Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

O floare de Iris

#5
Am revenit dupa ceva vreme cu cap3.Sper sa va placa,astept cat mai multe comentariiB-)Enjoy:D
(please intrati aici http://e-castig.com/index.php?r=Lbeh)
Cap3


Cornelia se ridica si fugi in baie.Iris era intinsa pe jos si peste ea era cazut suportul de prosoape.Rose veni si o ajuta impreuna cu prietena ei sa se ridice.
-Te simti bine?Ce s-a intamplat?
-Sunt bine,nu mai e nevoie sa ma sprijiniti.Iris isi lasa greutatea pe un picior,insa acesta era lovit si fata era gata gata sa cada din nou.Cornelia insa o prinse.Bruneta se aseza pe pat.
-Ma duc sa aduc niste pansamente pentru picior,zise blonda parasind camera.
-Ce ai patit?Cum ai cazut?
-Am alunecat,iar suportul de prosoape a cazut peste mine.
-Cred ca ti-ai scrantit glezna.
-Ce?Daca nu mai pot dansa sunt ruinata!Iris incerca sa se ridice,insa abia daca putea merge cu piciorul drept."E acelasi picior la care m-am lovit in sala de antrenamente.Ce ma fac?Baletul e totul pentru mine!"Insa in acel moment isi aduse aminte de dupa-amaiaza cu Ryu.Era asa relaxata si simtea pentru prima data ca ceva e mai important penteu ea decat baletul.
-M-am intors,zise Cornelia intrand in camera.Nu cred ca e scarntita glezana,probabil esti doar lovita.Maine o sa fii mai bine.Poti merge?
-Nu prea cred.Oare cum voi ajunge acasa?
-Nu vei merge in seara asta.E deja sapte si jumatate.Vei dormi la mine.
-Fetelor eu trebuie sa plec,zise Rose luandu-si genta.Apoi privi spre Iris si zise:
-Fa-te bine.Stiu cat inseamna baletul pentru tine,insa ar tebui sa o iei mai usor pana iti revii.Ne mai vedem!
Iris se aseza pe pat cu genunchi stransi in fata si cu capul pe ei.Atipise...un cimitir trist,multe fete planse,o fetita de 8 ani lipindu-se de mama ei,sperand ca ce vede nu e adevaratSicriul cobora in groapa,mama ei plangea..totul se sfarsise..cand glasul ca de cristal al Corneliei o trezi.
-Ai face sa-i suni pe parinti tai..vreau sa zic pe mama ta.
-Da,ai dreptate.Isi lua telefonul din geanta si ii lasa un mesaj mamei ei.
-Poti dormi pe patul acela de langa fereastra.Nimeni nu a mai dormit de mult acolo insa e foarte bun.Iris nici nu observa ca langa fereastra mai era un pat de o persoana.Se aseza pe el si il incerca.Era foarte confortabil.Se uita pe fereastra.Ningea cu fulgi mari care acopereau pamantul trist.Isi amintea de intalnirea cu Ryu,de caldura lui si de sarutul lui scurt dar foarte de efect ..
-Acum,spune-mi ce era asa important?Ce ti s-a intamplat?Vocea Corneliei rasuna in camera destul de mare.Blonda era prietena buna cu Iris de cand erau in gimnaziu.Fata avea parul blond ca spicele de grau si ochi caprui.Avea trasaturile frumos conturate.Mereu a parut fata perecta,bogata,fericita si desteapta.Doar Iris si Rose stia cine era cu adevarat Cornelia.
-Deci?Haide spune!
-Ryu m-a rugat sa-l ajut sa aleaga niste ghivece de flori,de la floraria matusi mele.
-Ca o intalnire?
-Nu chiar..
-Si?Ce s-a intamplat?
-Pai l-am ajutat si pe urma am fost la o cafenea si atat..
-Daca zici tu...Cornelia stia ca nu e adevarat.Iris le spuse fetelor de prima data ca e indragostita de el,insa blonda observa si ca el se uita la ea pe furis.Fetele petrecusera seara uitandu-se la filme de groaza si vorbind.Intr-un final Cornelia se baga in pat si adormi.Iris puse capul pe perna si incerca sa adoarma.Totusi mai petrecu ceva timp gandindu-se la Ryu.Intr-un final adormi cu un zambet pe buze.
Dimineata Iris se trezi devreme.Piciorul ei era mai bine.Stia ca ar fi putut merge acasa insa nu mai petrecu-se ceva timp cu Cornelia de mult timp asa ca dormi acolo,fara sa se gandeasca ca totusi a doua zi are scoala.Se ridica din pat si privi pe fereastra.Ninse toata noaptea si zapada se aseza intr-un strat destul de mare.
-Neata' zise somnoroasa Cornelia.Unde te grabesti?
-Trebuie sa ajung acasa.Ne vedem la scoala.
-Stai!Ce se intampla cu piciorul tau?
Iris o privi din dreptul usi:
-E mai bine,dupa care fugi spre intrare.
Era deabia ora sase,asa ca avea timp sa ajunga acasa.Dupa un drum destul de scurt sosi in fata casei.Intra si isi saluta mama care pregatea micul dejun in bucatarie.Fata urca sus si se schimba cu un pulover mov,pe gat si o pereche de pantaloni negri.Isi lua cizmele negre cu sireturi si cobora in bucatarie.Se aseza pe un scaun si asculta radioul cel vechi:Drumul St.Louise s-a deschis din cauza traficului mare care era deobicei pe acel drum.Lucrarile l-a drum se vor face....."In sfarsit nu mai trebuie sa ocolesc!Acum drumul va dura doar 10 minute,deci nu trebuie sa ma grabesc."
-Draga mea,ma gandeam sa facem petrecerea de ziua ta la restaurantul acela italian.Am strans cativa bani pentru ziua ta si putem inchiria sala,o decoram si...
-Eu mi-as dori sa mergem cu toti la patinuar,dupa care la cafeneaua de langa el.E spatioasa,desi nu are mese.O sa facem un bufet..
-Ce idee buna!O prietena de-a mea lucreaza acolo,o sa ma ajute cu masa si decoratiunile.
-Ar trebui sa plec..Pa mama!
Iris se grabi sa ajunga la scoala.In curte o asteptau Cornelia si Rose.
-Salut fetelor!
-Salut!Haideti in clasa,am inghetat afara,asteptandu-te!
-Nu am ajuns chiar atat de tarziu!
Fetele intrara in scoala,inaintand pe coridor.In timp ce mergeau il intalnira pe Ryu.Nestiind de ce,cei doi se oprira si se privira in ochi timp de cateva secunde.Ryu zambi si zise:
-Buna Iris!Ma gandeam,ce-ar fi sa ne intalnim maine la patinuar? Pe la 1?
-Dar nu avem scoala?
-Au anuntat ca maine dau liber.Nu stiu exact de ce.Deci,ce zici?
-Nu stiu poate..
Rose o prinse de brat pe Iris si zise:
-I-ar placea foarte mult!Acum tebuie sa plecam
Ryu o privi in ochi pe bruneta."Ce ochi frumosi are.Te pierzi in stralucirea lor"isi zise baiatul.Fetele ajunsera in clasa.
-Acum spune repede ce se intampla intre voi?
-Ni..nimic.Doar m-a invitat la patinuar,nimic special.
-Nimic special?E o intalnire!Se vede de la o posta ca te place!zise Rose
-Crezi?
-Binenteles ca te place!Ai vazut cum se uita la tine?
Clopotelul suna.Rose si Cornelia se asezara in bancile lor iar profesorul de matematica intra.Iris incerca sa fie atenta,deoarece era ultima saptamana dinaintea vacantei de iarna.Inainte sa inceapa ora,profesorul facu un anunt:
-Cine doreste sa se inscrie pentru o excursie de o saptamana in timpul vacantei,la munte sa vina la mine in pauza pentru al trece pe lista si ai da alte detalii.Costul este de
250 lei,cu tot cu cazare si 3 mese pe zii.Pentru inchirierea skiurilor sau alte activitati se plateste in plus..
Celelalte ore decursera normal.Iris se hotara sa se antreneze toata ziua.Mai intai de asta trecu acasa si se schimba.Cobora apoi la masa.
-Am pregatit felul tau preferat:somon.Sper sa-ti placa!
-Multumesc mama.Pofta buna.Masa a fost,ca deobicei,delicioasa.Mama ei era foarte priceputa in bucatarie.Desi era angajata la un birou de avocatura,mereu ar fi dorit sa lucreze la un restaurant.
-Draga mea,stiu ca inca nu e ziua ta,dar cadoul tau ar trebui sa ti-l zic de acum...
-Ce e mama?
-Stiut cat ti-ai dorit sa mergi si tu in excursie la munte iarna asta,asa ca am strans niste bani iar anul asta poti merge.
Iris se ridica si isi imbratisa mama.
-Multumesc mama!Nici nu stii cat mi-am dorit asta!
Fata urca scarile.Intra in camera ei si isi lua echipamentul in geanta.Restul zilei si-l petrecu antrenandu-se.Cand ajunse acasa mama ei se agita in bucatarie,neobservand ca bruneta se afla in spatele ei:
-Mama!
-M-ai speriat draga mea!In seara asta vine seful meu impreuna cu fiul lui la cina peste jumatate de ora.Imbraca-te cu ceva frumos,vreau sa facem o impresie buna.Apoi vino si ajuta-ma sa aranjez masa!
"Perfect!Asta imi mai trebuia..abia asteptam sa ma culc..Acum trebuie sa stau cu seful si probabil rasfatatul fiu al lui..o sa fiu dadaca pentru toata seara!"Iris isi alese o rochie pana deasupra genunchilor,de un albastru inchis.Isi prinse parul intr-un coc la spate,lasand doua suvite in fata."Cred ca mai bine nu pot arata pentru o cina"isi zise ea in fata oglinzi,in timp ce se machia.Fata cobora si isi ajuta mama sa aranjeze masa..
-Hmm..ce miroase asa bine?
-Friptura de curcan si prajitura cu kiwi..
-Miros foarte bine..
Dintr-o data soneria suna.
-Ma duc eu sa deschid.zise mama brunetei.Cum arat?
-Arati minunat!Acum du-te!
Seful mamei ei era destul de in varsta.Insa fiul nu era deloc un copil.Avea optesprezece ani.Parul era de un blond inchis,iar ochi erau albastri ,parca invaluiti intr-o ceata misterioasa.Tenul era bronzat,desi erau in toiul ierni.Baiatul intinse mana si zise:
-Ma bucur sa te cunosc.Ma numesc Clide
-Si eu ma bucur sa te cunosc.Eu sunt Iris
Baiatul nu-i stranse mana,cum se astepta Iris,ci i-o saruta dupa care inainta,oferindu-i mamei brunetei un buchet de flori.Iris se gandi ca pana la urma seara nu va fi asa rea.Fata se aseza la masa si observa faptul ca baiatul se aseza si el langa ea,apropindu-se incetul cu incetul,pana cand ii puse mana pe picior.Iris sopti furioasa:
-Termina!
-Ce se intampla draga mea?
-Nimic mama..nimic..Am sa merg sa iau o gura de aer.
-Vin si eu!zise clide.
-Nu!raspunsul dat de Iris era rostit prea tare si prea brusc,insa Clide o asculta.Pentru un moment.
Fata iesi in gradina.Aerul era rece,insa ii facea bine.Pe cer stelele straluceau puternic.Ninsoarea se oprise.Baiatul se strecura in spatele brunetei.Aceasta se intoarse brusc.Clide o prinse de incheieturi si o saruta fortat,plin de pasiune.
-Opreste-te!tipa Iris.
-Abia am inceput,zambi rautacios acesta,tragand-o mai aproape si sarutand-o din nou.
[Imagine: 339u1p3.jpg]
Paul: CAAAARRRL I watched you fire a harpoon into the captains face
Carl: That sounds dangerous
Paul: You were head-butting children off the side of the ship
Carl: That must of been horrifying to watch
Paul: And then you started making out with the ice sculptures
Carl: Well THANK GOD that the children weren't on board to see it
xDD

[Imagine: 2431486ouw57e0825.gif]<----Lissie,The skittle sheep





Răspunsuri în acest subiect
O floare de Iris - de Acadea' - 17-12-2009, 05:03 PM
RE: O floare de Iris - de Secret Past - 17-12-2009, 05:18 PM
Cap 2 - de Acadea' - 18-12-2009, 04:39 PM
RE: O floare de Iris - de Axxa.No.Way - 18-12-2009, 05:53 PM
RE: O floare de Iris - de Acadea' - 24-12-2009, 03:54 PM
RE: O floare de Iris - de Acadea' - 30-12-2009, 04:17 PM
RE: O floare de Iris - de Acadea' - 13-01-2010, 04:43 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Naruto] Cea mai retrasa si singura floare este si cea mai frumoasa Rose ^^ 136 88.589 11-06-2012, 06:25 PM
Ultimul răspuns: Sho-Yo
  Floare de Lotus[+16] Piersicuta 14 8.790 12-08-2011, 04:16 PM
Ultimul răspuns: Sho-Yo
  Iris Infinit+18 Lucifer 7 5.581 07-05-2011, 08:01 PM
Ultimul răspuns: MooN.
  O floare de cires si iubirea trandafirilor roz(sakura and sasuke) Shilpa 5 12.013 15-09-2008, 09:11 PM
Ultimul răspuns: Aly


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)