Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Nimeni nu e ceea ce pare.

#1
Heii . Ma numesc Ioana si acesta este primul meu fic , nu e cine ste ce, dar sper sa va placa .
Varsta minima: + 14 [ rar +18]
Gen: romance , aventura
Limba: romana
Observatii cu privire la continut: -
Tipul de comentariu solicitat: Oricare

Capitolul 1.

Trecuse de atunci 6 ani, de cand am cunoscut-o pe ea, va intrebat cine era "ea" nu ? Ei bine "aceasta fata" este ingerul meu , mi-a daruit un camin, o familie, Eliza, un nume de sfant nu ? Este prima si singura mea prietena, o simt ca o sora, chiar daca nu imi e, ma luat pe de strazi si mi-a oferit ceva ce eu nu stimtisem niciodata, iubirea.
Este o fata cu parul brunet, intunecat ca un abis si lung pana la marginea spatelui, are ochii albastrii ca gheata, are douazeci de ani . Este o fata nebunatica si stie ce este viata, dar cand vine vorba sa fie serioasa este .
Cu toate vorbele astea am uitat sa ma prezint, ma numesc Cassandra Cooper, am parul blond asemenea spicelor de grau vara, ochii de un verde precum iarba proaspat crescuta, am saisprezece ani. Sunt orfana de la noua anisori, o varsta frageda de altfel, pana cand am avut un accident cu masina, mai bine spus cand tatal Elizei, Martin Smith , un barbat de vreo 1,80 inaltime, brunet si ochii negri,avand in jur de patruzeci si cinci de ani, impreuna cu Cristine Smith,mama brunetei, ea este o femeie buna, are parul de culoarea taciunelui si ochii albastri marin, atunci ei ma-u dus la spital , nu era nimic grav.

*FlashBack

-Cine esti ? Ce caut aici? Cine m-a adus aici? Cat timp o sa stau aici?
-Heii haide sa o luam cu incetul. Eu sunt Eliza , prieteni imi spun Eli sau Liz. Am 14 ani . Ce cauti aici ? Tata a cam dat peste tine cu masina , dar nu esti ranita grav, chiar azi cred ca iti vor da drumul sa mergi acasa . Cine te-a adus aici? Tata, a spus ca nu te putea lasa acolo. Acum sa te intreb eu pe tine . Tu cine esti?
-Eu sunt Cassandra, am 9 ani... in curand o sa fac 10 , mai exact pe data de 21 august. Stai spuneai ca ma vor lasa sa plec azi "acasa" ? Eu nu vreau sa plec de aici...
-De ce nu vrei sa pleci acasa? Parinti tai trebuie sa fie ingrijorati...trebuie sa mergi.
Atunci am izbucnit in plans. Nu ma puteam abtine, cand cineva imi aduce aminte de parintii mei simt ca imi cade cerul in cap. Eliza se apropie de mine.
-Ce ai patit de ce plangi?
-Eu nu vreau sa plec acasa pentru ca nu am , iar parintii ma-u abandonat cand eram mica... nici macar nu ii cunosc.
-Ingrozitor, si cum supravietuiesti ?
-Pai prin ce gasesc sau primesc de la oamenii la care li se face mila de mine.
-Stai putin, revin imediat.
Si iese din salon. Ma ridic cumva si ma apropii de usa intre deschis si vad ca era Elisa si cu inca doua persoane , o femeie si un barbat , probabil parintii ei. Deschis putin usa mai tare , dar sa nu fiu vazauta sau auzita si ascult :
-Ce sa facem ? Cum ne putem revansa? spuse tatal Elizei.
Dai niste bani . Si gata, sigur va accepta. zise mama fete.
-Am sa va spun ceva ce voi nu stiti... fata asta nu are casa si nici parinti. A fost abandonata cand era mica...stai am o idee, ce spuneti sa o luam la noi acasa? Adica ce rau ar putea face un copil de 9 - 10 ani? spuse Eliza cu lacrimi in ochi.
-Eliza esti sigura ca este bine ? Totusi este un copil al strazii.
-Da tata. Este o fiinta atat de blanda, si nu ar putea face rau nimanui.
-Ok dute si spunei.
*End FlashBack


Razele soare intra printre jaluzele de cunoare mov si cad fix pe fata mea palida, era 21 august . Ma ridic din pat si ma indrept spre baie, era facuta pe placul meu, in fata cum intri, este chiuveta de culoare albastru deschis cu o oglinda gigantica , in stanga se afla cabina de dus, paralel cu ea se afla jacuzzi-ul, iar in dreapta chiuvetei se afla WC-ul. Intru in dus si imi las gandurile sa zboare libere, dupa jumatate de ora ies din baie si intru in dormitorul meu de cunoare mov, cearceafurile patului erau de culoarea liliacului de primavara , iar dulapiorul de langa este de culoarea jaluzelelor, covorasul din mijlocul camerei era alb. Ma inderept spre dulapul cu lenjerie intima, si imi aleg una neagra, apoi imi iau un maiou alb si o pereche de pantalonasi scurti negrii, in picioare imi pun papuceii mei roz de casa cu un capusor de ursulet.
Cobor jos si nu vad pe nimeni, cu nepasare ma indrept spre bucatarie si imi pun un bol de cereale si unu pahar de suc de piersici. In bucatarie intra Eli:
- 'Neata blondino, ce faci?
-Buna Eli, mananc. Tu?
-Uite am venit sa iti spun LA MULTI ANI !
-Wow , stai putin, ce vorbesti acolo?
-Ai uitat? Azi e ziua ta . Si ma imbratiseaza.
-Mda... am cam uitat.


Imi pare rau ca e asa scurt. Incerc sa ma revansez in capitolul urmator.

http://weheartit.com/entry/47109114 - Eliza
http://weheartit.com/entry/47127138/via/pinkdiamondlala - Cassandra

#2
Nu exista "ma-u". Corect este "m-au". (Scriu asta aici gandindu-ma ca nu o sa citesti totul, iar dac-ai trecut de clasa a II-a/ ai citit vreodata o carte si nu stii asta, e trist.)

Citat:primul meu fic , nu e cine ste ce, dar sper sa va placa

Um, daca tu crezi ca nu e cine stie ce, deci iti place, da' nu prea, si speri ca noua o sa ne placa, ai o parere cam proasta despre noi.


Trecuse de atunci 6 ani, de cand am cunoscut-o pe ea, va intrebat cine era "ea" nu ?
1. Trecusera. Ei, anii, ca-s sase, nu-i unu.
2. Nu ai scris nici macar un rand intreg, nu stiu nimic despre "ea", de ce m-ar interesa/ mi-ar pasa cine este? Nu, nu m-am intrebat.
3. "va intrebati cine era ea, nu?" (virgula, observa, te rog, virgula)

Ei bine "aceasta fata" este ingerul meu , mi-a daruit un camin, o familie, Eliza, un nume de sfant nu ?
1. Ei bine, (virgula, "ei bine" este interjectie)
2. Ghilimelele de la "ea" au fost cum au fost, dar acum am impresia ca abuzezi de ele. Asta e oricum doar parerea mea, nu cred ca-i gresit.
3. Din nou, virgula inainte de "nu".
4. Daca te gandesti ca Eliza vine de la Elisabeta, atunci da, este nume de sfant.

Este prima si singura mea prietena, o simt ca o sora, chiar daca nu imi e, ma luat pe de strazi si mi-a oferit ceva ce eu nu stimtisem niciodata, iubirea.
1. Verbul "a simti" (primul) are oaresce intelesuri dubioase aici. Oricum, de doua ori acelasi verb in aceeasi fraza e suparator, cel putin pentru urechile mele.
2. m-a luat de pe strazi (cratima!) Cratima aia leaga doua parti de vorbire diferite (pronumele personal "m" si verbul auxiliar "a").

Este o fata cu parul brunet, intunecat ca un abis si lung pana la marginea spatelui, are ochii albastrii ca gheata, are douazeci de ani . Este o fata nebunatica si stie ce este viata, dar cand vine vorba sa fie serioasa este .
1. Um, negrul e negru si atat. Nu exista ceva mai mult sau mai putin negru. E suficient ca ne-ai spus ca are parul brunet, nu mai era nevoie de o comparatie fortata. De asemenea, marginea stanga sau cea dreapta? Cea de sus sau cea de jos? Nu am mai auzit pana acum de "marginea spatelui".
2. Tu ai vazut vreodata turturi? Stii... gheata. Ai grija ce scrii.
3. "este o fata" - repetitie suparatoare
4. "stie ce este viata" - ce este? Nu de alta, dar, de exemplu, nenea Schrodinger a scris vreo 200 de pagini fara sa se prinda exact ce-i. Si au facut si continua sa faca asta si altii. Din ce stiu eu, nu avem inca vreo definitie batuta-n cuie pentru viata. Stiu la ce te refereai, dar, din nou: ai grija ce scrii.
5. "cand vine vorba sa fie serioasa, este" (virgula!)

Cu toate vorbele astea am uitat sa ma prezint, ma numesc Cassandra Cooper, am parul blond asemenea spicelor de grau vara, ochii de un verde precum iarba proaspat crescuta, am saisprezece ani.
1. Oi fi eu prea pretentioasa, da' daca stii ca nu-ti ies figurile de stil, mai bine nu te mai apuci.
2. Epitetele sunt si ele okay, mai lasa-le de comparatii. >.<

Sunt orfana de la noua anisori, o varsta frageda de altfel, pana cand am avut un accident cu masina, mai bine spus cand tatal Elizei, Martin Smith , un barbat de vreo 1,80 inaltime, brunet si ochii negri,avand in jur de patruzeci si cinci de ani, impreuna cu Cristine Smith,mama brunetei, ea este o femeie buna, are parul de culoarea taciunelui si ochii albastri marin, atunci ei ma-u dus la spital , nu era nimic grav.
1. de la noua ani, lasa-i "ani", ca nu faci nimic bun cu diminutivul ala.
2. "Sunt orfana de la noua anisori pana cand am avut un accident" - Um, deci fie e moarta, fie i-au inviat parintii in urma accidentului. Adica: e orfana de la noua ani pana cand a avut un accident => acum nu mai e orfana. Cred (Sper) ca voiai sa scrii "de cand".
3. "mai bine spus" - daca e mai bine asa, nu crezi ca ar fi dragut sa scoti partile mai putin bune si sa scrii de la inceput ca lumea? Unele expresii pe care le folosesti cand vorbesti cu ceilalti nu au ce cauta intr-un fic. Asta e una dintre ele.
4. De la "de cand" ajunsasi la "cand", desi chestiile ar trebui sa fie echivalente. De asemenea: cand tatal Elizei *detalii complet nefolositoare si neinteresante pentru cititor* impreuna cu Cristine Smith *alte detalii ca cele de dinainte*, atunci ei m-au dus la spital. Nu are logica... um, nu are nici alte chestii, da' lipsa logicii e prima pe care ar trebui o observi.
5. "ei m-au dus la spital" (cratima! Nu exista "ma-u".) La fel ca mai sus, cratima leaga doua parti de vorbire diferite: pronumele personal "m" (pe mine -> m) si verbul auxiliar "au". De la ce credeai ca vine "ma" si "u"?
6. O sa-ti ignor tentativa de descriere.

-Cine esti ? Ce caut aici? Cine m-a adus aici? Cat timp o sa stau aici?
-Heii haide sa o luam cu incetul. Eu sunt Eliza , prieteni imi spun Eli sau Liz. Am 14 ani . Ce cauti aici ? Tata a cam dat peste tine cu masina , dar nu esti ranita grav, chiar azi cred ca iti vor da drumul sa mergi acasa . Cine te-a adus aici? Tata, a spus ca nu te putea lasa acolo. Acum sa te intreb eu pe tine . Tu cine esti?

1. "heii" nu e un cuvant. Poti avea in schimb "heiii" sau cu si mai multi i, desi atunci ai cam da in altceva. + Incearca, te rog, sa pronunti "heiii" si "heeei". Care varianta-ti pare mai naturala?
2. "Eu sunt Eliza , prieteni imi spun Eli sau Liz." = "Eu sunt Eliza, ne cunoastem de... um, nu, nu ne cunoastem, oricum, cred ca este absolut necesar sa stii cum imi spun prietenii". Nu scrie chestii doar ca sa ai mai multe cuvinte.
3. Cred ca ai vrut sa scrii "prietenii" (doi i).
4. Um, "a cam dat"? A dat sau nu?
5. "Tata, a spus ca nu te putea lasa acolo." - afla singura ce se face in mod normal cand "dai peste cineva cu masina" si saracul om isi pierde cunostinta.
6. Dupa "acum sa te intreb eu pe tine" mi se pareau mult mai potrivite : (doua puncte).

-Eu sunt Cassandra, am 9 ani... in curand o sa fac 10 , mai exact pe data de 21 august. Stai spuneai ca ma vor lasa sa plec azi "acasa" ? Eu nu vreau sa plec de aici...
1. "mai exact pe data de 21 august" (Serios, chiar ai spus/ ai auzit pe cineva spunand vreodata asta? Ca eu am auzit doar "mai exact pe 21 august".)
2. "Stai, spuneai ca ma vor lasa sa plec azi acasa?" (virgula!) Chiar ma deranjeaza ghilimelele alea. >.> Ai putea sa scrii cu italic cuvantul pe care-l pronunta altfel/ accentueaza.

-De ce nu vrei sa pleci acasa? Parinti tai trebuie sa fie ingrijorati...trebuie sa mergi.
Atunci am izbucnit in plans. Nu ma puteam abtine, cand cineva imi aduce aminte de parintii mei simt ca imi cade cerul in cap. Eliza se apropie de mine.

1. Bine ar fi sa nu-ti mai cada cerul in cap in vreo bucata de text pe care-o vrei fic.
2. "cand cineva imi aduce aminte de parintii mei, simt ca imi cade cerul in cap" (virgula!)
3. "Eliza se apropie de mine:" (doua puncte)

-Ce ai patit de ce plangi?
-Eu nu vreau sa plec acasa pentru ca nu am , iar parintii ma-u abandonat cand eram mica... nici macar nu ii cunosc.
-Ingrozitor, si cum supravietuiesti ?
-Pai prin ce gasesc sau primesc de la oamenii la care li se face mila de mine.
-Stai putin, revin imediat.

1. Corect ("corect" nu inseamna "alta varianta"): "Ce ai patit? De ce plangi?"
2. Sunt o gramada, o gramada, o gramaaada de probleme de o gramaaada de feluri. Logica e, din nou, cea mai importanta. Doar cateva chestiute:
- daca e orfana, inseamna ca unul sau ambii parinti i-au murit. Nu ca au abandonat-o.
- daca e orfana de cand era asa mica si nu are un "acasa" (deci nu a fost adoptata), traieste probabil intr-un orfelinat. Din ce spui tu: avea 9 ani si (Mergem pe varianta ta pentru ce inseamna "orfan". Care tot gresita ramane, desi ne prefacem noi acum ca nu-i.) a fost abandonata cand era mica, deci cand era mult mai mica (daca nici macar nu-i cunostea, avea cel mult... um, trei ani). Si a supravietuit cativa ani buni doar cu ce primea de la straini. Si nu a patit niciodata nimic care sa necesite ingrijiri medicale. Si nu s-a gandit nimeni s-o ia acasa, din diverse motive, evident. Si desigur ca toate iernile au fost de o blandete iesita din comun, special pentru ca ea sa se descurce. Nu ti se pare ca ceva nu merge? Daca nu, pot sa continui, doar spune-mi.
3. m-au (nu exista "ma-u")
4. Cum exact supravietuieste "prin" ce gaseste? Prepozitia e gresita.
5. "de la oamenii la care carora li se face mila de mine"

Si iese din salon. Ma ridic cumva si ma apropii de usa intre deschis si vad ca era Elisa si cu inca doua persoane , o femeie si un barbat , probabil parintii ei. Deschis putin usa mai tare , dar sa nu fiu vazauta sau auzita si ascult :
1. "ma ridic cumva" - cum exact? ^^
2. usa intredeschisa (un singur cuvant)
3. "deschid putin usa mai tare" - daca nu voia sa fie auzita, cred ca trebuia sa deschida usa mai incet. Din nou: fii atenta cum scrii ce vrei sa spui!

-Ce sa facem ? Cum ne putem revansa? spuse tatal Elizei.
Dai niste bani . Si gata, sigur va accepta. zise mama fete.

1. Tatal? Acum stie sigur ca-s parintii ei, nu?
2. Da-i (de la: tu da ei + nu, nu e corect "tu da ei")

-Am sa va spun ceva ce voi nu stiti... fata asta nu are casa si nici parinti. A fost abandonata cand era mica...stai am o idee, ce spuneti sa o luam la noi acasa? Adica ce rau ar putea face un copil de 9 - 10 ani? spuse Eliza cu lacrimi in ochi.
1. parintii tipei nu s-au gandit nicio clipa ca s-ar putea sa fie abandonata, doar parea a fi in conditie excelenta inainte de accident. Mhm, logica simpla!
2. "ce rau ar putea face un copil de 9 - 10 ani" Um, ai stat vreodata prin apropierea unui copil de 9 - 10 ani? Stii ce presupune luarea unui copil de pe strada si pastrarea lui?

-Eliza esti sigura ca este bine ? Totusi este un copil al strazii.
-Da tata. Este o fiinta atat de blanda, si nu ar putea face rau nimanui.
-Ok dute si spunei.

1. Da-o incolo de logica, m-am saturat. -_-
2. "Eliza" si "tata" sunt substantive in cazul vocativ, deci se despart prin virgula de restul propozitiei. "Eliza, esti sigura ca este bine?" (virgula) "Da, tata." (virgula)
3. Se pune virgula inainte de "si" doar atunci cand e "si" adversativ (adica atunci cand ce urmeaza dupa "si" e opus de ce-ai inainte). Aici nu-i.
4. Ce cauta "ok"-ul ala acolo? In limba romana avem "bine". Dupa el ar trebui sa fie o virgula.
5. du-te (de la: tu te du)
6. spune-i ("i"-ul ala vine de la "ei", "spune ei" + la fel ca mai sus, nu e corect "spune ei")

Razele soare intra printre jaluzele de cunoare mov si cad fix pe fata mea palida, era 21 august . Ma ridic din pat si ma indrept spre baie, era facuta pe placul meu, in fata cum intri, este chiuveta de culoare albastru deschis cu o oglinda gigantica , in stanga se afla cabina de dus, paralel cu ea se afla jacuzzi-ul, iar in dreapta chiuvetei se afla WC-ul.
1. razele soarelui

Intru in dus si imi las gandurile sa zboare libere, dupa jumatate de ora ies din baie si intru in dormitorul meu de cunoare mov, cearceafurile patului erau de culoarea liliacului de primavara , iar dulapiorul de langa este de culoarea jaluzelelor, covorasul din mijlocul camerei era alb. Ma inderept spre dulapul cu lenjerie intima, si imi aleg una neagra, apoi imi iau un maiou alb si o pereche de pantalonasi scurti negrii, in picioare imi pun papuceii mei roz de casa cu un capusor de ursulet.
1. Imi pare rau sa te dezamagesc, dar culoarea liliacului nu are treaba cu anotimpul.
2. "pantalonasi scurti negri" (un singur i) Cand mai ai dubii de genul asta, poti inlocui cu o alta culoare. Cat timp nu vrei sa scrii "pantalonasi scurti verzii", nu vad de ce ai scrie "negrii".

Cobor jos si nu vad pe nimeni, cu nepasare ma indrept spre bucatarie si imi pun un bol de cereale si unu pahar de suc de piersici. In bucatarie intra Eli:
- 'Neata blondino, ce faci?
-Buna Eli, mananc. Tu?
-Uite am venit sa iti spun LA MULTI ANI !
-Wow , stai putin, ce vorbesti acolo?
-Ai uitat? Azi e ziua ta . Si ma imbratiseaza.
-Mda... am cam uitat.

1. "Cobor jos" este pleonasm. E tolerat (inghitit) in unele situatii. Totusi, nu acum.
2. "blondino" este in cazul vocativ. Plus: "Neata, blondino! Ce faci?"
3. "Eli" este in cazul vocativ. Plus: "Buna, Eli! Mananc. Tu?"
4. "Uite" este interjectie, deci se desparte prin virgula de restul propozitiei: "uite, am venit"
5. "Wow" nu exista in limba romana.

Chestii generale:
- cand scrii e corect sa mergi pe structura: cuvant - semn de punctuatie - spatiu - cuvant
- dialogul e extrem de... um, nu e bun, in orice caz. Nu pare natural, printre altele. Gandeste-te daca tu ai auzit/ ai spune vreodata ce-ti pui personajele sa spuna.
- habar n-ai cand sa termini o propozitie
- spui prea multe lucruri irelevante/ neinteresante/ enervante pentru cititor crezand ca descrii
- n-am avut de lucru si m-am uitat la poze. Eliza aia pare mai mult satena decat bruneta.
- folosesti cuvinte si expresii care, desi sunt okay in vorbire, nu au ce cauta intr-un text de genul asta
- ai multe greseli de tastare. Inainte sa postezi ar trebui sa mai citesti o data ce-ai scris si sa le corectezi.
- inainte sa scrii ceva, gandeste-te daca are logica
- problemele nu-s doar cele despre care am scris pana acum, da' sa retii tu atat si tot e bine
- ar trebui sa citesti carti. Muuulte, multe carti. O sa te ajute. ^^

Am incercat sa nu fiu rautacioasa, imi cer scuze daca dupa standardele tale nu am reusit. Oricum, cititul bucatilor tale de text nu a fost deloc placut (um, cel putin nu cum ar fi trebuit sa fie, pentru ca la inceput a fost nitel amuzant...).

E totusi posibil sa nu citesti inceputul/ sa fi uitat pana aici, deci: Nu exista "ma-u". Corect este "m-au". Si mai exista si "mau" care inseamna avant/ elan. E posibil sa fi auzit de expresia "a lua cuiva maul".



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Nici ingerii nu sunt ceea ce par a fi Chris`sCookie 3 3.133 25-07-2012, 05:35 PM
Ultimul răspuns: Chris.
  Când nimic nu este ceea ce pare a fi Leontina 74 21.363 11-03-2012, 09:42 PM
Ultimul răspuns: Miss M
  Viata nu este ceea ce pare... Blood_Angel 4 4.099 03-12-2011, 07:51 PM
Ultimul răspuns: Blood_Angel
  Nimeni nu e perfect≈ Ayame Chan 3 2.146 22-07-2011, 07:44 PM
Ultimul răspuns: Mina-chan
  Mai mult decat ceea ce pare CandyGirl 18 12.261 22-03-2011, 07:23 PM
Ultimul răspuns: Flash


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)