Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Referinte romanesti in anime

#4
Mm, îmi place acest topic.

Cel din Trinity Blood l-am sesizat și eu, totuși mă călca pe nervi felul în care poceau cuvintele.
( Era ceva, "tovaryș". *facepalm* ) Iar Ion și Radu, pe bune ? Măcar de era Bogdan, Mihai, ceva un pic mai dezvoltat.

Trecând peste asta, am și eu de adăugat o referință.
Anume cea evidentă din D.Gray-man. În episodul 19 *spoiler alert* Allen și Lavi trec prin România, unde ascultă rugile țăranilor și se opresc să investigheze castelul lui Krory *end spoiler*.
Totuși, Arystar Krory ( și al III-lea ! ) nu mi se pare un nume românesc, chiar deloc.

Ca să-ți răspund la întrebare, cam toate referințele românești au directă ( sau mai puțin directă, ) legătură cu sugătorii de sânge. Deși te deranjează mai târziu, pe moment te umfli în pene și îți zici "Și eu sunt român!", sau cel puțin așa mă simt eu.


Edit by Addeh. - lol, mi-a plăcut că ai scris şi numele meu, Radu, acolo *laughs* I'm proud of me.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -



Răspunsuri în acest subiect
RE: Referinte romanesti in anime - de MimiÅŸor - 18-01-2012, 09:49 PM
RE: Referinte romanesti in anime - de Andrei. - 18-01-2012, 09:51 PM
RE: Referinte romanesti in anime - de Allen - 19-01-2012, 09:36 AM
RE: Referinte romanesti in anime - de Lia - 19-01-2012, 02:26 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Referinte romanesti in universul manga/anime Romania 4 4.597 31-05-2014, 08:23 PM
Ultimul răspuns: Romania
  Referinte crestine in anime Shiva 4 5.666 07-11-2013, 07:53 PM
Ultimul răspuns: Coyote Stark
  Breakout Anime News: Nihonomaru anime&manga Database! ellymate 0 5.244 15-09-2013, 01:34 PM
Ultimul răspuns: ellymate


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)