Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

In love with a vampire

#41
Capitolul 16

Delia ajunse in clasa exact cand se sunase, iar colegii ei se imbulzira repede la ore. Cum intra in clasa a fost asaltata de catre Alex.
- Ooooo, pe cine avem aici? Te-ai gandit si tu sa dai pe la scoala intr-un final?
- Care-I treaba ta pana la urma? Ii raspunse Delia vizibil iritata.
- Tot ce are legatura cu tine ma intereseaza, ii zambi smecher baiatul.
- Hai scuteste-ma de discursurile tale de 2 lei. Chiar nu te dai batut?
- Nu prea. Imi place cand fetele se impotrivesc.
- Mda, ma bucur pentru tine, numai ca pe aceasta fata nu o mai intereseaza persoana ta, asa ca ar fi mai bine sa dispari, ma deranjeaza moaca ta. Si trecu precum o vijelie langa el indreptandu-se catre banca. Alex ramase cu gura cascata si o vena micuta ii pulsa in tampla dreapta “Cand a devenit Delia asa temperamentala? Nu stiu de ce, dar o vreau inapoi. E mult mai atragatoare in felul asta!” gandi el in timp ce isi freca crestetul capului.
Planurile lui de cucerire fusesera intrerupte de usa clasei care se izbi cu putere de perete astfel ca toti elevii sarira in sus, iar o fata chiar incepuse sa tipe. Din partea cealalta a usii isi facu aparitia dirigintele clasei XII B, Dan Flostoiu, professor de religie care insa avea constitutia unui professor de sport. Ochii negri si parul negru, alaturi de ciocul stufos ii intregeau imaginea de om dur, insa si vestimentatia avea un rol important in aceasta imagine. Dirigintele nu suporta straiele popesti, rezumandu-se la o pereche de blugi si un tricou. Se imbraca formal numai la ocazii, printre ele numarandu-se si sedinta cu parintii. Acesta cu un zambet smecher pe fata adauga:
- V-ati speriat micutilor? Si incepu sa rada si mai zgomotos cand o vazu pe fata care tocmai tipase cu o moaca de copil caruia I s-a furat acadeaua. Acesta era un obicei foarte prost al dirigintelui lor. Ii placea sa-I sperie facand diverse miscari bruste cum ar fi: sa bata cu pumnul in catedra si sa ridice brusc tonul, sa tranteasca usile sau cand dadeau lucrare sa se plimbe prin clasa si sa dea cu palma in banca. Toate aceste gesturi ii trezeau dirigintelui pofta de viata, de amuzament, iar copiilor o pofta mare de a-l strange de gat. Cu toate acestea, era foarte iubit si indragit. Nu exista niciun diriginte in scoala care sa-si dea interesul pentru clasa sa, in modul cum si-l dadea el. Desi copii erau cateodata pramatii si erau de vina pentru actiunile lor, dirigintele se zbatea pentru ei si-si punea obrazul la bataie.
- Nu domnule diriginte, deloc. Adauga un baiat care incepuse sa rada incercand de fapt sa ascunda cat de tare se speriase si el.
- Bun. Ia sa facem prezenta. Se uita prin clasa si o observa pe Delia. Sefa clasei te rog vino pana aici. Spuse acesta serios.
Cu pasi timizi dar hotaratori, adolescenta se indrepta catre catedra si spuse cu o voce mieroasa:
- Da domnule diriginte. Si zambi larg pana ajunse cu gura pana la urechi
- Te-ai gandit si tu sa apari in sfarsit la scoala? Din spatele clasei Delia a putut distinge un pufnit plin de mandrie din partea lui Alex, dar incerca sa se abtina si sa se poarte cat mai frumos asa ca adauga:
- Va rog sa ma scuzati, dar am avut niste probleme de sanatate.
- Zau? Si ce mai exact? Suferi cumva de chiulangeala cronica...si zambi pisicher pe sub mustati. Sti ca esti a 12-a nu? Sper ca nu iti vei intra in vechile obiceiuri. Delia in clasa a 11-a era o pustoaica foarte razvratita, desi era sefa clasei avea si cele mai multe absente, dar dirigintele o ierta mereu pentru ca invata foarte bine. Pe vremea aceea obisnuia sa chiuleasca cu gasca clasei: Alex, Ovi, Lixandru, un baiat care s-a transferat anul acesta din scoala, si ea. Erau grupul vessel, care insa s-a destramat.
- Stati linistit domnule diriginte, nu se va mai intampla. Apropo, am adus niste scutiri de la medicul de familie. Si zambi si mai larg si facu ochii de catelus.
- Adu-le aici. Pana sa plece Delia de langa catedra, dirigintele apela la un alt gest enervant. Batu tare cu palma in catedra si incepu sa tipe: MAI REPEDE !! si incepu sa rada cand o vazu pe tanara alergand pana la banca. In timp ce aduce Sefa clasei scutirile am sa va fac un anunt. Astazi, probabil ora viitoare, vor veni doi colegi noi: o fata din Bucuresti si un baiat din Constanta. Sper ca va veti purta exemplar si nu-I veti marginaliza. Puneti-va in situatia lor, scoala noua, colegi noi, si incercati sa va apropiati de ei.
- Pai de ce? Ei sunt handicapati si nu se pot baga in seama? Raspunse Ovi plin de el starnind rasete rautacioase din partea colegilor.
- STOICA !! tipa domnul diriginte si se facu liniste. Nu e vorba ca sunt handicapati, dar macar faceti-le o primire calduroasa. Si cu asta basta. Daca aud ca s-a intamplat ceva intre voi, nu mai va motivez nicio absenta anul acesta si va las in pleata Domnului. Acum faceti liniste ca am treaba, si smuci scutirile din mana lui Delia.
Ora trecu neasteptat de repede pentru adolescenta si imediat ce se suna o zbughi pe hol sa vorbeasca cu Alina. Ramse surprinsa sa o vada intr-un colt retras cu Sica si se imbufna, deoarece stia ca acum nu avea niciunul chef de ea. In timp ce mergea nervoasa cu capul in pamant se lovi de cineva si picara jos.
- Auuuuu, fi fato mai atenta. Tipa o tanara pe care Delia nu o cunostea, insa nu avea ea timp sa faca prezentarile si incepu sa tipe la randul ei:
- Tu vorbesti, daca m-ai vazut neatenta de ce nu m-ai ocolit?
- Dar ce, ti-ai cumparat culoar ca sa te ocoleasca lumea? Cat tupeu.
- Ia asculta fetito, tu nu sti cu cine te pui, incepu Delia si mai nervoasa si I se putea observa tampla zvacnind. Imediat ce simti ca vor sa-si faca aparitia si coltii o rupse la fuga sa nu faca vreo prostie.
- Da, vad, cu o LASA ! si accentua pe un ton ridicat ultimul cuvant ca sa fie sigura ca e auzita.
Delia alerga catre baia fetelor de la parter, unde stia ca putine fete vin acolo, doar cele care fumeaza, cu mana la gura sa nu I se vada coltii si cu lacrimi in ochi de durere. Nu isi dorea sa se transforme, nu acolo, nu era nicio vietate prin apropiere care sa-I satisfaca setea si nu dorea sa fie nevoita sa atace un om. Gandul ca ar putea sa-si raneasca un coleg o ingrozea. Ajunse intr-un final la baie si se incuie intr-una din cabine, gafaind des si alarmant, si cu bataile inimii din ce in ce mai ritmice. Se autosugestiona sa nu se transforme si incepea sa-si aduca aminte de clipele petrecute cu Marcus, linistindu-se totodata. Isi simtea pulsul revenind la normal si coltii disparand, nemaimpungand-o in buza de jos. Iesi din cabina si se racori spalandu-se pe fata si pe maini. Lua o gura de aer in piept si se indrepta catre clasa. In pragul usii avu parte de o surpriza
Marcus statea cu mainile in buzunar privind plictisit in jos, iar fata peste care tocmai daduse radia pe langa el flirtand cu nerusinare. Nu astepta doua secunde si se infipse in gatul fetei cu mainile strangand-o lent dar dureros.
- Ia asculta, belito. Nu stiu cine esti si de unde vi, dar de el sa nu te apropii, fiindca e al meu. Racni Delia la ea, dar slabi stransoarea vazand ca victima deja era grena la fata.
- Tu ai innebunit, fato? Intreba stupefiata tanara cea noua frecandu-si mainile de gat. Vrei sa ma omori?
- Crede-ma ca nu mi-ar displace, ranji periculos adolescenta.
- Si pana la urma scrie numele tau undeva pe el de zici ca e al tau?
- Fetito, eu zic sa nu iti fortezi norocul. Eu atat iti spun, stai departe de el.
- Delia ! striga intr-un final Marcus. Tu nu te uiti la ea, cum as putea sa ma incurc cu o rasfatata? Las-o in pace si vino un pic pe hol sa vorbim.
Vizibil linistita din pricina cuvintelor iubitului ei si datorita reactiei fetei noi, Delia schita un zambet satisfacut si iesi triumfatoare din clasa. Imediat ce ajunse in hol, Marcus o lua in brate si-i sopti la ureche:
- Iarta-ma pentru ieri dimineata, nu ar fi trebuit sa reactionez asa. In loc sa-ti arat ca sunt alaturi de tine, te-am repezit. Si o stranse si mai tare in brate. Delia induiosata ii raspunse la imbratisare.
- Eu ar trebui sa imi cer iertare fiindca ti-am ascuns niste lucruri, dar inainte sa spui ceva, sa sti ca mie mi-a fost teama sa-ti zic.
- De ce vampirita mea, nu sti ca te iubesc si vreau sa iti fie bine?
- Ba da, de asta zic sa ai incredere in mine, iti voi spune diseara dupa bal. Sa nu uiti sa vi, te rog. Si-l saruta bland si dulce intr-un fel in care il innebunea pe vampir.
- Am sa vin sa te iau la 7 de acasa. Te iubesc. Si-i cuprinse barbia intre degete si o saruta apasat, dar nu mult pentru ca deja dirigintele isi facuse aparitia.
- Ia potoliti-va hormonii, pana si la scoala o luati razna. Spuse acesta. Delia intra in clasa ca au venit noii colegi si vreau sa-i prezint.
Se uita zambind la Marcus si intra in clasa in urma dirigintelui. Ramase surprinsa sa o vada pe fata cea noua in bratele lui Alex lamentandu-se din pricina a ceea ce tocmai a patit. Isi dadu ochii peste cap si nu o baga in seama, dar tot se gandea “Cine o fi fata asta, si de ce e si in bratele lui Alex? Usuratica fetita, nu ca m-ar deranja, dar de Marcus sa nu se apropie ca o fac una cu pamantul.”
- Asa, sparse dirigintele orice ganduri necurate ale fetei, dupa cum bine stiti avem doi noi colegi. Se pare ca Nicoleta s-a acomodat deja aici, dat fiind ca vorbeste cu Alex. Te rog frumos sa vi in fata clasei sa ne spui cate ceva despre tine.
Nicoleta este o fata blonda cu ochii albastri. La prima vedere pare o fetita de bani gata, rasfatata care obtine tot ce isi doreste. Imbracata intr-o fusta scurta in carouri si cu o camasa alba se ridica zambind de pe scaun si se indrepta catre catedra apoi se intoarse catre colegii ei:
- Buna tuturor, ma numesc Nicoleta si vin din Bucuresti. M-am mutat in acest sat, deoarece si-a schimbat tati serviciul cu unul din care castiga si mai multi bani.
- Pfff, incepu Delia ironica. Se vede ca esti blonda belito. Daca si Sinaia mai e sat eu sunt usa de biserica.
- Zau? Dar vai, ma scuzi. O fi din pricina marimii lui, Bucurestiul fiind mult mai mare. Un cartier al capitalei e mai mare decat…orasul asta.
- Se pare ca voi avea un an interesant pana la urma. Isi spuse Delia, insa numai pentru ea.
- Ai spus ceva? Intreba Nicoleta cu o voce mieroasa de ii venea Deliei sa ii mute gura la ceafa.
- Nimic ce te-ar interesa pe tine.
- Dar gata Delia, inceteaza, interveni Alex. Doar sti ce a spus domnul diriginte in legatura cu elevii noi, sa ne purtam frumos cu ei.
- Multumesc Alex ca imi iei apararea…spuse plina de recunostinta si cu niste ochi de catelus blonda.
- Da, hai ca deja mi-e greata. Unde este cel de-al doilea elev? Ca m-am plictisit de blonda asta.
- Ar fi trebuit sa apara deja, s-o fi razgandit pe drum. Probabil a visat ce colegi “buni” o sa aibe si a facut cale intoarsa, replica dirigintele cu un zambet larg pe fata, insa nu dura mult fiindca se auzi un ciocanit in usa. Intra te rog ! spuse domnul.
De dupa usa isi facu aparitia un baiat saten, cu ochii de un verde fermecator, imbracat in niste blugi albastrii cu o camasa alba desfacuta la 2 nasturi. Fetelor din clasa deja li se taiase respiratia si incepura sa suspine la vederea acestui baiat incantator. Singura indiferenta era Delia, insa trebuia sa recunoasca faptul ca arata destul de bine.
- Buna ziua, ma numesc Matei si vin din Constanta. Sper ca ne vom intelege bine. Spuse baiatul pe o voce joasa, serioasa si rece. Ii lasase pe toti muti din cauza racelii lui.
“Bravo, asta mai lipsea. Intai o zapacita rasfatata, acum un misterios fermecator care nu vorbeste mare lucru. Numa mie mi se poate intampla sa dau peste tot felul de oameni. Asta e viata, ce sa faci? “ C’est la vie toujour parsive, continua cu voce tare tanara incat ii facut pe toti sa se uite la ea.
- Vai, domnisoara ma flatezi. Surase smecher dirigintele. A ajuns lumea sa ma citeze. Cu ce prilej?
- Ehh, necazuri, suparari, nimicuri din acestea. Replica Delia. Prefer sa nu vorbesc.
Orele trecura incet de data aceasta. Adolescenta simtea ca o ia razna, vroia sa ajunga mai repede acasa sa se schimbe si sa petreaca toata noaptea, sa uite de tot ce o framanta.


Nicoleta [Imagine: BlondeGirl.jpg]
Matei [Imagine: 1539862.jpg]
I dream of rain...I wake in vain...Sweet intoxication of love
[Imagine: full_517513182.jpg]

[Imagine: chibi_1731.gif]
, chibi-ul lui RaYnutza


[Imagine: 6e7f695.png]

[Imagine: 1408764.gif]
Click here to feed me a Star Fruit!
Get your own at Flyffables!



Răspunsuri în acest subiect
In love with a vampire - de RaYnutza - 13-12-2008, 02:13 PM
RE: In love with a vampire - de Kali?! - 13-12-2008, 03:36 PM
RE: In love with a vampire - de pffboy - 13-12-2008, 06:39 PM
RE: In love with a vampire - de Apathy - 13-12-2008, 06:56 PM
RE: In love with a vampire - de RaYnutza - 14-12-2008, 04:30 PM
RE: In love with a vampire - de Kali?! - 14-12-2008, 10:17 PM
RE: In love with a vampire - de Sadic_Soul - 14-12-2008, 10:19 PM
RE: In love with a vampire - de RaYnutza - 16-12-2008, 04:04 PM
RE: In love with a vampire - de Kali?! - 16-12-2008, 07:22 PM
RE: In love with a vampire - de Sadic_Soul - 17-12-2008, 09:34 AM
RE: In love with a vampire - de Apathy - 17-12-2008, 11:10 AM
RE: In love with a vampire - de RaYnutza - 22-12-2008, 05:43 PM
RE: In love with a vampire - de Kali?! - 23-12-2008, 08:06 PM
RE: In love with a vampire - de Sadic_Soul - 24-12-2008, 11:34 PM
RE: In love with a vampire - de iuliana - 25-12-2008, 09:19 PM
RE: In love with a vampire - de RaYnutza - 06-01-2009, 06:10 PM
RE: In love with a vampire - de ~angelino~ - 06-01-2009, 11:54 PM
RE: In love with a vampire - de nolazy - 08-01-2009, 01:22 AM
RE: In love with a vampire - de Apathy - 09-01-2009, 01:29 AM
RE: In love with a vampire - de ~angelino~ - 10-01-2009, 01:23 AM
RE: In love with a vampire - de Sadic_Soul - 12-01-2009, 09:29 AM
RE: In love with a vampire - de RaYnutza - 15-01-2009, 04:53 PM
RE: In love with a vampire - de RaYnutza - 02-02-2009, 10:08 PM
RE: In love with a vampire - de Sadic_Soul - 03-02-2009, 10:43 PM
RE: In love with a vampire - de RaYnutza - 25-02-2009, 10:54 PM
RE: In love with a vampire - de RaYnutza - 17-03-2009, 11:14 PM
RE: In love with a vampire - de ...::YumI-CHaN::... - 19-03-2009, 10:08 PM
RE: In love with a vampire - de ~angelino~ - 21-03-2009, 11:21 PM
RE: In love with a vampire - de Akya_haru - 18-04-2009, 12:27 AM
RE: In love with a vampire - de RaYnutza - 24-04-2009, 09:36 PM
RE: In love with a vampire - de RaYnutza - 04-05-2009, 04:55 PM
RE: In love with a vampire - de RaYnutza - 13-05-2009, 09:31 PM
RE: In love with a vampire - de pffboy - 14-05-2009, 01:54 PM
RE: In love with a vampire - de Elina - 14-05-2009, 07:20 PM
RE: In love with a vampire - de RaYnutza - 18-05-2009, 03:46 PM
RE: In love with a vampire - de Elina - 18-05-2009, 07:52 PM
RE: In love with a vampire - de Khonsu - 18-05-2009, 08:02 PM
RE: In love with a vampire - de ~Anna~ - 18-05-2009, 08:25 PM
RE: In love with a vampire - de RaYnutza - 22-05-2009, 10:04 AM
RE: In love with a vampire (drama) - de RaYnutza - 22-05-2009, 09:11 PM
RE: In love with a vampire - de RaYnutza - 23-05-2009, 09:55 PM
RE: In love with a vampire - de Isis-Zeita iubirii - 23-05-2009, 10:17 PM
RE: In love with a vampire - de Elina - 24-05-2009, 08:55 AM
RE: In love with a vampire - de RaYnutza - 24-05-2009, 10:44 AM
RE: In love with a vampire - de ~~YuRa~~ - 24-05-2009, 11:34 AM
RE: In love with a vampire - de ~Anna~ - 24-05-2009, 03:51 PM
RE: In love with a vampire - de pffboy - 24-05-2009, 04:26 PM
RE: In love with a vampire - de RaYnutza - 24-05-2009, 06:50 PM
RE: In love with a vampire - de Elina - 24-05-2009, 07:08 PM
RE: In love with a vampire - de RaYnutza - 26-05-2009, 07:21 PM
RE: In love with a vampire - de Elina - 26-05-2009, 09:24 PM
RE: In love with a vampire - de L'pti.chat - 26-05-2009, 09:48 PM
RE: In love with a vampire - de RaYnutza - 27-05-2009, 10:56 AM
RE: In love with a vampire - de Elina - 27-05-2009, 01:38 PM
RE: In love with a vampire - de Tox - 11-06-2009, 12:18 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Vampire love Ichigo. 10 6.613 10-12-2010, 07:34 PM
Ultimul răspuns: Ichigo.
  ~Vampire~Knight ~The love between a human and a vampire~ Iryna 5 4.692 09-07-2010, 05:08 PM
Ultimul răspuns: Flash
  Vampire Love Sadic_Soul 30 19.694 25-01-2009, 05:46 PM
Ultimul răspuns: starnight
  To love a vampire Dizzy 14 10.915 17-12-2008, 11:26 PM
Ultimul răspuns: Dizzy


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)