Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Higurashi no Naku Koro ni

#2
Higurashi no naku koro ni este unul dintre cele mai reusite animeuri horror din cate am vazut pana acum. Crimele sunt realizate prin obiectele traditionale... cutit, topor.. si intr-unul din sezoane[ nu mai stiu exact care] erau si cateva obiecte de tortura, cand au intrat in templu. Imi amitesc cum biata Mion a fost obligata de sateni sa-si taie cinci unghii parca din carne... cu o chestie, un aparat nu stiu cum se numea>. < , iar cand a vrut sa se opreasc am facut-o ei in locul ei... cata cruzime, era mult mai buna o moarte rapida... fara durere.
Ceea ce imi place cel mai mult este ca nu se bazeaza pe fantasy, chiar daca in unele sezoane personajele sunt posedate de spirutul satului, cel care actioneza cu adevart asupra crimelor este ura.
Rena este tare simpatica pentru obsesia sa cu lucrurile dragute, iar datorita aspectului ei nici nu te-ai gandi ce monstru zace innauntru-l sau, gata sa ucida. E simpatica dar enervanta cand face pe inocenta cand de fapt monstrul e chiar ea. Totusi trebuie sa recunosc ca ii sta bine cu acel topor patat de sange in maini, mergand incet catre urmatoarea victima.
Keiichi, protagonistul este mereu incojurat de fete[ da' baieti nu eram in satul ala>. <] saracutul mereu are de suferit din cauza asa -zisilor sai prieteni, care ori ii iau viata, in moduri barbare, ori ii ucide el pe ceilalti.
Rika.... in ciuda varstei ei fragede, ea este mostenitoarea templului din sat, destul de inteleapta pentru un copil de varsta ei, tacuta, linistita.. si are o aura de mister... si era normal ca nici ea sa nu lipseasca din acest sir nesfarsit al crimelor.
Satoko, cam baietoasa artagoasa, foarte indemanatica, descurcareata, vesela... nimeni nu ar banui de trecutul sfasietor pe care il are.Fratele sau a disparut, fiind tratata ca o sclava de catre rude.
Si desigur cum o puteam uita pe Mion... care are putin din caracterul lui Satako, fiind la fel de baietoasa, dar in acelasi timp mult mai simpatica si draguta.. cred ca e perechea perfecta pentru Keiichi, pacat ca isi minte propriile sentimente si incearca sa faca pe dura.
In ceea ce o priveste pe Shion... sora geamana a lui Mion, ii place de minune sa joace teatru.. stie cum sa-si atinga adevaratele scopuri, prin mijloce josnice... e tare enrvanta>. <
Desi au caractere diferite nici unuia dintre ei nu ii este teama sa ucida pentru a supravietui. Minciunile, tradarile domnesc in acest anime. Cuvantul incredere nu mai exista...
Crimele sunt foarte bine realizate, inca imi mai pot aminti tipele de groaza ale lui Keichii din primul sezon
Animeul merita mult mai mult decat nota 10... e magnific^_^







Răspunsuri în acest subiect
Higurashi no Naku Koro ni - de Goddess of Cookies - 02-05-2009, 01:48 PM
RE: Higurashi no Naku Koro ni - de Apathy - 17-05-2009, 11:25 PM
RE: Higurashi no Naku Koro ni - de Ops! - 05-11-2009, 11:44 PM
RE: Higurashi no Naku Koro ni - de Lollilay - 29-12-2009, 12:04 AM
RE: Higurashi no Naku Koro ni - de ^ToxicK kiD^ - 29-12-2009, 12:56 PM
RE: Higurashi no Naku Koro ni - de nolazy - 27-01-2010, 09:49 PM
RE: Higurashi no Naku Koro ni - de Dementhal - 02-05-2010, 08:42 PM
RE: Higurashi no Naku Koro ni - de Shizuka - 05-10-2010, 08:11 PM
RE: Higurashi no Naku Koro ni - de NecroToXyK - 31-10-2010, 12:03 PM
RE: Higurashi no Naku Koro ni - de BlackRoseWitch - 15-12-2010, 08:17 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Umineko no naku koro ni Flash 1 3.574 27-07-2012, 12:43 PM
Ultimul răspuns: Agrona


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)