Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Mozaicul Inimii

#5
Hey ! Critica nu poti sa-ti dau ca nu sunt critic , dar ceva pareri sincere iti ofer.
Titlul mi se pare chiar frumos , are un mister vizibil + ce este chiar original. Dupa parerea mea ar trebui sa-l lasi asa , oricum conteaza mult si armonia titlului cu fic-ul , relatie titlu-fic. Ei bine , din primul capitol nu-i poti da seama cand de mult se potriveste titlul sau nu ..asta ramane de vazut.
In legatura cu ideea fic-ului ..sa zicem ca ..nu a fost prea avidenta. Ai folosit , chiar daca capitolul este scurt , multa actiune ..adica , multe idei pe care putea-i sa le mai dezvolti cu ajutorul sentimentelor , emotiilor , poate si a unei descrieri mai amanuntite. Ar fi fost mai ok , sa descrii , sau sa arati , sentimentele mult mai profund ale Sakurei . Practic sa descrii emotiile simtite de ea mai profund , in asa del incat , cititorul sa simta ce simte insusi personajului. Iti spun sincer ca nu am prea inteles faza cu acel blestem sau vrajitoarea , putea-i descrie mai amanuntit acest blestem , nu doar in 2 randuri.
Ai avut unele repetiti destul de evidente , in special acel " abis negru " . Deasemenea ai folosit si ceva comparatii cam neinspirate : ochii ofiliti , uscati . Poate ar suna mai bine " ochii stinsi " , ceva de lagat de licarirea aceea stinsa din iris. Zic si eu..
In mare parte ai adaugat gandurile personajului , dar sentimentele tot lipsesc . Pe viitor , ar fi mai bine sa adaugi asemenea emotii.
Acesta fraza : " Sa ma prezint sunt Sakura A Haruno De Mata " , este cam monotona . Incearca sa eviti asemenea prezentari , de altfel mie mi se pare puerila si o propozitie de genul " Am ochii verzi si parul galben " , adica personajul sa dea detalii despre el insusi. Doar nu faci o biografie..incearca sa dezvolti caracterul personajului atat prin fapte dar si idei ..si parerea celorlalte personaje fazta de alt personaj. Eu de obicei , acest gen de caracterixare il folosesc .
In concluzie , ideea este ok , dar pentru a face un fic bun , extinde-o ! Fa-o mai complexa , adauga descriere , sentimente ...emotii , si vei avea un fic mult mai bun.
Bafta in continuare si spor la scris ! Sper ca nu te-am suparat..oricum, te-am pupat !


EDIT Daria: 24. NU se va cere scuze la finalul unei critici. Daca nu se face atac la persoana ( vezi regula 2 pentru ce se considera atacul la persoana ), scuzele NU au ce cauta in comentariul/critica respectiva.
[center][Imagine: tumblr_ljp85yDnif1qhk7cjo1_500_large.jpg...wERIH3KuPA]
[/center]



Răspunsuri în acest subiect
Mozaicul Inimii - de Capsunica - 24-02-2012, 11:18 PM
RE: Mozaicul Inimii + 16 - de DiZ - 24-02-2012, 11:22 PM
RE: Mozaicul Inimii + 16 - de Capsunica - 25-02-2012, 06:58 PM
RE: Mozaicul Inimii + 16 - de CyBeR - 25-02-2012, 09:12 PM
RE: Mozaicul Inimii + 16 - de Hope - 12-04-2012, 03:13 AM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Prizoniera Inimii Shadowcat 0 1.717 11-05-2012, 03:19 PM
Ultimul răspuns: Shadowcat
  In ritmul inimii onu' 1 2.045 05-12-2011, 05:35 PM
Ultimul răspuns: onu'
  Vocea Inimii P@uu 20 9.991 21-10-2011, 10:14 AM
Ultimul răspuns: Sho-Yo
  Stapana inimii,printesa focului soricelindragostit 4 3.705 20-06-2011, 07:10 PM
Ultimul răspuns: Candy_Girl_Love.
  Deschide o poartă inimii mele Mayaa 6 4.369 09-03-2011, 06:57 PM
Ultimul răspuns: Rain


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)