Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Peripeti din alta dimensiune

#7
Citat:Povestea incepe in anul 2025 cand un flux inexplicabil a devastat pamantul si a ucis o treime din populatia acesteia.
Animalele au disparut fara nici o urma, iar jumatate din oameni ramasi in viata, s-au transformat in diferite creaturi ciudate. Acestea nu mai gandeau si s-au refugiat in mediul lor de viata.
Oameni de stiinta, ramasi in viata, au creeat o bariera protectoare, in anul 2026,iar oamenii si-au luat viata de la capat, incepand sa construiasca tot ce au pierdut in urma dezastrului.
Savantii, au construit roboti pentru ai trimite inafara barierei, sa aprovizioneze oameni, cu tot ce aveau nevoie, pentru a trai.
La sfarsitul anului, savantii au infintat Organizatia Save People (O.P.S.), iar cladirea, de 2 metri inaltime(2 metri mi se pare extraordinar de putin, un om are cam 1,75 ,daca e vorba de un adult, deci e imposibil ca o cladire sa aiba 2 metri intaltime, mai are putin are putin si atinge tavanul.Poate 10-20 de metri) era situata in centrul barierei energetice.
Tot in acest an, in luna decembrie, a fost gasita o fata pe nume Allice Medison, in varsta de 14 ani, in padurea de langa bariera. Aceasta a fost ingrijita si adoptata de catre familia Morgan.
Familia Morgan era formata din Sara Morgan, mama a doua fete ( in afara de Allice), parul acesteia fiind roscat,iar ochii aveau o nuanta de verde smarald. Blanda si intelegatoare fiind din todeauna. Catarine Morgan, una din ficele Sarei, avea parul negru ca si ochii acesteia, in varsta de 14 ani, de fel era timida, copilaroasa, rasfatata si prietenoasa. Avea o surioara mai mica, pe nume Mana, parul ei avea o nuanta de roscat iar ochii erau verzi . Sotul Sarei pe nume Catalin Morgan era decedat de 2 ani in urma fluxului.
In cursul anului urmator, oamenii, aproape ca nu mai duceau lipsa de nimic.
La sfarsitul anului 2028, bariera a fost distrusa, de mii de creaturi, in cautare de hrana. Robotii, depasiti de numarul urias al monstrilor, nu au facut fata atacului.
Oamenii, au fugit fiecare unde au apucat, dar din pacate multi au fost omorati, printre acestia si Sara Morgan.
Dupa acest atac, oamenii s-au impartit in mai multe tabere, avand la dispozitie, ca loc de trai, pesterile ascunse in munti, unde creaturile nu veneau, deoarece nu suportau frigul.
In primul grup, se afla o femeie pe nume Una Soley , avea in jur de 25 de ani, avand ochii albastri si parul roscat. Aceasta ii invata pe ceilalti sa se lupte, pentru ca inaitea dezastrului era luptatoare profeionista.
Peste un an, toti oameni s-au adaptat la mediul de viata corespunzator, si au invatat sa se ajute reciproc.
Descrierea e foarte putina, dialogul nu e prezent, si grabesti enorm de mult actiunea... sper ca celelalte capitole sa fie mai diferite...
Capitolul 2
am observat ca si in acest capitol ai multe cuvinte la care ai uitat sa pui space intre ele, ceea ce il face destul de greu de citit, nu mai stau sa mai precizez fiecare greseala din fiecare capitol.
Se putea mai multa descriere, mi-a placut "petrecerea" lui Caty de ziua ei de nastere, si cadoul parea foarte dragut.
erea - era (am vazut ca faci aceasta greseala foarte des, deci tine minte se scrie era)
next : capitolul 3
"cu niste cearcane cat casa in ochii," - comparatia asta nu se potriveste deloc, mai bine spuneai simplu, "cu niste cearcane foarte mari", deci atentie la comparatii
Citat:Acestor creaturi li se spuneau Gerele din cauza ca aratau straniu.
inafara de greselile de tastare, care predomina si acest capitol, in aceasta fraza puteai descrie mai mult aceste creaturi,si doar pentru ca erau stranii, asta nu e un motiv sa fie numite Gerele. Am observat ca le-ai descris mai tarziu, te opresti de o idee si treci la alta. Descrie un lucru si treci la celalt, nu te mai complica atat.
si in final :Capitolul 4
Citat:Caty sufla cat poate de tare pe gura, i-a o gura de aer si incepe sa tipe!
in primul rand e repetitie si in al doilea rand e pleonasm intr-un fel...
ori sufla, ori tipa?... desi cred ca ai vrut sa spui fluiera, si nu mai era nevoie sa spui pe unde o face...
pe langa greselile de tastare care sunt mai putine, uiti sa pui punctul la sfarsitul dialogului, si ca tot veni vorba de dialog, am observat ca ai pus doua linii la inceput "--", unul era de ajuns...
si cum a spus si Keicy, iti lipseste suspansul, nu ma faci sa simt ca si cand as fi acolo, mai multa desciere si sentimente...
sper ca nu te-a suparat comentariul meu...:bye:







Răspunsuri în acest subiect
Peripeti din alta dimensiune - de rosegur - 18-09-2008, 09:18 PM
RE: Peripeti din alta dimensiune - de denisa - 19-09-2008, 11:10 PM
RE: Peripeti din alta dimensiune - de rosegur - 20-09-2008, 12:26 PM
RE: Peripeti din alta dimensiune - de Keicy - 20-09-2008, 02:17 PM
RE: Peripeti din alta dimensiune - de rosegur - 30-09-2008, 02:57 PM
RE: Peripeti din alta dimensiune - de rosegur - 10-01-2009, 10:54 PM
RE: Peripeti din alta dimensiune - de Apathy - 11-01-2009, 12:42 AM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Naruto] Liceul...alta povara Elix3 3 2.890 29-10-2012, 01:57 AM
Ultimul răspuns: Lain
  O alta aventura a lui Naruto! Arken 1 2.735 27-04-2010, 09:45 PM
Ultimul răspuns: Gabriella
  Kaleido Star-O alta viata adyna_45 7 6.040 02-12-2008, 03:58 PM
Ultimul răspuns: adyna_45
  O viata ca oricare alta bastard_in_love 3 3.144 31-07-2008, 10:48 PM
Ultimul răspuns: J A N E
  O alta lume... white angel 0 2.882 18-03-2008, 06:04 PM
Ultimul răspuns: white angel


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)