Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Black eyes

#7
III. Prima zi de liceu

Alergam tot mai repede. Umbrele intunecate se apropiau tot mai mult,parca vrand sa ma prinda.Fugeam si fugeam pe coridoarele vilei,dar de cate ori incercam sa ajung la o usa,aceasta se inchidea.Luminile se stingeau in urma mea,in fata mea aparand mii de scari.Nu stiam pe care sa urc,dar nu vroiam sa ma prinda.
Incercam sa alerg,dar picioarele imi obosisera si mi le simteam gerele ca plumbul. Respiratia imi era intretaiata.As fi vrut sa tip,dar gura mea nu ma asculta. Scarile deveneau din ce in ce mai lungi,iar picioarele mele mai obosite. Trebuia sa continui,trebuia sa ma indepartez de umbre,dar nu puteam.Parca ma afundam in intunericul sfasietor. Undeva,parca la kilometi intregi fata de mine,se auzea un telefon sunand.Am continuat sa fug,ignorandu-l.
Totusi,parca cineva il ridicase,caci o voce haraita se auzea vibrand in intreaga vila:
-Stiu unde esti. Nu poti fugi de mine. Esti a mea.
Simteam cum cineva se apropie si ma prinde de par. In momentul acela,am inceput sa tip,trezindu-ma in camera mea. Eram uda toata si cred ca tipatul meu fusese auzit de intreaga vila. M-am ridicat din pat,picaturile de transpiratie alunecand pe fruntea mea.
Cu pasi greoi,am intrat in baie.Dupa un dus lung care imi relaxa muschii intregului corp,m-am indreptat spre dressing,alegandu-mi ceva pentru prima mea zi la liceu. Priveam plictisita la hainele din garderoba negasind nimic care sa imi placa. Am ales,in cele din urma, o bluza alba cu manecile mai lungi si care cadea usor pe umeri si o pereche de pantaloni negri,mulati .In picioare mi-am luat o pereche de basketi lungi,in carouri cu alb.
Am iesit in hol,cascand copios in timp ce imi puneam geanta pe umeri luandu-mi si lucrurile fara care nu plecam niciodata,cele care fusesera puse in rucsacul cu care venisem. Mi le-am inghesuit cu greu in geanta si m-am indreptat spre bucatarie. Nu aveam chef as astept pana venea o servirtoare sa imi puna de mancare. Am deschis in graba usa dulapului luandu-mi un castron si mancand in graba ceva cereale.Nu prea imi era foame.Aveam sa imi cumpar ceva de la cantina,daca aveam nevoie.
Iesind in hol,mi-am luat o jaketa neagra,destul de subtire,semana mai mult cu o bluza cu fermoar.Tot timpul ma imbracam ami rock,chiar daca nu eram rokerita.Oricum,vechii mei colegi ma dispretuiau pentru acest lucru,deoarece ei urau tot ce era legat sau semana cu rock-ul.Eu avand unghiile negre(cum le am si acum) si parul tuns oarecum in stil emo,plus imbracaminte,eram persoana perfecta pentru glume proaste.
Am iesit grabita pe usa, indreptandu-ma spre Volvo-ul negru care ma astepta in curte. Era Karl,soferul meu,care ma ducea in unele zile la scoala.Acum,fiind destul de departe de liceu,trebuia sa ma duca aproape zilnic.
Am deschis usa salutandu-l politicos is purtand o conversatie scurta. Imi era un bun prieten,dar stia cand trebuie sa ma lase singura.In general,toti servitorii imi erau prieteni,deoarece nu am purtam cu ei urat si nu eram increzuta.
Am privit obosita pe geam,observand strazile aglomerate ale orasului.Ochii mei straluceau puternic,gandurile navalindu-mi in minte.Fostii mei colegi am detestau si pentru ca eram de alta nationalitate.Deobicei,faceau discriminari,iar eu eram perfecta: o rokerita(dupa parerile lor),de alta nationalitate,fara parinti(de un an),retrasa si plina de bani.
Cand l-am intalnit pe Josh,am crezut ca cineva ma iubeste cu adevarat si ca ma accepta asa cum sunt,dar m-am inselat. El m-a ranit cel mai mult dintre toti oamenii.
Cufundata in ganduri,nu am observat ca deja am ajuns in fata liceului.I-am multumit lui Karl,iesind vijelios din masina.Am inspirat aerul curat,vantul adiind usor,jucandu-se cu parul meu.Cu pasi mici,m-am indreptat spre intrare,cautandu-mi grabita clasa.
In cele din urma,am gasint-o al etajul doi,pe un coridor mai micut .Am tras aer in piept si am intrat incet,parca nevrand sa trezesc pe cineva. Pasind inauntru am observat ca nu era nici un profesor al catedra,iar in calasa era o galagie de nedescris. Cum am intrat,privirele celorlati se oprira la mine,privindu-ma curiosi.
Am inaintat incercand sa ii ignor,facandu-mi loc spre banca a treia de la geam. Totusi,cineva a strigat la mine,in timp ce inaintam.Mi-am ridicat privirea,in fata mea stand o fata bruneta,cu ochii verzi si destul de fitoasa(cel putina sa mi se parea dupa felul in care ma privea).Aceasta a zis ofticata:
-Mai,mai



Răspunsuri în acest subiect
Black eyes - de starnight - 01-02-2009, 04:27 PM
RE: Black eyes-romana[by starnight si harukichi] - de starnight - 15-02-2009, 12:26 AM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Life in your green eyes What sky scrapers 2 2.371 30-10-2011, 10:55 PM
Ultimul răspuns: What sky scrapers
  Show me what's in your eyes M3aw sau Mrrr XD 8 4.996 21-02-2011, 12:58 AM
Ultimul răspuns: Daria v2
  Addicted To Your Eyes [+16] [ boy x girl ] Selena. 22 18.120 06-04-2010, 12:51 PM
Ultimul răspuns: .Anne
  Love with cold eyes [yaoi] seikon sasha 1 2.569 23-02-2010, 11:19 PM
Ultimul răspuns: Yaku-chin
  Wild eyes Jollye 13 8.472 03-08-2009, 02:46 PM
Ultimul răspuns: No Name


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)