Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Misterele intunericului [Renee x Yoko]

#3
II Propunerea

Afara,incepuse sa ploua.Renee isi deschise umbrela si pasi ingandurata prin baltile de pe trotuar.Nici nu isi dadu seama cand se lovi de cineva.Era sa cada jos,dar acea persoana o prinse la timp in bratele sale.Privirea fetei se intalni cu a lui si constata ca nu era nimeni altul decat baiatul,cu parfum de trandafiri,de aseara.Fata vru sa scape din bratele lui,dar acesta o strangea la piept si mai tare.Vazand ca nu merge,fata il intreba,fara a se gandi macar ca ii va raspunde:
-Cine esti tu?
-Ma numesc Yoko Kurama.Tu trebuie sa fii Renee Roberts.
-Exact.De unde imi stii numele??
-Nu pot sa iti spun aici.Poate ne aude cineva.
-Ce-ar fi sa mergem la o cafenea si sa imi explici???
-De acord.
Cei doi se indreptara la o cafenea din oras.Pe strada,toate fetele isi indreptau privirea spre Yoko,dar acesta nu le dadea atentie.Mergea linistit langa Renee si nu dadea vreun semn cum ca s-ar grabi.In 15 minute ajunsera in fata cafenelei.Intrara inauntru si se asezara la o masa,intr-un colt.
Cafeneaua era destul de goala.Fiind ora 18:00,oamenii nu prea veneau.Pe la ora 20:00,incepeau sa vina pentru a se relaxa,duap o zi de lucru.Era o cafenea destul de draguta.Avea si terasa,dar in ultimele doua saptamani nu prea fusese folosita,din cauza ploii.Inauntru erau mese maronii,cu scaune comode si geamuri mari din sticla.Mai incolo era si un bar la care servea o doamna draguta inre doua varste.In cele din urma veni chelnerita care le lua comenzile tinerilor.Dupa ce au fost aduse doua cafele,Renee incepu sa vorbeasca:
-Acum ca suntem intr-un loc unde nu ne poate auzi nimeni,poti sa imi spui ce cautai la 12 noaptea pe patul meu??spuse aceasta pe un ton taios.
-Desigur.In cursul acestei discutii iti voi face o propunere.Este alegerea ta daca o accepti sau nu,dar iti poate schimba radical viata.
-Ma-ndoiesc.
-Totusi,iti voi spune o poveste.Multi nu ar crede,dar sper ca tu sa nu te numeri printre ei.Dupa cum stii,exista doua lumi:Lumea oamenilor si Lumea de Apoi.In Lumea de Apoi,in fiecare secol,se alege cate o vrajitoare care sa pazeasca lumile.De cateva secole bune nu sa mai intamplat sa fie o vrajitoare de pe Pamant.Inteleptii din Lumea de Apoi au crezut ca acestea au disparut.Acum cateva zile s-a facut ceremonia de alegere a vrajitoarei.Se spune ca daca te uiti intr-o seara cu Luna Plina,in ziua in care se implinesc 100 de ani de la ultima ceremonie,intr-o oglinda,numita si Oglinda lui Erised,va aparea chipul vrajitoarei care trebuie sa apere lumile,locul nasterii,locul unde se afla si numele ei.Ei bine,acum cateva zile,in aceea oglinda ai aparut tu.Eu am fost trimis pentru a te gasi si pentru ati spune toate acestea.
-Dar de ce tocmai eu??Ce am eu asa special?
-Se pare ca te-ai nascut in 8 mai,chair intr-o seara cu Luna Plina.Ai magia in sange.Stramosii parintilor tai au fost fiinte magice,iar tu ii mostenesti si esti si mai speciala,deoarece te-ai nascu intr-o seara cu Luna Plina.
Yoko bau putina cafea,iar Renee il privi fix.Nu parea ca minte.In cele din urma il intreba:
-Cum se face ca nu am nici un fel de putere??
-Acum nu ai,dar ai sa ai mai incolo.Acum,trebuie sa iti fac propunerea.Daca vrei sa devii vrajitoare,trebuie sa accepti pur si simplu,dar odata ce ai acceptat nu mai poti da inapoi.Trebuie sa protejezi Cele doua lumi,de diferiti monstri,oameni cu puteri speciale si de diferite spirite,pana ce vei muri.Unii monstrii,s-ar putea sa iti faca vizite,inca de pe acum,deoarece vor as te distruga,astfel incat nimeni nu va mai proteja,timp de 1000 de ani Cele doua lumi.Est implicata in asta chiar daca nu vrei,pentru ca lor nu le pasa daca ai acceptat sau nu.Ei vor as te distruga.Daca nu accepti iti voi sterge memoria,iar Cele doua lumi vor fi distruse.
Renee lua o gura de cafea si spuse calma:
-Deci totul depinde de mine??Pai,nu iti pot da un raspuns acum.
-Nici nu ma asteptam.
-Totusi,promit ca ma voi gandi.Acum te rog sa ma scuzi,dar trebuie sa plec.
-Desigur.Sa ai mare grija,caci s-ar putea sa fii atacata.Cand te hotarasti,trebuie sa te gandesti profund la mine si voi veni.Ai trei zile la dispozitie.
-Bine.Pa!Si sa nu iti faci griji,o sa ma descurc!
-Sper....
Renee se indrepta cu pasi mari spre apartament.In minte i se invartea intreaga conversatie.Nu stia ce sa faca si cauta cu disperare un raspuns,dupa cateva minute isi dadu seama ca,in confuzia ei,aproape ca alerga in drum spre casa.
Era ora 19:30 cand ajunse cu rasuflarea taiata in fata apartamentului.Urca in fuga scarile si abia cand ajunse in casa,isi trase rasuflarea.In graba manca ceva,apoi isi scrise eseurile,iar pe la ora 21:00(avusese trei eseuri),isi arunca hainele pe pat,(nici nu apucase sa se schimbe) si se indrepta spre baie.Acolo,dadu drumul mai multor robinete,iar in cada cazu o spima groasa si pufoasa,balonase care zburau prin aer si nu se spargeau,de diferite culori,iar in apa petale de trandafiri si sare de baie,cu aroma de trandafiri.
Intra linistita in cada ,iar apoi cazu pe ganduri.Inspira adanc parfumul de trandafiri,carei ii dadea o stare de liniste.Discutia cu Yoko ii tot revenea in minte si ajunse la concluzia,ca are nevoie de timp pentru a se putea hotari.Dupa o jumatate de ora,Renee iesi din cada si isi lua pe ea o rochita roz,scurta,ce nu ii ajungea nici pana deasupra genunchilor,cu doua bretele.Pe o vreme ca asta i-ar fi fost frig,dar pe Renee nu o interesa,deasupra isi lua un capot,lung,subtire,transparent si roz.Cand intra in pat si-l dadu jos si se apuca sa citeasca o carte pana la ora 23:00,cand somnul o fura.Se intinse in pat,dar totusi nu adormi.Usoare frisoane o cuprinsera si se cuibari incet sub patura.Caldura binefacatoare o cuprinse si in scurt timp adormi.


Astept sa ma criticati si as imi spuneti cum ati vrea sa continui povestea??Sau nu mai are rost sa o continui??Va astept criticile!! :-h:victorie:



Răspunsuri în acest subiect
RE: Misterele intunericului(Renee x Yoko) - de starnight - 16-11-2008, 06:31 PM
RE: Misterele intunericului(Renee x Yoko) - de BlueGum - 31-12-2008, 08:13 PM
RE: Misterele intunericului(Renee x Yoko) - de Silverrose - 11-01-2009, 01:51 AM
RE: Misterele intunericului(Renee x Yoko) - de WinterSoul - 11-01-2009, 10:27 PM
RE: Misterele intunericului(Renee x Yoko) - de WinterSoul - 24-01-2009, 09:01 PM
RE: Misterele intunericului(Renee x Yoko) - de Silverrose - 25-01-2009, 02:22 AM
RE: Misterele intunericului(Renee x Yoko) - de WinterSoul - 01-02-2009, 07:33 PM
RE: Misterele intunericului(Renee x Yoko) - de WinterSoul - 06-02-2009, 11:23 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Misterele vieti[SasuSaku] ~Pufarina~Puff~ 2 3.126 03-09-2011, 03:36 PM
Ultimul răspuns: sharma_sakura
  In lumina Intunericului Mindy 3 3.399 19-04-2011, 11:11 AM
Ultimul răspuns: Abbeh.
  Misterele unei prieteni ohaio_angel 10 7.348 09-04-2011, 09:14 AM
Ultimul răspuns: MaDy^^
  Dincolo de limitele intunericului si luminii(Naruto) :.:. Onytsa :.:. xOxO 19 14.315 12-05-2010, 03:09 PM
Ultimul răspuns: Elena.
  Dragoste in umbra intunericului Andrutza 20 14.611 20-06-2009, 10:00 AM
Ultimul răspuns: Andrutza


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)