Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Spirit Crisis

#45
~Capitolul 34~
~Antrenamentul lui Legion!~

Multe schimbari si intorsaturi au avut loc in povestea noastra. Oare ce antrenament ii pregateste Legion lui Aron si oare cum o sa fie Spirit Crisis Academy fara el?
Afland de exmatricularea lui Aron, toti prietenii lui de la academie au ramas socati. Niciunuia nu ii vine sa creada cele petrecute. Roger, impreuna cu Vasto, Misty, Drew si Gillian, stateau in fata unei bancute.
-La naiba! (spune Roger lovind cu pumnul zidul de beton al academiei, i-ar o lacrima i se prelinge sub ochelarii lui de soare)
-Roger, clameaza-te! (ii spune Drew, incercand sa il linisteasca pe baiat)
-Sa ma calmez spui? Cum dracu vrei sa ma calmez cand prietenul meu cel mai bun a fost dat afara din academie? Jur ca o sa ii distrug pe toti, de la Primul Ministru, la scoala asta. De azi am sa ma alatur demonilor. (spune Roger, luandu-l de gat pe Drew)
Langa cei doi, intr-un colt, Misty statea si plangea incet. In spatele ei, se furiseaza Gillian care o prinde de umar.
-Draga mea, Misty! (spune acesta pe un ton foarte masculin)
Gillian nu apuca sa termine ce are de spus ca este trimis cu un pumn catre cer, exact ca si echipa racheta din Pokemon.
-Speram ca daca nu mai este Aron prin preajma sa am mai multe sanse. (striga Gillian din aer)
-Voi nu vedeti ce se intampla? Fara Aron aceasta academie nu mai are nici un rost. Toata lumea este bulversata. (spune Misty, uitandu-se la fetele triste ale lui Roger, Drew si Vasto)
-Nici nu stiu de ce mai suntem aici. (spune Roger)
Deoadata, o explozie puternica se auzi si doi elevi incep sa fuga prin fata celor ptru, fiind urmariti de Boy, care era in ijuu.
-Ajutor! (stiga elevii)
-La naiba, nu mai fugiti! Fiti barbati si infuntati-ma! (striga Boy, fugarindui)
-Ce se intampla cu Boy? (intreaba Vasto)
-De cand nu mai este Aron prin preajma face tot ce vrea. Acum incearca sa isi caute un rival nou, dar nimeni nu vrea sa se puna cu el. (spune Misty)
-Hey, vrei sa fii rivalul meu? Dat tu? Tu ce zici? Pari puternic, vrei sa ne batem? (intreaba Boy, mergand pe la mai multi elevi din curte)
Intr-un final, acesta renunta si se duce langa Roger si ceilalti.
-La naiba! Nu credeam ca am sa o spun vreodata, dar academia asta este chiar plictisitoare fara acel egomanic tembel. (spune Boy)
Spunand asta, Boy se trezeste cu un bolovan in cap.
-Cine a facut asta? (intreaba Boy nervos)
Din spate, apar Aisa cu Zack. Aisa plangea intruna.
-Sa nu vorbesti de rau de Aron al meu. Fara Aron in academia asta nu mai are nici un rost sa mai raman. Vreau acasa! (spune Aisa plangand)
-Chiar ca e liniste aici fara Aron si Gregor. (spune Zack)
-Aisa, Zack! (spune Vasto)
Din cer, cade inapoi Gillian si face o gaura in pamant.
-Si mie imi e dor de Aron. O incasam mai putin cand era el pe aici. (spune Gillian)
-Am auzit o explozie. (spune Zancrow, venind cu Absolam)
-Aron, stiu ca tu ai fost. Esti exmatri.....Stai o secunda, asta a fost din reflex. Aron este deja exmatriculat. (spune Absalom incepand sa planga)
-Scoala asta e atat de linistita fara el, incep sa o urasc. (spune Zancrow, incepand sa palnga si el)
Toti se aduna langa banca si incep sa se planga de faptul ca Aron a fost exmatriculat.
Vasto se uita la fiecare dintre ei si incepe sa ii analizeze. La un moment dat, baiatul se enerveaza si incepe sa strige.
-Gura! Uitati-va la voi in ce hal ati ajuns! Aron a fost exmatriculat, si ce? Nu este sfarsitul lumii. Credeti ca Aron acum sta si isi plange de mila ca a fost exmatriculat? Sunt sigur ca se antreneaza mai intens ca niciodata pentru ca data viitoare cand demonii vor ataca sa se poata lupta cu ei si sa ii infranga. Nu sunteti nimic mai mult decat o gasca mare de plangaciosi. (spune Vasto, dupa care incepe sa fuga)
-Ce a fost asta? (intreaba Boy)
-Viermele ala mic chiar ca are curaj. (spune Zack)
-Vasto! (spune Roger)
-Baieti, are dreptate. Nu putem sta aici si sa plagem toata ziua. Trebuie sa devenim mai puternici si sa tinem pasul cu Aron, ca data viitoare cand ne vom mai intalnii sa ii aratam noile noastre puteri. (spune Misty)
-Ai dreptate. (spune Drew)

Departe, sub o cascada rece, statea Aron si medita intens. Langa cascada, isi face aparitia si Legion. Aron isi deschide ochii si se uita la el.
-Esti gata sa incepem antrenamentul? (intreaba Legion)
-Era si cazul. Sutem de doua zile aici si nu am facut nimic. (spune Aron)
Aron iese de sub cascada si isi ia jacheta pe el. Acesta sta fata in fata cu Legion.
-Esti pregatit? (intreaba Legion)
-Incepem azi? (intreaba Aron)
-Pentru inceput intra in ijuu. (spune Legion)
Aron intra in nici doua secunde in forma lui de Ijuu.
-Acum? (intreaba Aron)
-Acum ataca-ma cu tot ce ai. (spune Legion)
-Esti sigur? (intreaba Aron, oarecum mirat)
-Foarte sigur. (spune barbatul)
-Nu uita, tu ti-ai cerut-o! (spune Aron)
Baiatul sare in aer si isi scoate sabia. Din aer face un Laido Slah gigant, care se duce spre Legion. Legion doar intinde mana, i-ar aura lui apare in jurul mainii si opreste atacul lui Aron fara probleme.
-Poftim!? Dar cum? Nici macar nu ai intrat in ijuu. (spune Aron, mirat)
-Gresit, eram in ijuu cand ti-am oprit atacul. Dar spre deosebire de tine care folosesti o catintate imensa de energie pe degeaba, eu am folosit doar o cantitate optima cat sa iti opresc atacul. (spune Legion)
-Ce vrei sa spui prin asta? (intreaba Aron)
-Cand te transformi in ijuu, aura neagra a lui Crimson iti invaluie tot corpul. (spune Legion)
-Asa se intampla cu toti. Cand un luptator intra in ijuu, aura spiritului sau il inconjoara. (spune Aron)
-Corect. Dar stii ce este acea aura? (intreaba Legion)
-Energie. (spune Aron)
-Asa este. Cand un luptator se uneste cu un spirit, energia din corpul sau devine prea puternica si de aceea iese afara sub forma unei aure. Dar aceea aura de energie nu face decat sa iti risipeasca in mod orbeste energia. (spune Legion)
-Ce vrei sa spui? (intreaba Aron)
-Cand tu intrii in ijuu nu faci decat sa iti risipesti singur energia prin aceea aura. Aura i-a energia din corpul tau si o arunca afara incet, incet. Cand ataci, folosesti si mai multa energie i-ar aura iti creste, risipind si mai mult din energia ta. (spune Legion)
-Si ce incerci sa ma inveti? (spune Aron)
-Incerc sa te inavt cum sa iti controlezi aura si sa nu mai risipesti energie degaba. Aura nu numai ca iti rispeste energia, dar iti scade si puterea atacurilor foarte mult. Lasa-ma sa iti arat. (spune Legion, disparand)
-Unde esti? (intreaba Aron)
-Chiar aici. (spune Legion, aflandu-se in spatele lui Aron)
-Ce viteza! Cum ai facut? (intreaba Aron)
Legion dispare si repare din nou in fata lui Aron, fiind incojurat de o aura ca in ijuu, dar doar in jurul picioarelor.
-Cand vreau sa ma misc repede imi concentrez aura doar asupra picioarele. Asta opreste cosumul inutul de energie si imi mareste viteza. Cand tu te misti in ijuu, energia ta este raspandita peste tot de catre aura, in schimb eu daca imi concentrez aura doar in jurul picioarele, nu mai pierd atat de multa energie ca si tine si viteza imi creste cosiderabil din cauza asta. Daca vrei sa ataci, iti concentrezi aura in jurul pumnilor sau a aremei tale. Daca vrei sa te apaeri, iti concentrezi aura asupra zonei in care vei fi lovit, daca vrei sa te misti repede iti concentrezi aura asupra picioarelor. In felul acesta, toata energia aia care in mod normal se risipeste iti va imbunatati abilitatile si vei fi mai puternic si mai rapid, ca sa nu mai spun ca vei rezista mai mult in lupta. (explica Legion)
-Incredibil! Nu m-am gandit niciodata la asta. (spune Aron)
-Pentru inceput vreau ca tu sa iti concentrezi aura doar in jurul sabiei tale. (spune Legion)
-Am sa incerc. (spune baiatul)
Aron isi retrage incet aura de pe corp, pana cand aura mai apare doar in jurul sabiei.
-Am reusi...(nu apuca baiatul sa termine, deoarece se produce o explozie in jurul sau care il arunca jos)
-Ai grija, energia este foarte instabila si daca nu reusesti sa o mentii sub contol o sa explodeze de fiecare data. (explica Legion)
-La naiba! (spune Aron)
-Incearca pana ai sa reusesti. Nu uita ca trebuie sa te concentrezi foarte mult si sa nu te lasi prada emotiilor. Trebuie sa nu ai nici o emotie cand faci asta, sa fii una cu mediul incojurator. (spune Legion)
-Usor de spus. (spune Aron pe un ton ironic, explodand din nou)
-Cauta-ma dupa ce termini. (spune Legion, incepand sa plece)
-Unde mergi? (intreaba Aron)
-Scuze, imi incep serialele de la ora patru. (spune Legion)

Langa lacul din spatele academiei, Vasto se antrena de zor.
-Academia lasilor, asta aste. Cu totii sunt niste lasi. Am sa devin mult mai puternic si data viitoare cand ma intalnesc cu Aron il voi ajuta sa infranga demonii. (spune Vasto aruncand cu doi meteoriti in lac)
Baiatul este epuizat si se pune jos.
-Mai am mult de lucrat. Doar daca as putea controla puterea pe care am avut-o cand m-am luptat cu Regele demonilor. Am avut o senzatie incredibila, atat de multa putere. Cum naiba o sa o pot controla? (spune Vasto intinzandu-se pe jos)
Acesta isi pune capul pe spate si vede mai multe picioare in spatele lui. Se ridica repede si ii vede pe Roger, Misty, Boy si restul.
-Ce faceti voi aici? (intreaba Vasto)
-Doar nu imi spune ca renunti, piticule? (intreaba Roger)
-Dupa tot discursul acela plin de energie. (adauga si Boy)
-Hai Vasto, sa ne antrenam cu totii impreuna. (spune Misty)
-Baieti! (spune Vasto, zambind de fericire)

Intre timp, in iad, Regele statea in genunghi in fata unei statui cu un inger gigantic. In camera intra Orin.
-Tata, m-ai chemat? (intreaba Orin)
-Da fiule! Vreau sa iti spun ceva. (spune Regele)
-De ce stai in genunchi in fata acelei statui urate? (intreaba Orin)
-Nu vorbi asa. (spune Regele)
Din statuie iese un fulger rosu care il loveste pe Orin.
-Ce naiba? (intreaba baiatul, fiind mirat de ceea ce a vazut)
-Fiule, trebuie sa iti spun adevaratul plan al nostru, al demonilor. (spune Regele)
-Adevaratul plan? Adevaratul plan e simplu, sa ne razbunam pe oameni si sa punem stapanire pe lumea de la suprafata. (spune Orin)
-Te inseli. Vezi tu, aceasta statuie este statuia marelui Semiazas, creatorul spiritelor si demonilor. (spune Regele)
-Ce vrei sa spui cu asta? (intreaba Orin)
-Adevaratul nostru tel, al demonilor, este de al elibera pe marele Semiazas din dimeniunea lui ca sa poata distruge dimensiunea asta. Asta este telul pentru care el a creat demonii si spiritele. (spune Regele, i-ar ochii statuii se deschid si devin rosii)

Dupa 3 zile de antrenament fara oprire, locul pasnic si inverzit de langa cascada unde se antrena Aron a ajuns unul plin de cratere din urma exploziilor. Aron este plin de vanatai si zgarieturi iar hainele sale ii sunt rupte, dar intr-un final a reusit sa isi concentreze aura asupra sabiei fara sa mai explodeze.
-Hmph! Am reusit! (spune Aron, uitandu-se la Legion care statea la cativa metri de el, langa un copac)
-Foarte bine. Acum esti gata sa treci la faza a doua a antrenamentului. (spune Legion)
-Si care este faza a doua? (intreaba Aron)
-Sa distrugi bolovanul de acolo cu un Laido Slash. (spune Legion)
-Floare la ureche! Laido Slash! (Aron face un Laido Slah mult mai puternic si mai mare ca inainte, dar din pacate atacul se duce pe langa bolovan si il ocoleste.
-Inca nu iti poti controla puterea. Mai incearca. (spune Legion)
-La naiba! (spune Aron, cazand jos, obosit)

Va continua in capitolul 35: "Rezultate!"
Never Give Up!



Răspunsuri în acest subiect
Spirit Crisis - de Nekirus - 23-03-2013, 08:52 PM
RE: Spirit Crisis - de Nekirus - 24-03-2013, 01:56 PM
RE: Spirit Crisis - de Nekirus - 24-03-2013, 06:43 PM
RE: Spirit Crisis - de ohaio_angel - 25-03-2013, 05:31 PM
RE: Spirit Crisis - de Nekirus - 25-03-2013, 06:39 PM
RE: Spirit Crisis - de ohaio_angel - 25-03-2013, 07:37 PM
RE: Spirit Crisis - de Nekirus - 26-03-2013, 03:44 PM
RE: Spirit Crisis - de ohaio_angel - 27-03-2013, 02:38 PM
RE: Spirit Crisis - de Nekirus - 27-03-2013, 03:15 PM
RE: Spirit Crisis - de Nekirus - 28-03-2013, 02:28 PM
RE: Spirit Crisis - de Nekirus - 29-03-2013, 01:23 PM
RE: Spirit Crisis - de ohaio_angel - 29-03-2013, 06:19 PM
RE: Spirit Crisis - de Nekirus - 30-03-2013, 12:31 PM
RE: Spirit Crisis - de ohaio_angel - 30-03-2013, 01:48 PM
RE: Spirit Crisis - de Nekirus - 30-03-2013, 07:42 PM
RE: Spirit Crisis - de Nekirus - 31-03-2013, 02:45 PM
RE: Spirit Crisis - de ohaio_angel - 31-03-2013, 03:13 PM
RE: Spirit Crisis - de Nekirus - 31-03-2013, 09:15 PM
RE: Spirit Crisis - de ohaio_angel - 01-04-2013, 03:49 PM
RE: Spirit Crisis - de Nekirus - 01-04-2013, 07:48 PM
RE: Spirit Crisis - de ohaio_angel - 01-04-2013, 10:04 PM
RE: Spirit Crisis - de Nekirus - 02-04-2013, 11:11 AM
RE: Spirit Crisis - de ohaio_angel - 02-04-2013, 11:41 AM
RE: Spirit Crisis - de Nekirus - 02-04-2013, 04:33 PM
RE: Spirit Crisis - de Nekirus - 03-04-2013, 11:25 AM
RE: Spirit Crisis - de ohaio_angel - 03-04-2013, 12:04 PM
RE: Spirit Crisis - de Nekirus - 03-04-2013, 07:42 PM
RE: Spirit Crisis - de Nekirus - 04-04-2013, 06:50 AM
RE: Spirit Crisis - de Nekirus - 05-04-2013, 08:42 PM
RE: Spirit Crisis - de Nekirus - 06-04-2013, 10:40 AM
RE: Spirit Crisis - de Nekirus - 06-04-2013, 08:51 PM
RE: Spirit Crisis - de Nekirus - 07-04-2013, 09:13 AM
RE: Spirit Crisis - de Costin - 07-04-2013, 02:47 PM
RE: Spirit Crisis - de Nekirus - 07-04-2013, 08:34 PM
RE: Spirit Crisis - de Nekirus - 08-04-2013, 12:00 PM
RE: Spirit Crisis - de Nekirus - 08-04-2013, 09:41 PM
RE: Spirit Crisis - de Nekirus - 09-04-2013, 09:37 AM
RE: Spirit Crisis - de Nekirus - 09-04-2013, 08:48 PM
RE: Spirit Crisis - de Nekirus - 10-04-2013, 11:49 AM
RE: Spirit Crisis - de Nekirus - 11-04-2013, 10:59 AM
RE: Spirit Crisis - de Nekirus - 12-04-2013, 12:30 PM
RE: Spirit Crisis - de Nekirus - 13-04-2013, 12:22 PM
RE: Spirit Crisis - de Nekirus - 14-04-2013, 12:16 PM
RE: Spirit Crisis - de Nekirus - 15-04-2013, 05:28 PM
RE: Spirit Crisis - de Nekirus - 16-04-2013, 04:51 PM
RE: Spirit Crisis - de Nekirus - 17-04-2013, 09:59 PM
RE: Spirit Crisis - de Nekirus - 18-04-2013, 03:19 PM
RE: Spirit Crisis - de Nekirus - 19-04-2013, 02:51 PM
RE: Spirit Crisis - de Nekirus - 20-04-2013, 11:09 AM
RE: Spirit Crisis - de Nekirus - 21-04-2013, 12:20 PM
RE: Spirit Crisis - de Nekirus - 22-04-2013, 05:00 PM
RE: Spirit Crisis - de Nekirus - 23-04-2013, 01:22 PM
RE: Spirit Crisis - de Nekirus - 24-04-2013, 08:10 PM
RE: Spirit Crisis - de Nekirus - 25-04-2013, 01:50 PM
RE: Spirit Crisis - de Nekirus - 27-04-2013, 04:37 PM
RE: Spirit Crisis - de Nekirus - 11-05-2013, 04:25 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Amor si Spirit Flash 28 22.742 10-04-2009, 09:04 PM
Ultimul răspuns: Elina


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)