Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ce carte citesti acum?

A Clash of Kings, George R. R. Martin.

Nu voiam sa ma apuc momentan de ea, dar m-am enervat pe timpul care trece greu si pe faptul ca mai am 4 volume din seria A Song of Ice and Fire de citit, asa ca am luat-o de pe raft si m-am pus pe treaba.

Dupa evenimentele din primul volum, cele 7 regate se confrunta cu un razboi civil si cum la curte nimeni nu este capabil sa ia masuri (regina isi da silinta intr-o oarecare masura, dar n-are in cine se increde in timp ce fiu-sau, Joffrey, e un idiot si singura lui preocupare pare sa fie lovirea Sansei), asa ca leul cel batran (Tywin) il trimite pe Tyrion in King's Landing sa serveasca pe post de Mana a regelui pana se intoarce el de pe campul de lupta. Tyrion's gonna be awesome from this point on (not that he hasn't been up until now).

Intre timp, ceva mai departe, in Stone's End, fratele raposatului rege Robert Baratheon, Stannis, comploteaza cu o preoteasa numita Melisandre uciderea fratelui sau mai mic, Renly, care pare-se ca are mai mult succes la adunat aliati decat dumnealui.

Arya a plecat spre Wall cu un grup de infractori si orfani unde trebuie sa se dea drept baiat, pentru ca oamenii reginei sunt pe urmele ei. Robb conduce o armata impotriva Lannisterilor castigand fiecare batalie, ajutat de mama sa. Snow isi plange de mila ca nu-l poate razbuna pe Ned. Iar departe, departe, departe, in Est, Danny e badass alaturi de dragonii ei.

Sunt incantata si stau ca pe ghimpi sa descopar diferentele dintre carte si serial, pentru ca e imposibil ca producatorii sa fi respectat toate cele 1001 pagini din carte, cu tot ajutorul pe care il da Martin la script. Revin cu un edit cand o termin.
[Imagine: sdfbnm.png]

Despite your best efforts, people are going to be hurt when it's time for them to be hurt.
~ Haruki Murakami~

You see, madness, as you know, is like gravity. All it takes is a little push!


"The nice part about being a pessimist is that you are constantly being either proven right or pleasantly surprised." - George F. Will

Incep prin a spune: Nephilim, I'm so jealous... De cand vreau sa fac rost de "The book thief". 46

Si, in momentul asta, am revenit la vechea mea pasiune pentru Saul. Dupa ce am avut o experienta cam neplacuta alaturi de Stephen King, am revenit la autorul meu horror preferat~ Hotarata sa ii termin cartile, m-am apucat de Casa de la rascruce. Si imi place. Singurul lucru care poate deveni enervant la Saul e ca povestile par sablon, trase la xerox, cu cateva modificari. In general, in cartile lui este vorba despre copii inadaptati care sunt supusi unor experiente traumatizante; unele generate de fantome si spirite evil, altele de adulti carora le lipsesc toate rotitele si altele de anumite blesteme pe care acei copii le invoca.
Povestea are ca personaj principal doi copii - deloc surpinzator, nu? Angel Sullivan este o fata de cincisprezece ani si este genul de copil complexat de propriul corp datorita colegilor sai care o fac sa se simta nedorita. Cum am spus: nu se poate adapta. De altfel, tatal ei este alcoolic, mama e o fanatica credincioasa... Multe probleme.
In coltul opus il avem pe Seth Baker, un baiat de aceeasi varsta ca si Angel, care, desi traieste intr-o familie destul de bine pusa in comunitatea oraselului Round tree, nu se poate integra, datorita faptului ca nu e bun la sport - un alt cliseu saulian. * o fi existand cuvantul asta? * El este luat mereu in ras de tipii mai mari ca el, fiind numit Beth - nume de fata here, so, you can imagine why this little boy feels so bad. Yep~ I se spune ca e fata si este luat in ras pe baza acestui nume.
Cand Angel se muta la scoala din Round tree si familia ei cumpara o casa numita "casa de la rascruce" - da, da, numele cartii nu e cel mai original -, isi doreste sa inceapa o noua viata. Insa planurile ei nu prea au continuitate, fiindca, la scurt timp de cand face cunostinta cu noii ei colegi, incepe sa fie batjocorita de ei. Astfel se imprieteneste cu Seth.
Pana aici, totul pare a fi povestea dramatica a unor copii care nu pot avea prieteni. Ce e mai interesant e legenda de care e legata acea casa - a lui Angel. In urma cu ceva in timp, in acea casa au avut loc mai multe crime. Sotul si-a omorat sotia si fiica, spunand, apoi, ca nu isi aminteste nimic si ca era ca si cum ar fi fost posedat de ceva.
Oh, si un alt element important este o pisica neagra, numita, de Angel, Houdini, datorita faptului ca apare si dispare misterios, ca un adevarat magician. Si se pare ca pisisca asta stie ceva secrete; ii conduce pe cei doi copii mai intai la o carte cu potiuni si vraji, apoi la o cabana abandonata.
Inca nu am terminat-o si sunt chiar curioasa sa vad finalul, fiindca, de cele mai multe ori, la Saul finalul este cel mai important. ^^
Nando  mo kimi no moto e...
No matter how many times it will be, I will go back to you
[Imagine: 346l2lx.jpg]

[Imagine: sig3a.jpg]



Citesc "Necunoscuta de la Windfell Hall" de Anne Bronte. Actiunea se petrece prin anii 1800, este in mare vorba despre o femeie care ajunge la un conac abandonat de mult timp, impreuna cu fiul ei de 5 ani. Curand apar zvonuri despre ea , zvonuri carora domnul Markham care se indragostise de ea, nu vrea sa le dea crezare. Insa din intamplare, asculta o discutie dintre ea si rivalul ei si furios, se duce sa ii ceara explicatii. Aceasta ii inmaneaza jurnalul ei si ii cere sa il citeasca deoarece acolo va gasi tot de ce este nevoie pentru a-l lamuri. Jurnalul ii ilustreaza viata , incepand cu dorinta de a se casatori, pana la mariaj si urmarile tragice ale acestuia.
Este o carte deosebit de interesanta si reprezentativa pentru conditia femeii din acea epoca.
[Imagine: 2zsuvx5.gif]

[Imagine: Touken.Ranbu.full.2064981.jpg]

Am tras cateva carti ("Alchimistul" si "Diavolul si domnisoara Prym" de Paula Coehlo, doua carti de Agatha Christi si inca una la descarcat). Dar printre aceste carti este una ce mi-a cucerit atentia intr-un mod foarte sublim.
Incepand cu titlul: "The Vagina Ass of Lucifer Niggerbastard".
Dupa care continuam cu numele personajului principal: Lucifer.
Ne bagam mai profund, la titlul primului capitol: "Gay dicks".
Oricum, asa, ca de "intro" dam de: For all of my favorite fuckers and all those who love classic literature.
Si nu, chiar vorbesc serios. Exista o asemenea carte. Am inceput sa citesc putin de ea.
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

Citesc "Cum sa intelegem pictura" de Lionello Venturi, un maret critic de arta care se opune tutror curenelor care nu accepta critica sau spun ca pictorul doar copiaza, nu transmite nimic si nu are imaginatie. Acesta critica fara nici o retinere mari opere ca"Izgonirea lui Adam so a Evei din Paradis" de Massacio, "Primavara"lui Sandro Boticelli si multe altele, pana in secolul XX. Cartea este dedicata atat amatorilor cat si cei care iubesc istoria artei si arta criticii, fiind inteleasa de toti.
Criticile lui sunt complete, contiand si date istorice sau religioase in legatura cu operele de acest gen, intorcand victima pe toate partile.
Recomand tuturor care sunt curiosi fata de arta si de critica.
[Imagine: syred2_by_antonie15-d6tdkwx.gif]
Ashes to ashes. Dust to dust. We are nothing, but dust and to the dust we shall return.� Amen�

In clipa asta trag efectiv de Vampirii din Morgenvile,deoarece nu am atata timp cat as vrea eu sa citesc din pacate.E atat de interesant ca nu m-as mai oprii din citit,dar trebuie.Pur si simplu actiunea si personajele cu felul lor de a fi sunt ca un lasou ce se infasoara in jurul tau si nu vor sa te lase sa pleci....
[Imagine: tumblr_mihybjaQlI1rnvpygo1_500.gif]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Cea mai infricosatoare carte citita Ang. 21 20.283 06-05-2015, 11:01 PM
Ultimul răspuns: TLDR
  Recomanda o carte JavaLeen 52 36.760 02-02-2014, 09:52 AM
Ultimul răspuns: tattva
  Ce carte alegi? Teh 29 17.579 30-08-2013, 12:46 AM
Ultimul răspuns: Teh
  Pentru orice cautatori de carte CyBeR 30 15.386 16-01-2013, 01:49 PM
Ultimul răspuns: Fiction


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)