Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Misterele intunericului [Renee x Yoko]

#56
XXI.Luminisul



Renee se trezi odihnita si linistita.Intoarse capul ametita,cautandu-l cu privirea pe Yoko.Patul era gol.Se pare ca plecase in Lumea de Apoi.Fata se ridica din pat,intinzandu-se ca o felina.Intra in baie,asteptand sa se umple cada.Astazi avea foarte multa treaba.
Se arunca in apa,scufundandu-se in spuma stralucitoare.Sufla usor,balonasele colorate zburand,stralucirea soarelui facandu-le sa sclipeasca.
Bruneta se ridica,luand un prosop si stergandu-se.Intra in dressing,luandu-si o bluza neagra si o pereche de pantaloni albi.Isi prinse parul intr-o coada,lasandu-si libere cateva suvite.Se indrepta spre bucatarie si se apuca de gatit.Maine era ajunul si ar trebui sa pregateasca macar putina mancare.
Incepu sa taie legume pentru a face salata de beouf.Intre timp,o suna pe Alice,dand pe speaker ca sa poata vorbi in timp ce lucra.Alice spuse vesela:
-Buna,ce faci?
-Buna.Fac ceva mancare pentru Craciun.
-Cum asa?Tu niciodata nu gatesti mult de sarbatori pentru ca esti singura.
-Da.Asa a fost pana acum.
-Pana acum?Nu imi spune ca esti cu cineva?Cum arata?E dragut?De cat timp sunteti impreuna?
-E perfect.Are de toate si suntem impreuna de doua zile.
-Wow.Pe unde l-ai gasit,ca mi-ar trebui si mie unul?
-Sa zicem ca a fost magie.In fine,tu ce mai faci?
-Pai bine,ma plictisesc.Nu prea am cu cine sa ies in oras.
-Scuza-ma,dar sunt ocupata.
Renee puse salata gata facuta in frigider.Apoi,incepu sa toace vinetele.Usa se deschise,Yoko facandu-si aparitia.Baiatul ii zambi si se apropie de ea,sarutand-o pe buze.Bruneta ii zambi si spuse:
-Scuze Alice,dar trebuie sa inchid.Te sun mai tarziu.
-Inteleg spuse fata razand.Distractie placuta!Pa-pa!
Renee apasa pe buton si il inchise.Yoko ii spuse:
-Am fost in Lumea de Apoi.Totul e linistit,temporar.
-Bine.Macar puteam sta linistiti un timp.
Cuplul fu intrerupt de sunetul soneriei.Renee fugi sa deschida,in fata ei aparand un baiat de vreo 27 de ani,brunet si zambaret.Acesta spuse:
-Am venit cu masina.Am parcat-o jos.Va trebui sa mergeti sa verificati daca totul este in regula si apoi sa semnati cateva documente.
-Bine.Imediat,numai sa imi iau jaketa.
Fata se imbraca si ii zambi lui Yoko,iesind pe usa.Cei doi coborara scarile,baiatul conducand-o pe bruneta la masina.Dupa cateva minute de inspectata Volvo-ul negru,fata aproba.Baiatul ii intinse cateva documente.Renee le semna citet,citindu-le in mare.Apoi,lua cheile,inchise masina si urca dinnou in bloc.
Cand ajunse sus,il gasi pe Yoko in living.Statea linistit band o cafea.Fata se apropie usor,baiatul intorcand capul.Apoi spuse:
-Ai rezolvat?
-Da.In sfarsit am masina mea.Ce s-a mai intamplat in Lumea de Apoi?
-Mai nimic.Se pare ca Diana e ranita si te injura peste rot.Consiliu batranilor se va ocupa de treburi in saptamana asta.Caleb nu si-a mai facut aparitia.
-Asta e bine.Am facut de mancare pentru azi si pentru urmatoarele doua zile.Acum ce facem?
-Ce zici sa ne plimbam umpic?
-De acord,dar unde?
-O sa vezi.
Yoko o lua de mana,fara sa ii mai zica nimic si se teleporta.Bruneata se trezi in mijlocul unei paduri intunecate.Initial crezuse ca este vorba de aceasi padure prin care trecuse,acum,cateva zile,dar cand Yoko o conduse printre copaci,descoperi ca se insala.
Lumina filtrata printre cengile arborilor,aluneca pe firele ierbii,stralucind.Aerul era proaspat si parfumat.Vantul adia usor,jucandu-se cu frunzele de pe crengi.Cealalta padure nu fusese asa.Lumina nici nu existase,iar aerul era innabusitor.
Yoko o conduse in inima padurii,fata poticnindu-se dupa el.Calca din cand in cand pe crengi rupte,alunecand.Totusi,nu cazu,fiind sustinuta de baiat.
Dintr-o data,ajunsera in mijlocul unui luminis.Copacii formau un cerc perfect,locul semanand cu o scena.Razele soarelui straluceau si mai puternic,aerul insusi sclipind.Renee ramasese surprinsa de frumusetea locului.Baiatul zambi asezandu-se pe iarba verde.Fata il urma,punandu-si capul pe pieptul lui.Apoi il intreba visatoare:
-Cand ma mai inveti vraji?
-Mai vrei?
-Normal.Doar sunt vrajitoare.
-Am sa te invat lucruri noi.De exemplu cum sa misti lucrurile cu mintea.
-Serios?Cum se face?
-E greu.Trebuie sa te concentrezi cu putere asupra unui lucru.Trebuie sa ai grija sa nu iti pierzi concentrarea.
Yoko se uita fix la o piatra,iar imediat,aceasta incepu sa tremure,ridicandu-se in aer.Fata privi piatra,iar cand baiatul isi cobori privirea,pietricica,cazu.Renee zambi si incerca si ea.Reusi sa faca piatra sa tremure,dar nu si as o ridice.
Dupa un minut de concentrere,renunta.Ofta usor,iar Yoko spuse razand:
-Doar nu te asteptai sa fie asa usor?
-Pai...sa zicem ac e destul ed greu.
-Vei invata cu timpul.Ai rabdare.Cel mai greu e cu lucruri mari.Vei afce multe exercitii.
-Ti-e iti e usor s-o spui.
Baiatul zambi si rase.O imbratisa usor,sarutand-o pe frunte.Au stat cel putin doua ore in natura,pierzand notiunea timpului.Stateau imbratisati discutand diverse.La un moment dat,Yoko se ridica spunand:
-Cred ca am stat destul.Sa mergem.
O prinse usor de mana,teleportandu-se in apartament.Renee privi pe geam observand ca incepuse sa ninga.Vazu privirea lui Yoko,care o urmarea si ii intoarse una intrebatoare.Cum putea sa fie vara,in aceea padure?Baiatul sesiza si spuse:
-Sa zicem ca e doar magie.
Bruneta ofta zicand:
-Ma dau batuta.
Se apuca sa decoreze casa.Lua lumanari parfumate,asezandu-le in diferite parti ale casei.Intra in bucatarie, incepand sa incalzeasca mancarea.Amesteca in liniste in oala.Apoi,se aseza la masa,peste cateva secunde venind si Yoko.
Mancasera discutand diverse.Renee se scula si spala vasele.Obosita,casca si se indrepta spre camera.Se tranti pe pat si deschise cartea de pe noptiera.Incepu sa citeasca si termina cateva pagini bune,dar Yoko o ''deranja''
sarutand-o pe gat.Fata zambi si rase,saruturile lui gadiland-o.Baiatul o imbratisa amandoi ''adormind'' in noapte.

Multumesc de com



Răspunsuri în acest subiect
RE: Misterele intunericului(Renee x Yoko) - de BlueGum - 31-12-2008, 08:13 PM
RE: Misterele intunericului(Renee x Yoko) - de Silverrose - 11-01-2009, 01:51 AM
RE: Misterele intunericului(Renee x Yoko) - de WinterSoul - 11-01-2009, 10:27 PM
RE: Misterele intunericului(Renee x Yoko) - de WinterSoul - 24-01-2009, 09:01 PM
RE: Misterele intunericului(Renee x Yoko) - de Silverrose - 25-01-2009, 02:22 AM
RE: Misterele intunericului(Renee x Yoko) - de WinterSoul - 01-02-2009, 07:33 PM
RE: Misterele intunericului(Renee x Yoko) - de WinterSoul - 06-02-2009, 11:23 PM
RE: Misterele intunericului(Renee x Yoko) - de starnight - 15-02-2009, 12:06 AM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Misterele vieti[SasuSaku] ~Pufarina~Puff~ 2 3.126 03-09-2011, 03:36 PM
Ultimul răspuns: sharma_sakura
  In lumina Intunericului Mindy 3 3.396 19-04-2011, 11:11 AM
Ultimul răspuns: Abbeh.
  Misterele unei prieteni ohaio_angel 10 7.346 09-04-2011, 09:14 AM
Ultimul răspuns: MaDy^^
  Dincolo de limitele intunericului si luminii(Naruto) :.:. Onytsa :.:. xOxO 19 14.314 12-05-2010, 03:09 PM
Ultimul răspuns: Elena.
  Dragoste in umbra intunericului Andrutza 20 14.606 20-06-2009, 10:00 AM
Ultimul răspuns: Andrutza


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)