Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Aventura unei prajituri

#17
Citat:Capitolul 9: Legenda

Kiri, Cavalerul Gogoasa, Sir crema si Clatita stateau nemiscati. Toti hamsterii eu dat navala in casa si aveau armele pregatite in caz de[ "in caz ca", caci nu mai are logica fraza] cei patru vroiau sa fuga. Daca ar fi scos vreo vorba atunci ar muri prin zecile de sulite ale hamsterilor.[ "ar muri strapunsi de sulitele hamsterilor", caci exprimarea ta, nu are logica]
-Ce vreti de la aceasta batrana? Probabil faceti o greseala! se rasti Kiri la intreaga armata.
-Taci sau vei fi prima care va muri! striga un hamster pentru a nu o lasa pe prajitura sa mearga mai departe.
In clipa urmatoare cativa hamsteri eu mers spre cei patru pentru ai lega si duce intr-un loc anume, probabil la stapanul lor. Nu au avut de ales, asa ca au mers asa cum au vrut hamsterii[ repetitia asta :nh:] Dupa fata Clatitei insemna ca isi facea griji. [ propozitia pare neterminata, caci nu ai spus figura fetei , ca sa reiasa aceasta stare de ingrijorare]
''Batranica asta stie ceva, acel ceva ce hamsterii doresc sa stie. Dar ce? Orice ar fi, nu poate fi ceva de bine. Trebuie sa fiu pe faza daca ajutoarele mele nu vor fi. Oricum, trebuie sa aflu mai multe detalii atunci cand ajungem la destinatie. Asta inseamna ca trebuie sa fiu mereu langa clatita. Nu cred ca va fi prea usor. Se pare ca ajutoarele mele sunt foarte agitate asa ca nu prea ma pot baza pe ele. De data asta va trebui sa ma descurc singura'' gandi Kiri.
In scurt timp in fata lor aparu un portal. Pe rand, fiecare hamster din armata au trecut prin acesta.[ pui un verb la perfect simplu apoi, te tezesti sa pui trecutul, mai mare atentie la verbe, mai ales cand timpul lor dauneaza propozitiei respective si celei anterioare] Daca acest portal era adevarat, insemna ca vor ajunge in alta lume, dar care? Prima care a reusit sa treaca in lumea cealalta a fost Kiri. Ramase uimita. Era cu totul diferit fata de locul de unde abia a plecat. Abosul orice lucru era facut din seminte. Unde era? In Taramul Hamsterilor? Nu apuca sa mai stea pe ganduri deoarece un hamster o impinse pentru a merge mai departe.
Dupa putin timp, in fata ochilor lui Kiri se inalta un mare palat. [ doar in fata ochilor lui Kiri, dar ceilalti unde erau?] Hamsterii i-au dus inauntru. Au intrat pe o usa imensa.[ deci... ei intrasera deja in incapere- asta reiese din prima propozitie, apoi intrara pe o usa imensa ce ducea la incaperea din prima propozitie.... fii mai atenta la exprimare] In acea camera se afla un hamster cu o coroana de aur si o pelerina. Acela parea a fi regele.
-Clatita, se pare ca insfarsit te-am gasit! E timpul sa imi dai ceea ce imi datorezi de mult!
-Despre ce vorbiti? Spuneti-ne si noua! striga Kiri pentru a afla cat mai multe.
-Se pare ca nu stii. Aceasta sirena este defapt o sirena din ocean. [ care sirena? nu ne-ai prezentat nici o imagine vizuala a unei sirene...de unde sa stie cititorul despre ce vorbesti tu, daca iti exprimi cu exactitate ideile?] Este fiica pierduta a unui batran rege din acelasi loc cu ea. Vezi tu, ea a primit la nastere o piatra pretioasa care are mari puteri, necunoscute inca. Numai ea stie unde este ascunsa aceasta bijuterie. Acum stii de ce am adus-o aici!
Clatita a inceput sa planga. Nu vroia ca bijuteria sa cada in mainile hamsterului.

Deci... mai ai mult de lucru la exprimare
~ fii mai atenta la logica frazelor, si la timpul verbelor
~ la descriere, in ceea ce priveste sentimentele, comportamentul personajelor si a peisajelor, imaginilor ce apar in fic
~ fa capitolele de cel putin o pagina de world, caci acesta e mult prea scurt...
:bye:







Răspunsuri în acest subiect
Aventura unei prajituri - de BlueGum - 14-01-2009, 08:41 PM
RE: Aventura unei prajituri - de Apathy - 15-01-2009, 01:06 AM
RE: Aventura unei prajituri - de BlueGum - 15-01-2009, 08:37 PM
RE: Aventura unei prajituri - de BlueGum - 16-01-2009, 11:20 PM
RE: Aventura unei prajituri - de BlueGum - 17-01-2009, 06:14 PM
RE: Aventura unei prajituri - de RaYnutza - 18-01-2009, 12:35 AM
RE: Aventura unei prajituri - de BlueGum - 23-01-2009, 11:28 PM
RE: Aventura unei prajituri - de Apathy - 24-01-2009, 01:13 PM
RE: Aventura unei prajituri - de BlueGum - 25-01-2009, 11:10 AM
RE: Aventura unei prajituri - de Apathy - 25-01-2009, 04:07 PM
RE: Aventura unei prajituri - de BlueGum - 26-01-2009, 09:36 PM
RE: Aventura unei prajituri - de Apathy - 28-01-2009, 01:54 PM
RE: Aventura unei prajituri - de BlueGum - 05-02-2009, 06:27 PM
RE: Aventura unei prajituri - de Ryuu - 06-02-2009, 12:44 AM
RE: Aventura unei prajituri - de Apathy - 08-02-2009, 11:59 PM
RE: Aventura unei prajituri - de BlueGum - 03-04-2009, 07:15 PM
RE: Aventura unei prajituri - de Obsession. - 15-06-2009, 03:02 PM
RE: Aventura unei prajituri - de Apathy - 06-04-2009, 10:12 AM
RE: Aventura unei prajituri - de TrieuTriTrinh - 09-06-2009, 07:06 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  O alta aventura a lui Naruto! Arken 1 2.734 27-04-2010, 09:45 PM
Ultimul răspuns: Gabriella
  Regis de Aeternum : Existenta duala [aventura / dragoste / shounen-ai] aurelia chircu 5 3.365 17-04-2010, 07:35 PM
Ultimul răspuns: aurelia chircu
  Regasirea & Aventura [+16 / +18] ^_^M@D!^_^D3M0N!k@ 8 5.137 17-04-2010, 11:53 AM
Ultimul răspuns: Emm` :x
  O aventura cu peripetii †♥ ⓓⓐⓡ ๔คгкภєรร ⓓⓐⓡ♥ † 22 19.236 13-07-2009, 07:15 PM
Ultimul răspuns: uchiha_blood_angel


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)