Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Higurashi no Naku Koro ni

#1
In June 1983, Keiichi Maebara, moves to Hinamizawa and befriends his new classmates Rena Ryuugu, Mion Sonozaki, Rika Furude, and Satoko Hojo. Keiichi joins their after-school club activities, which consist mostly of card and board games (and punishment games for the loser, usually him.) Hinamizawa appears to be a normal, peaceful, rural village to Keiichi. However, the tranquility abruptly ends after the annual Watanagashi Festival, a celebration to commemorate and give thanks to the local god, Oyashiro. Keiichi learns that every year for the past four years, one person has been murdered and another has gone missing on the day of the Watanagashi Festival. In each story arc, Keiichi or one of his friends become paranoid, and a crime is committed. Usually, the crime involves the murder of one of their own friends. While it seems impossible to tell their delusions apart from the mystery of Hinamizawa, slowly the truth is revealed.

Adica chestii morbide, cu mult sange... Elfen Lied e mic copil in comparatie cu HnNKn. Desi, daca nu ai sti despre ce e vorba, prima impresie ar fi ca e un anime de copii, acand in vedere grafica, pt ca personajele sunt facute pur-si-simplu adorabil. Dar cand se enerveaza si li se micsoreaza pupilele sunt cu adevarat inspaimantatoare, in contrast cu dragalasenia de dinainte.
Nu prea am inteles cum sta treba, nu pt cu nu l-am terminat de vazut, ci din cauza ordinii in care l-am vazut: mai intai am inceput cu a 2 serie, pana la ep 4. Dupaia am luat prima serie, ep 4. Chiar ma intrebam dc doar pana acolo a avut un op, iar dupa aia, pana la sf, l-au schimbat cu altul.
Si opening-urile :X ... Shimamiya Eiko e super. Au o tenta meancolica, se potrivesc f bn cu tema anime-ului. Preferatul meu e primul, nu numai dat melodiei, ci si imag. Imi place cum are Rena pupilele ingustate...
Personaje preferate... Rena (cu "kana kana?" al ei), Shion si Hanyuu, nu stiu in ce ordine...
Anul acesta a mai aparut o serie, Higurashi no Naku Koro ni Rei. Am vazut op, si nu imi place deloc. Nu se ridica la inaltimea celorlalte. Doar video-ul sa fie ceva mai bun, ca melodia...

Cu siguranta merita efortul de a vedea... mai mult de cele 30 de ep pe care le detine 4
~~* Visele sunt singura cale de a scapa de realitate *~~


My fic: Pretul unui "NU!" (SK & YYH)
Din intuneric, din nou la lumina (jurnalul unui vampir)


[Imagine: 36ea808.png]
Kira, my evil alter-ego

#2
Higurashi no naku koro ni este unul dintre cele mai reusite animeuri horror din cate am vazut pana acum. Crimele sunt realizate prin obiectele traditionale... cutit, topor.. si intr-unul din sezoane[ nu mai stiu exact care] erau si cateva obiecte de tortura, cand au intrat in templu. Imi amitesc cum biata Mion a fost obligata de sateni sa-si taie cinci unghii parca din carne... cu o chestie, un aparat nu stiu cum se numea>. < , iar cand a vrut sa se opreasc am facut-o ei in locul ei... cata cruzime, era mult mai buna o moarte rapida... fara durere.
Ceea ce imi place cel mai mult este ca nu se bazeaza pe fantasy, chiar daca in unele sezoane personajele sunt posedate de spirutul satului, cel care actioneza cu adevart asupra crimelor este ura.
Rena este tare simpatica pentru obsesia sa cu lucrurile dragute, iar datorita aspectului ei nici nu te-ai gandi ce monstru zace innauntru-l sau, gata sa ucida. E simpatica dar enervanta cand face pe inocenta cand de fapt monstrul e chiar ea. Totusi trebuie sa recunosc ca ii sta bine cu acel topor patat de sange in maini, mergand incet catre urmatoarea victima.
Keiichi, protagonistul este mereu incojurat de fete[ da' baieti nu eram in satul ala>. <] saracutul mereu are de suferit din cauza asa -zisilor sai prieteni, care ori ii iau viata, in moduri barbare, ori ii ucide el pe ceilalti.
Rika.... in ciuda varstei ei fragede, ea este mostenitoarea templului din sat, destul de inteleapta pentru un copil de varsta ei, tacuta, linistita.. si are o aura de mister... si era normal ca nici ea sa nu lipseasca din acest sir nesfarsit al crimelor.
Satoko, cam baietoasa artagoasa, foarte indemanatica, descurcareata, vesela... nimeni nu ar banui de trecutul sfasietor pe care il are.Fratele sau a disparut, fiind tratata ca o sclava de catre rude.
Si desigur cum o puteam uita pe Mion... care are putin din caracterul lui Satako, fiind la fel de baietoasa, dar in acelasi timp mult mai simpatica si draguta.. cred ca e perechea perfecta pentru Keiichi, pacat ca isi minte propriile sentimente si incearca sa faca pe dura.
In ceea ce o priveste pe Shion... sora geamana a lui Mion, ii place de minune sa joace teatru.. stie cum sa-si atinga adevaratele scopuri, prin mijloce josnice... e tare enrvanta>. <
Desi au caractere diferite nici unuia dintre ei nu ii este teama sa ucida pentru a supravietui. Minciunile, tradarile domnesc in acest anime. Cuvantul incredere nu mai exista...
Crimele sunt foarte bine realizate, inca imi mai pot aminti tipele de groaza ale lui Keichii din primul sezon
Animeul merita mult mai mult decat nota 10... e magnific^_^





#3
Am ramas masca. 22 Acele crime au fost atat de... N-am suportat sa o vad pe Rina Mamyia, sau Ritusko, sau cum o cheama, cu dintii pe acolo, si desfigurata total. Personaj preferat... Rena. Este draguta, si mi-a placut ca a cercetat si ea despre acel parazit, iar o parte din adevar a iesit la iveala... cred. A, si cea careia i s-au smuls unghiile era Shion, nu Mion. Si erau trei, nu cinci. Bine, si-a facut si Mion asta, dar noi ne referim la Shion, care a fost fortata sa faca asta (imi venea s-o omor pe bunica lui Shion). Mion imi place si ea, doar ca nu imi place cum a vorbit de sora ei. Parca a zis: "I am the nice, cute girl, and she is so frigid and pathetic." Satoko e ok, dar nu imi place rasul ei. Keii-chan, ce pot psune de el? Adorat de doua-trei fete, una il vede ca pe un frate, etc. etc., mi se pare ca a primit cam mult. Oricum, Shion nu mi s-a parut enervanta, mi-a placut cand fetele trageau de Keiichi iar ea i-a dat drumul fix pe Mion... Un naime super, plin de momente amuzante dar si horror. Smile
Cine spune ca n-a avut parte de tristete este un mincinos.
Violenta este ultimul refugiu al incompetentei.
Optimistul e un prost fericit. Desigur, pesimistul e doar prost.
Nu sufar de nebunie, ma bucur de ea in fiecare clipa!

#4
Higurashi No Naku Koro Ni mi se pare unul dintre cele mai complexe si bine realizate animeuri din cate am vazut.
Povestea *in sezonul 1* e chiar foarte incurcata.Eu una deja incepusem sa ma gandesc ca sarisem peste episoade si nu mai stiam ce se intamplase de am pierdut asa firul 21 . Te face sa te gandesti la tot felul de teorii,complicand firul actiunii. Adica sa fim seriosi..unul din ei innebuneste,ia un topor si ii ucide pe toti. A doua zi sunt toti bine-mersi si se alearga in curtea scolii.Pe mine una m-a lasat mult in ceata.
Scenele cu crime si torturi sa le spunem asa sunt si ele foarte bine facute,instrumentele variaza de la ciocan sau topor sa aparate electrice sau dispozitul ala ciudat cu care i-au scos unghiile lui Mion >_< .
Mie una sezonul unu mi-a placut mai mult deoarece in doi pur si simplu iti explica tot ce s-a intamplat in 1.cine e de vina pentru asta,te mai plimba prin doua *parca* Hinamizawa si la final moare scorpia cu pricina.Destul de banal fata de sezonul 1.

Personajele sunt foarte bine realizate,fiecare m-a impresionat prin cate ceva: Rena cu obsesia ei si cu acel "i wanna take it hoome!!",Keiichi prin personalitatea lui puternica si prin faptul ca e un prieten adevarat,Rika pentru ca nu a renuntat si a luptat pana la capat *plus ca Nii-pah'ul ala e adorabil <333*, Mion *in afara rasului ei 24* prin faptul ca e o persoana puternica si iteligenta, Satoko mi s-au parut enervante sincera sa fiu. Datako pentru ca tpt ce face e sa planga dupa fratiso,Shion nu pot sa zic ca ma enerveaza dar nici nu m-a impresionat prin ceva anume.

Grafica e foarte buna,coloana sonora e una din preferatele mele <33

#5
Omg o__0 Am auzit si eu de anime-ul acesta acum cateva saptamani si m-am gandit sa il vizionez , deoarece atunci cand l-am cautat pe net mi s-a parut grafica foarte frumoasa [ eu sunt inebunita dupa anime-uri cu grafica buna xD ] Acum 3 zile l-am terminat de vizionat . Pana acum credeam ca cel mai interesant anime horror este Elfen Lied , deoarece povetea anime-ului era pur si simplu incredibila . Acum Higurashi no Naku Koro ni cred ca este cel mai bine anime horror realizat. Pur si simplu m-au ingrozit toate acele scene sangeroase . Crimele sunt atat de bine gandite , te face atat de curios pentru ce va urma si uneori te lasa pur si simplu masca 22 Povestea foarte bine gandita din punctul meu de vedere . Mi s-a parut a fi un anime horror adevarat . La Elfen Lied nu prea m-au ingrozit scenele sangeroase cand mai cadea asa o mana xD Dar la Higurashi no Naku Koro ni la un momendat sarisem de pe scaun o.0 Imi place enorm modul in care acei copii ucid . Lui Rena ii sta atat de bine cu toporul in mana cand merge sa ucida xD
Am urmarit doar sezonul 1 si o parte din sezonul 2 . Nu am terminat ultimul sezon , deoarece multi mi-au spus ca nu este la fel de palpitant ca si primul . Si eu am avut aceeasi parere dupa cateva episoade . Nu stiu daca o sa il termin de vizionat pe tot , momentan nu prea am timp xD . Sa revenim la personaje 15
Personajul meu preferat este Rena . Imi place enorm de ea . Este pur si simplu adorabila din toate punctele de vedere . Este atat de draguta si nu imi vine sa cred ce monstru se ascunde in ea xD Cand ucide ma sperie ingrozitor o__0 Oricum are o personalitate puternica , imi place modul ei de a gandi si de a actiona . Imi place obsesia ei pentru lucruri dragute xD Chiar daca cateodata ceilalti nu prea au aceeasi parere despre obiectul respectiv xD Si cateodata Rena merge la groapa de gunoi pentru a cauta asemenea lucruri , apoi ducandu-le acasa xD Keiichi este atat de dragut 8 M-am indragostit de el din prima clipa , pur si simplu arata bestial xD Este un prieten adevarat , chiar stie cum sa se comporte si de fiecare data isi ajuta prietenii . Pur si simplu ii ador caracterul . Acesta devine paranoic şi ajunge să ucidă , totuşi, puterea sa interioară şi credinţa în prietenii lui pe care le-a dobândit în celelalte planuri ajută la elucidarea misterului 8 Acest personaj chiar este bine conturat . Surorile gemene ... la inceput m-am incurcat rau in ele o__0 Adica toata povestea despre trecutul lor , modul cum s-au schimbat m-au dat peste cap o__0 Si celalalte personaje mi-au placut , dar nu intr-un mod deosebit xD
Oricum anime-ul din punctul meu de vedere merita nota 10+ din start . Are tot ce ii trebuie . Grafica cum am zis si la inceput este superba . Imi plac enorm fetele personajelor . Sunt atat de dragute , iar atunci cand ucid ...doamne o_0 Sunt si mai dragute 24 Imi place ca anime-ul mai contine si faze amuzante , in unele chiar am ras xD Cei ce nu au vazut anime-ul eu il recomand , deoarece este superb . Merita o gramada de fani .

Don't try to be perfect . Just be yourself .

#6
Am vazut si eu animeul, si acum sunt pe la jumatea celui de-al doilea sezon si nu prea imi gasesc timp sa-l termin.
Pai ce pot sa spun...este intr-adevar cel mai reusit horror vazut de mine pana acum.Nu pot zice ca "m-am speriat", dar actiunea a fost atat de bine gandita, incat m-a captivat mai mult sau mai putin.
La inceput n-am inteles nimic.Era o mare harababura la mine in cap si nu puteam sa inteleg cum de toti erau in viata dupa cateva ep.Dar cand a ajuns la final, toate au inceput sa se lege, dandu-mi si mai mare bataie de cap.Asta din cauza ca incercam sa le pun cap la cap si nu prea imi iesea.Abia la ultima fraza a primului sezon am priceput care-i faza si am ramas cu o impresie destul de buna.Mai ales ca ador animeurile psihologice.
Sezonul doi...pai ce sa spun.Nu prea se ridica la nivelul primului.In primul rand lipsesc cu desavarsire crimele (cel putin in cele 10 ep cate am vazut pan' acum).Acele crime care erau adevarate opere de arta.Atat de bine gandite, atat de bine realizate.Privirea personajelor in acele momente de nebunie...genial.
Ahh mi-am amintit de o faza care m-a afectat...atunci cand Shion (sau era Mion?) trebuia sa-si zmulga unghiile...Arrrr parca m-ar durea pe mine 21.Oricum a fost super faza.
Pacat ca acum actiunea s-a lasat moale rau de tot...Adica tot ce se mai int e sa se chinuie sa remedieze greselile din celelalte dimensiuni.Plictisitor zic eu..
Ca incheiere...hmmm...eu zic ca erte dragut (nu frumos), un anime cam de 8-9 (serios acum, nu merita char 10, dar parerile sunt impartite).
Legile lui Murphy:
Daca ceva functioneaza, nu-i bine sa-l repari.
*
Sexul este unul din cele 9 motive ale reincarnarii. Celelate 8 nu sunt importante.
*
Tot ce e bun: ori e imoral, ori este ilegal, ori ingrasa.

*My anime list*

#7
Higurashi no Naku Koro ni
Higurashi no Naku Koro ni Kai
Higurashi no Naku Koro ni Rei

Ultimul e o serie de 5 OVA, aparute doar doua.

Ok, le-am vazut pe amandoua, la recomandarea lui frate`miu, desi il staim asa ca anime, dintr-un AMV, foarte reusit. Mi s-a parut ciudat sa vad ca numele erau impartite pe 4 parti. Ma rog... m-am uitat, uitand de asta. Si cand am ajuns la al 5-lea episod, wtf... ? Mean, Maebara Keiichi is alive! Cum e posibil una ca asta? Ma rog, m-am uitat, si ca sa vezi... aflu ca Mion are o soro, Shion. Ciudat, stiam eu ca jocul e structurat din 4 in 4 dar nu m-a asteptam sa faca si anime-ul asa.
Oricum, prima serie a fost foarte interesanta, mai ales ca de fiecare data totul se invartea in jurul povestii Hinamizawa, si de fiecare data personajele isi schimbau personalitatea, m-am si speriat. O data detectivul era de partea lui Keii-kun, si apoi nu. Si mai apareau tot felul de personaje. Cel mai mult mi-a placut episodul 12, cand Keii-kun afla, ma rog, descopera ca numai e cadavrul unchiului lui Satoko mort. Si abia atunci realizeaza de ce a disparut fratele blondei.
In fine, lucrurile se mai lamuresc in al doilea sezon, si acesta mi-a placut mult de tot, avand chiar si episoade mai speciale, in care ahem, Rika medita.
Rena is my favorite, nu de alta, ador personalitatea ei, si imi place numele extrem de mult, in lus, ea arata cel mai bine cu satarul in mana, bwhaha.
Aaa... ador primul opening. good anime. * sorry pt greselile de tastare, ma cam

#8
Cand am inceput sa urmaresc acest anime mi-am zis: "Alta chestie in care inceputul e banal..."..chiar vroiam sa nu-l mai vad, dar am continuat pt ca din moment ce peste tot zice ca e horror, trebuie sa iasa din banalitate. Si a iesit chiar mai repede decat ma asteptam. Tot ce s-a intamplat pe acolo era foarte ciudat si totusi avea o explicatie cat de cat logica, ceea ce mi s-a parut genial!

Personaj preferat: Rika! E cea mai tanara, dar e foarte inteligenta si matura, ceea ce e de admirat ^^
[Imagine: robin-1.jpg]

#9
Pot spune ca este unul din singurele anime-uri pe care l-as reurmari cu mare placere. Este un anime foarte reusit din punctul meu de vedere mai ales eu care am multe pretentii de la un anime si daca primele 2 episoade sunt plictisitoare = dropped anime.
Anime-ul asta mi-a placut inca de pe la inceput si nu m-am lasat de el pana nu l-am terminat. Actiunea nu este grabita ca in multe alte anime-uri doar ca m-am prins cam greu de faptul ca timpul este dat inapoi dupa ce moare cineva deci pana atunci nu stiam ce naiba se petrece acolo, eram ceva de genu *ba da ala parca tocmai o murit acum de ce traieste?*
Dupa ce a aparut si sora lui Mion au avut unele momente in care Mion nu avea parul prins dar il avea Shion si invers si blaaaah, nu mai stiam cine-i cine. Primul sezon a fost cel mai bun dintre cele 3 dupa parerea mea, celelalte doua sunt..asa si asa dar merita sa le vizionezi ca deh, au si ele momentele lor interesante and many others.
Mi-a placut mult scena din ep 17 (din sezonul 1 parca?) in care Shion trebuia sa-si smulga unghiile, ce dragut a fost <3 Am revizionat scena aia de mai multe ori si tot nu m-am plictisit de ea.
Oh and I love Rena's "USO DA" suna asa...malefic + ca Rena e personajul meu preferat.
Au fost si doua trei faze care pot spune ca "m-au speriat" dar nu foarte tare. In schimb mi-a placut foarte mult suspansul dintre episoade, iti starneau curiozitatea sa vezi ce se intampla in episodul urmator. <- toate astea fiind despre sezoanele 1,2.
Higurashi no naku koro ni Rei m-a dezamagit profund...nici nu-mi mai amintesc daca am vazut toate cele 5 OVA-uri, mai bine nici nu-l mai faceau au stricat finalul unui anime de doua sezoane bune.
Per total notaar fi un 8-9 mai mult 9...poate dadeam 10 dar dar dar!!

#10
E interesant cum trece de la ceva obisnuit la ceva neobisnuit. Mi-a placut faptul ca un posibil motiv pentru crimele aparent inexplicabile erau legendele locale. si repetarea actiunii pana la deznodamantul dorit e fascinanta, mai ales pentru ca se descopereau lucruri noi de fiecare data.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Umineko no naku koro ni Flash 1 3.552 27-07-2012, 12:43 PM
Ultimul răspuns: Agrona


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)