Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Actul final. Dama, As-ul si Juvetele

#4
Vreau sa fiu prima care comenteaza. Mai am de citit cap. 2 si 3 apoi revin cu un edit.

Ok, done. In primul rand tu nu ai primit pana acum niciun comentariu pentru ca distanta dintre capitole este prea scurta si nu a fost suficient timp pentru a le citi. Cand postezi foarte des, cititorii pierd ideea principala si cand vad ca ii bombardezi cu capitole unul dupa altul nu mai le citeste nimeni pentru ca este prea multa informatie de o data.

In al doilea rand nu te mai milogi de lume sa iti lase comentarii, pentru ca foarte multi cititori nu au un cont si nu au cum sa iti lase un comentariu. Spre exemplu din 120 de vizualizari pe care le-a facut ficul tau pana acum te asigur ca mai multe de jumate dintre cei care l-au citit nu au cont. Cred ca am rezolvat prima parte, acum sa ne axam pe fic.

Nu stiu daca esti incepatoare sau te grabesti dar
Citat:Visam cu ochii deschisi, din nou, de ce are luna efectul asta asupra mea? E asa de frumoasa si.. asa la locul ei acolo, sus, desi e singura, chiar daca are stele pe langa ea, se simte singura, nu mai e nimeni ca ea.

Din prima propozitia nu am inteles nimic, decat daca o iau pe parti.
1. Visai cu ochii deschisi, din nou.
2. De ce are luna efectul asta asupra ta?
De aici am inteles ca ai insomnii si esti afectata de luna intr-un mod bizar.
Citat:Acum nu urasc totata rasa vampirilor, nu, de ce?
Nu urasc toata rasa vampirilor, nu. [Propozitia asta este o afirmatie, chiar daca contine atatea nu-uri, de aceea dupa ea vine punct ca sa isi faca intrarea propozitia interogatoare] De ce? De aici va veni raspunsul fetei.
3. Ai foarte multe repetitii.
Citat:Da, incepe o noua viata, viata mea, cea.. reala si aproape.. perfecta. Acum va intrebati de ce pana la varsta de cinci spre zece [cincisprezece se scrie legat] ani ai mei, viata mea nu a fost perfecta, nu?
4. PREA MULTE PUNCTE DE SUSPENSIE... NU MA TINE DELOC IN SUSPANS.
Citat:Ma gandesc adesea la noi, de ce existam, la rostul nostru, la.. viata.
E asa de frumoasa si[..] asa la locul ei acolo, sus, desi e singura, chiar daca are stele pe langa ea, se simte singura, nu mai e nimeni ca ea.
Da, incepe o noua viata, viata mea, cea[..] reala si aproape[..] perfecta. Acum va intrebati de ce pana la varsta de cinci spre zece ani ai mei, viata mea nu a fost perfecta, nu? Pentru ca parintii mei au murit intr-un accident de masina, sau[..] asa cred cei ce au avut grija de cazul acela. Dar nu a fost asa, au murit din cauza unui vampir. Da, vampir, le-a sarit pe capota masinii in timp ce conduceau, el fiind flamand. Tata, a tras de volan, dar[..] nu avea cum sa prevada ca acel vampir va sparge parbrizul si ca le va rupe gaturile, apoi baand[le va bea... nu exista cuvantul baand] sangele cadavrelor parintilor mei.
Normal ar fi fost sa controlez doar o[..] substanta, casa[cuvantul asta se desparte ca sa] spun asa, si sa am o singura putere, dar din nu stiu ce motiv, am mai multe. Si uite asa ati aflat cate ceva din viata mea, insa am doua personalitati, deci[..] mai asteptati.
Si asta doar in primul capitol. Prea multe si fara rost, observi? Se cheama puncte de suspensie pentru ca sunt mai multe. La felul in care le-ai scris tu ar trebui sa se cheme doua puncte.
Nu te mira ca nu ai comentarii. Ai greseli foarte multe. Daca tu ai venit pe site-ul asta ca sa primesti comentarii, tin sa iti spun ca nu este facebook/ hi5/ myspace sau un alt site de socializare. Aici scrii nu ca sa fii apreciat ci ca sa inveti din greseli, asa ca nu te supara pe mine.

Ok, capitolul doi.
Citat:Pielea alba[..] Forta[..] Sete[..]Colti[..] Vampiri[..] Povesti? Nu. Adevar? Da. Cuvinte care imi bantuie mintea deseori, nu simt teama, mai de graba[..] admiratie pentru fiintele acestea. Nu le pot spune oameni, si ei respira, clipesc, mananca si alte cele[..]
O sa visez la noapte doua puncte... pardon puncte de suspensie. In loc de punctele de suspensie din prima propozitie trebuiau sa fie virgule, iar cuvintele cu litera mica.
Citat:Pielea alba, forta, setea, coltii, vampirii, povesti?
Daca ai inceput cu ''pielea alba'' care este un cuvant articulat, adica 'a'-ul acela, atunci va trebui sa le articulezi pe toate, altfel iese un ghiveci de cuvinte aruncate anapoda.
Citat:Dar cand spun "ei"[..] la ce ma refer? nu[..] nici eu nu mai stiu[..] si nici nu cred ca voi stii[..]

Gata mi-a ajuns de atatea puncte. Capitolul 3.

Citat:-E atat de cald, de linistitor, de[..] mort. Da, este un sentiment inaltator, epic, care intr-un fel iti face capul sa pulseze de parca in el ar fi inima ta. Nu imi dau seama daca este bine sau rau sa ma simt asa, daca imi place trebuie neaparat sa fie bun?
-Nu[..] Daca nu imi place trebuie sa fie neaparat rau? Nu mi-am mai raspuns, era evident, si devenea stresant. Prea multe ganduri imi treceau prin tample, si vroiam sa le strig: "STOP! Opriti-va odata!" dar nu reuseam sa vorbesc, nici macar in subconstientul meu.
Ce am pierdut? Am adormit pe drum? Cu cine dialogheaza fata? Nici macar nu ar trebui sa fie un dialog, ci niste ganduri, deci si prin urmare nu era necesara linia de dialog ci niste ghilimele.
Citat:-Aoleeu! Apa! Uitasem ca lasasem apa sa curga in cada, grabita mi-am croit drum catre baie.
'A croi drum' este o miscare ingreunata. Fraza este folosita e obicei pentru a zice 'si-a croit drum prin jungla sau viata', dar pe fata nu o impiedica nimic, de unde rezulta ca a alergat.

Concluzie finala:
Sincera sa fiu, nebunia twilight si a vampirilor a cam apus. Nu mai este 'la moda' sa-i zicem asa sa scrii despre vampiri. Anyway, daca vrei sa tii cont de ce ti-am spus continua sa scrii, daca nu treaba ta. Acum nu cred ca o sa mai vrei comentarii o vreme, o sa ma urasti pentru ca am fost directa si ti-am zis adevarul dar asta e. Nu pot sa fiu pe placul tuturor. Si inca ceva. Asta este cel mai lung comentariu pe care l-am scris vreodata, deci pot sa tai asta de pe lista de dorinte.



Răspunsuri în acest subiect
RE: Actul final. Dama, As-ul si Juvetele - de ultimate wulf - 31-01-2011, 08:34 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Yaoi] Final Attraction ReneePheonix 6 5.169 05-12-2012, 05:56 PM
Ultimul răspuns: Katsu
  [Final Fantasy]Totul se rezuma la iubire La Minor. 7 9.318 18-04-2010, 07:14 PM
Ultimul răspuns: : : :Theo: : :


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)