Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Capcana viselor

#21
Spre rusinea mea, nu am lasat pana acum un comentariu, desi am citit tot. Imi place foarte mult cum scrii. Trebuie sa recunosc ca imi doream un fic sasausaku in care ei sa fie ninja. Nu am de ce sa ma plang, in ultima vreme eu aparut multe ficuri cu acest cuplu desi majoritatea nu snut bine scrise, sa mai spun de originalitate. dar ficul tau mi-a trezit interesul.
Ideea: eu spun ca este destul de originala si imi place ca sunt ninja.
Titlu: este dragutel, desi nu prea ma trimite cu gandul la actiune.
Naratiunea: predomina si este foarte bine alcatuita. Nu ai grabit actiunea, ci ai lasat-o sa curga fluent si frumos. Nu inteleg insa un lucru de ce lasi randuri libere in interiorul capitolului, poate le consideri paragrafe, dar mie personal nu mi se pare esteti. In fine este o problema minora ce tine de gustul fiecaruia. Am uitat sa mentionez ca ma bucur ca ai ales sa narezi la persoana I, deoarece in felul asta reusesti sa iransmiti mai bine si usor sentimentele personajelor.
Dialogul: spre deosebire de alte lucrari, nu predomina, ci este folosit doar cand este nevoie, fiind bine alcatuit.
Descrierea: imi place foarte mult. Imi place ca stii cand si cat sa o folosesti. Descrii foarte frumos sentimentele Sakurei, si chiar ai reusit sa ma faci sa ma simt in poveste. Sa-i inteleg trairile si sentimentele. Ceea ce este esential intr-o poveste. Bravo!
Greseli: Eu personal nu am vazut si nu ma intereseaza. Atata timp cat nu ai greseli de gramatica si exprimare este ok. Mai ales ca oricui ii mai poate scapa cate o gresal de tastare.
Personajele: ai un punct in plus ca ai respectat caracterele originale din Shippuden, si ca ai reusit sa conturezi personajul principal foarte bine.
Ai resusit sa ne lasi in suspans ca de fiecare data. recunosc ca nu ma asteptam sa fie un vis in vis. Este destul de ciudat, si interesant in acelasi timp. Chiar nu ma asteptam sa o omoare Sasuke, si ma bucur ca a fost decat un vis. Cat despre Naruto, nici el nu credeam ca va muri, deoarece imi doresc sa mai poata fi alaturi de Sakura. Mi-a placut foarte mult cum ai reusit sa transmiti framantarile Sakurei, mai ales in momentul in care isi da seama ca a devenit puternica doar in exterior, iar in interior este tot aceeasi persoana neajutorata, condusa doar de emotii. Bravo si pentru planul celor din team hebi, de capturare a Sakurei. Ce pot sa mai spun singura intrebare ramane ce vrea dragutul de Sasuke, de la Sakura? Astept cu nerabdare urmatorul capitol sa vad cum va decurge reintalnirea celor doi. Sper ca vei putea pune continuarea cat mai repede posibil. Spor la scris si multa imaginatie!

Iti doresc un an nou plin de impliniri, bucurie si mult noroc in nou an. La multi ani!
[Imagine: 19751918_ARZDZEIZG-1.jpg?t=1303932362]
[Imagine: 5905958325a7056013714l-1.jpg?t=1303932519]

Abisul umbrelor Chiar nimeni nu mai este interesat de ficul meu? Sa stiu daca sa-l mai continui sau nu.






#22
Merci ca m-ai anuntat:*. Revenind, sa vedem: descrierea e buna, dialogul a fost ok, nu mi s-a parut sec si actiunea nu mi se pare grabita. Greseli de tastare nu am vazut. Tocmai pe Sakura:>.Totusi, ce vrea de la ea?:)). Abea astept urmatorul capitol. Spor la scris!;). Sanatate ;). Si nu uita sa aduci urmatorul capitol repede!
[Imagine: 5fcff5ef.gif]

#23
oaw!! vis?:O:O:O doamne... la primul vis--> cosmar pe care l-a avut Sakura, am inceput sa plang cand a zis ca ochii i se inchid pe vecie. Apoi visul--> ma gandeam ca Sasuke va venii din spate si o va lua prin surprindere si de aceea era Karin asa de slaba.
Dar sa revenim la "realitate"....
Nustiu de ce, dar parca ideea am mai citit-o undeva. Nu zic ca nu e originala dar totusi imi pare cunoscuta si stiu sigur ca nu ti-am mai citit ficul asta:)
in fine... parca incep sa-mi dau seama ce vrea Sasuke de la Sakura.
so... adu repede nextul ca sa vad:">
P.S. sa ma anunti si pe mne:)
merci:*:*:*

#24
Hellooow Am venit de la munte Si am observat k m-ai anuntat de postarea acestui capitol si m-am gandit sa trec si sa il citesc. SI ghici ce? Chiar imi place Ce as fi vrut ca visu` ala sa fi fost adevarat si sa o bata mar pe Karin 8->. In fine. Descrierea,naratiunea, dialogu si actiunea sunt ft bune ca intotdeauna. Greseli de tastare poate erau, dar eu nu le-am vazut. So, astept nextu`
[Imagine: EnvYQ.png]

#25
well...am avut si eu putin timp liber azi si am zis sa intru pe site (si am si scris ceva azi...posibil sa postez zilele astea :D)...de mult timp mi-am propus sa citesc fic-ul, dar duc lipsa mare de asa ceva :((

revenim la fic:))...ideea de baza presupun ca e tot o poveste de dragoste Sakura-Sasuke, ceea ce ma incanta...sunt innebunita dupa love stories :X

pana acum pot spune ca ai un fic reusit, nu este perfect, dar e un fic bun comparativ cu multe altele de pe forum...spun bun pentru ca intotdeauna exista loc de mai bine :P

sa stii ca m-ai surprins in mod placut cand am realizat ca Sakura s-a trezit din cosmar intr-un alt vis, a fost interesant, desi mintea mea deja debita o continuare dupa ce o batuse pe Karin :))...chiar sunt curioasa de ce au rapit-o tocmai pe Sakura, cu toate ca intuiesc motivul si imi place :))

naratiunea este buna, desi cateodata e cam grabita...nu te fugareste nimeni, ia-ti timp si scrie ce se intampla fara sa o iei la fuga

descrierea la fel, dar este mereu loc de mai bine...ceea ce nu mi-a placut a fost momentul in care ai folosit expresia "ca la felu' paispe' "...sincer mi s-a parut ca nu-si are locul acolo si strica aspectul textului...puteai gasi ceva mai elegant, dar e decizia ta, tu scrii :))

per total e bine, dar ai putea renunta la a mai folosi "..." atat de des (stiu ca si eu am folosit acum o groaza, insa eu comentez, nu scriu un capitol :P)...poti folosi alte semne de punctuatie, gen punct si sa incepi o noua propozitie, virgula, etc.

succes in continuare si astept sa vad ce idei mai ai
Timpul trece. Chiar si atunci cand pare imposibil. Chiar si atunci cand fiecare bataie a ceasului doare la fel ca pusul sangelui sub o vanataie. Trece neregulat, cu rataciri ciudate si pauze taraganate, dar trece. Chiar si pentru mine.

[Imagine: chibi_1647.gif]
, chibi-ul lui funky_angel
[Imagine: 059_shiny.gif]

#26
Draga mea, vreau sa-ti spun ca ficul tau m-a impresionat. Da, chiar daca ideea cu vis-in-vis nu e foarte originala, cred ca cu ea, ne-ai captat atentia. :) Chiar imi place ca actiunea se deruleaza incet, fara sa o grabesti. Pff, cat despre Karin, mama ce mi-ar fi placut sa o bati putin, ca prea m-a enervat.>:)

Da, si eu incep sa am eu o banuiala despre ce vrea sa ii faca Sasuke Sakurei dar asta o sa aflu in urmatorul capitol.
Astept cu nerabdare urmatorul capitol :) .

Umm, te-as ruga sa ma anunti si pe mine cand postezi urmatorul capitol. :)
Gambate ! ;;)

#27
Nici nu- ti inchipui cat am asteptat capitolul asta... si ahh, m- a lasat cu gura cascata. Ideea cu un vis in alt vis este ingenioasa si foooarte originala. Ca si ceilalti si eu ma intreb ce vrea Sasuke de la Sakura.. am vorbit noi candva, demult :)) , dar cine stie ce- ai sa scrii tu acum :)) , la cate idei ai in capusorul ala =)) . Mi- a placut mult lupta, daca o pot numi asa, dintre Sakura si Karin. Din aceasta lupta am inteles ca ai facut- o pe Sakura foarte puternica...
Si la final ** RAPIREA** , e un act mai neimportant, dar ce se va intampla dupa aceasta rapire, face rapirea sa fie punctul culminant.. sau deznodamant.. ehh =))
Te astept cu next- ul :*...

Scuze ca am intarziat..
Mi-e foameee!!!

#28
WoW! Chiar nu ma asteptam la atatea comentarii, sincer! Va multumesc extraordinar de mult! Nici nu va imaginati cat apreciez! Credeti-ma ca nici nu mai am cuvinte... Inca o data va multumesc si... in sfarsit mi-am facut timp sa scriu continuarea!
Lectura placuta!!! Si... vrea sa va spun ca acest capitol va fi mai scurt. Imi pare rau, insa promit sa ma revansez cu urmatorul:*

Capitolul 4

Imi deschid buimaca ochii si ma foiesc pe suprafata moale a patului. Stai... pat?! Cand Dumnezeu am ajuns aici. Nu, nu-mi spune ca a fost din nou un vis. Oh, asta e chiar ciudat. Oftez lasandu-ma pagubasa dupa care incep sa analizez incaperea in care ma aflu. Asta in niciun caz nu e camera mea. Mi-o aminteam mai incarcata. Aici e doar un pat, o masa si un dulapior destul de neincapator. Seamana mai mult cu o camera dintr-o pestera...

Ma ridic brutal in picioare si ma sprijin de peretele din dreapta mea. Ei bine, se pare ca nu am visat, se pare ca totul e real ceea ce inseamna ca... sunt in pestera celor de la Akatsuki, sau la cei care au mai ramas din ei si mai inseamna si ca Sasuke e aici.

Incep sa tremur incotrolabil gandindu-ma ca sunt atat de aproape de cel ce l-am cautat atata timp. Ce ironie, vroiam atat de mult sa-l gasesc, dar se pare ca m-a gasit el pe mine. Nu mai pierd timpul si cu pasi marunti si inima stransa de frica si emotie ma indrept spre usa ezitand. Tocmai cand sa o deschid, cineva mi-o ia inainte, iar eu trebuie sa ma dau cativa pasi in spate pentru a evita vreo lovitura.

O privesc urat pe cea ce tocmai a intrat. Da, antipatica de Karin. Chiar daca nu am stat niciodata fata in fata cu ea, simplul fapt ca e mereu asa de aproape de Sasuke ma face sa innebunesc si sa o urasc mai mult pe zi ce trece.

Aceasta imi zambeste ironic dupa care ma apuca de brat tarandu-ma pe holurile acunzatorii.
Inima incepea sa-mi bata cu putere stiind clar locul in care ma ducea. Nu am incercat sa ripostez ci m-am lasat trasa de ea. Strang din pumn simtind cum palmele incep sa-mi transpire, iar bataile inimii se accentueaza cu fiecare pas ce-l face fata.

In scurt timp ajungem intr-o incapere foarte asemanatoare cu cea in care m-am trezit eu, doar ca aceasta e mai mobilata. Cercetez camera, iar ochii imi cad pe o persoana, mai exact, pe acel cineva pe care speram sa nu-l vad prea curand. Oficial, nici eu nu ma mai inteleg. Acum imi e frica sa dau ochii cu el, dar pana acum il cautam cu disperare. Cine Dumnezeu sa ma mai inteleaga daca nici eu nu pot. Cred ca sunt cea mai schimbatoare fiinta pe care am cunoscut-o.

Trag aer in piept si, intr-un final imi ridic capul intalnind ochii abisali ai brunetului. Da, la fel ca acum cinci ani, privirea sa nu s-a schimbat. Oh, ba da, s-a schimbat, insa nu in bine, acum acel infinit intunecat pare mai rece ca oricand.

Inghit in sec si imi trag cu brutalitate bratul din stransoarea fetei. As vrea sa pot spune ceva, sa-l intreb de ce m-a adus aici? Insa si cuvintele s-au inspaimantat de ele nedorind sa iasa din ascunzatoarea lor.

Ma resemnez si astept ca el sa zica ceva, ceea ce si face. Se ridica de pe scaunul pe care a stat pana acum cateva momente si se apropie de mine cu pasi apasati. As vrea sa ma dau in spate, dar picioarele ma contrazic cu incapatanare.

Adolescentul se opreste la cativiva metri distanta de mine si ma priveste cateva clipe dupa care incepe sa vorbeasca.

-Ei bine, sa lasam introducerile la o parte si sa trecem la ceea ce ne intereseaza cu adevarat. La motivul rapirii tale. spune dupa care iasa din camera, Karin impinganu-ma si fortandu-ma sa-l urmez.Ajungem in fata unei usi, iar brunetul se opreste deschiand-o, dupa care indra inauntru, eu facand acelasi lucru.

-Vezi toti acesti ninja? Ei bine, toti au nevoie de un medic si, avand in vedere ca in echipa mea nu e vreunul te-am ales pe tine, nu ca mi-ar face placere acest lucru, ci pentru ca am aflat din surse sigure ca tu esti cea mai buna in artele medicinei. imi spune pe o voce rece acum fiind in fata mea sprijinit de tocul ferestrei.

Da, bineinteles, doar pentru asta ma chemase, ce al motiv ar fi putut avea? Uh, normal ca nu avea altul. Vrea doar sa ma foloseasca, iar atunci cand nu va mai avea nevoie de mine sa ma lase sa plec, eventual sa ma ucida. Il cred in stare de asta. Defapt, pe el il cred in stare de orice si, chiar si asa, mereu reuseste sa ma surprinda.

Ei bine, imi doresc, chiar imi doresc sa-l refuz, insa nu pot, vreau sa stiu ca e aproape de mine, ca stam in acelasi loc. Sa nu mai luam in discutie ca nu am de ales. Adica, bineinteles ca el nu asteapta ca eu sa-i dau un raspuns pentru ca ma va obliga, insa chiar si asa , reusesc sa deschid gura pentru prima oara pe ziua de azi.

-Si... daca nu sunt de acord? intreb incercand sa fiu cat de cat convingatoare.

Aceasta zambeste ironic in coltul gurii si se apropie de mine ridicandu-mi barbia cu doua degete.

-Sa zicem ca, daca nu accepti, toate persoanele la care tii vor muri si tu stii chiar foarte bine ca nu sunt doar vorbe-n vant. imi raspune dupa care paraseste incaperea nu inainte de a-mi spune sa ma apuc de treaba, bineinteles, fiind ferm convins ca nu voi pleca pentru ca stie foarte bine ca sunt slaba, buna doar ca medic ninja si atat si, mai presus de acest lucru, ca stiu de ce e in stare si n-as putea face asta daca as tine la prietenii mei, ceea ce, e mai mult decat evident.

Un zambet imi apare pe chip si ma indrept spre primul meu pacient. Sincer, chiar nu-mi pasa ca nu mai sunt in sat, ca nu-mi mai pot vedea prietenii. Singurul lucru de care sunt sigura e ca vreau sa il ajut pe Sasuke, nu conteaza ce planuri ar avea acesta. Mi-am irosit atatia ani cautandu-l si plangandu-l, incat... acum nu vreau sa mai sufar. In fond, mi s-a indeplinit dorinta, chiar daca nu in totalitate.


Stiu ca-i cam scurt. Nici eu nu sunt multumita de el, insa chiar nu stiu cand voi mai putea intra pe net si am vrut sa postez capitolul asta!
[Imagine: o7k7f6.jpg]

Parfumul iubirii... -> Comm? 55
Wild Love[+18] -> Comm please 71

#29
Ce capitol minunat! Cam scurt insa minunat.

Chiar, buna intrebarea. Cine o mai poate intelege? Acum vrea sa-l vada, dupa care nu mai vreai si iarasi vrea. Ciudata rau de tot.

Asa, cat iubesc atitudinea lui Sasu-kun!!!! Cred ca daca as fi fost in locul ei la partea in care i-a ridicat barbia as fi lesinat din a doua secunda =))

Idea este minunata! O iubesc!!!!!!!!! Te iubesc!!!! Greseli n-am vazut. Probabil nu sunt, probabil sunt chioara sau poate este cam tarziu.

Despre figuri de stil, descriere, actiuna, alea, alea nu mai am ce spune. Stii deja ca sunt perfecte.

M-ai speriat la inceput. Ma gandeam ca iarasi a visat. Asta ar fi fost prea de tot. Sincer.

Pai astept nextul si te rog, te impor sa-l pui repede.

#30
Hey ^_^ Mersi ca m-ai anuntat :"> E cam scurt capitolul intradevar, dar e foarte frumos. Descrierea este buna, dialogul nu este sec, iar actiunea si naratiunea sunt si ele bune. Am vazut cateva greseli de tastare, dar nu sunt prea grave. Ce m-a deranjat a zis Cookie mai sus, asa ca nu are rost sa ma repet. Imi place si mie atitudinea lui Sasuke:> SO, astept nextu` si nu uita sa ma anunti :* Desi, zic asta degeaba ptr ca stiu ca ma vei anunta
[Imagine: EnvYQ.png]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [split] Capcana viselor Vero 14 5.298 04-09-2011, 03:28 PM
Ultimul răspuns: ***aydutza***
  Capcana iadului Child Of Sunset 10 6.514 22-02-2011, 01:43 PM
Ultimul răspuns: Child Of Sunset
  Capcana MorÈ›ii Itsumi 11 5.175 22-11-2010, 09:52 AM
Ultimul răspuns: Itsumi
  Capcana dragostei akira-chan 6 4.420 31-07-2009, 10:15 PM
Ultimul răspuns: akira-chan


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)