Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Iubirea este bazata pe vicii

#1
Of of of, se pare ca "Made in Hell" nu este prea popular. Am decis sa merg pe un stil total opus, asa ca va aduc o drama.
Povestea unui adolescent, elev model a carui viata se transforma de la o simpla intamplare.
Tip de critica: Orice fel de critica este acceptat


Intro:


Viciile fac dintr-un om ,un pacatos, dar ce ar fi un om fara vicii? Presupun ca acela care nu are vicii ar fi omul perfect. Fara defecte, nimic care sa ii atraga atentia de la ce este menit intradevarat sa faca. Astfel marea intrebare a fost pusa.
Omul se afla pe Pamant de mii de ani, dar nimeni nu stie pentru ce a venit, unii se scufunda in doctrine, altii cred ca omul este materie si ceea ce face poate fi aflat numai de stiinta. Multi sunt aceia care cred ca viata este un test, iar singura cale de a iesii din acest test este sinuciderea. Ciudati? Poate. Viata este un gol care trebuie umplut. Asta face omul, isi "umple" viata, fiecare intr-un mod cat mai diferit. Fanatici religiosi,oameni de afaceri, politicieni. Toti au gasit un scop, fiecare om are probabil un scop, dar fiecare om poate fi denumit si " omul obisnuit". Ceea ce ne aduce la ideea principala :viciile.
Viciile sunt "uneltele" cu care omul obisnuit isi umple viata si cu care incearca sa isi gaseasca scopul in viata. Din pacate aceste unelte sunt folosite in exces si astfel oameni ajung sa fie etichetati: alcoolici, fumatori ,femei usoare, hoti si poate chiar mai rau.


~Capitolul I~
~Inca un pahar si apoi ma culc...~

Imi simt capul greu, incerc sa ma ridic, dar nu pot. Fac o incercare de a imi deschide ochii. Fara succes. Am reusit a doua oara . Tavanul alb se zgaia la mine, iar eu nu suportam textura aia imaculata asa ca am inchis ochii. Cu un efort supra omenesc reusesc sa ma ridic pe marginea patului si deschid iarasi ochii vazand dezordinea din camera. Ma intind dupa cutia de energizant sperand sa mai fie atat cat sa mai iau o dusca. Aveam noroc.
M-am ridicat si de-abia atunci am observat ca dormisem imbracat cu hainele de ieri. Merg impleticindu-ma pana la usa dulapului, pe care o deschid, dupa ce astept sa cada toate hainele pe mine aleg o pereche de blugi si un tricou din ce mai ramasese inauntru si apoi le arunc pe mine.
Speram ca in timp ce infulec ceva sa imi amintesc ce am facut seara trecuta. Mi-am tarat picioarele pana in bucatarie unde o gasesc pe mama impachetand sa plece la serviciu.
-Hey draga, eu trebuie sa plec, ti-am pregatit o omleta. Este in cuptorul cu microunde. Te iubesc! Isi lua geanta si iesi pe usa avand grija sa ma ciufuleasca in timpul asta.Cateodata cred ca ma iubeste prea mult, dar sunt fiul ei totusi.
Scot omleta din microunde, era calda asa ca nu a mai fost nevoie sa o incalzesc, asa ca ma apuc sa mananc. Ideea ca nu stiam ce s-a intamplat noaptea trecuta ma enerva. Tot ce imi aminteam era ca inainte de a ajunge acasa am fost la supermarket si am cumparat ceva. Dupa modul in care arata camera mea presupun ca cele cumparate au constat in o sticla de whiskey si doua energizante. Daca ma cunosc bine, nu trebuia sa beau mai mult de doua guri din sticla aceea pentru a dobandi durerea asta de cap.
Curios este faptul ca eu nu beau nici la petreceri, deci ce m-a apucat? Fata unei persoane mi-a trecut prin cap. Am scapat furculita.
Arunc resturile de mancare si ma grabesc in camera sa imi iau mobilul pentru a-mi verifica mesajele. Era adevarat, ma despartisem de Andreea. Sentimentul acela de regret m-a invadat si capul a inceput sa ma doara si mai tare. Dupa o simpla cautare pe telefon mi-am reamintit si motivul : "Nu esti tu, sunt eu. Doar ca eu nu te mai iubesc". Hmph, ce cliseu. Cel putin putea sa imi spuna asta in fata.
Decid sa fac curatenie in camera, nu imi place dezordinea, dar se pare ca in ultimul timp numai asta se intampla. Dupa ce termin cu aranjatul ma asez in pat, dau drumul la televizor si caut canalul meu favorit, din cate se pare am si eu noroc, se difuzeaza emisiunea mea favorita. Fir-ar, e reluare! Inchid rabla si imi asez capul intr-o pozitie mai confortabila.
Ma simteam bine, durerea de cap imi era alinata de aerul rece ce venea pe geamul larg deschis. Insa momentul de relaxare nu a tinut prea mult pentru ca telefonul a inceput sa sune. Displayul ma anunta daca am sa raspund sau nu asa ca ma uit. Cristi...
-Zi!
-Hey, cum te simti tipule. Cred ca trebuie sa ai febra musculara pana acum. In vocea lui se citea entuziasmul. Entuziasmul acela cu care doi barbati spun o gluma cu caracter sexual.
-La ce te referi? Raspund eu sec.
-Ce tu chiar nu iti mai amintesti? Imi imaginam deja cum zambetul acela tamp pe care il are de obicei cum ii dispare usor de pe fata.
-Nici-o idee. Stii tu mai multe?
-Da! Ne vedem in Herastrau cam intr-o ora. Seriozitatea din glasul sau ma facu sa onorez intalnirea pe care initial vroiam sa o evit.
Dupa ce am inchis telefonul am realizat ca mi-a disparut cheful de a sta. Am ajuns iarasi in bucatarie unde m-am gandit sa le fac parintilor o surpriza si sa le pregatesc ceva pentru cand vor ajunge acasa. Caut in frigider ceva pentru un meniu satios, dar pana la urma lenea ma indeamna sa fac niste clatite. Dupa jumatate de ora las un bilet pe usa cuptorului, infulec o clatita si ies pe usa. Ma bucur ca locuiesc la cinci minute de parc. Tot gatitul asta ma facu sa uit motivul intalnirii, dar cand il zaresc pe Cristi imi readuc aminte asa ca regretele ma invadara iara.
Dupa ce ne-am salutat i-am zis ca nu am chef sa stau si ca mai bine am da o tura de lac. Zambi sec, dar cu o privire pierduta.
-Tu chiar nu iti aduci aminte ce ai facut nu-i asa? Se uita la mine cu aceasi expresie pe fata.
-Ti-am zis ca nu, ce este, am facut ceva rau?
-Teoretic, nu. Practic, s-ar putea.
-Poti sa imi traduci? Nu ma simt in stare sa descifrez metafore astazi. Are legatura cu Andreea? Pentru ca daca are atunci nu vreau sa aud nimic.
-Nu are legatura cu Andreea, dar totul se intampla din cauza ei.
-Doamne, atunci zi-mi odata despre ce e vorba. Te uiti la mine de parca vorbesti cu altcineva.
-Asta pentru ca omul de ieri nu mai era Alex, era cineva cu totul schimbat.
-Uimeste-ma!
Imi facu semn sa ne asezam la o terasa din apropiere. El isi lua o bere asa ca am decis sa fac acelasi lucru, din moment ce mi-am deschis apetitul la alcool. Plus ca cel mai bun remediu pentru mahmureala este o alta portie de bautura. Dupa ce am dat comanda, Cristi a inceput sa povesteasca.
-Ieri, eram amandoi la ping pong cand ai primit mesajul de la Andreea. Nu ai mai vrut sa joci asa ca am plecat amandoi de acolo. Erai distrus, am incercat sa te consolez, dar ai inceput sa ma injuri si sa ma ameninti asa ca am pastrat distanta. Dupa aceea ti-ai revenit si ai zis sa sun niste prieteni comuni si sa mergem la o bere. Am fost uimit , dar m-am conformat, am crezut ca poate iti vii in fire cu toti prietenii de fata. Ajunsi la pub ai baut vreo doua beri si deja incepusei sa o iei razna. Ai inceput sa vorbesti cu doua fete si sa le spui chestii indecente. Apoi am decis sa plecam si sa te ducem acasa, dar Mia a spus ca te conduce ea. Mi-am dat seama apoi ce urma sa se intample. Nu avea doar sa te conduca.
-Serios?!? In starea in care eram ati lasat-o pe Mia singura cu mine? Stii bine ca are o atractie pentru mine si nu de multe ori a incercat sa ne desparta pe mine si Andreea. Tare mi-e frica sa nu fi fost chiar ea cea care a facut toate astea.
-Termina sa mai fi paranoic. Ai ajuns ,dintr-un tip caruia nu-i pasa de ce cred ceilalti intr-o muiere scoasa dintr-o telenovela.
Remarca lui ma supara, dar stiam ca avea dreptate.
-Si acum ce vrei sa fac, am strigat eu la el. Dupa asta am realizat ca mai multa lume se uita la mine si i-am sugerat sa platim si sa plecam.
-Acum,mergem la Mia si aflam ce s-a intamplat aseara.
Nu mi s-a parut cea mai buna idee din lume, dar trebuia sa aflu ce s-a intamplat cu o seara in urma.
Intr-un sfarsit am ajuns la apartamentul in care locuia Mia. Am apasat de doua ori scurt pe sonerie. Un zgomot se aude pe hol si usa se deschide. Era mama ei.
-Buna ziua, doamna Serban! ziseram amandoi in cor. Mia este acasa?
-Buna baieti, haideti, va conduc la ea in camera. Era o femeie inalta, blonda cu o fata ce emana frumusete, chiar si la cei 45 de ani ai sai.
Mia ne astepta in camera sa, stand lungita in pat ascultand muzica la mp3. Primul care a intrat a fost a fost Cristi, ea s-a ridicat si l-a intampinat cu un zambet, dar cand am intrat eu, zambetul ii pierii de pe fata.
Pentru o clipa m-am uitat la ea, parca nu o mai vazusem de o vesnicie. Avea parul negru intens si lung, iar ochii aia verzi ma inebuneau. Nu semana deloc cu mama sa, iar pe tatal sau nu il vazusem niciodata. Isi scoase castile si ne facu semn sa ne asezam.
-Presupun ca ai venit aici pentru raspunsuri, nu? Intreba ea pe un ton destul de trist.
-Da, nu imi mai amintesc nimic.
-Banuiam eu. Presupun ca ti-a spus Cristi ce ai facut pana ce ne-am despartit de grup asa ca reiau de acolo. Am plecat de la pub si ne-am indreptat spre apartamentul tau. Pe drum te purtai ca un tip ce tocmai a iesit de la dentist cu o anestezie prea tare. Ai propus sa ne oprim la supermarket pentru a-ti cumpara bautura, dar eu nu am fost de acord. Insa dupa ce m-ai implorat, am decis ca voi avea grija sa nu bei prea mult. Dupa ce am ajuns la tine acasa mama ta m-a luat la intrebari, dar s-a bucurat sa auda ca am eu grija de tine. Am intrat la tine in camera si acolo ai inceput sa dansezi si sa razi facand dezordine apoi te-ai asezat in pat si ai deschis sticla de whiskey si ti-ai pus intr-un pahar, dupa ce ai baut doua pahare ti-am spus sa te culci, dar tu mi-ai raspuns pe o voce de copil " Inca un pahar si apoi ma culc..."
-Aah, ma bucur sa aud ca nu s-a intamplat altceva. M-am uitat la ea, dar a lasat privirea in pamant. Totusi, de ce mama mea era asa de fericita in ciuda faptului ca am intrat beat in casa cu o fata necunoscuta?
-..Asta s-ar putea sa aiba de a face cu faptul ca i-am spus ca eu sunt iubita ta.
Ramasesem fara cuvinte.
-I-ai spus ce?!..
Things i don't have:
-Money
-A f**k to give





Răspunsuri în acest subiect
Iubirea este bazata pe vicii - de Andrei. - 27-06-2011, 01:10 AM
RE: Vicii - de kyokusanagi - 27-06-2011, 12:20 PM
RE: Iubirea este bazata pe vicii - de Andrei. - 27-06-2011, 11:55 PM
RE: Iubirea este bazata pe vicii - de +Rin+ - 28-06-2011, 05:37 AM
RE: Iubirea este bazata pe vicii - de kyokusanagi - 28-06-2011, 05:56 PM
RE: Iubirea este bazata pe vicii - de Red Baron - 30-06-2011, 10:20 PM
RE: Iubirea este bazata pe vicii - de Abbeh. - 02-07-2011, 05:57 PM
RE: Iubirea este bazata pe vicii - de Andrei. - 02-07-2011, 11:25 PM
RE: Iubirea este bazata pe vicii - de Abbeh. - 03-07-2011, 07:56 AM
RE: Iubirea este bazata pe vicii - de Bullet - 05-07-2011, 09:23 PM
RE: Iubirea este bazata pe vicii - de Andrei. - 14-07-2011, 10:03 PM
RE: Iubirea este bazata pe vicii - de Bullet - 14-07-2011, 10:28 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Vicii si dragoste Riynka 16 11.253 20-11-2011, 06:36 PM
Ultimul răspuns: Miranda.
  Iubirea este jocul Morti ! Vampire Soul 0 1.969 02-03-2010, 07:22 PM
Ultimul răspuns: Vampire Soul


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)