Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Va place ficul?
Da
25.00%
4 25.00%
Nu
75.00%
12 75.00%
Total 16 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Regasirea & Aventura [+16 / +18]

#1
BUNA!:) Sunt noua si m-am gandit sa scriu un fic, nu stiu cat de bun sau dazastruoas va fi asa k astept pareri, critici pentru a ma perfectiona ;)) *** Capitolul1 Ce zi mohorata, la fel ca si mine. De cand au murit parintii nostrii viata a inceput sa nu mai aiba sens. Totul se ducea de rapa, toata munca lor de-o viata, totul. Aveam numai 11 anisori cand parintii au decedat, iar fratele meu 13. Corpurile lor nici pana in ziua de azi nu au fost gasite, se spune ca fiind in zbor spre Africa, avionul a suferit niste avarii, aterizand in jungla din apropiere, acolo fiind toate animalele salbatice. Unii spun ca i-ar fi mancat animalele, altii ca au murit cand avionul a explodat. Dumnezeu sa-i inteleaga, ca eu una nu cred niste nemancati. Dupa o lunga perioada de timp nu am avut cu ce plati datoriile si am fost dati afara din casa. Intr-un moment atat de dificil ca acesta nici o ruda, nici un prieten de familia nu au vrut sa ne primeasca la ei. Tin sa cred ca acestia au vrut numai sa profite de bogatia parintilor. Ce suflet hain au unii oameni! Fratele meu a inceput sa fure, sa munceasca, a fost supus unor chinuri infioratoare. Golanii l-au batut de multe ori, suferind si indurand numai pentru a ma apara pe mine. De multe ori m-am considerat o povara pentru el, facand multe gesturi necugetate, dar de fiecare data era langa mine si imi spunea ca este mandru ca sunt sora lui, ca ma iubeste mai mult ca orice pe lumea asta, of... si ce iubeam sa-i simt afectiunea si tandretea. Un an n-i l-am petrecut pe strada. Intr-o zi am fost luati la un orfelinat foarte invechit, era mai rau ca pe strada, stand acolo 2 ani. Viata era un chin si un cosmar; sobolanii corcaiau peste tot, mizerie, mancare mucigaita, paturile vai de mama lor, peretii surpati, lumina nici atat. Ingrijitoarea esre foarte batrana; gata sa ne vanda si pe nici 5 euro. Niste oameni libidinosi si slinosi au venit sa ne adopte. Ceilanti copii ne priveau cu invidie si dispret, dar dupa cum arata fata acelor oameni...stiam ca viata cu ei nu ma fi deloc roz. Ajunsesem in "biroul" ingrijitoarei, acolo fiind cei care vruiau sa ne adopte. Glasul slinosului barbat se auzi: - Nu ne putem permite sa ii luam pe amandoi, doar fata va merge cu noi, el va ramane. Cand am auzit simteam ca toata lumea se prabuseste peste mine. Cu o voce joasa am cutezat sa vorbesc: - Cum?...N...n...nu puteti, el este fratele meu va merge cu mine. Aud glasul pitigaiat al zdrentei care era cu el. - Fato taci si misca-te odata. Acestea fiind spuse a inceput sa ma tarasca afara din orfelinat. Incepusem sa plang, sa ma zbat si sa-mi strig fratele. In cel mai tragic mod am fost despartita de lumina ochilor mei; fratiorul meu, cand aveam varsta de 14 ani, iar el 16. De atunci nu mai stiu nimic de el. Eu stau la acei oameni slinosi si haini care se comporta cu mine de parca as fi sclava lor. Madalina in sus, Madalina in jos, madalina gateste, spala, fa curat, etc. Deja nu mai puteam sa suport; simteam ca inebunesc. Mereu ma macina un singur gand: Ce o face fratele meu?, Oare traieste?, Unde este?, Cum o duce? *** Aud vocea cotoroantei de Rita cum ma striga. - Madalina; nu ii raspund, dar tot insista...Madalinuta; nici acum nu raspund, dar a-3-a oara aud tare si crispat...Madalinaaa. Ma sperii ingrozitor mai, mai sa cad dupa scaunul pe care stateam. Intr-un final ma hotarasc sa cobor sa aflu ce or avea cu mine. Jos se aflau libidinosul de Onel, zdreanta de Rita, puslamalele lor. Dar ceea ce ma uimeste este ca in living se mai aflau niste persoane straine pe care eu nu le cunosteam sub nici o forma.

#2
Ai gresit adresa grav. Asta e FORUM GAMES.
Topic mutat....unde îi e locul.
[Imagine: comanda1semnatura.png]
My sin is Pride.
I'm on my highway to Hell!
Yuki is my kamy-sama. So...Shut the f*** up!
Criticii nu-i pot ranii pe creatori decta cu permisiunea acestora.


You tried to hold me under, I held my breath
Alone and now you wonder, what I possess
Nothing you can say , nothing's gonna change what you've done to me
Now it's time to shine, I'm gonna take what's mine
While you're burning inside my light




#3
vrei sa stii cat de dezastruos este? Tine minte ca tu ai cerut-o.
Este oribil, fara nici o suparare dar te sfatuiesc sa pui mana pe o carte si sa citesti.
De asezare in pagina nu ai auzit, s-a suparat si a disparut si nu s-a mai intors. Spatii, alineat, paragraf trebuie sa ai asa ceva intr-o poveste.
Crede-ma ca nu pot sa citesc ceea ce ai scris tu aici. Vocabularul tau e agatat de pe strada. Nu vorbesti cu colega de banca atunci cand iti povestesti ideea stralucita.
Descriere, dialog, naratiune si acestea sunt suparate pe tine si nu au vrut sa se arate.
Nu mai spun nimic de titlu care e un chin sa il citesti. Daca intr-adevar vrei sa faci ceva bun atunci te sfatuiesc sa refaci acest asa numit capitol.
Descrie si tu asa cum trebuie. In 20 si ceva de randuri(nici nu stiu daca ai 20 de randuri macar) tu ne bombardezi cu o groaza de informatii. I-au murit parinti, a trait pana nu au mai avut bani sa plateasca datoriile in casa, au fost dati afara, au trait pe strada, au fost luati de un orfelinat, fata a fost despartita de baiat si a fost adoptata de un cuplu si in ultimele 2 proppozitii descrii viata ei oribila din acea familie. Deci nu, ce ai tu aici nu se poate numi capitol si nu iti spun cu rautate, nu am nimic cu tine, crede-ma.
Mai citeste e sfatul meu pentru tine. Vezi si tu cum se scrie acolo, nu cred ca in fic-urile pe care le-ai citit scria asa ceva.
Cati ani ai? Ceea ce e scris aici e demn de un copil de clasa a3a pe cuvant.

Ps: pot primi warning acum, dar jur ca nu m-am putut abtine.

#4
Cand am citit ficul am ramas ceva in genul:help:
Poveste nu e rea,e o idee destul de interesanta care daca o vei reface ar putea iesi un fic grozav.
Acum greseli:
Deci in primul rand asezarea pe pagina e ingrozitoare,nici macar nu stiu de unde incepe capitolul 1,zici ca totul e o varva totala,acum serios ar trebuis sa citesti niste carti sau ficuri sa vezi cum se fac.
Descriere,naratiune si dialog unde sunt,nimeni nu stie.
In plus ai grabit foarte mult actiunea,tu ai scris intr-un capitol cat poate altii scriau in 5,
Oricum sa sti ca trebuie sa-ti dezvolti ideeile,ca astfel noi cititorii sa ne putem imagina, sa putem reproduca totul in minte.
Desi totul e aproape groaznic ,inca poti remedia lucrurile,trebuie ca inainte sa postezi un fic sa-ti corectezi greselile,nu poti posta un fic doar de dragul de a posta.
In concluzie,cred ca ai inteles ceea ce am vrut sa spun si sper din tot sufletul sa-ti indrepti greselile,pentru ca ai ideei bune si nu ar trebui irosite.

Nu am comentat autorul si ficul..

I'm an angel from heaven who lives in hell.


My life is so empty
I want to go far away from here
But I can't
Because he is here
I want to go in a diffrent place
But I can't live them alone
Especially she is so weak
That thing make me
Want to protect her.
[Imagine: chibi_3654.gif]
, chibi-ul lui anaid_angel









#5
O să spun totul la general, având în vedere că Fallen şi Anaid au spus cam totul, dar am totuşi o întrebare. Tu când ai postat . . . . ficul ăsta ai văzut măcar cum e ? PLus că titlul e vai de viaţa lui. Ştii adică în ce carte ai văzut tu că se scrie asa cu literele alea. Şi mai e şi cu plus 16 - 18. Nu cred ca e timpul pentru aşa ceva. Ideea mi se pare destul de buniciă dacă măcar ai fi ştiut să scrii cât de cât corect.
Ai un vocabular şi o exprimare care lasă cu mult de dorit. Îţi recomand să nu scrii atâtea lucruri dacă nici bine nu ştii să scrii.
Sincer, chiar crezi că la ce chestie ai scris noi puteam fi încântaţi ? Adică sincer eu nici măcar nu m-am mai uitat la el după ce am intrat şi am văzut prima dată. Şi titul mi-a spus cam totul. Da, cum a spus şi Fallen, e mai mult decât dezastruos.
Trebuie să te perfecţionezi mult de tot.
-

#6
Bun...pe mine chestiile astea ma supara...si ma supara grav.
A spus de la inceput ca e incepatoare si ca nu stie cât de dezastruos va fi fic-ul. Dar totusi a incercat si stia ca va fi criticata. CRITICATA... nu ce a-ti făcut voi. Asta e mai mult decât critica. E... habar nu am cum sa o numesc. Hai sa ne aducem aminte ca niciuna dintre noi nu a facut facultatea de litere si nici nu e vre-o scriitoare cosacrată. Si hai sa ne aduce aminte de inceputul inceputului... in care habar nu avea sa legam naratiunea de dialog si descriere.
Prin comm-urile voastre... nu stiu cât de mult a-ti vrut sa o ajutati... si cât sa o demoralizati. Sa puna mâna pe carte?Poate ca nu are chef sa faca asta.
Nu tin partea nimănui... dar asa ce ma enerveaza parerile de genul asta.
Asta a fost un off-topic.Åži cine se supara pe mine...ghinion.
Cât despre tine...continuă să încerci.
[Imagine: comanda1semnatura.png]
My sin is Pride.
I'm on my highway to Hell!
Yuki is my kamy-sama. So...Shut the f*** up!
Criticii nu-i pot ranii pe creatori decta cu permisiunea acestora.


You tried to hold me under, I held my breath
Alone and now you wonder, what I possess
Nothing you can say , nothing's gonna change what you've done to me
Now it's time to shine, I'm gonna take what's mine
While you're burning inside my light




#7
Ei bine, ar trebui sa schimbi putin titlul, asta deoarece oamenilor nu le provoaca o prea mare placere sa vada litere mari si mici amestecate.
Ai o idee interesanta, si sunt sigura ca ar trebui sa te tii de ea, doar ca mai trebuie cizelata.
N-ai asezat bine in pagina, dar se poate remedia, trebuie sa mai editezi in ceea ce priveste asta.
N-ai prea avut descriere, care este un mod de expunere si care, asemeni naratiunii si dialogului este indispensabila unui fan fiction (crede-ma ca si eu am facut greseala sa n-o folosesc si a iesit un fic minuscul si jalnic). Pune mai multe adjective, epitete, fa portretele personajelor! Ar fi trebuit mai multe capitole pentru ce ai scris aici, vreo trei, patru, nici chiar cinci, cum a spus cineva. Dar, cum am mai spus, cu timpul vei face ficuri reusite.
Off-topic:
"INESTETICA TA MA FACE SA VARS!!!

mai esti inca in clasa intai daca nu stiu sigur ca trebuie sa mai treci putin pe acolo si la poll ma mir ca ai primit si doua voturi de "da"
eu in locul lor as fi inchis de mult porcaria asta
am un singur sfat pentru tine

! DACA NU TE PUI CU BURTA PE LUCRAT LA ACEST FIC VA IESI O PORCARIE TOTALA! (Porcarie cu P MARE)

Ja ne si noroc ca iti va trebui o gramada"
Iarta-ma ca iti spun, dar ai fost mult prea dura. Nu poti numi ficul nimanui "porcarie", deoarece poate demoraliza foarte tare autorul. De unde stii ca nu va iesi ceva frumos la final, ceva care va merita toate cele cinci stelute? Nu cred ca ii va trebui noroc, ci doar niste exercitiu.

On: Astept nextul, ca sa vad ce se mai intampla si ca sa vad imbunatatirile (care sigur vor aparea).

#8
Dragelor, care parte pe care o tot spun de mii si mii de ori, criticatul vostru nu e criticat, vreti sa criticati ceva? Cum i-ati spus autoarei, puneti-va si voi cu burta pe carte si cititi o carte de critica, si nu, Mircea Badea nu e critic. Invata-ti diferenta intre critica, comentariu si batjocura ._. si recunosc ca faceam si eu batjocura la ficuri:p

Pentru autoare, la fanfiction este pus un topic cu Ajutor pentru ficuri, daca vrei sa mai inveti chestii utile mai uitate si pe acolo, intr-una din zilele astea vom pune si cu naratiunea si dialogul si punerea in pagina a unui text. Cu timpul, vei ajunge sa scrii ficuri bune, doar incearca sa te straduiesti mai mult. Este posibil sa nu fi invatat despre ce tot zicem noi pe aici la scoala, ce-i drept, ar fi trebuit, dar depinde si de profi. Perseverenta este cheia succesului, asa ca nu te da batuta si continua si mult succes^^.

Citat:INESTETICA TA MA FACE SA VARS!!!

mai esti inca in clasa intai daca nu stiu sigur ca trebuie sa mai treci putin pe acolo si la poll ma mir ca ai primit si doua voturi de "da"
eu in locul lor as fi inchis de mult porcaria asta
am un singur sfat pentru tine

! DACA NU TE PUI CU BURTA PE LUCRAT LA ACEST FIC VA IESI O PORCARIE TOTALA! (Porcarie cu P MARE)

Ja ne si noroc ca iti va trebui o gramada
Citat:1.Nu scrieti mai putin de 3 randuri, postul va fi sters.
6.Nu scrieti cu CAPS LOCK, pe internet se intelege ca tipati la persoana respective.
8.Nu veti critica autorul, ci continutul ficului.
1. Ai de abia 2 randuri.
2. Ai tipat de mama mama, data viitoare, calm si frumos.
3. Cand i-ai zis sa se duca sa faca clasa intai, ai criticat autorul, cand iai spus ca ficul ei e o porcarie totala, iar ai incalcat regula.
3 reguli incalcate in nici 2 randuri, caci deh, minim erau 3, ai o avertizare de incalcat reguli.

Nota personala: Nu o mai face pe desteapta in topicurile altora, caci, sincer, incepe sa miroasa prea frumos la comenturile tale, si la a treia avertizare de incalcat reguli multe, intr-un singur post, s-ar putea sa mirosi parfumul cel mai dulce din lume.

P.S. Oare acuma iar faci taraboi pe shout ca ti-am sters postul?

#9
Heya!^^ Deci…
Primul lucru la care se uita orice cititor este titlul… “ReGaSiReA&AvEnTuRa(+16, +18)” asa este cum l-ai scris tu dar nu era frumos si asa “Regasire & Aventura(+16, +18)” adica este acelasi numai ca este mai estetic.
Apoi asezarea in pagina este si ea “wow”..nu se intelege mare lucru la prima privire...trebuie sa te straduiesti ca sa intelegi o.o..

“BUNA! Sunt noua si m-am gandit sa scriu un fic, nu stiu cat de bun sau dazastruoas va fi asa k astept pareri, critici pentru a ma perfectiona *** Capitolul1 Ce zi mohorata…”
-"Buna" - nu era nevoie de Caps Lock ;;) daca scrii cu Caps Lock se intelege ca tipi..
-"***" - nu le inteleg rostul O.o de ce le-ai pus?
- "Capitolul1" - Trebuia de la capat pe mijlocul randului poate chiar marimea font-ului putin mai mare..
- "Ce zi mohorata..." - Tot de la capat cu alineat

Atunci era ceva de genul:

“Buna! Sunt noua si m-am gandit sa scriu un fic, nu stiu cat de bun sau dazastruoas va fi asa k astept pareri, critici pentru a ma perfectiona
Capitolul1
Ce zi mohorata…”


Nu arata mai frumos? In regula ..sa continuam…

“ - Nu ne putem permite sa ii luam pe amandoi, doar fata va merge cu noi, el va ramane.”

Asta era dialogul nu? Trebuie de la capat poate ai vazut si in manual si in carti asa este scris ^^
Sa zicem ca am terminat cu estetica^^

Modurile de expunere:
-Naratiunea – Este foarte grabita..Acele intamplari le puteai relata cred ca in doua sau chiar trei capitol…nici nu o lungi prea mult ca sa ne plictisim citind dar nici sa nu intelegem nimic ok?^^
-Dialogul – Hmm e ok sa zicem deoarece nici nu este prea mult
-Descrierea – vreau mai muuultaaa
-Actiunea – e trasa de par foarte tare..vezi ca o doare las-o mai usor^^

Ce nu mi-a placut cred ca cel mai mult a fost exprimarea. Sfat: Citeste mai multe carti deoarece astfel exprimarea iti va fi mai usoara si in acelasi timp si mai frumoasa.
-Greselile de tastare/ortografie/exprimare nu ti le insirui…incet, incet ti le remediezi:-j cu putina atentie
-Ideea este foarte buna, e originala, imi place. Incearca sa o dezvolti mai bine si profita daca e originala!
-Aaa era sa uit…nu avem voie sa scriem cu limbaj de messenger…^^
In concluzie: Munceste sa te perfectionezi deoarece fiecare dintre noi am fost asemeni tie si incet, incet am ajuns sa scriem ficuri bunicele (eu) ba chiar foarte bune unele.

Zbye, sper sa vad noul capitol cat de curand, promit ca il voi corecta sa vad ce ai mai facut. Succes! :*



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  O alta aventura a lui Naruto! Arken 1 2.725 27-04-2010, 09:45 PM
Ultimul răspuns: Gabriella
  Regis de Aeternum : Existenta duala [aventura / dragoste / shounen-ai] aurelia chircu 5 3.328 17-04-2010, 07:35 PM
Ultimul răspuns: aurelia chircu
  O aventura cu peripetii †♥ ⓓⓐⓡ ๔คгкภєรร ⓓⓐⓡ♥ † 22 19.131 13-07-2009, 07:15 PM
Ultimul răspuns: uchiha_blood_angel
  Aventura unei prajituri BlueGum 18 9.808 15-06-2009, 03:02 PM
Ultimul răspuns: Obsession.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)