Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Lupta pentru iubire

#4
In curtea liceului de est era mare zarva. Fiind prima zi toti elevii erau emotionati. Pentru uniUnii cu doi de i' off' era primul an iar, in acelasi timp pentru alti era ultimulDaca zici asa fac o greseala de exprimare. Fii atenta. Pentru unii era prima zi de scoala, pentru altii ultima.
In acelasi timp, nu poti sa pui prima zi de scoala, fiind ultima, aceasta propozitie nu are logica.

Citat:-Te superi daca stau langa tine? intreba brunetul.
-Nu. Poti sa te asezi. Apropo, numele meu este Sakura Haruno.
-Sasuke Uchiha. Incantat.
Dialogul este cam sec, incearca sa-l imbogatesti cumva.
Parca ar fi zis-o un robot. -_-


Concluzie
Capitolul la inceput, cu acea fraza nu prea avea cine stie ce logica, nu pot sa pui ceva, care deja se termina. Ai grija ca te incurci. A doua chestie, de cand se pune 'puma' si nike in fik naruto? Alooo Konoha receptionam semnalul? -____-'
frate! ma rog, nu am vazut greselute de tastare, dar fie. Ce pot sa zic, in afara de faptul ca ai nevoie de inbunatatiri la descriere. E pur si simplu seaca.
Partea aia cu puma si nike, descrierea aia cu hainele, acolo este sec. Trebuia sa descrii in masuri si cantitati apoi sa le repartizezi in frazele urmatoare.

II capitol


Citat:.Incerca san u o bage in seama
Aici inteleg faptul ca scrii in word windows daca nu ma insel, fiindca asa mi se intampla si mie. Exact asa, eu api trebuie sa iau capitolul la puricat, fiindca imi face altfel cuvintele.

Citat:-Buna-dimineata Sasuke!
-Buna-dimineata mama!Sa stii ca nu mai mananc acasa.Imi voi lua ceva de la scoala
cine te-a invatat pe tine sa pui liniuta intre buna dimineata? Se scrie normal fara liniuta. -___-"

Dupa terminarea unei fraze, se pune punct
Eu una nu-l vad acolo.
Si incearca sa pui Virgula acolo, mergea si o virgula. ( sorry it was my fault )

Citat:-Bi…dar nu mai apuca sa tremine ca deja brunetul iesi pe usa indreptandu-se spre casa rozaliei.In timp ce mergea in fata lui aparu o silueta care semana cu cea a Sakurei.Brunetul isi ridica privirea din pamant uitandu-se la rozalie.Aceasta era imbracata intr-o fustita scurta albastra cu niste sandale tot albastre cu putin toc iar parul il avea prins lasand doua suvite rebele sa atarne pe chipul ei angelic.
Uite descriere seaca. Atunci cand faceti asa ceva, se numeste sec.
Plus ca treci repede de la ceva la altul.

1. Sasuke o vede.
2.Cu ce e inbracata sakura.
3.Iar la sasuke
Hotaraste-te!

Citat:-Hei!Buna prietene,ce faci?ii se adresa Naruto
-Mda..buna
-Se vede de la o posta ca esti suparat.Nu?
-Nu..nu este adevarat.

varianta corecta ar fi asa:
Citat:-Hei! Buna prietene, ce faci? i se adresa naruto punct
-Se vede de la o posta ca esti suparat, nu?
-Nu, nu este adevarat.


Concluzie
Capitolul are multe lucruri de corectat, prima chestie, corecteaza-ti semnele de punctuatie, cat si gramatica, apoi stam de vorba despre redactare. Ai mare grija la tehnoredactare.

Ancuta-chan
Ai nevoie de multa experienta, capitolul tau a fost bun, dar mai trebuie. Ai grija la tehnoredactare, nu stai bine cu descrierea, iar logica la tine e cam lipsa, sa zic asa. Ai nevoie de inbunatatiri multe.

Sasu_love_Saku
La tine totul se desfasoara armonios, dar ai groija la tehnoredactare si redactare. le semnele de punctuatie, renunta la puntele de suspesnie, pune virguala, aici ma refer in cadrul dialogului.

Va dau un sfat, scrieti amandoua capitolul, sau daca scrie una capitolul apoi celalat capitol il face alta, e mai bine sa va corectati capitolul celeilate. va corectati reciproc capitolele, faceti schimb de opinii si pareri, asa incat sa iasa mai bine.
Nu va mai grabiti cu noul capitol, stati si corectati-l, c anu moare nimeni, poate lumea sa astepte, doar daia le place.
Mentienti suspansul, asa incat persoanjele sa aiba farmecul lor.

gambatte kudasai.
-



Răspunsuri în acest subiect
Lupta pentru iubire - de Shadow. - 21-04-2009, 05:51 PM
RE: Lupta pentru iubire - de Nya. - 21-04-2009, 05:58 PM
RE: Lupta pentru iubire - de Flash - 22-04-2009, 11:39 AM
RE: Lupta pentru iubire - de Elina - 22-04-2009, 01:58 PM
RE: Lupta pentru iubire - de Shadow. - 22-04-2009, 09:16 PM
RE: Lupta pentru iubire - de Shadow. - 23-04-2009, 07:03 PM
RE: Lupta pentru iubire - de Crynu. xD - 23-04-2009, 08:01 PM
RE: Lupta pentru iubire - de Shadow. - 24-04-2009, 09:09 PM
RE: Lupta pentru iubire - de Shadow. - 25-04-2009, 06:58 PM
RE: Lupta pentru iubire - de chrissta - 26-04-2009, 09:48 PM
RE: Lupta pentru iubire - de Shadow. - 01-05-2009, 02:41 PM
RE: Lupta pentru iubire - de Elina - 06-05-2009, 03:21 PM
RE: Lupta pentru iubire - de Nya. - 18-05-2009, 09:27 PM
RE: Lupta pentru iubire - de Shadow. - 23-05-2009, 08:30 PM
RE: Lupta pentru iubire - de Shadow. - 24-05-2009, 01:00 PM
RE: Lupta pentru iubire - de Nya. - 24-05-2009, 01:19 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Alege... lupta sau mori Nywa 11 7.144 28-01-2012, 11:05 PM
Ultimul răspuns: Nywa
  Lupta noptilor wasp 4 3.824 18-05-2010, 06:41 PM
Ultimul răspuns: Vernis
  Lupta Pentru Dragoste buono_airi_momoko_miyabi 5 4.550 28-09-2008, 11:08 PM
Ultimul răspuns: Shilpa


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)