales. Sau o parte din noi, eu nu am drept de vot. Merită, nu merită. E acolo, acolo o să stea. Şi se poate să fie votat iar, nu contest. Şi apoi, dacă e el sau altul, nu e acelaşi lucru? Ce diferenţă ar face? Credeţi că vrea cineva să facă ceva cu ţara asta? Vrea să facă doar pt el! Să fim serioşi. Şi chiar dacă ar avea gânduri să salveze ţara şi ar fi un om cinstit, un presupus nou ales preşedinte, odată ce se află în funcţia sa uită de toate gândurile bune pe care le -a avut, e corupt de cei din jur şi devine şi el la fel, la fel ca toţi preşedinţii. Personal nu am nimic cu Traian Băsescu, oricare ar fi făcut la fel în jurul lui. Oamenii, my friends. Nu contează dacă noi credem că nu merită să rămână, el tot acolo o să stea o perioadă. Şi sincer, cui îi mai pasă de preşedinte când de abia se mai descurcă cu trăitul?...
Situaţia ţării noastre e deplorabilă şi partea proastă e că e într-un continuu declin şi o să devină şi mai rău. Nu sunt pesimistă, mai degrabă realistă.

#20
Mai dragilor, haideti sa nu ne certam, va rog frumos. Sunt destul de nervoasa si obosita, asa ca s`ar putea sa`mi exprim destul de dur parerea.
Citat:Si vrei sa imi zici ca dorinta de mai bine nu e una naturala si buna? Adica vrei sa imi zici ca ar trebui sa ma multumesc cu praful in ochi, si sisteme publice de tot rahatul? Vrei sa imi spui tu mie ca e ok sa mor de foame pentru a salva un IDEAL? Iti recomand sa iti alegi vorbele nitel mai bine pentru ca multe au dublu sens si lovesc acolo unde nu cred ca intentionai!
Daca nu intelegi despre ce vorbesc, atunci nu te baga.
Sa dau un exemplu: Un om miliardar, cu sapte masini, trei case, doua firme si nu mai stiu ce tot nu se multumeste cu ce are. Vrea mai mult. Saracul ramane sarac mereu, iar bogatul se imbogateste pe zi ce trece. Dat fiind, ar trebui sa iti alegi mai bine cuvintele tu.
Si inca ceva, vrei sa`mi spui tu mie ca toti parlamentarii astia de doi bani nu au furat? Adica, cam asta ii soiul romanului. Au furat pe ici- pe colo, ca sa le fie lor bine, iar de popor i`a durut in paispe.

Citat:Si hai ca am trait sa o aud si pe asta!
Repet. Vrei sa spui ca cei de sus nu au furat deloc? Mai gandeste`te. Aia au o groza de bani, iar alti nu au bani nici pentru a merge la toaleta. Corect, nu?

Citat:si vreau sa te mai intreb de ce naiba te-ai gandit ca e ok sa deschizi un thread politic, intr-o gramada de minti incinse care incearca sa se recreeze cu o discutie despre un anime bun? De ce?
Forumul se numeste Dezbateri. Noi dezbatem situatia Romaniei. Ce nu iti este clar? 39
Daca tot sunt atat de multe pareri pe aici inseamna ca userii au vrut sa isi exprime parerea. Nu iti place topicul, nu postezi.
Si daca un moderator vrea sa inchida topicul, poate sa o faca, am vazut cateva pareri si gandirea din ziua de astazi Smile



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Romania sub Ceausescu Syryus 7 4.851 13-10-2013, 11:24 PM
Ultimul răspuns: kannaary
  Romania republica Andrei. 6 4.314 10-01-2012, 10:32 PM
Ultimul răspuns: Lia


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)