Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cocktail de aparente

#3
Multumesc pentru critica, chiar apreciez mult !


[center] Capitolul 1



~ 2 trandafiri superbi ~ [/center]





- Haide Rosette , da-mi si mie papusa !
- Almette nu mai trage asa , mai lasami-o putin !
- NU ! Tu te-ai jucat toata ziua cu ea ..
- Mai putin ..nu mai trage ca o rupi !
Papusa de portelan zburase din mainile celor doua , aterizand aproape sparta pe iarba verde si relativ moale . Almette se repezi la ea , dar Rosette ii puse rapid o piedica. Almette se impiedica de piciorul surori ei , cazand cu capul inainte langa papusa preferata.
Rosette se ridica de pe patura , repezindu-se hotarata spre papusa , luand-o afectiv in brate .
- Inca mai este randul meu fufa mica !
- Rosette , de unde ai invatat asemenea cuvinte ?
Vocea lina si tot odata dura al lui Karl se auzi brusc in linistea picnicului de vara . Almette se ridica plangand de pe jos , alergand spre el . Acesta ii intinse mainile si o lua in brate. Era o fetizta de 8 ani atat de draguzta. Par negru albastrui si ochii la fel de mari si albastri ca niste perle .
- Nu mai vreau sa aud asemenea cuvinte pentru soara ta , Rosette . Asa ceva nu fac niste printese ca voi !
Rosette se scuza umilita apoi privi cu invidie cum geamana ei era dusa catre castel de printul viselor ei . " Este asa o prefacuta .."
Ramasa singura in linistea naturii . Rosette medita asupra celor intamplate. Mereu o urase pe sora ei , inca decand se nascuse. Cand era mai mici si cineva o lua in brate pe Alemette , Rosette incepea sa planga si sa se vaite , in asa fel incat toti se concentrara asupra ei . De multe ori incercase sa o omoare ..dar esuase mereu. In seara asta , va incerca din nou ! Hotarata si vesela pasi inspre castel , punand la cale uciderea lui Alemette. " Trebuie sa iasa perfect ...fara urme , doar asa Karl va putea fi al meu."
Karl , era verisorul lor , in varsta de 17 ani. Un par blond si rebel ii acoperea putin ochi verzi . Era inalt , cu umeri lati si mers de felina. Mereu creease certuri , fara voie , intre cele doua gemene . Almette , era mereu preferata , cel putin din vederea lui Rosette . Ea , desi erau gemene , era atat de diferita de Almette. Almette era mereu vesela si calda , in timp ce Rosette era mereu puse pe soti. Distrugea totul cand vroia ceva . Arma ei era vaicareala si prefacatoria , pe cand arma lui Almette era dragalasenia si bunatatea. Rosette nu suporta asta . O credea o prefacuta fara scrupule care se joaca cu toata lumea. Rosette era pregatita sa scape de ea !
Soarele se retrase dupa muntii Frantei , lasand loc unui amurg violet . Castelul era luminat de o multime de beculete colorate . Mama ei aranjase extrem de bine curtea castelului. Avuse grija ca totul sa iese perfect pentru aniversarea fetelor ei . Azi , pe 13 August , gemenele implineau 9 ani . Totul trebuia sa iese perefct. Trandafiri sangerii si turcoaz impodobeau fiecare masa , intrand in constrast cu luminle de aceleas culori care reflectau lumina rosie si albastra pretutindeni. Mancarea era din belsug , iar tortul de 3 etaje era magnific . Rosette si Almette erau imbtacate in culorile lor preferate , rosu ca focul si albastru caraibe. Fiecare fata purta 3 trandafiri in parul lung , dandu-le un adevarat aspect de printesa eleganta . Cele doua gemene , il cautau cu privirea pe Karl , dar acesta era prea ocupat cu o alta domnisoara , spre uimirea celor doua fete.
" Asta a fost ultima data cand am sa-mi mai impart aniversarea cu Almette . Ultima ! " Rosette o privi dragalas pe Almette , ascunzandu-si gandurile criminale. In curand isi va pune in aplicare planul . Nu va da gres !
- Ai facut o treaba grozava cu petrecerea Kalena ..ma intreb daca vitoarea va fi la fel de senzationala !
Kalena se cutremura la auzul voci atat de lingusitoare. Persoana acelei creaturi o speriase mereu . Greseala care a facut-o in trecut o mai bantuia inca si acum .
- Daxtan , nu ma asteptam sa vi . Nu ai fost invintat !
Kalena il privi speriata pe Daxtan , se intreba infricosata oare ce doarea . Fetele ei inca nu implinisera 13 ani ...
- Crdeam ca sunt invitat mereu , chiar daca scumpa de tine a uitat sa-mi trimiti invitatia . Sunt sigur ca fetele se vor bucura sa ma vada !
- Stai pe pace Daxtan , fetele nu te cunosc ! Nu am degand sa le speri cu aspectul si atitudinea ta .
Daxtan era un barbat puternic , cu multi muschi care emana o forta aparte . Avea ochii albastrii impunatori si parul de o nuanta pala de grii . Intr-o oarecare masura era atragator ..chiar foarte . Kalena privi mirata la el , nu se schimbase deloc de cand se intalnira..acum 9 ani .
- Stai linistita..vreau doar sa le salut . Asa ma voi hotari mai bine pe care dintre ele sa o aleg ! Poate ca pe cea mai ...
- Daxtan termina , mai ai timp sa te gandesti ! Momentan sunt fetele mele si nu iti voi permite sa le faci vre-un rau !
- Stai linistita sefa ` , pe cuvantul meu ca nu le voi face nimic rau ..haide , doar sunt deja la petrecere !
Kalena ii privi atenta infatisarea . Cu siguranta le va speria !
- Mda , Daxtan ..putea-i macar sa-ti ascunzi coarnele !
- Nu cred ..sunt ale mele ! Daca ..
- Nu este bal mascat ! Macar pentru o data in viata nu-mi mai aminti la cat de proasta am fost in trecut !
- Nu ai fost proasta , doar exitata . Asa-i ca ti-a placut ?
Daxtan o prinse usor de barbie , apropiindu-i chipul de fazta lui asa incat sa o poata privi atent in ochi.
- Lasa-ma !
Kalena se smucise apoi adauga cu o voce stinsa..
- Fetele sunt acolo , arata inspre doaua scaune , puse una langa alta , langa masa cu tortul.
Daxtan privi in directia aratata apoi adauga cu o voce ironica :
- Mai nou , le-ai dat puterea sa fie invizibile !
Ea se speria pentru cateva secunde apoi adaugase cu o voce tensionata :
- Posibil ca s-au dus sa se plimba..
- Ma duc sa le caut !
Kalena privi socata umbra care se pierdu prin multime . " Doamne ajuta ! "
De cealalta parte a castelului , Rosette si Almette admirau frumusetea naturii noaptea . Luna argintie se ascundea timida dupa munti , parca dorind sa-si ascunda frumusetea. Rosette o lua atent pe sora ei de mana spunand cu glas vesel :
- Hai mai aproape de parapastie ! Trebuie sa-ti arat niste trandafiri crescuti pe acolo..
- Rosette , este periculos langa prapastie. Daca v-om cadea?
- Stail linistita Almette , te voi tine de mana .
Cuvintele ei defapt insemnau " Stai linistita Alemette , nu vom cadea , vei cadea ! Te voi impinge fericita ! "
Cele doua gemene se apropiara incet catre prapastia . " Este destul de mare , gandi Rosette , nimeni nu va stii ca eu am fost "
- Haide Almette , nu mai fi asa de fricoasa !
Cand Rosette era singura , ca Almette nu mai are nici o sansa , ii dadu drumu la mana , impingand-o spre abis. Intr-o fractiune de secunda tipetele lui Almette rasunau in linistea noptii.
Doua aripi de demon , imense si negre , au evitat contactul ei cu pamantul negru si rece.

Va urma !


[center][Imagine: tumblr_ljp85yDnif1qhk7cjo1_500_large.jpg...wERIH3KuPA]
[/center]



Răspunsuri în acest subiect
Cocktail de aparente - de Hope - 09-04-2012, 02:36 AM
RE: ~ Cocktail de aparente ~ - de hiimera - 09-04-2012, 12:09 PM
RE: Cocktail de aparente - de Hope - 20-04-2012, 01:09 AM
RE: Cocktail de aparente - de irina3ser - 20-04-2012, 05:24 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Cocktail de vise Nya. 8 5.454 04-07-2012, 10:22 PM
Ultimul răspuns: Nya.
  Inselati de aparente Miss M 9 4.688 11-04-2012, 12:47 PM
Ultimul răspuns: Little Star
  Dincolo de aparente Erina Ozaki 2 2.944 04-08-2009, 01:40 AM
Ultimul răspuns: Alisia-chan*


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)