Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Captivi in libertate.Desculti prin zapada

#6
Stateam si nu ziceam nimic. Eram absorbita de acea melodie care ma facea sa ma simt foarte bine. Melodia mi se parea ca face parte din mine, din viitorul, prezentul si trecutul meu.
Bag mana din gresala in buzunarul de la paltonul meu lung de piele pe care il port in fiecare iarna de cand aveam 15 ani, si dau de paghetul meu de tigari. Nelipsitele mele tigari. Scot o tigara, o aprind si o savurez ,simtind acel miros de fum si nicotina, atat de linistitor...
Deodata plec de acolo fara sa ma intereseze daca prieteni mei o sa ma caute. Merg spre un loc necunoscult. Nici eu nu stiu unde merg. Dar constiinta ma poarta undeva. Merg tot drept si imi fumez linistita tigara.
Ma opresc deodata in fata unei cladiri vechi, pe care nu am mai vazut-o pana atunci. Prin fata ei am mai trecut de multe ori, dar nici o data nu am remarcat-o.
Mai aprind o tigara. Trag din tiara in piept si il suflu usor, lasand sa iasa un fum asemea unei stafii, care se pierde incetisor , parca lovindu-se de zidurile cenusii ale acelei cladirii, ata de infioratoare si sinistra.
Parca cineva ma impingea sa bat la usa. Arunc tigara si trag aer in piept sa imi fac curaj. Ma duc si bat la usa.
Imi deschide un tanar cu parul lung si blond, cu o tigara in mana, fara tricou pe el, cu ochii albastrii. Nu mai puteam sa zic nimic. De frica vreau sa plec dar ma prinde de mana si se uita la parul meu rosu, proaspat vopsit. Ma invita inauntru. Un fior straniu si ciudat ma cuprinde ca si cum ar urma sa mi se intample ceva rau.
Inaintez incet. Ma aflam pe un coridor lung iar tanarul blond se opri in capatul coridorului, si deschise o usa. In acel moment incepuse sa se auda multe voci .
Baiatul ma invita inauntru si inchide usa cu un lacat, apoi imi spune:
"-Nu-ti fie frica."
Ma uit imprejur si primul lucru care l-am observat era un brad de la Craciunul trecut, care nu mai avea nici o frunza dar globurile erau inca pe el. In mijlocul camerei era un grup de adolescenti care stateau jos, intr-un cerc, i-ar in mijlocul lor erau o gramada de sticle, unele pline, altele goale, in care se afla sau nu se mai afla o bautura alcoolica.
O fata se ridica incet, parca si ea fermecata de parul meu rosu , vine la mine si imi spune cu un glas gingas :
"Cu timpul ai sa fi ca noi. Nu te speria de nimic ce vezi aici. Totul o sa fie perfect candva, te vei simti ca si cum ai fi ... desculta prin zapada, si nu iti va fi frig, va fi ciudat, te vei tavali prin zapada alba si rece si nu va fi rece.Va fi calda..."

***Va urma***

Ma bucur ca va placut primul capitol :D
sper ca si acesta va placut lafel de mult...
[Imagine: 20080626090306.jpg]

Imi aprind visatoare o tigara. Fumul trece lenes si nepasator prin fata mea, formand niste spirale demne de admiratia unui artist..





Răspunsuri în acest subiect
RE: Captivi in libertate.Desculti prin zapada - de white angel - 24-12-2008, 05:26 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Prin ochii visatorului ohaio_angel 38 19.444 29-09-2013, 02:02 PM
Ultimul răspuns: Michee
  Sange pe zapada sikshot 0 1.918 30-06-2013, 06:01 AM
Ultimul răspuns: sikshot
  O zi cu omul de zapada Alice234 2 2.824 10-12-2012, 07:52 PM
Ultimul răspuns: ohaio_angel
  Singuratate prin cuvinte Zyklon 1 1.960 02-03-2012, 08:28 PM
Ultimul răspuns: Kimera
  Dragoste prin praf de pusca Pคnđค. 4 3.153 05-01-2012, 07:26 PM
Ultimul răspuns: Diz
  Dragoste prin ochi de copil onu' 2 2.376 05-12-2011, 05:31 PM
Ultimul răspuns: onu'
  Durere, adormi in zapada! Moon princess 92 46.003 07-10-2011, 08:03 PM
Ultimul răspuns: Kayla.
  Acum poti privi prin mine +Rin+ 8 3.745 21-07-2011, 03:59 PM
Ultimul răspuns: +Rin+
  Pierduta prin vise Miss Serenity 26 17.505 24-06-2011, 07:21 PM
Ultimul răspuns: Paty.Paty
  FluturaÅŸi de prin capul meu Ada 4 2.372 04-09-2010, 10:16 PM
Ultimul răspuns: Ada


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)