Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

O floare de Iris

#4
Buna!^___^
Sa incepem cu greselile:
"in fata salii"- cu doi de "i" :-w
"atunci.. Rose"- nu exista un astfel de semn de punctuatie, cred ca ai vrut sa pui acolo puncte de suspensie(dar acestea sunt 3, nu 2)^^
"pe la 5"- este "cinci"(scris in litere, nu in cifre, deoarece si ficurile sunt scrieri literare);
"-Bine,dar ce-ai zice de 5 jumatate[...]salii."- "ce-ai zice" este o intrebare... iar eu nu vad niciun semn de intrebare la sfarsitul acestui enunt>__<
"Toate cartile lor erau[...] sa stranga cartile."- aceasta repetitie este destul de deranjanta, puteai sa inlocuiesti a doua oara cu "sa le stranga" sau altceva;
"io"- i-o;
"Iris incerca sa ridice si ultima carte,insa Ryu[...]Iris se pierdu in ochi lui,si el la fel[...]Ryu se ridica.Iris observa [...]la laborator..Iris?"- le-ai repetat de prea multe ori numele. Ai fi putut sa le inlocuiesti cu trasaturile lor, precum culoarea parului(bruneta/ul, satena/ul etc), culoarea ochiilor sau chiar "baiatul", "fata", "adolescentul", "adolescenta", "eleva" si tot asa... sa nu uit ca ai papat si un "i"(nu ai articulat cuvantul "ochi")
"obraji lui ardeau"-obrajii;(cu 2 de "i")
"niste ghivece de la flori"- acel "la" nu are ce cauta acolo;
"ne intalnim acolo pe la 3.Inaintara pe urma"- dupa punct, trebuia sa incepi cu litera mica deoarece intervine naratorul(am impresia ca ai avut astfel de greseli si mai sus, dar nu sunt prea sigura:D)
"simnt"- simt;
"sa-i zic [...] nu stiu ce sa zic."- iar repetitie;
"Intra in gradina[b] si inainte sa deschida usa zari vechiul leagan din fundul [b]gradini."- inca o repetitie O_O si nu ai articulat la "gradini"(corect e "gradinii")
"dpa"- dupa;
"-Buna (,) draga mea!"- oare ce se intampla cu substantivele in Vocativ... parca trebuiau izolate prin virgula de restul enuntului :-"
"-Buna (,) mama"- aceeasi chestie ca mai sus;
"m-ai e la florarie?"- mai
"Tu niciodata nu ai intrebat de matusa ta?"- este o afirmatie, nu o intrebare... asa ca in loc de semnul intrebarii trebuie un punctulet^^
"Cobora"- Cobori;
"fiindca avea venise"- abia;
"de la scoala (,) insa"- inainte de "dar", "insa" si "iar" se pune intotdeauna virgula;
"deasupra intrarii"- cu doi de "i"
"si fu surpinsa sa o vada."- perfectul simplu nu prea este indicat in scrierile literare;(asta e doar un sfat pe care daca vrei, il poti lua in considerare, iar daca nu... ei bine, decizia iti apartine:)) )
"Impreuna cu fratele meu."- nu are deloc logica... puteai sa legi aceste cuvinte(propozitie nu poate fi numita pentru ca nu vad niciun predicat:-w) de fraza alaturata.
"la-i vazut"- este l-ai
"pecam"- plecam;

*in afara de greselile mentionate mai sus, iti cam lipsesc virgule, nu ai articulat unele cuvinte care trebuiau(acum fac si eu repetitii :(( ) articulate. Unele enunturi sunt destul de banale...
*Acum vin sfaturile: inainte sa postezi reciteste tot ceea ce ai scris pentru a mai corecta greselile, ca foarte des se intampla ca din neatentie sa mananci vreo litera sau chiar vreun cuvant(asta i se intampla oricui). Descrierea este in regula, dar ai putea sa o mai detaliezi si sa pui accent pe sentimentele personajelor si pe gesturile lor... felul in care vorbesc, merg, se uita etc.
*Timpul pentru laude(adica ceea ce mi-a placut^^) Mi se pare foarte interesanta practicarea baletului de catre Iris, dar si tenisul de baiat(am un mare respect pentru aceste sporturi, mai ales pentru balet si cand am citit, mi-am amintit cu bucurie de visurile de cand eram foarte mica[vroiam sa devin balerina=))], asa ca iti multumesc ca mi-ai trezit aceste amintiri frumoase:X) M-ai luat placut prin surprindere cand i-a daruit acele flori lui Iris(so sweet)
cam atat am avut de spus, spor la scris si multa inspiratie(te-ai ales cu un cititor nerabdator sa revina si pentru urmatorul capitol... se subintelege ca e vorba de mine, nu:))?)
P.S: nu te lasa descurajata de numarul greselilor(ai avut un capitol destul de mare[chiar foarte o.O] si asa ceva e normal)... intotdeauna la inceput e mai greu, dar atata timp cat iti place sa scrii e bine sa nu renunti(daca renunti te gasesc si in gaura de sarpe :die:) vei vedea ca pe parcurs va fi din ce in ce mai bine^^(deja e cu adevarat bine, dar mereu e loc de mai bine[wow... cate repetitii am facut O_O)



Răspunsuri în acest subiect
O floare de Iris - de Acadea' - 17-12-2009, 05:03 PM
RE: O floare de Iris - de Secret Past - 17-12-2009, 05:18 PM
Cap 2 - de Acadea' - 18-12-2009, 04:39 PM
RE: O floare de Iris - de Axxa.No.Way - 18-12-2009, 05:53 PM
RE: O floare de Iris - de Acadea' - 24-12-2009, 03:54 PM
RE: O floare de Iris - de Acadea' - 30-12-2009, 04:17 PM
RE: O floare de Iris - de Acadea' - 13-01-2010, 04:43 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Naruto] Cea mai retrasa si singura floare este si cea mai frumoasa Rose ^^ 136 88.570 11-06-2012, 06:25 PM
Ultimul răspuns: Sho-Yo
  Floare de Lotus[+16] Piersicuta 14 8.786 12-08-2011, 04:16 PM
Ultimul răspuns: Sho-Yo
  Iris Infinit+18 Lucifer 7 5.578 07-05-2011, 08:01 PM
Ultimul răspuns: MooN.
  O floare de cires si iubirea trandafirilor roz(sakura and sasuke) Shilpa 5 12.012 15-09-2008, 09:11 PM
Ultimul răspuns: Aly


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)