Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

[Terminat] Don't wait for love, look for happiness

#9
Ah, okay. Sa incepem cu motivul principal pentru care sunt aici: happiness

Happiness.

Happiness

Cu I.

Nu cu Y.

Serios, nu e un cuvant obscur. Nu e foarte complicat. Postezi chestia asta pe un forum, deci ai internet, deci ai google. Ai fi putut sa google-esti cuvantul asta inainte sa postezi.

GOOGLE E PRIETENUL TAU.

Vezi, o greseala de genul asta da un aer amatoricesc intregii povesti si chiar nu mai conteaza cat de bun e ficul - un cititor care manuieste cat de cat limba engleza o sa aiba deja parerea formata.

Si inca un lucru:

Atatea lucruri bune s-au intamplat astfel incat in ultimii ani am reusit sa terc prin multe greutati si m-am maturizat, char daca inca mai par a fi acel copil creativ, inocent si plin de viata cum am fost odata.Chiar si asa nu pot uita si valurile din seara asta cand totul este [aici ai nevoie de trecut - era ]atat de linistit, iar plaja din fata ochilor mei albastri precum albastrul marin [era necesara repetitia asta?], este invadata de apa rece care ar parea calda la vederea soarelui cand se ineaca in acel abis necunoscut care straluceste paeca fiind pe deasupra ei licurici.Simt pana si briza usor rece pe banca unde ma aflu ce este destul de indepartata, la capatul celalalt al nisipului; usor imi racoreste pielea ce este fierbinte de la sorele canicular de dupa zi si imi plimba parul dupa dansul lui uneori melancolic si intunecat asa cum se vede si parul [acum nici zece cuvinte ai mentionat parul lui, nu era nevoie sa il mai mentionezi.]meu in orice moment.




Uita-te cate lucruri sunt bolduite. Multe, nu? Am bolduit greselile de tipar si una doua chestii care iti zgarie urechea, dar sunt muuult mai multe. Nu sunt absurda, lumea face typos si o da in bara cu multe formulari, dar nu e posibil sa lasi ATAT DE MULTE TYPOS in primul paragraf. Stii de ce? Pentru ca, de cele mai multe ori, in calitate de scriitor, ai o singura sansa sa iti captivezi publicul, si sansa aia e primul tau paragraf.

De asemenea, nu inteleg mare lucru din paragraful ala. Se vrea stream-of-consciousness, banuiesc? Nu stiu. INcearca sa il citesti cu voce tare, si o sa iti dai seama si tu ca nu merge ceva acolo. Metaforele sunt over-the-top si prea multe, prea inghesuite toate la un loc. Parca te chinui sa faci totul sa fie cat mai poetic, iar rezultatul e ... nesatisfacator. Si frazele tale sunt mult prea lungi!

Simt pana si briza usor rece pe banca unde ma aflu ce este destul de indepartata, la capatul celalalt al nisipului; usor imi racoreste pielea ce este fierbinte de la sorele canicular de dupa zi si imi plimba parul dupa dansul lui uneori melancolic si intunecat asa cum se vede si parul meu in orice moment. - fraza asta are 56 de cuvint, dupa Word-ul meu. 56 de cuvinte. Too much.

Cititorul nu o sa retina toate cuvintele alea, o sa treaca peste majoritatea si nu o sa inteleaga nimic din fraza. Si frazele lungi - stii care e chestia cu ele? Nu prea sunt de efect. Cand citesti o carte, impactul emotional nu vine de la frazele lungi si inzorzonate, ci de la propozitiile scurte.

Dupa ce scrii ceva, incearca sa citesti cu voce tare paragraful. O sa iti dai seama mult mai repede de formularile problematice si o sa poti sa le corectezi.

In final - disclaimer - nu e a fost intentia mea sa te supar sau te deprim, sper ca stii asta. Eu sunt critica de felul meu, dar cred ca orice sut in fund e un pas inainte, si niste critica e buna la casa omului din cand in cand.



Răspunsuri în acest subiect
RE: Don't wait for love, look for happyness - de Amarantha - 18-01-2013, 02:37 AM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Terminat] I just wanna love you! MiraA 279 165.380 06-09-2012, 03:19 PM
Ultimul răspuns: Sushi
  [Terminat] Love isn't simple [yaoi] myuu 102 58.920 03-08-2009, 09:56 PM
Ultimul răspuns: Hetalia
  [Terminat] Boys' love Yaoi Queen 55 56.001 17-06-2009, 09:19 PM
Ultimul răspuns: Dark~Melody
  [Terminat] More than brotherly love [yaoi] Lithium-Angel 221 113.491 16-06-2009, 07:08 PM
Ultimul răspuns: Lithium-Angel
  [Terminat] Love Song [shonen-ai / yaoi] Yaoi Queen 85 50.932 19-04-2009, 07:36 PM
Ultimul răspuns: Aiumy
  [Terminat] Crazy Love [Shonen-ai / Yaoi] Lye 69 63.912 22-11-2008, 01:00 PM
Ultimul răspuns: dia_love_gackt


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)