Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Sângele tău este cerneala mea

#9
Hey , eram in trecere si am zis sa opresc motorul ... :-?

Titlul : E foarte potrivit si presimt ca ai incadrat in el toate aspectele importante ce vor aparea pe parcurs. Sper sa fie asa.

Ideea : Nu prea imi dau seama cat de originala e doar din primul capitol , dar pare una promitatoare , iar daca stii cum sa o dezvolti , stiu ca va iesi ceva minunat.

Naratiunea : Nu prea cred ca ma pot lega de acest lucru , avand in vedere ca nu e nimic deosebit cu felul in care narezi , dar nici nu e rau. Este ok , desi te-as sfatui sa fii mai atent la exprimare si ai uneori tendinta de a repeta aceasii idee , fara sens.

" Lizzy era prietena mea cea mai bună de şapteşpe ani. Eram în clasă şi acest lucru ne-a ajutat foarte mult la dezvoltarea relaţiei noastre. Lizzy era prietena mea cea mai bună fiindcă mă cunoştea perfect. Ne spuneam secretele, ne ajutam şi petreceam fiecare weekend împreună mergând la cumpărături sau la un film. " - Nu stiu cat de bine iti suna tie pasajul asta , dar eu sunt nemultumita de el.

" Lizzy îmi tot repetase că arătam de milioane – sâni mari şi un fund bombat – dar că trebuia să mai lucrez la atitudine fiindcă eram prea timidă şi sensibilă. " - Renunta la linia de pauza , deoarece nu e foarte indicat sa o folosesti intr-un fic , unde exista fir epic. Actiunea trebuie sa curga usor , iar linia de pauza intrerupe brusc totul , oarecum. Parerea mea e sa nu o folosesti. Iar descrierile gen " sâni mari şi un fund bombat " , sunt sigura ca te poti lipsi de ele , iar cititorii la fel.

" Unspe , saptespe , " , etc. - Nu mai folosi astfel de " alternative " pentru numere. Ori le scrii cu cifre , ori le scrii cu litere , dar fii concret. Nu amesteca lucrurile.

Descrierea : Nu prea isi face aparitia , dar ai destula naratiune , deci per total e bine. Nu cred ca poate cineva sa-ti ceara mai multa descriere , avand in vedere faptul ca naratiunea se imbina perfect cu dialogul , dinamizand actiunea.

Dialogul : Nu e sec si replicile sunt ok , desi poti face si conversatii mai lungi de doua fraze din partea fiecaruia. Dialogul inseamna comunicare intre doua sau mai multe persoane , deci incearca sa nu te mai opresti dupa fiecare fraza , si adauga macar o replica din partea celuilalt personaj , imediat dupa prima. Va arata mai bine din punct de vedere stilistic , iar apoi poti foarte lejer sa ne descrii si sentimentele personajului.


Ei , cam atat am avut eu de spus. Greselile sunt putine si nedemne de mentionat [ dar eu am facut-o , dupa cum observi ].
Astept next-ul si succes in continuare ! Spor la scris si multa imaginatie ... ^^

Edit

Am omis sa te rog sa ma anunti si pe mine cand pui next-ul ... ^^





Răspunsuri în acest subiect
RE: Sângele tău este cerneala mea - de Danb - 25-02-2011, 03:29 PM
RE: Sângele tău este cerneala mea - de ..Chris. - 16-03-2011, 06:49 PM
RE: Sângele tău este cerneala mea - de ..Chris. - 22-03-2011, 08:02 PM
RE: Sângele tău este cerneala mea - de ..Chris. - 09-05-2011, 01:45 PM
RE: Sângele tău este cerneala mea - de ..Chris. - 25-05-2011, 07:48 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Yaoi] Bolnavii cronici de cerneala onu' 15 9.474 16-06-2013, 03:59 PM
Ultimul răspuns: HanniGram
  Scris cu sânge. Bubbles. 1 1.752 26-11-2011, 07:31 PM
Ultimul răspuns: SnowFlake.
  Rânduri sângerii Jelly 2 1.747 06-10-2011, 11:43 AM
Ultimul răspuns: Jelly
  Flori de cerneala . Biscu' iz back ^^ 7 3.788 26-07-2011, 01:33 PM
Ultimul răspuns: Moony691
  O pată de sânge în trecutul meu Rena 14 4.257 23-07-2011, 06:17 PM
Ultimul răspuns: Miranda.
  Cerneala ramane chiar si dupa furtuna.[+18] Anna 15 7.036 18-07-2011, 09:09 AM
Ultimul răspuns: crazy little red
  [split] Sângele tău este cerneala mea sorynyk 2 1.513 15-07-2011, 12:47 AM
Ultimul răspuns: sorynyk
  Chemarea sângelui Raye 2 1.805 11-07-2011, 11:12 PM
Ultimul răspuns: Inocente
  AcelaÅŸi sânge LoloMark 7 3.507 06-06-2011, 11:13 PM
Ultimul răspuns: ~*Fallen* ~* Angel*~
  Ultima picătură de sânge [ Nya & Metal ] Me†al. 22 11.653 26-04-2011, 11:07 AM
Ultimul răspuns: Lust.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)