Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

O viata ca oricare alta

#1
Iata un fic normal, facut de mine la plictiseala. O sa fie putin inspirat din bleach ca mi-a fost lene sa inventez ceva.

So...first chapter.

Prima zi de vacanta.


Minunat, s-a terminat scoala, sunt gata sa imi petrec vacanta in fata computerului ascultand muzica, fara ca mama sa ma ia cu: �Invata Andra, invata�� sau tata cu �tre� sa repeti fiecare lectie si s-o citesti atent�, etc. Acum am un argument solid, este vacanta, nimeni nu ma poate pune sa tocesc in mijlocul vacantei.
Plictisita, deschid calculatorul, incepand sa vorbesc cu minunatii mei prieteni, in vreme de in boxe rasuna vocea calduroasa a unui artist nu foarte cunoscut.
�Ai auzit ce a facut Ady azi�� incep eu sa citesc un mesaj, insa stiind cat de banale pot fi subiectele de discutie ale acelor personae tampite si barfitoare, inchid, fara a mai citi si alte barfe plicticoase.
�De ce Dumnezeului nu pot oamenii astia sa vorbeasca despre ceva interesant?�. Soarele imi intra in ochi, era dimineata, iar eu nu aveam nicio intentie sa ma spal sau sa ma schimb, cel putin nu pana la ora 10.
�Auzi, vii azi pe la 12 la mall?� ma intreba un coleg decis sa ma scoata cu orice pr�t din casa. Dupa nenumarate rugaminti am acceptat. �Minunat, acu� tre� sa ies din casa! Nici ca se putea mai rau!�
Plictisita, ma ridic de la birou, indreptandu-ma spre baie. Am dat drumul apei calde, lasand-o sa umple baia in vreme ce eu ma priveam in oglinda. Toti din jur imi ziceau :
-Vai ce copilas scump, si cum ai crescut, ieri imi ajungeai pana la brau!
Totusi cuvintele acelea nu ma atingeau catusi de putin. Ochii mei caprui priveau reflectia chipului meu in oglinga, o fata ca oricare alta, singurul lucru care probabil ma scotea din comun era parul ondulat, saten inchis, care imi acoperea urechile si se revarsa peste frunte. Buclele aveau o stralucire ceva mai neobisnuita, insa eu nu ma consideram catusi de putin �cool� sau in oricare alt fel in care se caracterizau colegele mele foarte �cochete�.
Contrar toaletei unei fete �normale�, a mea consta intr-un gel pentru curatare a fetei , niste deodorant si putin parfum. Urasc fardurile pe care unii le considera �utile pentru infrumusetarea tenului�. Mi se pare ca ma imbatranesc si nici macar nu imi sustin aspectul, care, oricum va ramane �al meu�, asa ca de ce sa-l maschez cu diferite produse de fata.
In sfarsit pregatirile mele au luat sfarsit. M indrept spre calculator si ma apuc sa vizionez Bleach vreo trei ore.
-E unspe�!constat cu stupoare, ridicandu-ma de pe scaun. Incep sa caut niste haine decente prin dulapul in care se inghesuiau sute de piese vestimentare.
-Hmm�ce sa aleg, ce sa aleg? Desi nu eram foarte �cocheta�, aveam atatea haine incat nu ma putem decide in ce sa ma imbrac. Intr-un final aleg niste pantaloni scurti albastri si un maieu cu dungi bleu si albe.
-Tata, eu plec la film, ma-ntorc pe la patru!imi anunt eu tatal, iesind pe usa.
Cat de repede puteam, m-am indreptat catre tramvaiul 41. Ca de obicei l-am ratat, asta mai aducea doua-trei minute de lunga asteptare. Totusi, cu putin noroc am reusit sa ma urc si sa nu intarzii decat zece minute. Am urcat la etajul trei, unde ma asteptau vreo cinci colegi, insa nici urma de fete si de baiatul care ma invitase, Andrei.
-Neata, unde-s Dena si Ioana? intreb eu asezandu-ma langa ungrasut simpatico pe nume Robert. Parul gelat nu era ceva obisnuit pentru el, asa ca am chicotit, indreptandu- mi insa privirea catre un saten cu ochii albastri care tocmai mi se adresa:
-Pai, Denisa si celelalte doua s-au dus prin �Zara� sau ceva de genu, iar catelul de comppanie se tine dupa ele!a spus acesta sarcastic. �Dena�, fusese de fapt prietena lui ppentru cateva luni bune, insa din motive necunoscute cei doi s-au despartit iar acum �cica� se urau reciproc.
Plictisita, ma asez, privind in jur. �Iubitul� meu mall, cu filmele cele mai proaste din aceasta lume! Sincer nu mi-a fost dor de el, dar din motive �sociale� trebuie sa-l frecventez pentru pierdutul vremii cu �prietenii� in fata unui ecran urias si unui joc destul de distractive, bowing-ul.
[Imagine: sigdn.jpg]

The old bastard left his ties and his suit
A brown box, mothballs and bowling shoes







#2
O invitatie neasteptata.


-Apropo, ti-am luat eu bilet, ca tu ai cam intarziat. A, si sa nu crezi ca iti zic ca sa-ti arat cat de bun prieten iti sunt, da tre̢۪ sa imi dai banii pe el!m-a anuntat Ady, tot acel saten care face cele mai nesarate glume din lume sis tie cum sa te prost dispuna.
“Frate, in una din zilele astea capul lui o sa stea acolo unde isi vede fundul!”gandeam eu, fulgerandu-l cu privirea.
Imi era destul de antipatic, desi uneori distrugeam clasa cu el, in timp ce ne jucam cu mingea, dar nu-mi placea atitudinea si nici felul in care trata fetele, si mai ales cum vorbea.
-Frate, zici ca e catelul ei de companie, uite cum se tine dupa ea prin toate magazinele de fite!se lamenta el privind la etajul doi si admirandu-I pe cei patru colegi. Pe de-o parte eram de accord cu el, dar dar pe de alta parte ironia si batjocura din glasul lui ma dezgusta.
-Haideti sa mergem la bowling!sugerez eu, ridicandu-ma de pe scaun. Ceilalti m-au urmat. Astfel am inceput sa jucam. Era a doua oara in viata mea cand puneam man ape o minge de bowling. Normal…eu pierdeam, aproape.
Deodata, norocul m-a lovit si am dat un strike. Fericita, am inceput sa merg cu spatele, dar norocul a durat putin, pana cand am simtit taria pardoselei lovita de capul meu. Cazusem, insa nu de una singura, un mic obstacol s-a ivit, dragul de Ady statea ghemuit, iar eu, in fericirea mea, m-am impiedicat de el si am cazut pe spate. Toti se uitau ingruijorati la mine, intanzandu-mi mana pentru a ma ajuta.
Totusui eu aveam o singura idée intiparita in minte, sa-l prind pe dobitocul acela cat mai repede cu putinta.
-ADY! Strig eu alergand dupa el. Ca de obicei l-am lovit din plin cu ghiozdanelul meu negru din piele.
-Cred ca si-a revenit, a raspuns el zambind, iar ceilalti au inceput sa rada.

Cam asta a fost aventura noastra, am terminat jocul, am vazut filmul, iar eu am revenit acasa. La usa, statea un baiat inalt, cu par brunet, insa ochii albastri imi pareau cunoscuti. Mi-a intins o scrisoare, intr-un plic negru cu un sigiliu frumos pe el.
-Ce-i asta?intreb eu, lunand scrisoarea.
-Citeste si ai sa vezi!mi-a raspuns el. Tonul sau era rece, dispretuitor aproape, ceea ce nu observasem pana atunci era ca baiatul purta un costum in intregime negru, iar la brau o curea alba sustinea o sabie subtire totusi lunga. M-am dat un pas inapoi. Ceva in tinuta lui imi inspira teama, totusi stiam in adancul sufletului ca nu imi va face niciun rau. Am deschis plicul si am citit:
“Aceasta scrisoare este strict confidentiala si te rog sa o arzi dupa ce o citesti. Ai fost aleasa sa faci parte din brigada de lupta a unei asociatii numite “Soul Society”. Iti vom da detalii o data ce ajungi la fata locului. Pentru asta urmeaza-l pe agentul 25.”
-Agentul 25 sunt eu! Haide!mi-a spus el intorcandu-se cu spatele si facandu-mi semn sa-l urmez.
Avea un mers lin, iar tinuta ii dadea un aer de mister. M-am apropiat rostind sfios:
-Si ce ma rog este aceasta organizatie?
-“Soul Society” are cate un sediu in fiecare tara. Ea este menita sa apare lumea celor vii de spirite precum “hollow”. Mai mult o sa afli la fata locului.

Se pare ca nimanui nu-i place::(((:(( Eh...eu mai pun niste capitole...ce mai am prin PC.
[Imagine: sigdn.jpg]

The old bastard left his ties and his suit
A brown box, mothballs and bowling shoes







#3
Uite ca mie imi place.....e interesant si cat se poate de normal,cum ai zis si tu.Acum sa vedem si ce greseli am gasit
1)sa umple baia-cred ca vrei sa spui sa umple cada sau jacuzi
2)M indrept-ma indrept
3)sis tie-si stie
Eh..... astea sunt greseli minore.Astept next-ul.Gambate!

#4
Ideea de baza este buna.Cred ca are o oarecare influenta si anime-ul Bleach dar nu intru in detalii.Greselile sunt minore, dar nu prea ai dialog.Este bine sa mentii o balanta intre cele 3 moduri de expunere(shtiu iar incep cu critici dar e necesar:))).In rest nu am ce comenta.Mult succes in continuare si astept urmatorul..:D
De ce ma chinui ca sa vin?
Acum e prea tarziu..
De ce atunci cand a trecut
Sa ma retii tu n-ai stiut,
S-au nici n-ai vrut-o poate..
Stiai c-astept un singur semn..
Din partea ta,doar un indemn
De tot ce-a fost sa ma dezleg
Si viata ta de-a mea s-o leg..



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Naruto] Liceul...alta povara Elix3 3 2.860 29-10-2012, 01:57 AM
Ultimul răspuns: Lain
  O alta aventura a lui Naruto! Arken 1 2.724 27-04-2010, 09:45 PM
Ultimul răspuns: Gabriella
  Peripeti din alta dimensiune rosegur 6 4.844 11-01-2009, 12:42 AM
Ultimul răspuns: Apathy
  Kaleido Star-O alta viata adyna_45 7 6.016 02-12-2008, 03:58 PM
Ultimul răspuns: adyna_45
  O alta lume... white angel 0 2.866 18-03-2008, 06:04 PM
Ultimul răspuns: white angel


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)