Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Black eyes

#10
Astept com


VI. O zi obisnuita

Ziua de duminica trecuse repede,stand toata ziua in casa si citind.Nici macar nu am coborat sa mananc,fiind prea absorbita de lectura.Cu Kira nu vorbisem deloc si nici nu aveam de gand. El era cel care se purta imatur,prin faptul ca dupa ce imi strigase atatea lucruri,acum,ii era frica sa dea ochii cu mine.
Luni noaptea, ca deobicei,am avut acelasi cosmar in care �notam in intuneric,iar apoi cadeam intr-un cavou. Si ca de fiecare data,m-am trezit tipand,fiind toata uda.Am oftat usor,trantindu-ma pe perina.Cand aveau sa inceteze?
Cred ca am stat asa vreo zece minute,privind in gol cu mintea in alta parte. Nu stiu cum,dar am reusit sa nu mai visez cu ochii deschisi si m-am ridicat greoi,indreptandu-ma spre baie.
Am facut fara prea mult chef un dus rapid,iar in c�teva minute ma reusit sa ma imbrac cu o bluza mulata,violet si cu o pereche de pantaloni negrii.La gat mi-am prins o esarfa mov ,iar ca si frizura,mi-am prins doua suvite la spate cu un mot,lasand restul desprins.
Mi-am luat niste pantofi negrii si am coborat scarile,in timp ce imi aranjam cartile in geanta. Incercam sa-mi fac de lucru cu toate nimicurile,sperand ca nu va trebui sa dau ochii cu Kira.Nu aveam chef de certuri.
Cum ma asteptam acesta statea nemiscat,in hol. Am sarit ultimele doua trepte,incercand sa nu ma uit la el.In mare parte am reusit,astfel incat pana in curtea scolii nici nu am vorbit si nici nu am avut vreun contact vizual.
Am coborat din masina,destul de repede,grabindu-ma sa fug la Midori care ma astepta bucuroasa.Cand il vazu si pe Kira venind,ramase surprinsa. M-am strambat si i-am spus:
-E o poveste lunga. Haide mai in fata,vreau sa scap de el si iti voi explica.
Am tras-o de brat,conducand-o spre intrarea in scoala.Pe drum,am incercat sa-i povestesc cat mai detaliat si clar cu putinta,evenimentele recente,care m-au cam tulburat.Midori nu ma intrerupse deloc,lucru acesta ajutandu-ma,deoarece puteam explica mai bine,fara sa fiu intrerupta. La final,spuse putin distrata:
-Toata chestia asta este tare ciudata.Oricum�..va veti impaca voi..
Am strambat din nas,dezaproband. Pe tot parcursul discutiei noastre am si uitat de Kira,care se afla chiar in spatele nostru.M-am intors rapid in spate si am intalnit privirea profunda a acestuia.Instantaneu,m-am intors,inrosindu-ma brusc.
Pana sa ajung in clasa,am facut un efort supraomenesc sa nu ma uit inapoi.Imi venea de fiecare data sa ma intorc si sa-i studiez chipul perfect.Am scuturat din cap de c�teva ori,incercand sa ma potolesc.Cum am ajuns in clasa ,norocul meu minunat,m-a facut sa dau ochii cu Karina.Aceasta ma privi superior si spuse:
-Mai,mai�pe cine avem noi aici�..Ce mai faci sp?l?cito?Tot la fel de sarantoaca esti?
-Eu nu mai are rost sa te intreb,caci vad ca tot nesuferita ai ramas.Ce vrei?
-Se pare ca ai ceva curaj�..Ce cauta Kira cu o taranca ca tine?Probabil vrea sa iti dea lectii de bune maniere sau ceva bani.
-De fapt,nu e treaba ta ce cauta el cu mine.Daca are chef,iti va spune,daca nu va trebui sa te obisnuiesti cu ideea.Si sa iti dau un sfat;mai scapa si tu de rozul ala,ca de nu,o sa vomitam toti la ore.
Karina se inrosi de furie.I-am zambit superior,intorcandu-ma sa plec.Spre surprinderea mea,Kira era in spatele meu,urmarindu-ma atent.L-am ignorat,avand grija,ca in timp ce treceam pe langa el,sal-l lovesc cu parul.
Eu si cu Midori ne-am dus in banca,urmarindu-i atente.Karina parea ca il intreaba ceva,iar acesta ii raspunde neinteresat.Zici ca erau intr-o comedie.Am incercat sa nu ii mai bag in seama si m-am pregatit pentru ora de desen.
Deobicei,imi placea sa desenez portrete in creion.Ma uitam la o imagine si faceam totul dupa,iar uneori puteam sa fac si din minte.Kira se duse sa se aseze la locul lui,in timp ce profesoara de desen intra pe usa.Era inalta si blonda,cu un zambet binevoitor. Din cate aflasem venise acum trei ani din Los Angeles si de atunci preda la acest liceu.
Tema de astazi era sa desenam chipul unei persoane si sa ne axam pe un element.Am decis sa fac o fata,iar in timp ce o desenez o sa vad pe ce ma axez.Cu miscari usoare,am trasat conturul fetei si un par valvoi,care avea sa fie negru.
Am inceput sa conturez nasul,iar apoi sa trasez linia ochilor.Cu miscari mai rapide,am umplut pupila,facandu-i negrii ca intunericul. Buzele le-am facut subtiri,incercand sa surprind,frumusetea lor. Oricum,ca si element,m-am axat pe ochi.Nu stiu de ce,dar fara sa vreau,fata seamana cu mine,din punct de vedere al ochilor.
Am zambit putin si am terminat de retusat desenul. Apoi,am ridicat discret mana,dar am observat ca brunetul era deja cu mana sus,iar profesoara se indrepta spre el.M-am incruntat curioasa sa vad ce a desenat.
Profesoara zambi si lua foaia,ducand-o in fata clasei.Apoi,o ridica si spre surprinderea mea,mi-am vazut chipul ca intr-o oglinda.Eram chiar eu,iar elementul pe care s-a axat erau ochii.In comparatie cu desenul meu,al lui era mai reusit.Ochii erau conturati mult mai frumos,semanand cu un lac intunecat.
Jumatate din clasa se intoarse spre mine,dar nu i-am bagat in seama.Ce ma intriga era faptul ca el ma desenase pe mine.De ce?Am incercat sa raman calma.
Dupa ora asta,destul de ciudata,urma biologia,una dintre materiile mele preferate. Raspundeam destul de usor intrebarilor,care,pentru restul pareau destul de grele .Drept cadou,profesoara imi dau un 10 la finalul orei,pentru activitate.Am zambit multumita,nevenindu-mi sa cred cat de usor l-am luat.
In pauza,am iesit in curte cu Midori,fiind urmata indeaproape de Kira,care nu am slabea din priviri.Karina se uita la noi nervoasa si spre uimirea mea,venii c?tre mine,zicand:
-Asculta spalacito,nu stiu ce ii faci lui Kira,dar inceteaza.El este al meu.
-Uite,putin mi pasa de prietenul tau. De pe partea mea,poate sa te ia in brate si sa fugiti amandoi in lume.Ne-ati face un bine.Macar am scapa de doi ipocriti.
Se uita la mine ciudat.Parca nu ii venea sa creada ca e adevarat ce am spus.M-am ridicat de pe banca si am plecat spre intrare,avand grija sa il imping pe brunet,care,ca deobicei isi pastra calmul.Am auzit pasi in urma mea si mi-am dat seama ca sunt urmarita de Midori.
M-am oprit instantaneu,sperand ca nu am jignit-o cu cuomportamentul meu.Mi-am cerut scuze,dar ma asigura ca nu era nimic.Vazu pe fata mea urmele ingrijorarii si ma intreba:
-Sigur nu iti pasa?
Nu am putut sa nu observ ca se intorsese privind spre curte.Kira se apropia de noi,cu Karina in spatele lui.Am dat din cap,in semn de negatie si am continuat sa merg.Asta era bine cand eram cu Midori: stia cand sa m? lase sa meditez si sa nu se bage in sentimentele mele. Apreciam asta.
Urmatoarele trei ore trecura pe nesimtite. La muzica,abia daca am fost atenta,iar la matematica nici atat.Timpul zbura ingrozitor de rapid,facandu-ma sa raman mereu in urma.
Am incercat sa ma adun in drum spre masina.Astazi,aveam de gand sa imi petrec timpul cu Midori si poate asa nu va trebui sa dau ochii cu Kira.
Prietena mea ramase surprinsa de vila in care locuiam.Am incercat sa par indiferenta si am condus-o in camera mea.Ne-am asezat pe pat incepand sa discutam lucruri de fete.Recunosc ca uneori nu imi statea mintea acolo,gandul fiind in alta parte,dar incercam sa nu pierd firul.
Peste o jumatate de ora,ne-am apucat de temele la matematica si biologie,pentru a nu ramane cu prea multe pe cap.Linistea era binefacatoare pentru mintea mea,reusind sa imi adun gandurile.Intr-o jumatate de ora eram gata cu temele putand face ce vrem.
Restul timpului ni l-am petrecut jucandu-ne cu Astrid si facand glume.Era placut sa stam ca intre fete.Totusi,se inserase,asa ca m-am gandit ca era mai bine ca Midori sa nu ajunga tarziu acasa.
Am tras-o de mana coborand la parter.L-am strigat pe Karl,acesta aparand numaidecat.Pe o voce blanda,am spus:
-Karl,poti sa o duci acasa?
-Desigur,domnisoara.
Am imbratisat-o luandu-mi ramas-bun de la ea.Mi-a promis ca va mai veni in vizita.Apoi,fugi repede spre masina,urmata de Karl.Am oftat usor,multumita,dar si obosita,incepand sa urc scarile.
La capatul lor,cu o privire rece,ma astepta Kira.Nu imi zise nimic cand am trecut pe langa el,ci doar ma privea calm.Cum putea sa fie atat de calculat?
Am intrat in camera putin intrigata de baiatul acesta.Desi ma enerva,nu imi displacea ca prezenta lui langa mine,o enerva pe Karina.Am zambit in sinea mea,trantindu-ma pe pat.
Cearsaful din matase albastra se mototoli umpic,in timp ce eu ma bucuram de finetea lui.Am facut un efort supraomenesc de a ma duce sa imi iau camasa de noapte.Cu greu,mi-am tars-o pe mine si m-am lasat sa cad pe pat.
Desi.nu facusem cine stie ce,eram franta.Instantaneu,am alunecat in lumea viselor,pe jumatate descoperita.



Răspunsuri în acest subiect
Black eyes - de starnight - 01-02-2009, 04:27 PM
RE: Black eyes-romana[by starnight si harukichi] - de starnight - 25-04-2009, 10:32 AM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Life in your green eyes What sky scrapers 2 2.348 30-10-2011, 10:55 PM
Ultimul răspuns: What sky scrapers
  Show me what's in your eyes M3aw sau Mrrr XD 8 4.930 21-02-2011, 12:58 AM
Ultimul răspuns: Daria v2
  Addicted To Your Eyes [+16] [ boy x girl ] Selena. 22 18.078 06-04-2010, 12:51 PM
Ultimul răspuns: .Anne
  Love with cold eyes [yaoi] seikon sasha 1 2.558 23-02-2010, 11:19 PM
Ultimul răspuns: Yaku-chin
  Wild eyes Jollye 13 8.336 03-08-2009, 02:46 PM
Ultimul răspuns: No Name


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)