Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Mesagerul Diavolului

#6
Dupa un car de ani am adus nextul. Cred ca ar trebuii sa-i dedic acest capitol ( si probabil si restul ) lui Lexxu, care nu m-a lasat sa renunt complet la el.
Pai, sper ca nu e prea plictisitor capitolul .
Multumesc pentru comentarii Gaby, Lexxu, Reveuse si Angel ( v-am luat in ordinea comentariilor )

Capitolul 2

Ablemec


" Atunci Domnul a slobozit peste Sodoma si Gomora ploaie de pucioasa si foc din cer de la Domnul ... Si a stricat cetatile aceastea toate imprejurimile lor, pe toti locuitorii cetatilor si toate plantele tinutului aceluia. " ( Facerea 19, 24-25 )

Merg agale spre catacombele palatului pentru a ma schimba de hainele mele si a imbraca una dintre tunicile acelea vechi si plictisitoare. Intru intr-o temnita observandu-l pe Marc cum citeste un papirus vechi si uzat *
- Ceva interesant pustiulica ?
Acesta se incrunta privindu-ma urat apoi imi scoate limba. Ridic din umeri si-mi continui drumul pana la capatul tunelului unde fac stanga trezindu-ma in fata unui portal. Ma descotorosesc imediat de haine si-mi imbrac tunica maro. Diavolul statea sprijinit de unul dintre peretii tunelului privindu-ma intens .
- Mai chemat cu un motiv, nu sa te holbezi la mine dezbracat.
Clatina usor din cap si ofteaza resemnat. Trece pe langa mine plestindu-ma usor peste fund, moment in care ochii mei s-au ingustat, iar flacarile au izbugnit in jurul meu indepartandu-l .
- Cat de irascibil suntem. Sper ca n-ai uitat cine este seful aici, ar fi pacat sa patesti ceva.
Il privesc cu ura dorindu-mi sa-l pot distruge. Cat de prost am fost, trebuia sa scap de el cand am avut ocazia.
- Nu e timp de regrete, nu te mai gandii la tampeniile facute. Vreau sa mergi sa mi-l aduci pe Ablemec . Ai intales, sau vrei sa-ti desenz ?
Aprob scurt apropiindu-ma de portal. Trag adanc aer in pipt in timp ce-mi trag gluga peste cap. Diavolul imi arunca o punguta destul de grea in care eram sigur ca se afla o suma frumoasa de bani. Bag punguta intr-un buzunar si-l privesc intrebator pe barbat asteptand si restul instructiunilor.
- Vei ajunge acolo inainte de distrugerea cetatii. Dupa ce ii dai cei o suta de sicli ii spui sa merga in Saruhen, unde va trebuii sa faca rost de tot ce scrie aici .
Imi inamaneaza un o bucata de papirus impaturita si pleaca fara a-mi mai spune ceva. Despatur papirusul aruncand o privire peste lista, dar il impatur plictisit la loc. Imi infig coltii in degetul mare trasand o linie sangerie peste incantatia in aramaica . Conturul portii a capatat o lumina stranie, albastra spre negru , ce-mi fecea corpul sa inghete. Pasesc printre porti simtind imediat cum sunt absorbit intr-un vartej rece . Cel mai enervent lucru era ca auzeam vocile celor care erau vi sau morti, pentru ca eram intre cele doua lumi, iar asta ma scotea din sarite. Imediat simt cum aterizez pe nisipul cald din apropierea Gomorei .
Ma ridic incepand sa-mi scurtur " roba festiva " de nisip si realizez ca inca sunt incaltat cu adidasii mei negri. Strang din pumni realizand ca nu am altceva de facut decat sa-mi dau jos incaltamintea si sa merg descult. Ce bine, abia asteptam sa simt cum nisipul fierbinte imi arde talpile. Imi asez gluga in asa fel incat sa nu mi se vada ochii si o iau pe jos spre intrarea in cetate .
Nici nu pasesc bine ca sunt asaltat de cinci locuitori ce-mi pun intrebarile intr-un mod destul de brutal . Sper sa dau peste ei in Iad si sa-i chinui . Mijesc ochii spunandu-le ca-l caut pe " prea maritul Ablemec " .
- Ce vrei de la el ?
Ma intorc si-l analizez pe barbatul din spatele meu. Era micut, cu ochii negrii si bulbucati, un par si o barba de cenusie, are cam 55-60 de ani.
" El este , incerca sa-l indepartezi de restul grupului . "
" Ah, urasc cand intri in mintea mea. "
Zambesc apropiindu-ma ma mult de batran . Imi ridic putin gluga pentru a-mi observa ochii rosii, iar apoi ranjesc aratandu-mi coltii .
- Acum ai inteles ce vreau, Amblemec ?
Ochii lui s-au marit de groaza si surprindere, dar mi-a facut semn sa-l urmez pana intr-un loc mai retras . Imediat ce-am ramas singuri am observat cum corpul ii tremura incontrolabil. Oare crede ca-s demon, sau stie ca-s mai puternic ?
- Ci-cine e-esti ?
Imi stapanesc cu greu un zambet cand ii aud vocea panicata. Ranjesc aratandu-mi inca o data coltii si ma apropii mai mult de el. La fiecare pas pe care il fac, face si el unu pana ajunge sa se impiedice de radacinile unui copac.
- Lucifer .
Panica de pe chipul lui s-a amplificat. Ochii negrii pareau sa straluceasca, iar buzele ii tremurau. Ii auzeam bataile inimii, atat de rapide. Imi trec o limba peste buze gandindu-ma la modul in care ii curge sangele, la caldura lui .
- Diavolul ?
Ii tremura corpul ca naiba, dar vocea lui a sunat extrem de calma, sau poate resemnata. Ofteaz spunandu-i ca nu sunt Diavolul, iar eu incepe sa abereze. Casc lung intrerupandu-l intr-un mod nu prea placut.
- In Dimineata urmatoare vei murii. Asta daca nu ma vei asculta.
A deschis gura ascultandu-ma atent. Am ranjit sarcastic tinandu-l mai mult in suspans. Mi-as fi continuat jocul daca Diavolul nu intra iar in mintea mea : " Spunei odata sa plece si da-i lista aia nenorocita ! " Marai enervat de vocea lui ce ma zgaria pe creier, la figurat vorbind .
- Fi atent, n-am nici chef, nici timp sa pierd cu tine. Trebuie sa iesi din cetate si sa nu privesti inapoi, vei merge in Saruhen. Misiunea ta este sa faci rost de tot ce scrie pe lista.
Ii intind lista si punguta cu sicli . Ia uimit punga in mana realizand ca este destul de grea. Zambeste aproband usor. Ranjesc si eu arantandu-mi pentru a nu stiu cata oara coltii, dar ma incrunt imediat ce simt o putere ciudata .
- Nu ne-am vazut de o vesnicie Lucifer .
Strang din pumnii spunandu-i barbatului sa plece chiar acum din cetate, iar apoi ma intorc spre inger. Ii arunc cel mai rece zambet si fac o plecaciune in semn de batjocura.
- Serahna, este o incantare sa te intalnesc. M-as fi bucurat ca Matranon sa fie aici .
Ochii ei s-au ingustat facand-o sa para periculoasa, chiar furioasa, dar comportamentul ii are neschimbat . M-am plimbat putin in jurul ei prefacandu-ma atent la imbracamintea vechii mele prietene.
- Cum a ratat fratele tau asa o intalnire ? Oh, am uitat, nici el nu mai este inger. Stii, m-am intalnit cu fiul lui, e un copil destul de interesat .
O rafala de vant m-a lovit din plin aruncandu-ma in cel mai apropiat copac. Mai mult ca sigur s-a suparat putin. Ma ridic masandu-mi gandul si o intreb unde-i sunt manierele.
- Licifer, tu...
- Ssss, nu cred ca ne potrivim.
Ii trimit un pupic inainte sa dispar si sa ma intorc in Iad. Stiam meu, Marc este fiul lui Matranon si al unei muritoarei .


-----------
Inca n-am apucat sa corectez capitolul, am multe pe cap in ultimul timp .



Răspunsuri în acest subiect
Mesagerul Diavolului - de Sushi - 10-02-2012, 01:57 AM
RE: Mesagerul Diavolului - de AbiiShu' - 10-02-2012, 10:46 AM
RE: Mesagerul Diavolului - de Lexxu - 10-02-2012, 01:55 PM
RE: Mesagerul Diavolului - de Reveuse - 11-02-2012, 04:31 PM
RE: Mesagerul Diavolului - de ohaio_angel - 15-12-2012, 07:54 PM
RE: Mesagerul Diavolului - de Sushi - 28-12-2012, 01:21 AM
RE: Mesagerul Diavolului - de Lexxu - 28-12-2012, 01:11 PM
RE: Mesagerul Diavolului - de ohaio_angel - 03-01-2013, 02:32 PM
RE: Mesagerul Diavolului - de Sushi - 16-03-2013, 09:55 AM
RE: Mesagerul Diavolului - de ohaio_angel - 16-03-2013, 10:28 AM
RE: Mesagerul Diavolului - de Forever Young - 09-05-2013, 01:54 AM
RE: Mesagerul Diavolului - de Kira's Scarlet - 19-05-2013, 09:36 AM
RE: Mesagerul Diavolului - de Yami - 03-06-2013, 11:42 AM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Inima Diavolului Yami 8 5.439 05-06-2013, 07:46 PM
Ultimul răspuns: Kira's Scarlet
  [Yaoi] Mana stanga a diavolului Nywa 30 14.306 11-01-2013, 02:26 PM
Ultimul răspuns: Natsuru
  Pe urmele diavolului [hentai] Hitman 16 10.320 31-07-2009, 02:29 PM
Ultimul răspuns: nimeni
  Insemnul diavolului case 4 3.497 24-07-2008, 08:58 PM
Ultimul răspuns: Jigoku


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)