Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Misterele intunericului [Renee x Yoko]

#62
XXVI. Povesti noi.
Renee se intoarse speriata.In fata ei statea o femeie bruneta,imbracata cu niste saluri rosii si avand o privire misterioasa.Ii zambi linistita,dar ceva o facu pe fata sa se retraga.Era ceva ciudat in legatura cu ea.Renee trase aer in piept si cu o voce hotarata,intreba:
-La cine te referi?
-Ma refeream la Regina Eva Kurama.Nu se prea potrivesc numele,nu-i asa?Defapt,ea a fost om.Era de origine rusa,iar numele de familie era prea lung,asa ca l-a preferat pe al Regelui.
Renee o privea neincrezatoare,nestiind ce sa mai creada.Arata ca o persoana misterioasa, matura,dar vorbea ca un copil care povesteste despre jucaria lui preferata sau despre eroul lui.
Fata observa felul in care este privita si se redresa,spunand:
-Numele meu este Safrina.Sunt clarvazatoare si cea mai buna prietena a raposatei Regine.
-Ai spus ca totul s-a teriminat tragic.La ce te-ai referit?
-Este o poveste lunga.Hai mai bine sa ne asezam.
Cu o gratie incredibila,se aseza pe scarile de la tron,zambind multumita.Parca era un copil,in ciuda elegantei prezente in fiecare miscare.Renee se aseza si ea,asteptand cuminte.
Safrina incepu sa povesteasca,reusind sa picteze cu ajutorul cuvintelor,in fata ochilor fetei,intreaga poveste:
-Primul rege al Lumii de Apoi,a fost Septimus Valgav.Nimeni nu stie de cand a inceput acesta sa conduca Imparatia,dar a fost stapanul ei multa vreme.Unii credea,chiar,ca de la inceputul Timpului,deoarece nu parea sa imbatraneasca niciodata.
Safrina trase aer in piept,iar bruneta astepta linistita,curioasa sa vada de ce femeia a inceput cu povestea asta.
-Totusi,peste mii de ani in care lucrurile au mers la fel,Septimus a devenit tot mai nelinistit.Incepuse sa aiba visuri ciudate si sa-si doreasca tot mai multa putere.Spera sa poata conduce toate dimensiunile.Sa fie mai puternic decat Dumnezeu.Puterea i se urcase la cap.
Dar dupa cum stii,nimeni nu poate fi Dumnezeu.Singurul care poate stapani toate lumile,toate dimensiunile este El.Septimus nu a inteles asta.A inceput as tranga armate,sa adune bogatii,sa eleboreze legi.Avea o sete de putere nestapanita.In nebunia asta a devenit un tiran,omorand oameni,animale,monstrii-fiinte cu viata.Se asemana cu cei mai nenorociti Imparati ai Romei.Aducea faima Imperiului,dar in acelasi timp,il distrugea.
Dupa o vreme,s-an retras in Camera Infinitului,Camera Reginei,de azi.Acolo,si-a folosit bogatiile,construind ce vezi acum.Se zice ca a facut si niste coridoare ascunse cu secrete mistice,dar nimeni nu le-a descoperit.A inceput chiar sa foloseasca magie neagra,sacrificandu-si sufletul.Magia a inceput as se hraneasca cu sufletul lui,distrugandu-l.Dupa o vreme,era doar o umbra a ce a fost.Era slab,imbatranit - un mort viu.
Peste un an,a murit.Consiliul batranilor a ales cu ajutorul Oglindei,un nou conducator sau o noua conducatoare.Au vazut fata unei femei cu parul argintiu,de undeva din Rusia.Au adus-o in Lumea de Apoi,i-au explicat regulile si a devenit regina.Era buna la inima,iar sub conducerea ei,Lumea de Apoi incepea sa infloreasca frumos.
Regina a stat singura,retrasa,bucurandu-se de Camera Infinitului,pe care a numit-o mai apoi,Camera Reginei.Peste cativa ani,s-a indragostit de un muritor,nascand o fiica identica cu ea.
A crescut-o in pace pana cand,Camera a inceput sa se hraneasca si cu sufletul ei.Fiind unul puternic,o ucidea incetul cu incetul.A avut grija de fata,pana cand,pe patul de moarte,a lasat-o Consiliului.Fata a crescut frumos,purtand numele de Eva.Peste o vreme,a urmat la conducere, alaturi de un baiat special, Regele nostru.Regina Eva a dat nastere peste cativa ani,lui Yoko,iubitul tau.
-De unde stii ca e iubitul meu?
-Sunt clarvazatoare.Stiu totul.Totusi,regina avea un suflet pur,iar camera a ucis-o si pe ea.Regele s-a speriat.Tinea ingrozitor de mult la ea.A hotarat sa inchida camera,de frica sa nu mai fie cineva ucis de ea.Era daunatoare.
Eu am fost slujitoare in palat si datorita faptului ca am salvat-o pe regina,de la moarte,o data,i-am devenit apropiata.Regina se purta frumos cu toata lumea,dar eu eram protejata ei.Ii placea tare mult sa ma auda prevestind viitorul.I-am fost mereu alaturi,iar in scurt tip,am devenit prietena ei.Pe patul de moarte mi-a spus ca descoperise cateva culoare si aflase unele lucruri,care trebuiau protejate.M-a rugat as am grija de ele.I-am promis ca voi avea,asa ca m-am mutat aici.
Regele m-a lasat pe mine sa o inchid.Am facut o iluzie,prin care toata lumea vede o fundatura,asa ca nu mai putea nimeni inainta.Tu esti singura care atrecut de ea.Am vazut ac asa se va intampla.Ai in tine puterea Intunericului,cea pe care a lasat-o,intr-o sfera Septimus.De aceea ai putut trece.Camera te-a chemat.Am vazut ca cineva vrea sa gaseasca misterele ascunse ale acestei camere,pentru puterea negra.Daca le va gasi,nici nu stie ce blestem va abate asupra noastra.
Am vazut ca tu vei fi singura care-l va putea opri.De aceea te aflii aici.Te-as ruga sa nu ii spui nimic lui Yoko.Va afla el mai tarziu.Acum,te sfatuiesc sa pleci,iar cand voi putea,voi lua legatura cu tine.
Safrina disparu,lasand-o pe Renee derutata.Nu apucase sa zica nimic.Se ridica usor, gandindu-se ce sa faca in continuare.Nu putea sa ii spuna lui Yoko,deci era pe cont propriu.Totusi,de unde avea se stie cand va incerca aceea persoana sa intre in camera.Ea va fi in Lumea Oamenilor.Cum va putea ajuta?Va trebui sa profite de timpul care il va petrece aici si sa investigheze.Totusi,trebuia sa gaseasca o cale sa faca asta,fara a da de banuit.
Toate acest ganduri ii navalira in minte,in timp ce se intorcea prin coridoarele reci.Nu ii mai pasa nici de curent,nici de intuneric.Acum ca aflase toate astea,era socata.Deci,asa murise mama lui Yoko.Era tare curioasa sa auda ce stia Yoko despre moartea ei.
In cateva minute,ajunse in camera,bucurandu-se de schimbarea “ peisajului”.Se intinse pe pat,rememorand intamplarile si asteptandu-l nerabdatoare pe Yoko.



Răspunsuri în acest subiect
RE: Misterele intunericului(Renee x Yoko) - de BlueGum - 31-12-2008, 08:13 PM
RE: Misterele intunericului(Renee x Yoko) - de Silverrose - 11-01-2009, 01:51 AM
RE: Misterele intunericului(Renee x Yoko) - de WinterSoul - 11-01-2009, 10:27 PM
RE: Misterele intunericului(Renee x Yoko) - de WinterSoul - 24-01-2009, 09:01 PM
RE: Misterele intunericului(Renee x Yoko) - de Silverrose - 25-01-2009, 02:22 AM
RE: Misterele intunericului(Renee x Yoko) - de WinterSoul - 01-02-2009, 07:33 PM
RE: Misterele intunericului(Renee x Yoko) - de WinterSoul - 06-02-2009, 11:23 PM
RE: Misterele intunericului(Renee x Yoko) - de starnight - 08-07-2009, 10:23 AM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Misterele vieti[SasuSaku] ~Pufarina~Puff~ 2 3.126 03-09-2011, 03:36 PM
Ultimul răspuns: sharma_sakura
  In lumina Intunericului Mindy 3 3.395 19-04-2011, 11:11 AM
Ultimul răspuns: Abbeh.
  Misterele unei prieteni ohaio_angel 10 7.344 09-04-2011, 09:14 AM
Ultimul răspuns: MaDy^^
  Dincolo de limitele intunericului si luminii(Naruto) :.:. Onytsa :.:. xOxO 19 14.314 12-05-2010, 03:09 PM
Ultimul răspuns: Elena.
  Dragoste in umbra intunericului Andrutza 20 14.604 20-06-2009, 10:00 AM
Ultimul răspuns: Andrutza


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)