Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Referinte romanesti in anime

#1
Am vazut ca nu mai e niciun topic de genul asta pe forum (daca e, imi cer scuze si poate imi fac comanda de ochelari ^^) asa ca am considerat ca e un subiect interesant si care ne priveste intr-o oarecare masura.

O referinta majora am intalnit-o in Trinity Blood, nu din cauza vampirilor (care sunt legati printr-un cliseu de tara noastra, ca sa fiu sincera) ci prin numele personajelor ("Ion", "Radu"; prima oara cand le-am auzit am cascat ochii, sa ma asigur ca nu e nicio eroare prin subtitrari), prin ducesa de Moldova - fie ca Moldova ca regiune, sau ca republica, si in cele din urma prin limbajul lui Asto-san (''dobitoc'', ''prost'', ''tovaras'' si altele pe care nici eu, romanca get-beget nu le-am recunoscut).
O alta referinta, dar mai micuta, am gasit-o in Shakugan no Shana, Flame Haze-ii avand o fortareata (una din putinele din anime) prin Romania, numita "Andrei" sau ceva de genul, si personajele Hildegard si Dan.

Mai cunoasteti si altele? Chiar as fi curioasa sa aflu.
Si... ce parere aveti? Cum va simtiti cand va auziti numele tarii sau alte elemente legate de Romania in anime?
[Imagine: ls.jpg]



Răspunsuri în acest subiect
Referinte romanesti in anime - de Fata cu par de foc - 18-01-2012, 09:09 PM
RE: Referinte romanesti in anime - de MimiÅŸor - 18-01-2012, 09:49 PM
RE: Referinte romanesti in anime - de Andrei. - 18-01-2012, 09:51 PM
RE: Referinte romanesti in anime - de Allen - 19-01-2012, 09:36 AM
RE: Referinte romanesti in anime - de Lia - 19-01-2012, 02:26 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Referinte romanesti in universul manga/anime Romania 4 4.603 31-05-2014, 08:23 PM
Ultimul răspuns: Romania
  Referinte crestine in anime Shiva 4 5.674 07-11-2013, 07:53 PM
Ultimul răspuns: Coyote Stark
  Breakout Anime News: Nihonomaru anime&manga Database! ellymate 0 5.249 15-09-2013, 01:34 PM
Ultimul răspuns: ellymate


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)