Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Referinte crestine in anime

#1
Umblam de capul meu pe net si imi dau seama dupa cateva ore de citit reviewuri si spoilere ca exista chiar mai multe animeuri cu tema crestina decat mi-as fi imaginat. Aici sper sa facem un fel de lista de animeuri in care apar referinte din religia crestina.

Pun eu unul: D-gray man. Din prima iti dai seama de tema religioasa ,ca apare 'familia lui Noe' si Arca lui Noe. PLus ca apare semnul crucii de multe ori. Dar ceva ce m-a impresionat a fost faptul ca autoarea/autorul s-a documentat foarte mult despre crestinism ,folosindu-se in manga de nenumarate detalii. Una din ele este chiar numele unui personaj, anume Marian Cross . Inocenta lui si personaliatea de duc cu gandul foarte clar la un simbol din New Mexico: http://www.seiyaku.com/customs/crosses/marian02.html . El simbolizeaza pe Fecioara Maria si crestinatatea .

Chrono Crusade [aici nu sunt sigura] poate avea tenta crestina.

Ce alte animeuri stiti cu o astfel de tema?

#2
Legat de crestinism sunt multe referinte in Trinity Blood (Abel lucreza pentru Vatican), Hellsing (sunt teoretic aliati cu biserica..), deasemenea prin Kamikaze Kaitou Jeanne (referire la Ioana d'Arc) si Gunslinger Girl sunt cateva referinte din ce imi amintesc. E posibil sa fie in mai multe animeuri, dar astea sunt primele ce imi vin in minte, majoritatea referintelor sunt legate de biserica catolica si de istorie, sunt minime ce-i drept, dar exista!
[Imagine: Anime_Vector_Signature_by_iNegacion.jpg]

#3
Cand am citit numele topic-ului, mintea m-a dus la Ao no Exorcist, unde Lucifer ne povesteste la un moment dat despre cum el a dorit sa traiasca in pace cu noi, dar fiindca oamenii nu l-au acceptat si i-au omorat sotia umana, el a decis ca ei nu ar trebui sa existe. Pe parcursul animeului mai ne sunt prezentate si cateva posedari/exorcizari. Nu sunt neaparat referinte crestine, dar e un inceput.
Mi se pare ca si in Hellsing sunt cateva, desi nu mai sunt sigura care. In D-gray man am auzit ca sunt cateva (am vazut cateva videoclipuri).
o sa revin, in caz ca o sa gasesc animeuri cu referinta crestina
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#4
In Claymore apar referinte la crestinism si Biserica, cel mai probabil cea catolica dupa cum sunt construite catedralele alea. In Saint Tail e o tipa care e calugarita in devenire, si stiu ca in Chrno Crusade e ceva legat de crestinism desi nu imi aduc aminte exact ce si cum.
[Imagine: tumblr_m0b1jsILTh1qg582mo1_r1_500.gif]

#5
[center][Imagine: formylovelupiiableguti.png]


[Imagine: cefataare2text2.png]


[Imagine: supercelputinmieimiplacy.png][/center]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Referinte romanesti in universul manga/anime Romania 4 4.572 31-05-2014, 08:23 PM
Ultimul răspuns: Romania
  Breakout Anime News: Nihonomaru anime&manga Database! ellymate 0 5.233 15-09-2013, 01:34 PM
Ultimul răspuns: ellymate
  Referinte romanesti in anime Fata cu par de foc 8 5.515 18-03-2012, 11:10 PM
Ultimul răspuns: Monoxid


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)