Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Misterele intunericului [Renee x Yoko]

#43
XVII.Ura si dragoste

Trecura trei zile decand Renee se intalnise cu Eric.Fata nu reusea sa isi clarifice sentimentele,dar se simtea mai bine,avand in vedere ca intrase in vacanta.
Dis-de-dimineata,bruneta se hotari sa treaca pe la liceu,deoarce,probabils-au afisat rezultatele examenelor.Se imbraca cu o pereche de pantaloni albi si o bluza neagra,pe gat,cu o gaura intre sani.Peste,isi lua o jacheta de aceasi culoare,iar in picioare niste cizme negre.
Parul si-l lasa desprins,iar in mana avea o poseta alba.Chema in fata blocului un taxi si zambi,gandindu-se ca peste doua zile isi va primi masina,pe care o comandase acum doua saptamani.Carnetul il avea de trei luni,dar nu isi gasise o masina potrivita.
Pe tot parcursul drumului,fata privea plictisita pe geam,iar cand ajunse in fata scolii,il ruga pe taximetrist sa o astepte cateva minute.Urca repede scarile si vazut pe un panou, afisate listele cu rezultatele examenelor.Renee zambi multumita.Se pare ca luase nota maxima la toate.
Nu mai avu timp sa se bucure,caci isi dadu seama ca o astepta taximetristul.Fugi repede la masina si peste 10 minute erau iarasi in trafic.Fata se hotari sa mearga la cumparaturi si poate,sa isi ia si un brad,caci peste cateva zile venea Craciunul.
Taxi-ul opri in fata unui mall urias,iar fata ii plati taximetristului,deoarece nu o mai putea astepta,caci cumparaturile durau mai mult.Dupa aceea,Renee intra in magazin si ramase surprinsa de agitatia dinauntru.Oamenii cumparau agitati,tot felul de lucruri,iar copii asteptau intr-un colt sa-i spuna lui ''Mos Craciun'' ce isi doresc.
Bruneta lua un carucior si incepu sa faca cumparaturile necesare:de la alimente pana la articole de imbracaminte,igena etc.Apoi,se opri in fata unui raion intreg de globuri,beculete,diferite ornamente si chiar brazi impodobiti.Fata statu putin pe ganduri si in final isi alese globuri rosii si aurii,cu diferite modele si alte ornamente in aceleasi nuante.Beculetele si le lua multicolore.
In final,se gandi ca ar fi frumos daca ar decora intreaga casa,asa ca isi lua un ornament frumos,visiniu,cu o lumanare si crengute de brad si alte ornamente.Dupa trei ore de cumparaturi,se hotari sa mearga acasa,dar mai intai isi cumpara un brad mare,natural,din fata magazinului.In final,chema un taxi si se indrepta spre casa.
Ajunsa in hol,isi lasa lucrurile jos si pleca repede pe una dintre stradutele pe care mergea ea la scoal,pentru asi cumpara rochia,dar spre dezamagirea ei,aceasta fusese cumparata.Fata se intrista umpic,dar apoi se resemna mergand spre casa.In drum,zari o biserica draguta si se hotari as mearga sa se roage,mai ales ca venea Crciunul.
Intra sfioasa inauntru si dupa ce se ruga se aseaza pe una dintre bancute,cazand pe ganduri.Nu uitase inca ceea ce ii zisese Eric.Inca se mai gandea la asta si devenea din ce in ce mai nelinistita.Langa ea se aseaza o batrana draguta care ii zambi.Apoi,dintr-o data ii vorbi:
-Pari cam nelinistita.Pot sa te ajut cu ceva?
-Nu...nu cred.Multumesc oricum.Poate,doar daca m-ati asculta.
-Desigur,spune tot ce te framanta.
-Imi zicea,acum cateva zile,o persoana ca oamenii sunt plini de ura.Ca ei nu au sentimente,ca sunt egoisti.Eu...nu inteleg.Unii sunt rai,dar am intalnit si oameni buni...
-Ei..aceea persoana se pare ca a avut multe probleme din cauza lor.Totusi,nu toti oamenii sunt rai.Nu toti sunt egoisti.Multi pe care i-ai credde asa,au defapt acasa o persoana la care tin.Toti facem greseli,dar important este sa incercam sa le reparam.Oamenii,au multe sentimente,iar cateodata,ura este dragoste.
-Cum poate fi ura dragoste?
-Pai...adeseori cand,de exemplu,doi actori ''se lupta'' pentru un rol.Ei intre ei se urasc,dae defapt fiecare iubeste publicul si vrea sa faca spectacole cat mai bune.
-Inteleg.Aveti dreptate.Va multumesc.Nici nu stiti cat m-ati ajutat!
-O,draga,a fost placerea mea.La revedere.
-La revedere.
Renee pleca linistita din Biserica si se indrepta spre casa.Acum intelesese:oamenii puteau fi rai,dar si buni.Uneori,oamenii pot parea rai si egoisti,dar defapt poarta doar o masca.Acum isi daduse seama ca trebuie sa il ierte pe Yoko.Toti oamenii gresesc.


Cap asta a fost cam scurt si nu prea am avut idei dar urmat vor fii ff interesante :zuppy02:Astept comenturi
Nush ce s-a intamplat cu alineatul ca desi eu l-am pus a disparut:bv:



Răspunsuri în acest subiect
RE: Misterele intunericului(Renee x Yoko) - de BlueGum - 31-12-2008, 08:13 PM
RE: Misterele intunericului(Renee x Yoko) - de Silverrose - 11-01-2009, 01:51 AM
RE: Misterele intunericului(Renee x Yoko) - de WinterSoul - 11-01-2009, 10:27 PM
RE: Misterele intunericului(Renee x Yoko) - de starnight - 18-01-2009, 01:35 AM
RE: Misterele intunericului(Renee x Yoko) - de WinterSoul - 24-01-2009, 09:01 PM
RE: Misterele intunericului(Renee x Yoko) - de Silverrose - 25-01-2009, 02:22 AM
RE: Misterele intunericului(Renee x Yoko) - de WinterSoul - 01-02-2009, 07:33 PM
RE: Misterele intunericului(Renee x Yoko) - de WinterSoul - 06-02-2009, 11:23 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Misterele vieti[SasuSaku] ~Pufarina~Puff~ 2 3.126 03-09-2011, 03:36 PM
Ultimul răspuns: sharma_sakura
  In lumina Intunericului Mindy 3 3.398 19-04-2011, 11:11 AM
Ultimul răspuns: Abbeh.
  Misterele unei prieteni ohaio_angel 10 7.348 09-04-2011, 09:14 AM
Ultimul răspuns: MaDy^^
  Dincolo de limitele intunericului si luminii(Naruto) :.:. Onytsa :.:. xOxO 19 14.315 12-05-2010, 03:09 PM
Ultimul răspuns: Elena.
  Dragoste in umbra intunericului Andrutza 20 14.608 20-06-2009, 10:00 AM
Ultimul răspuns: Andrutza


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)