Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Simple banalităţi.

#2
Yo! Păi chiar am vrut să trec pentru că: 1. Nu era nimeni, 2. Fiindcă m-a atras titlul.
Este simplu, ce pot să spun, dar este bun şi ies multe în evidenţă doar citindu-l.
Fiindcă acele "banalităţi" înseamnă multe şi sunt multe. xD În fine, să trecem la treabă, fiindcă am ceva de spus.

Ai probleme cu gramatica, mai exact la verbe care conţin şi pronume personale. Am să-ţi dau exemple chiar din ce ai scris tu, ca să vezi care sunt acele greşeli:
scoţândo - scotând-o (corect scris este cu cratimă şi se desparte "o" de Vb. "a scoate", acel "o" vine de la pronumele pe "ea")
aruncândul - aruncându-l (coresct scris este cu cratimă şi se desparte "l" de Vb. "a arunca", acel "l" vine de la pronumele "el" - dar ai greşit era defapt "aruncând-o" - pentru că "geacă" este la feminin, iar tu ai pus la masculin, cred că din greşeală sau neatenţie)
Şi mai sunt câteva de genul acesta în care ai omis despărţirea pronumelui de verb prin cratimă.
Scuze dacă te-am luat direct aşa din prima, însă ţi le-am înşirat ca a doua oară să nu mai repeţi această greşeală.
Revin: ai repetat de prea multe ori aceleaşi cuvinte, în mai multe rânduri. Însă aste se poate repara, nu te teme. Poţi să le înlocuieşti cu pronume sau alte cuvinte care să se refere la ele.
Păi, a fost simplu, dar sincer m-a cuprins pe la mijloc povestea, în sensul că am trăit acele momente odată cu Bety. Iar acest lucru este extrem de important.
Deci ai reuşit prin descrierea ta simplă să mă faci să simt ceea ce simte şi ea.
Sper ca părinţi ei să nu divorţeze, totuşi are nevoie de ei... idea este interesantă, dar mă refer la idea acestui capitol nu la cea generală, fiindcă nu am multe date ca să ştiu din prima care este. Chiar şi aşa ar fi mai trebuit să adaugi volum de substanţă cuvintelor şi sentimentelor, pentru a contura cu intensitate starea şi mediul în care Bety trăieşte. Pentru început este bine.

Zby zby! :3



Răspunsuri în acest subiect
Simple banalităţi. - de Amy :3 - 17-10-2011, 05:56 PM
RE: Simple banalităţi. - de hiimera - 20-10-2011, 10:05 AM
RE: Simple banalităţi. - de BloodyInnocence - 23-10-2011, 01:46 PM
RE: Simple banalităţi. - de SnowFlake. - 23-10-2011, 11:18 PM
RE: Simple banalităţi. - de Grubbie - 04-12-2011, 06:31 PM
RE: Simple banalităţi. - de Amy :3 - 20-12-2011, 04:51 PM
RE: Simple banalităţi. - de SnowFlake. - 21-12-2011, 08:40 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Simple things Haribo 2 2.696 06-09-2011, 10:33 PM
Ultimul răspuns: Haribo
  Simple cuvinte MooN. 86 34.335 24-07-2011, 11:02 AM
Ultimul răspuns: MooN.
  I am a simple girl and you’re a crazy boy….we can be friends? [16+ / 18+] Heartagrama 41 19.941 07-07-2011, 02:58 AM
Ultimul răspuns: Akie


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)