Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

I hate that I love you!

#11
Comm: ohayo_angel: ca intotdeauna ma sustine si da cred ca mi-era foame :)) ma bucur ca-ti place si ca ai observat o schimbare :)
Lain: Multumesc pentru com, ma bucur ca te-ai amuzat pe seama ficului/mea. Genial, multumesc.

Here I am with the next:

Rece, totul e rece si negru in fata ochilor. Am ramas doar in maieul alb ca zapada.
-Lasa-ma idiotule, lasa-ma! Matahala ce esti, date de pe mine! Imi provoci scarba, animalule!! Strig cat pot eu de tare.
-Taci dra*u' din gura oricum nu te aude nimeni! Imi spune si simt cum ma ustura obrazul stang. Imi lipise o palma de toata uratimea.
-Ajutor! Va rog ajutati-ma! Cineva, oricine! Srig cat de tare pot si simt cum trage de pantaloni. Lacrimile imi navalira obrajii rosii. Nu vreau, de ce eu? Nu am facut nimic, nu le-am facut nimic. Nu mai vedeam nimic din cauza lacrimilor, doar incetosat, auzind un zgomot cum ar cade cineva dupa care o voce mirifica:
-Nenorocitilor, ce credeti ca faceti! Ma sterg repede la ochi si vad parul blond ca spicele si ochii ca doua safire pretioase. El este, m-a salvat, cand lumea se prabusea asupra mea.

Kira-kun pov.
Azi implineste 18 ani. In momentul acesta, sigur sta in fata semineului, tinuta in brate si rasfatata de iubitul ei . Am incercat, am stat cu multe fete, dar nici una nu m-a atras. Nu mia facut sa-mi bata inima si sa simt aceea senzatie de fluturasi in stomac, sa vibrez cand o ating, pur si simplu sa o iubesc. Nu, nu am avut parte de asa ceva si stiu si cauza. Cand a plecat mi-a luat si inima. Gandindu-ma la toate acestea , m-am enervat, asa ca iau geaca si ghetele iesind afara. Ma plimb putin prin imprejurimi pana ma calmez. Niste zgomote se aud din apropiere, dar nu-mi dau seama de unde. Peste cateva momente aud o vece de fata, care vorbea sau mai bine spus tipa la cineva. Ma indrept repede spre locul de unde s-a auzit, dar ma blochez. Aud din nou tipete de ajutor si alerg cat pot de repede. S-aud din ce in ce mai tare, iar directia duce spre casa ei. Nu se poate.... Inima o ia razna cand imi dau seama ca este ea. Aceasi claie lunga de par alb natural. Oare este ea? Stai, ce fac in loc sa o ajut eu ma gandesc ca prostul. Ajung in doi timpi si trei miscari acolo si "smulg" lipitoarea de deasupra fetei si-i trag un pumn in fata, urmat de inca doi in stomac.
-Nenorocitilor ce credeti ca faceti? Strig uitandu-ma cu ura la celalalt care de ceva vreme ii daduse drumul bietei fete. Acesta cade jos ghemuit si plangandu-se ca-l doare. Celalalt tip vazand scena il ajuta sa se ridice si fug mancand pamantul. Fata se uita la mine cu ochii rosii, da rosii, nu avea lentile. Deodata simt cum sunt rapus la pamant si buzele mele sunt presate de buzele-i catifelate. Plangea din nou. De ce? Cred ca de fericire, recunostinta? Te iubesc! Nu stii ce teroare , ma bucur ca ai venit. Stiam ca vei veni si ma vei salva! Spune aceasta sughitand de plans.
-Kira?! Pun o intrebare retorica, iar ea dadu' afirmativ din cap. Inima mi-o lua razna, iar emotiile si zambetul isi face aparitia. Atunci influentat de sentimente am trantit-o jos, acum fiind eu deasupra ei. Ma apropii usor de fata ei, si intind mana spre obrazul stang al ei . Era mult mai rosu plus ca a tresarit cand l-am atins.
-Gorilele alea au dat in tine? Spun nervos, fata spunandu-mi ca nu conteaza. Am imbratisat-o strans simtindu-i aroma, depunandu-i un sarut pe par. Simt o pereche de buze reci lipite pe gatul meu fierbinte. De cand a devenit asa perversa? Imi repet in gand, dupa care incep sa ma amuz pe seama mea. O sarut incet, dupa care observ ce bou sunt. Ea era imbracata intr-un maieu, iar mie imi ardea de sarutat. O ridic incet sus si o sprijin de mine in imp ce ii dau hanoracul ei si geaca mea. Aceasta a dat negativ din cap, spunandu-mi sa ma imbrac bine. Am suras si iam zis sa nu-si faca griji pentru mine. Ce s-a schimbat, in sensul bun desigur. Era mult mai prietenoasa si arata bine. Ajungem intr-o clipa acasa la mine, unde mama ramane surprinsa de musafirul nostru. O imbratiseaza lung si o complimenteaza din zece in zece secunde. Pana la urma ii fac semn fetei sa vina dupa mine, iar ea ii cere scuze mamei dupa care veni. Urcam scarile si ajungem in camera mea. Kira pasi timida in camera mea alba cu exceptia tavanului albastru. In partea opusa a usii se afla un birou iar putin mai sus era asezat o plasma neagra la fel ca dulapul din dreapta patului meu, cu cearsafuri albe si o covertura crem deasupra. Se uita la camera uimita, fiind prima data cand se afla aici. O poftesc sa se aseze pe pat sau pe fotoliu.
Kira-chan pov.
Paseam pentru prima data in camera lui. Mereu eram curioasa cum arata defapt camera sa. Ma asteptam sa fie dezordonata , dar surpriza este luna si bec. Acesta imi spune sa ma asez unde vreau, asa ca ma asez pe pat uitandu-ma la el. Acesta coboara repede jos si aduce o tava cu fursecuri si doua pahare de cola. Inainte sa gust ceva il intreb daca pot sa fac o baie, fiindca ma simt murdara si degustata. Acesta ma pofti in baie, iar eu intru si dau drumu la dus. Astept cinci minute sa se umple cada si ma bag in apa. Cat de relaxant... Imi torn in cada spumant, iar pe burete pun gel de dus .Incep sa-mi frec tot corpul cu putere chiar daca ma durea, numai asa puteam sa scap de senzatia aia de greata si sila. Stai un pic asta nu este gel de dus pentru femei, e gel de dus de barbati. O Doamne, e a lui Kira. Recunosc parfumul asta si dintr-o mie. Mereu venea cu acest miros la scoala. Cat timp e al lui nu-i nici o problema. Incep sa rad la cat de nebuna sunt. M-am schimbat mult, iar el si mai mult. Sigur, doar are 19 ani, de ce ma mir, nu stiu. S-a mai inaltat, dar tot siluetic a ramas. Aceasi ochi albastri ca safirul, acelasi par blond, doar putin mai lung, acelasi farmec ca intotdeauna, care inebuneau fetele. Acum nici nu-mi inchipui, chiar asa. Oare are prietena? Nu cred ca e posibil sa fie singur adica, ce naiba? Baiat inalt, slab, blond, doua lagune in loc de ochi si frumos. Ce mai vrei? Ies din cada si imi infasor un prosop in jurul corpului si unul in cap pentru par.
-Hopa cred ca am uitat de haine de schimb. Spun cu voce tare in timp ce descui usa de la baie si pasesc in camera. Kira cred ca era jos, fiindca in camera nu se afla nimeni. Imi sare in ochi o rochie rosie cu dantela neagra cu putin decolteu si cam scurta? Sau mi se pare? Cred ca e de-a mamei lui. Imbrac rochia repede si ma privesc in oglinda socata. Eram perfecta, imi statea perfect.
-Stiam ca o sa-ti vina ca trasa! Spune o voce cunoscuta, dar care nu era lui Kira. Ma intorc repede si vad o femeie trecuta de prima varsta, cu ochii ca doua oceane, iar parul ca spicele graului, lung pana la solduri. Se vedea de unde a mostenit blondul frumusetea.
-Doamna Tania, multumesc, e superba. Ii spun mamei blondului radiind de bucurie.
-Oh draga mea, spune-mi Tania, stiu ca numai sunt copila, dar imi place sa cred ca sunt inca in floarea varstei. Spune blonda razand politicos. Aceasta se aseza pe pat , facandu-mi semn sa ma asez langa ea. O intreb unde se afla fiul ei, iar imi raspunde ca l-a trimis pana la magazinul din apropiere.
The world is different. Depends how each looks at the world ^ ^ I dare to look in colors ^ ^

#12
Nu te-ai ofticat aiurea. Si inca scrii. o.o Um, esti o raritate pe aici. Bine, nici n-ai retinut multe din ce-am scris, da' asta e altceva.
Verbul "a lua" este folosit corect la indicativ prezent in 37,5% din cazuri. Yay! Ieri era 25%. Desi acum m-am prins ca scrii cu sau fara cratima la intamplare. >.>

- amesteci timpurile verbelor. Chiar daca nu-ti dai seama cand scrii, poti reciti dupa ce termini pentru a verifica.
- atunci cand continui ca narator dupa ce vorbeste un personaj, ar trebui sa o faci cu litera mica.
- prin unele parti, personajul gandeste si gandeste si continua sa gandeasca, pentru ca apoi sa inceapa sa vorbeasca, fara vreo linie de dialog. Cam ai nevoie de ea.
- majoritatea cand nu stiu de unde sa scoata niscai descriere se apuca sa spuna ce culori au chestiile din jur. Totusi, mai bine putin si bun decat mult si prost.
- ai destul de multe constructii pleonastice (si aici si in postul anterior) si repetitii suparatoare, cum ziceam si mai sus, dupa ce scrii poti sa recitesti si sa modifici pe unde e nevoie. Daca o sa faci asta, n-ar strica sa scapi si de greselile de tastare.


Matahala ce esti, date de pe mine!
Da-te. Verbul "a se da", iar "da-te" vine de la "tu te da".

auzind un zgomot cum ar cade cineva dupa care o voce mirifica
Ar cadea. Conditionalul se formeaza cu infinitivul verbului. De asemenea, banuiesc ca spui si scrii "ar vorbi", nu "ar vorbeste", ei bine, "a cadea" nu-i mai special.

Nu mia facut sa-mi bata inima
Um, stii ca scrisesem eu ceva despre "mi" si cratima? Mie nu mi-a facut inima sa-mi bata.

Am suras si iam zis sa nu-si faca griji pentru mine.
Se scrie intotdeauna cu cratima, "i-am". "I" este pronume personal, iar "am" verb auxiliar, chestii diferite, n-ai de ce sa le lipesti.


Virgule (chestii foarte generale):

Lasa-ma, (virgula) idiotule, lasa-ma!
"Idiotule" e substantiv in cazul vocativ (adresare directa), deci se izoleaza prin virgule de restul propozitiei. Ai nevoie de virgula si inainte de "idiotule". + Nu-mi dau seama cum alegi cand sa pui virgule din moment ce scrii: "-Nenorocitilor, ce credeti ca faceti!" (corect, de altfel), pentru ca 258 de cuvinte mai tarziu sa scrii: " -Nenorocitilor ce credeti ca faceti?". Aveai nevoie de virgula si a doua oara, ca tot vocativ e.

Va rog, (virgula) ajutati-ma!
"Va rog" si "te rog" se izoleaza prin virgule de restul propozitiei. Totusi, nu si atunci cand urmeaza un verb la conjunctiv (exemplu: "vino, te rog!", dar "te rog sa vii").

-Hopa, (virgula) cred ca am uitat de haine de schimb.
Interjectiile se izoleaza prin virgule de restul propozitiei.

Dupa "si" nu punem virgula (nu special pentru "si") decat daca are valoare adversativa (exprima o opozitie a ceea ce ziceai pana atunci si poate fi inlocuit cu "iar" / "dar" / "ci" fara a schimba sensul propozitiei). + Inainte de conjunctiile adversative "dar" / "iar" / "ci" se pune intotdeauna virgula.


Ramane valabil ce zisesem mai pe la sfarsitul celuilalt post: asta nu-i tot ce nu e in regula pe acolo. Oricum, spor la scris!

#13
Lain: nu pot schimba prea multe deodata cum te astepti, e peste firea mea. Apreciez ca ai continuat sa-mi citesti ficul si inteleg ca incerci sa ma ajuti. Multumesc :) Sper, cat de cat, ca acest continut sa fie putin mai bun decat celelalte.


O intreb unde se afla fiul ei, iar imi raspunde ca l-a trimis pana la magazinul din apropiere.
-Stii, fiul meu te place extrem de mult. Imi aduc si acum aminte cum imi jura mie ca tu o sa-i fii iubita, la auzul acestor cuvinte rosesc puternic evitand privirea sa.
- Prima data am crezut ca e ceva de moment. Dar de cand ai plecat, pot sa spun cu mana pe inima ca fiul meu, nu a iubit o singura fata. Nu zic, a incercat, dar vazand ca nu te uita, se despartea nereusind sa se bucure de viata. Cu mine discuta din cand in cand, dar stii cum e, treaba de baieti. A terminat liceul primul si a fost greu, fiindca dupa ce ai plecat , trebuia alta partenera, alta secera in lupte, care sa-i fie compatibila. Si totusi sunt mandra de el, s-a descurcat singur. Nu s-a gasit o persoana potrivita, dat fiind, nu se putea atasa de nimeni. Dar ma bucur ca a fost puternic, ma simt mandra, povesteste Tania melancolica si surazand. Lacrimile curgeau din ochii mei fara sa-mi dau seama. E trist, m-a atins cumplit cuvintele ei si suferinta prin care a trecut blondul.
-Mereu traia cu o frustrare si stiam ca cauza este lipsa ta. Iar acum sunt sigura ca tu esti sortita lui. E adevarat, sunteti inca micuti, dar destul de maturi incat sa va dati seama de anumite lucruri. Sunt sigura, i-am vazut fericirea din ochi cand a intrat cu tine pe usa, continua aceasta sa se destainuie intr-un fel.
-Eu i-am fost alaturi cum am putut, poate nu a fost de-ajuns, dar sunt fericita pentru ca acum e si el cu zambetul pe buze, imi spune aceasta, stergandu-si cateva perle, ce se incapatanau sa fuga pe obraz in jos.
-Va multumesc ca mi-ati impartasit toate acestea, stiu ca v-a fost greu, dar sa-mi fie cu pardon, domnul Richard? Intreb de sotul dansei. Aceasta se lumineaza la fata si spune cu un zambet mare:Richard al meu, trebuie sa soseasca acasa in orice clipa, doar se apropie sarbatorile! Spune acesta entuziasmata, imbratisandu-ma si spunandu-mi ca se duce in camera ei. Deci sa inteleg ca el ma iubeste, oare sa fie adevarat? Nu cred ca Tania ma minte, ce motiv sa aiba? Hmmm, sunt foarte fericita in adancul sufletului, aveam o nesiguranta, dar numai. Sunt hotarata, de-acum o sa-i fiu alaturi, nu conteaza ce sacrificii v-a trebui sa suport. Stiu doar ca il iubesc sincer si nimic ma mult sau mai putin. Cufundata in gandurile mele alintate si principii deosebite, nu-mi dau seama ca blondutul meu se afla in camera. Se uita la mine surprins de tinuta mea si zambeste, spunand: mama. Am inceput sa rad la ce mutra avea, pur si simplu satisfacator. Vazand ca rad cu pofta, se apropie miseleste,uitandu-se cu o privire diabolica ce nu prevestea a bine. Incep sa fug prin camera, acesta alegand dupa mine spunandu-mi ca ma prinde el. Stiti ce rau e cand razi si alergi in acelasi timp? Si asa am simtit cum am fost prinsa de solduri si asezata pe pat. Mi-am incolacit mainile in jurul gatului lui si am inceput sa-i dau pupici mici. Acesta zambeste pervers si ma saruta pasional, introducadu-si limba in lacasul meu cald, incepand sa danseze un vals cu limba mea. Simt iarasi acelasi gust vag de portocala, ce il ador. Nu stiam ca saruta asa bine. Acesta se uita fix in ochii mei, eu prinzandu-i parul usor in maini.
-La multi ani, zanisoara! Imi spune acesta, depunandu-mi un pupic pe frunte. Am incremenit, nu ma asteptam sa mai tina minte. Cat de dulce, nu-i mai rezist.
-Cadoul meu? Ii spun cu subinteles, iar acesta se ridica lent si ia o cutie de pe noptiera, dupa care ma intreaba: Vrea oare, acesta zana, sa-mi fie iubita? Ma uitam cu atentie la lantisorul argintiu, cu o jumatate de inima, ce are inscriptionat: I love you. Era atat de dragut, nu-mi vine nici acum sa cred. Am emotii ca si cum ma cere in casatorie. Stiu merg prea departe, dar daca asa e? Simt cum inima sta sa-mi iasa din piept.
-Bineinteles prostutule, dar nu la asta ma refeream! Ii spun in timp ce imi ridic parul, Kira punandu-mi lantisorul la gat. In urmatorul moment observ acelasi lantisor doar ca albastru. Deci el poarta deja, presupun ca amandoua formeaza o inima, cat de romantic. Cate surprize ma mai asteapta? Baiatul se uita la mine si ma intreaba daca sunt sigura de ce vreau, fiindca el ma poate astepta oricat e nevoie. Ce galant, dar chiar nu mai vreau sa astept. Imi este frica nu zic, dar cu el ma simt in siguranta.
-Am incredere in tine! Ii spun zambind incepand sa-l sarut. Pana la urma si-aq dat seama ca i-am folosit gelul de dus.

Simt cum ceva ma gadila, incepand sa-mi deschid ochii, cascand . Ma uit in jur si nici urma de ursuletul meu blond. Simt din nou ceva moale se ma gadila la picioare. Ma uit mai atent prin cearsafurile albe, observand o bila de puf alba cu ochi albastri. Doamne cat de scumpa e, cata dulceata. Incep sa o iau in brate si sa ma joc cu ea, dar sare repede din brate si fuge pe usa. Observ ca sunt goala, o Doamne. Incep sa rad de una singura si sa ma imbrac cu o rochie alba cu un decolteu finut. Ma dau jos din pat, simtind o usoara durere de spate, dupa care ma duc dupa pisica. Aceasta fuge pe scari in jos, dupa care o ia la bucatarie. Ma duc si eu dupa ea, vazand o imagine neasteptata. Ursuletul meu aseza pe masa micul dejun pentru amandoi. Avea un sort legat de brau , avand doar o pereche de blugi albastri si atat. Oh my...arata superb la bustul gol. Realizand ca salivez, intru in incapere inainte sa inund bucataria. Ma duc usor in spatele lui si il prind intr-o imbratisare, acesta tresarind usor.
-Arati sexy iubitule. Ii suflu usor in ureche, muscandu-mi buza de jos. Acesta se intoarce spre mine brusc, sarutandu-ma dulce, semn de: si tu la fel.Ma asez la masa cu acesta, aruncandu-ne priviri timide dupa noaptea petrecuta. Ma uitam la el si era irezistibil, nici pofta de mancare nu mai aveai cand il vedeai. Las mancarea jos si ma duc repede spre el, furandu-i un sarut si simtandu-i gustul afrodisiac din nou. Stiu ca arat ca o perversa in momentul asta, dar nu ma pot abtine. Simt prezenta unei alte persoane in bucatarie si intrerup sarutul, uitandu-ma catre blonda ce tocmai intra pe usa.
-Buna dimineata copii mei. Spune aceasta zambind si uitandu-se la noi cu subinteles. Am rosit puternic si ii ofer un loc la masa, aceasta zambind.
-Richard, dragul meu, uite ce printesa avem! Striga mama blondului, de dupa usa aparand un barbat inalt, bine facut cu ochii de un verde smarald si parul saten. Se uita cand la mine cand la Kira, iar acesta zambeste si se indreapta spre noi. Eu si Kira ne ridicam de la masa, si-i dau prilejul baiatului sa-si imbratiseze tatal ce abia sosise. Ma duc si eu si il salut politicos, acesta imbratisandu-ma strans.
-Cine-ar fi crezut? Intreaba acesta cu subinteles la noi doi. Acesta incepe sa rad continuand sa ne spuna ca a ajuns aseara la o ora tarzie. Ne asezam cu toti la masa, incepand sa discutam despre trairile noastre.

Thanks :)
The world is different. Depends how each looks at the world ^ ^ I dare to look in colors ^ ^

#14
Here I am. Scuze de intarziere sper ca acum pot recupera ce am pierdut, bine cat se poate^^.Bun, parteala care am lipsit nu am nimic in plus de adaugat decat ca-mi place, nu este normal?Eu zic, da.Am revenind la ultima sunt ceva de adaugat, bune, constructive.Cand se povesteste si in acelalasi timp dialog trebuie tinuta seama la..mai bine folosesc un exemplu din text ce trebuie corectat:
Citat:-Va multumesc ca mi-ati impartasit toate acestea, stiu ca v-a fost greu, dar sa-mi fie cu pardon, domnul Richard? Intreb de sotul dansei. Aceasta se lumineaza la fata si spune cu un zambet mare:Richard al meu, trebuie sa soseasca acasa in orice clipa, doar se apropie sarbatorile! Spune acesta entuziasmata, imbratisandu-ma si spunandu-mi ca se duce in camera ei. Deci sa inteleg ca el ma iubeste, oare sa fie adevarat? Nu cred ca Tania ma minte, ce motiv sa aiba? Hmmm, sunt foarte fericita in adancul sufletului, aveam o nesiguranta, dar numai. Sunt hotarata, de-acum o sa-i fiu alaturi, nu conteaza ce sacrificii v-a trebui sa suport. Stiu doar ca il iubesc sincer si nimic ma mult sau mai putin. Cufundata in gandurile mele alintate si principii deosebite, nu-mi dau seama ca blondutul meu se afla in camera. Se uita la mine surprins de tinuta mea si zambeste, spunand: mama. Am inceput sa rad la ce mutra avea, pur si simplu satisfacator. Vazand ca rad cu pofta, se apropie miseleste,uitandu-se cu o privire diabolica ce nu prevestea a bine. Incep sa fug prin camera, acesta alegand dupa mine spunandu-mi ca ma prinde el. Stiti ce rau e cand razi si alergi in acelasi timp? Si asa am simtit cum am fost prinsa de solduri si asezata pe pat. Mi-am incolacit mainile in jurul gatului lui si am inceput sa-i dau pupici mici. Acesta zambeste pervers si ma saruta pasional, introducadu-si limba in lacasul meu cald, incepand sa danseze un vals cu limba mea. Simt iarasi acelasi gust vag de portocala, ce il ador. Nu stiam ca saruta asa bine. Acesta se uita fix in ochii mei, eu prinzandu-i parul usor in maini.

Asa arata corectat:

-Va multumesc ca mi-ati impartasit toate acestea, stiu ca v-a fost greu, dar sa-mi fie cu pardon, domnul Richard? Intreb de sotul dansei.
Aceasta se lumineaza la fata si spune cu un zambet mare:
-Richard al meu, trebuie sa soseasca acasa in orice clipa, doar se apropie sarbatorile!
Spune acesta entuziasmata, imbratisandu-ma si spunandu-mi ca se duce in camera ei. Deci sa inteleg ca el ma iubeste, oare sa fie adevarat? Nu cred ca Tania ma minte, ce motiv sa aiba? Hmmm, sunt foarte fericita in adancul sufletului, aveam o nesiguranta, dar numai. Sunt hotarata, de-acum o sa-i fiu alaturi, nu conteaza ce sacrificii v-a trebui sa suport. Stiu doar ca il iubesc sincer si nimic ma mult sau mai putin. Cufundata in gandurile mele alintate si principii deosebite, nu-mi dau seama ca blondutul meu se afla in camera.
Se uita la mine surprins de tinuta mea si zambeste, spunand:
-Mama.
Am inceput sa rad la ce mutra avea, pur si simplu satisfacator. Vazand ca rad cu pofta, se apropie miseleste,uitandu-se cu o privire diabolica ce nu prevestea a bine. Incep sa fug prin camera, acesta alegand dupa mine spunandu-mi ca ma prinde el. Stiti ce rau e cand razi si alergi in acelasi timp? Si asa am simtit cum am fost prinsa de solduri si asezata pe pat. Mi-am incolacit mainile in jurul gatului lui si am inceput sa-i dau pupici mici. Acesta zambeste pervers si ma saruta pasional, introducadu-si limba in lacasul meu cald, incepand sa danseze un vals cu limba mea. Simt iarasi acelasi gust vag de portocala, ce il ador. Nu stiam ca saruta asa bine. Acesta se uita fix in ochii mei, eu prinzandu-i parul usor in maini.


(Nu este odiferenta prea maredin ce ai scris, dar ceea ce vorbeste personajul terbuie intotdeauna pusa linia de dialog, de aceea asa se si numeste, nu a fost pus intamplator).
Restul per' total bun si ai ceva schimbare pe fiecare capitol, acum ramane cum vei evolua la greselile ce orice om le are, fie ca vrea, fie ca nu vrea.
Oke, nu-mi ramane decat sa-ti spun spor la scris^^ *hughs*
[Imagine: a17504639be4b10d04424d855865eb53.gif][Imagine: A5D0F5D61805ED04AAC6EC72A0549F025BF7966A]
”Know that the only people you can save like that are the ones that survive.”


#15
Citat:nu pot schimba prea multe deodata cum te astepti, e peste firea mea.
Ideea e sa schimbi ceva ce nu-i in regula, orice, cat de micut. Cratima este folosita corect in 97,91% din cazuri. ^^ De la 90,47%.

- ai grija la topica, cateodata se pot intelege altele
- amesteci timpurile verbelor
- atunci cand continui ca narator dupa ce vorbeste un personaj, ar trebui sa o faci cu litera mica. Inclusiv dupa semnul exclamarii sau al intrebarii.
- folosesti foarte multe verbe la gerunziu, unele prea apropiate ca sa nu deranjeze
- nu prea folosesti semnul exclamarii de fiecare data cand ar trebui s-o faci, iar chestii precum "Doamne, cat de scumpa e, cata dulceata. " nu se mai deosebesc cu mult de "Afara ploua.". In general se foloseste: la sfarsitul propozitiilor exclamative, dupa chemari / adresari / vocative, uneori la sfarsitul propozitiilor care contin interjectii.
- ai greseli de tastare
- n-am nimic cu cacofoniile cat timp nu pot fi evitate fara a stalci inutil fraza. Da' de asta puteai scapa fara prea mari batai de cap: Mereu traia cu o frustrare si stiam ca cauza este lipsa ta.

Ar trebui sa mai citesti o data inainte sa postezi si sa perii ce-i de periat.

Nu s-a gasit o persoana potrivita, dat fiind, nu se putea atasa de nimeni.
Um, dat fiind (faptul) ca nu se putea atasa de nimeni? Cred ca uneori merge folosit fara "ca" atunci cand urmeaza un substantiv, substantiv dupa care se pune virgula.

Hmmm, sunt foarte fericita in adancul sufletului, aveam o nesiguranta, dar numai.
"Numai" se scrie legat atunci cand poate fi inlocuit cu doar/abia/dar fara a schimba sensul propozitiei. In schimb, se scrie "nu mai" atunci cand "nu" arata ca propozitia este negativa.

Sunt hotarata, de-acum o sa-i fiu alaturi, nu conteaza ce sacrificii v-a trebui sa suport.
Va trebui. E viitor.

Buna dimineata copii mei.
Copiii (trei i). Substantivul "copil" are doi i la plural, "copii", cand il articulezi ii mai pui unul (articolul). + Virgula dupa "dimineata", urmeaza un vocativ.

Ne asezam cu toti la masa, incepand sa discutam despre trairile noastre.
Cu totii (doi i) - articulat.


Virgule:

Dar de cand ai plecat, pot sa spun cu mana pe inima ca fiul meu, nu a iubit o singura fata.
Virgula intre subiect (fiul meu) si predicat (nu a iubit). N-are ce cauta acolo.

-Bineinteles prostutule, dar nu la asta ma refeream!
"Prostutule" e substantiv in cazul vocativ, deci se izoleaza prin virgule de restul propozitiei. Mai ai nevoie de o virgula inaintea lui. (La fel aici: Doamne cat de scumpa e, cata dulceata, e nevoie de virgula dupa "Doamne", si aici: Arati sexy iubitule, e nevoie de virgula inainte de "iubitule".)

Observ ca sunt goala, o Doamne.
"O" este interjectie, deci se izoleaza prin virgule. Iar "Doamne" este in cazul vocativ. Iti mai trebuie o virgula dupa "o".

Eu si Kira ne ridicam de la masa, si-i dau prilejul baiatului
"Si"-ul ala n-are valoare adversativa.


Spor la scris!

#16
Hei am venit cu nextul si in acelasi timp sfarsitul ficului, stiu ca e pripit, dar nu am avut de ales.
Ohayo_angel : multumesc de comm. :*
Lain: multumesc de comm. :*

Ne ridicam amandoi de la masa, multumind pentru masa si urcam scarile. Kira incepe sa ma gadile in timp ce urc scarile. Incep sa alerg, cu el dupa mine, pana ma prinde si ma saruta dulce ca mierea.
-Hei ce zici de o iesire in oras? Ii spun baiatului.
-Nu-i o idee rea, ce zici mergeam la o intanlire in grup? Propune blondul.
-O intanlire in grup? Cu cine? Intreb curioasa, asteptand raspunsul .
-Kakeru si cu Aiko sunt impreuna. Spune acesta surazand, eu fiind inca uimita.
-Cea mai buna veste si o idee grozava, atunci sa mergem. Ii spun, incepand sa ne pregatim.
Suntem gata de plecare in oras, doar este Duminica. Dragul meu Kira s-a hotorat sa se imbrace intr-o pereche de blugi albastri cu doua lanturi agatate de ei, dandu-i un aer de bad boy. Isi ia si ia o bluza neagra, geaca si o pereche de adidasi. Eu sunt imbracata intr-o pereche de blugi negri, o bluza rosie cu decolteu,paltonul negru si o pereche de cizme cu platforma negre.
-Suntem gata nu? Intreaba blondul, iar eu admit usor. Imi musc buza inferioara instinctiv, simtind cativa fiori pe sira spinarii. Ne tinem de mana ca doi indragostiti si in cateva clipe ne intanlim cu cei doi amorezati. Ii imbratisez , dupa care mergem intr-un restaurant comandand fiecare ce pofteste. Aiko este la fel de simpatica, nu s-a schimbat deloc. Acelasi par, doar putin mai lung. Este imbracata intr-o pereche de blugi verzi si o bluza gri cu un ursulet alb pe ea. Kakeru este destul de schimbat. Nu mai este asa serios, rade mai mereu. Se pare ca tuturor le prieste iubirea. Este mult mai inalt si aceasi ochi patrunzatori ii are. Vorbesc de zori cu Aiko, pana cand o voce intepatoare isi facu aparitia.
-O dragul meu, ce cauti aici? Intreaba o fata cu parul rosu scurt si ochii caprui, sarind la gatul iubitului meu. Toti ceilalti se uita cu parere de rau la mine, iar eu ma incrunt.
-Hei hei, ia-ti mainile de pe el, ii spun enervata fetei luandu-l pe Kira de mana, e al meu fato intelegi? O intreb vizibil iritata. Aiko ma trage de mana si imi spune ca aceasta este verisoara lui. Ce? Verisoara, oh, nu m-am facut de rusine. Raman incremenita, dupa care soptesc, scuze, si ies grabita din local. Ma simt penibil, am stricat tot. Cum mai dau eu ochii cu Kira? El de ce nu a spus nimic? Totul e din vina mea, mereu sunt eu. Ma asez pe banca si ma aplec, prinzandu-mi parul in pumni.
-Ce ma fac acum? Intreb cu voce tare.
-Pur si simplu ma iei de mana si ne intoarcem. Aud vocea vesela a blondului ce are mana intinsa spre mine. Ii evit privirea, dupa care ii prind mana si il imbratisez.
-Scuze, a fost egoist din partea mea. Ii spun, iar acesta zambi si imi spune ca si-asa este o scorpie vara lui, deci nu-i mare paguba. Il sarut in culmea fericirii si ne indreptam catre local. Imi cer scuze din nou fata de prieteni si ne reluam activitatea de mai devreme. Incep sa povestesc tot ce am facut in tot acest timp cat am fost plecata, iar acestia ascultau atenti in timp ce se serveau. Imi termin sucul de piersici si ne ridicam de la masa.
-Hei sa stiti ca mi-a placut, mai vreau asa iesire in grup! Spune entuziasmat Kakeru. Zmbesc la auzul cuvintelor lui , spunand ca abia astept. Mergem noi ce mergem si dintr-o data incepe sa fulguiasca putin cate putin. Ma opresc putin, fac un mic bulgare de zapada si il lovesc pe blond. Acesta ranjeste rautacios si vine inspre mine, in timp ce eu fug sa nu ma prinda. Simt o presiune mare si cadem la pamant prinzandu-ma in brate. Am ramas asa si ne uitam la fulgii cum cad din cer. Ce frumos e sa stai si sa privesti asemenea peisaj. Il strang pe blond in brate si ii soptesc ceva.
-Hei stii ca esti cel mai adorabil, scump si dulce iubit? Te iubesc mult, foarte mult! Ii spun baiatului dandu-i un pupic pe frunte, apoi pe obraz si nu cel din urma pe buze.
-Si tu stiai ca esti cea mai dulce fiinta de pe pamant? Te iubesc floarea mea! Imi raspunde adorabilicios de dragut dragul meu blondin, Kira.


~ The end ~
The world is different. Depends how each looks at the world ^ ^ I dare to look in colors ^ ^

#17
Sfarsitul?!:O..si eu deja ma obisnuisem ;))...Eh, va mai fi altul si astept nu mare drag si altceva.
Cam grabit sfarsitul.Nu am aflat nimic de misterul puterilor ei. Chiar nimic.As fi vrut sa mai dureze, macar cu inca un capitol. (incep sa aberez, va roog sa ma opriti)
Bun, actiunea a fost aici grabita si ai sarit da la o idee la alta. In prim plan erau la masa, apoi ai sarit la faptul cu ce sunt imbracati (exagerat, mai ales cand ai adaugat in ce era imbracata Aiko) Ma asteptam la mai mult. Si inca o mica atentie, uita-te si peste virgule ca ele cam lipsesc :))
Bye *hugs*
[Imagine: a17504639be4b10d04424d855865eb53.gif][Imagine: A5D0F5D61805ED04AAC6EC72A0549F025BF7966A]
”Know that the only people you can save like that are the ones that survive.”


#18
Suntem gata de plecare in oras, doar este Duminica.
De ce duminica cu D? Scrii in limba romana, nu engleza/germana/alta limba in care zilele saptamanii se scriu cu majuscula.

Este mult mai inalt si aceasi ochi patrunzatori ii are.
Aceiasi ochi. "Ochi" este substantiv de gen masculin. Oricum, nu exista "aceasi", avem insa "aceeasi" pe care-l folosim cand ne referim la substantivele de gen feminin (aceeasi fata, aceeasi floare). + Ai grija cu topica ca nu-i intotdeauna o idee buna sa te joci cu ea.

Vorbesc de zori cu Aiko, pana cand o voce intepatoare isi facu aparitia.
Expresia este "de zor", nu "de zori", deci vorbea de zor.

Verisoara, oh, nu m-am facut de rusine.
Puteai avea trei propozitii diferite aici, iar la sfarsit iti cam trebuie semnul exclamarii. + Ce ai scris tu e acelasi lucru cu: "Verisoara? A, e bine. Nu am gresit cu nimic. E totul perfect in regula." Or nu prea cred ca asta voiai.

Ce frumos e sa stai si sa privesti asemenea peisaj.
Asta-i o exclamatie, deci iti trebuie semnul exclamarii la final.

Il strang pe blond in brate si ii soptesc ceva.
In loc de-un punct n-ar strica doua, ca urmeaza vorbire directa.

Am ramas asa si ne uitam la fulgii cum cad din cer.
Topica!


Virgule:

Hei, (virgula) ce zici de o iesire in oras? Ii spun baiatului.
"Hei" e interjectie, deci se izoleaza prin virgula de restul propozitiei.

O, (virgula) dragul meu, ce cauti aici?
"O" este interjectie, deci se izoleaza prin virgula de restul propozitiei. "Dragul meu" e vocativ, si asta izolandu-se.

Hei hei, ia-ti mainile de pe el, ii spun enervata fetei luandu-l pe Kira de mana, e al meu, (virgula) fato, (virgula) intelegi?
"Fato" e substantiv in cazul vocativ, ai nevoie de virgule.

Te iubesc floarea mea!
Te iubesc, floarea mea! (vocativ)

Nu-i o idee rea, ce zici mergeam la o intanlire in grup? Propune blondul.
Tu cand citesti fraza asta, nu faci nicio pauza dupa "ce zici"? Daca totusi nu faci, dupa "ce zici" ai nevoie fie de virgula, fie de doua puncte.

Suntem gata nu?
Suntem gata, nu?

Ii spun, incepand sa ne pregatim. + Ma asez pe banca si ma aplec, prinzandu-mi parul in pumni.
Intre verbul predicat si gerunziu nu se pune virgula atunci cand sunt unul langa altul. + Ii spun incepand sa ceva = ii spun in timp ce incep sa ceva. Ma indoiesc ca au inceput amandoi sa se pregateasca inainte ca tipa sa fi spus ca ii convine.

Ii imbratisez , dupa care mergem intr-un restaurant comandand fiecare ce pofteste.
La fel ca inainte, daca "mergem comandand", atunci comandam in timp ce mergem. Ceea ce-i putin probabil.

Ii spun baiatului dandu-i un pupic pe frunte, apoi pe obraz si nu cel din urma pe buze.
Cand mai ai chestii intre predicat si gerunziu ar trebui sa ai si virgula inaintea gerunziului. + Si nu in cele din urma?


Chestii generale:

- ai destul de multe repetitii/greseli de tastare. Poti sa mai citesti o data inainte sa postezi si sa corectezi ce-i de corectat.
- sunt o gramada de "hei"-uri acolo
- atunci cand continui ca narator dupa ce vorbeste un personaj, ar trebui sa o faci cu litera mica. Inclusiv dupa semnul exclamarii sau al intrebarii. Mhm, copy/paste.
- nu tineam neaparat sa stiu exact care cum e imbracat. Mai zisesem eu la un moment dat niste chestii despre asta.
- amesteci timpurile verbelor

Cam atat. Bravo! ^^



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Naruto] The Passion of Hate [+16] sickness 0 1.838 14-09-2012, 11:40 PM
Ultimul răspuns: sickness
  Hate, no Love Liar 2 2.701 20-01-2012, 11:10 PM
Ultimul răspuns: Daria v2
  I can't hate you Peppers 0 1.838 18-12-2011, 04:15 PM
Ultimul răspuns: Peppers
  [split] I hate you but I love you+18 Ɖʋℓcικ`Иɛвʋиικ 8 3.430 15-08-2011, 04:41 PM
Ultimul răspuns: ^Ciresica^
  I hate you but I love you+18 Pคnđค. 9 5.107 15-08-2011, 01:14 AM
Ultimul răspuns: Candy_Girl_Love.
  ,,I hate you because I love you!'' pinguin 2 2.424 22-07-2011, 09:28 PM
Ultimul răspuns: Miranda.
  I Hate Love Alle 16 8.061 15-07-2011, 10:23 AM
Ultimul răspuns: Denisa_Deny
  I hate you but I love you+18 Pคnđค. 3 2.976 26-06-2011, 11:19 PM
Ultimul răspuns: Miranda.
  Hate or Love DiamondZ 7 3.894 05-06-2011, 10:15 PM
Ultimul răspuns: Flash
  I hate maths. I love my teacher [+16] A'Svear 47 28.437 18-01-2010, 10:09 PM
Ultimul răspuns: Mitus


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)