Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Lord of the Rings - More than friends? [ Yaoi ]

#2
Ăăă ... da, am promis să vin şi să o ajut pe Shuu la decapitare, deci ... Here I am, lol.

În primul rând ceea ce ai scris îmi dă senzaţia că ai văzut doar filmul. În primul rând nu foloseşti denumirile în română ale locurilor, ceea ce ar fi dat o autenticitate mai mare ficului [deşi aşa-i moda la noi, fără autentic, autenticul strică reputaţia] ... Apoi foloseşti neologisme. Dacă ai fi citit cărţile, ţi-ar fi făcut plăcere să-i imiţi cât de bine ai fi putut modul lui Tolkien de a scrie [zic "imiţi" pentru că doar de s-ar aşeza el însuşi la masa de scris şi ţi-ar da să postezi ceea ce a făcut mi-ar fi trezit aceeaşi pasiune pentru a citi mai departe, dar măcar încearcă, nu te omoară nimeni cu amenzi pentru ceva imitare]. Greşeşti amănunte esenţiale; opera lui Tolkien e presărată de detalii pe care inevitabil le mai uită omu' mai ales dacă a citit cartea acum ceva timp, că doar nu toţi avem memorie de istoric şi nu noi am scris cu mâna noastră cărţile, dar dă-o-n colo de treabă, Elrond e blond că aşa-s doar toţi elfii, şi mai şi locuieşte în Codrul Întunecat, că-i mai mişto acolo şi-i bairam acolo pe vremea asta ... Şi-n film era brunet şi stătea în Vâlceaua Despicată, deci ce naiba, că doar ne-au asasinat ăştia din televiziune cu filmele.
Apoi ... în relatarea la persoana I sunt câteva aspecte importante ... Dacă vrei să continui astfel trebuie să şti neapărat că tu ca om nu-ţi înşirui lucrurile din cameră şi îţi explici de-aiurea evenimetele ... cel puţin nu dacă nu povesteşti altui om. Dacă nu faci un fic yaoi în care începi în forţă cu doi care şi-o trag, atunci îţi spun clar că trebuie să schimbi foaia [până acum ai observat că nu prea a mai postat nimeni, de ce ? eh, bun venit în club, faci ceva diferit şi BOOM! pleacă cititorii. dar e un moment bun să lucrezi la stil, nu cred că mai ai pe vreun cititor de pierdut, nu ? hmm, oh, da, e Lucy aici de faţă care chiar citeşte şi şti, chiar mi-a zis că n-o să mai citească deloc, dar tu oricum n-o să-ţi dai seama, nu, pentru că nu postează *nods*].
Btw, a nice band with tolkienish lyrics is Battlelore, get nice and cosy in front of your PC and listen 'em while you write, it will get you a whole new world right before your eyes. You shouldn't get fed of this band, it's goth/power/melodic black metal & ... well ... you'll see :'D

Okay now, that wasn't very acid, but I'm still mad that you ruined a good piece of idea and fan fiction by not getting us in the right atmosphere, so don't get distracted by my writing, my soul is black and I'll kill you for real next time ._. [... or perhaps not, but, eh, you got the basic idea xD ]

Baftă în continuare! ^_^

[Aikad was here, so don't tell a word, I sould pass incognito this forum :-$]



Răspunsuri în acest subiect
RE: Lord of the Rings - More than friends? [ Yaoi ] - de Nidryne - 29-01-2010, 04:30 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  We will still be friends forever despite difficulties •нąкü• 100 46.829 18-07-2011, 03:20 PM
Ultimul răspuns: Mùsè
  I am a simple girl and you’re a crazy boy….we can be friends? [16+ / 18+] Heartagrama 41 19.652 07-07-2011, 02:58 AM
Ultimul răspuns: Akie
  Prietenia [ Ino + Sakura= Best friends 4 ever ] InoLicious 5 5.177 02-01-2010, 04:16 PM
Ultimul răspuns: ~~Plastic~~


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)