Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Misterele intunericului [Renee x Yoko]

#41
Saluty!:D
M-ai rugat sa-mi spun parerea in legatura cu ficul,asa ca uite-o(inarmeaza-te cu rabdare pentru ca eu sunt foarte talkactive): In general ideea e buna.Imi place cum ai combinat idei din Mew Mew,Witch,Harry Potter,Sailor Moon etc. care au dus la SF pana la Dumnezeu +putin romantism=una din combinatiile mele preferate.

DAR,pentru ca totdeauna exista un dar,am si observatii:

1.Te rog frumos sa mai schimbi culorile din tinuta lui Renee! Din punct de vedere vestimentar e o crima sa o imbraci intr-o singura culoare si pls,chiar daca e vrajitoare nu o mai imbraca total in negru pentru ca e o culoare deprimanta si da senzatia de doliu (cel putin in opinia mea.Bineinteles ca nu ma refer si la little black dress,care nu ar trebui sa lipseasca din garderoba niciunei fete).

2.Actiunea se petrece mult prea repede.Stiu ca unele lucruri sunt neimportante si trebuie trecute cu vederea,dar in anumite cazuri e nevoie de o descriere mai complexa: de exemplu sentimentele lui Renee atunci cand e impreuna cu Yoko(asta chiar ne intereseaza pe noi,cititorii).

3.Ai tendinta sa explici mult prea scurt luptele.Devine plictisitor ca la fiecare batalie sa spui: au aruncat unii in altii cu ceva,apoi unul a fost ranit,pe urma celalalt,dupa aceea personajul negativ a fost invins/a fugit/s-a dat batut/a murit. Nu stiu,dar schimba cumva. Ceva de genul: Statea fata in fata cu monstrul.Privirea lui o ardea,iar mirosul de carne putrezita pe care il emana,incepea sa-I intoarca stomacul pe dos.Renee stia ca nu avea timp de pierdut asa ca a inceput prin a arunca cateva mingi de intuneric spre el.Acestea l-au lovit din plin,explodand la contactul cu blana prafuita a acestuia.”Atat ti-a fost”,a gandit fata,indreptandu-si tinuta si privind triumfatoare la stratul de praf care se inaltase in aer.Chiar cand dadea sa plece,o pereche de gheare ascutite au iesit vijelios din praf,infigandu-se cu putere in umarul brunetei,jupuindu-i pielea si intrandu-i adanc in carne.Aceasta a scos un scancet de durere,prabusindu-se la pamant.Isi strangea tare cu mana umarul ranit,sperand sa-si atenueze durerea.Era in zadar. Atunci a simtit cum betonul de sub ea incepe sa vibreze usor.Fata si-a inaltat privirea si a constatat cu groaza ca monstrul,se indrepta spre ea,crapand betonul pe care pasea.Fata a inghitit in sec.”A devenit mai mare!”,a constatat ea cu disperare.Ochii bulbucati si reci ai monstrului,i-au intalnit pe ai ei si acesta a ranjit…
Dah,cred ca m-am lasat usor dusa de val( a iesit la iveala iubitoarea de horror din mine :)))…Dar intelegi ce vreau sa zic? Incearca sa descrii o lupta intr-unul sau doua capitole si sa o faci in asa fel incat nici sa nu exagerezi cu descrierea si sa tii si cititorul cu sufletul la gura.Stiu ca e greu de facut,dar esti fata desteapta,te descurci tu ;).

4.Ideea cu :eroul bun si eroul rau se indragostesc de aceeasi persoana e rasuflata. In locul tau as pastra eroul bun indragostit de fata,dar incapabil sa isi admita sentimentele.Oricum “pericolul” in ceea ce priveste pierderea inimii fetei sa vina de la un om obisnuit,cum ar fi Kay.Ar fi mult mai interesant sa vezi cine va castiga dragostea fetei: un erou rece sau un pamantean atent si iubitor?

Cam astea sunt lucrurile pe care le aveam de comentat.Daca vrei poti sa iei in considerare sfaturile mele,daca nu atunci nu ma supar. Oricum povestea e buna si asa cum este,ai dialog exact cat este necesar,scene romantice suficiente si o imaginatie bogata.E o combinatie din care rezulta o poveste reusita,dar nu uita poate fi si mai buna de atat.

Astept urmatorul capitol! (Asta vine de la un nou fan al ficului tau ;)))



Răspunsuri în acest subiect
RE: Misterele intunericului(Renee x Yoko) - de BlueGum - 31-12-2008, 08:13 PM
RE: Misterele intunericului(Renee x Yoko) - de Silverrose - 11-01-2009, 01:51 AM
RE: Misterele intunericului(Renee x Yoko) - de WinterSoul - 11-01-2009, 10:27 PM
RE: Misterele intunericului(Renee x Yoko) - de WinterSoul - 24-01-2009, 09:01 PM
RE: Misterele intunericului(Renee x Yoko) - de Silverrose - 25-01-2009, 02:22 AM
RE: Misterele intunericului(Renee x Yoko) - de WinterSoul - 01-02-2009, 07:33 PM
RE: Misterele intunericului(Renee x Yoko) - de WinterSoul - 06-02-2009, 11:23 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Misterele vieti[SasuSaku] ~Pufarina~Puff~ 2 3.126 03-09-2011, 03:36 PM
Ultimul răspuns: sharma_sakura
  In lumina Intunericului Mindy 3 3.396 19-04-2011, 11:11 AM
Ultimul răspuns: Abbeh.
  Misterele unei prieteni ohaio_angel 10 7.346 09-04-2011, 09:14 AM
Ultimul răspuns: MaDy^^
  Dincolo de limitele intunericului si luminii(Naruto) :.:. Onytsa :.:. xOxO 19 14.314 12-05-2010, 03:09 PM
Ultimul răspuns: Elena.
  Dragoste in umbra intunericului Andrutza 20 14.606 20-06-2009, 10:00 AM
Ultimul răspuns: Andrutza


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)