Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Pe cine ati vrea sa vedeti in seria a 3a? Sau ati mai vrea o serie a 3a?
Kaoru si Ren impreuna? si alte personaje noi ca sa fie mai interesant (optional sa apara si Ryo si Teru)
76.09%
35 76.09%
Kaoru si cineva nou...Ren cu cineva nou
0%
0 0%
sa moara Kaoru si sa ramana Ren cu altcineva
4.35%
2 4.35%
sa nu fie o a treia serie
0%
0 0%
sa fie cu totul alte personaje ..ca ne-am saturat de astea
0%
0 0%
sa termini ficul cu un happy ending si sa numai pui o continuare
10.87%
5 10.87%
sa termini ficul cu un sad ending si sa ne lasi in pace
8.70%
4 8.70%
Total 46 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

[Terminat] More than brotherly love [yaoi]

Well well well...
Am aterizat si eu pe aici^^
So.
M-a captivat povestea de la inceput, pentru ca nu ai descriere prea multa [ma plictiseste ingrozitor] si totusi ai. Ai stiut pana unde sa mergi.

Ai o mica [mai mare] problema - scrii 'numai' in loc de 'nu mai'. Si asta e incorect din punct de vedere gramatical.

Am observat ca mai ai o problema cu timpurile verbale - de multe ori ai tendinta sa folosesti trecutul simplu in locul mai mult ca perfectului. Poti sa verifici si gramatica limbii engleze [mai mult ca perfectul se traduce acolo prin trecutul perfect - past perfect] - mai mult ca perfectul inseamna mereu o actiune din trecut terminata inaintea altei actiuni din trecut. La tine, timpurile trecutului sunt folosite aiurea, haotic chiar [no offence]. Nu stiu daca e ceva foarte grav, nu le am cu astea. Dar pur si simplu asta m-a facut sa ma stramb.

Next... Dupa o replica, de multe ori apesi pe 'enter' si continui propozitia logica dedesubt. I mean, cand termini o replica si vrei sa continui cu 'spuse', 'murmura' sau ceva gen pentru a peciza persoana care face actiunea, am observat ca uneori continui cu un rand mai jos si cu litera mare. Inca o chestie - de cateva ori ai pus punct dupa replici interogative. Probabil a fost din nebagare de seama.

Asaaa... La inceput ai avut greseli destul de frecvente de gramatica. Mai ales la gerunziul pe care, langa pronumele personal neaccentuat, il desparteai aiurea - 'facand-ul'. Nu stiu daca l-ai confundat pe acel '-ul' cu articolul hotarat care, de asemenea, este '-l' si despre care multi au impresia ca este '-ul'. Oricum, am observat ca, pe parcurs, greselile de gramatica s-au diminuat si acum pot sa-ti spun ca numarul lor este de-a dreptul infim:). Si te felicit pentru asta.

Apoi... Mananci litere. Destul de des. Bine, probabil mi-ai lasat o impresie accentuata asupra acestui lucru si pentru ca foloseai trecutul simplu si eu ma asteptam sa mai vad un '-se' la sfarsitul verbului. Dar, oricum, am un sfat [ca il urmezi sau nu, asta e problema ta, desi, daca bine imi amintesc, ai spus ca nu te deranjeaza criticile, pentru ca asa te vei perfectiona]: inainte de a posta, reciteste atenta textul si asigura-te ca nu ai scapat nici o litera, ca nu ai facut vreun dezacord or smth like tht, mai ales ca scrii in Word si, cum limba lui e engleza, are tendinta de a modifica unele cuvinte, adaugandu-le litere in plus sau transformandu-le in cuvinte englezesti.

In schimb, partea de continut a fost pe placul meu. Chiar si cu greselile de gramatica si cratimele puse unde nu trebuie [desi in general efectiv nu pot sa citesc un text scris asta], m-a captivat povestea, cum spuneam.
Descrierea a fost perfecta, nu a fost prea multa [in general, aia lunga e formata din epitete gen 'iarba verde' sau 'noaptea neagra' si utilizata de catre cei care vor sa para ca scriu mai mult][nu e cazul tau].

Personajele mi-au placut. Atat am de comentat aici. Bai, deci pur si simplu mi-au placut!

Actiunea nu a fost lungita, nu ai tras de timp si asta e un lucru pe care, pe langa faptul ca stii pana unde sa mergi cu descrierea, il apreciez enorm.

Inevitabil, ajung la scenele de sex. Recent, am primit de la o prietena o poveste yaoi destul de... acceptabila. Draguta. O citise pe net si se potrivea cu situatia prin care trecea ea cu iubitul ei [dsn't matter]. Si, atunci cand a trebuit sa descrie scene de sex intre personajele principale [amandoi baieti, evident], autorul/autoarea a scris ceva gen 'de aici va imaginati singuri, pentru ca ar fi de-a dreptul dezgustator sa descriu scene de sex intre doi baieti'. A fost ceva foarte... urat. Frate, daca tu consideri asta 'de-a dreptul dezgustator', de ce pana mea te-ai apucat de scris asa ceva?! Revenind. [iar am luat-o pe carari][mi se intampla des] Imi place ca ai descris amanuntit tot ce trebuia, fara sa faci sa para scarbos [i rly enjoyed it][bine, sunt un pic <mai mult> perversa]. Si ca ai insistat pe profunzimea sentimentelor, ceea ce conteaza foarte, foarte mult pentru mine.

Referitor la ultimul capitol... Trebuie sa marturisesc ca banuiam ca acel 'Tatataro' era Kaname. Fiindca printr-o situatie asemanatoare [cel putin in privinta schimbarii fizice] trecuse si Xe, candva. Initial, am fost dezamagita cand mi-am dat seama ca istoria se repeta, insa ti-a reusit sa descrii actiunea intr-asa fel incat am avut impresia ca nu mai citisem asta. Oricum... Tin sa precizez ca personajul meu preferat a fost Kaname. Nu neaparat fizicul, pur si simplu faptul ca l-a dezarmat pe Yoh prin lacrimi si prin iubire [seamana extraordinar de mult cu mine].

Inca ceva. Unul din capitole a fost scris sub influenta alcoolului. Daca tin eu bine minte, acolo ai facut si un dezacord. Dar nu e neaparat vorba de asta. Mi se pare ca multi au fost dezamagiti de acel capitol. Ei bine, crede-ma, cel mai sincer om este un om beat, pot sa te asigur de asta. Si atunci cand ai scris probabil ai scris fiind tu insati, nu incercand sa gasesti cuvinte si expresii cat mai frumoase. Pur si simplu ai scris ce ai gandit, fara sa alterezi gandurile in vreun fel, impopotonandu-le cu epitete si metafore. Nu zic ca nu sunt frumoase epitetele si metaforele, dar apreciez mult [inca un lucru pe care al apreciez][mi se intampla destul de rar] ca ai postat ceea ce ai gandit, gandurile pure si atat. Si mi-a placut acel capitol.

Banuiesc ca nu te-au suparat criticile, chiar tu ai spus ca asta nu face decat sa te ajute sa te perfectionezi. Sa-ti spun sincer, am fost putin sadica - intentionat am inceput cu criticile [>:)].

Inca un lucru care mi-a placut e ca ai folosit linia de dialog in loc de ghilimele [cum se scrie in engleza].
Si asezarea textului in pagina e de-a dreptul impecabila.

Cand am auzit ca ai de gand sa incepi o a doua serie, m-am gandit: 'Wtf?! o.O Si asta o lungeste?!'. Iti dau un exemplu: Anne Rice - Cronicile Vampirilor. Primele doua carti au fost ok. A treia a fost de-a dreptul plictisitoare in comparatie cu celelalte doua - pur si simplu tragea de timp. Daca nu ai citit Anne Rice [btw, ti-o recomand calduros, cartile ei sunt scrise cu multa pasiune], atunci cel mai bun exemplu ar fi Harry Potter. Trebuie sa fi auzit de asta. Primul volum, hai, primele doua, au fost captivante. Filmele la fel. In cazul cartii, chiar si al treilea. Apoi, filmele au luat-o in jos, s-au distantat foarte multe de carte, iar cartile au fost mult prea pline de descrieri inutile.

La naiba, iar ma duc la culcare la 8 dimineata! [(:|][alta noapte nedormita]
Anyway. Chill out, sunt o persoana usor perfectionista, deci probabil de-asta am criticat asta aspru fiecare virgula nepusa:).

At the end, I just wanna let u know tht I wish I would've been here since the beginning.



Răspunsuri în acest subiect
RE: More then brotherly love ( normal couples plus yaoi...and etc ) - de Abiyah - 27-12-2008, 09:01 AM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [YAOI]Forbidden Love PandaKun 7 4.854 24-05-2014, 12:39 PM
Ultimul răspuns: Kira's Scarlet
  [Terminat] Don't wait for love, look for happiness ohaio_angel 72 27.882 07-02-2014, 11:10 PM
Ultimul răspuns: Kira's Scarlet
  [Terminat] I just wanna love you! MiraA 279 165.348 06-09-2012, 03:19 PM
Ultimul răspuns: Sushi
  [Terminat] Iubire inecata in heroina [ yaoi +18 ] Beatrix LaVey 94 52.166 17-12-2011, 02:06 PM
Ultimul răspuns: Daria v2
  [Terminat] Iluzii - fum si oglinzi [+18, yaoi, facut de manu si gabytsswh] Nywa 81 45.834 17-12-2011, 01:39 PM
Ultimul răspuns: Daria v2
  [Terminat] Totally Dominated [*YAOI*] Yaoi Queen 237 133.004 08-04-2011, 11:18 PM
Ultimul răspuns: βεκi
  [Terminat] Let Me Be... Your Guardian [*YAOI*] [+18] Yaoi Queen 111 69.814 08-01-2011, 03:54 AM
Ultimul răspuns: AyameXx
  [Terminat] The Way We Are [yaoi] Yaoi Queen 136 99.870 28-11-2010, 03:06 AM
Ultimul răspuns: yaoi maniac
  [Terminat] Love isn't simple [yaoi] myuu 102 58.881 03-08-2009, 09:56 PM
Ultimul răspuns: Hetalia
  [Terminat] Obsession [+16] [yaoi] Lye 185 126.380 18-06-2009, 06:55 PM
Ultimul răspuns: Amy8D


Utilizatori care citesc acest subiect:
6 Vizitator(i)