Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

O floare de Iris

#3
Salut!Nici nu stiti cat de mult conteaza comentariile voastre pentru mine.M-au facut sa scriu urmatorul capitol si sa incerc sa-l fac mai interesant.Astept si mai multe comentarii,pareri,critici. :chuu: :yes:
Cap-2-Intalnirea

Rose si Iris nu apucara sa vorbeasca,caci clopotelul suna foarte repede.
-Ce-ar fi sa ne intalnim pe la 5?In parc?
-Nu pot,am antrena..insa Iris se opri vazand ca Rose se incrunta.
-Bine,dar ce-ai zice de 5 jumatate,cand ies de la balet,poti chiar sa ma astepti in fata sali.
-Ok,ne vedem atunci..Rose dadu sa plece,insa inainte de asta o prinse pe Iris de maneca,zicandu-i cu un ton ingrijorat:Ia-o mai usor cu antrenametele!Mi-e frica sa nu patesti ceva..
"Probabil ca Rose are dreptate,ar trebui sa o iau mai usor..Insa imi doresc foarte mult sa fiu aleasa!"In timp ce alerga pe coridor spre laboratorul de chimie aceasta se izbi de cineva.Toate cartile lor erau imprastiate pe jos.Iris se apleca si incepu sa-si ceara scuze si sa stranga cartile.
-Nu e nicio problema.Iris ridica privirea.Era el!"O doamne,daca o sa par rusinata o sa-si dea seama,totusi cred ca deja sunt rosie.."Iris incerca sa ridice si ultima carte,insa Ryu io lua inainte.Mainile celor doi se atinsera.Iris se pierdu in ochi lui,si el la fel."Mi-as dori sa nu se termine clipa asta"Ryu se ridica.Iris observa ca si obraji lui ardeau.
-Mergi la laborator..Iris?
-Da..
-Si eu..oricum trebuie sa merg sa cumpar niste ghivece de la flori de la Anne's..
-Intamplator,acolo lucreaza matusa mea.
-Ai putea sa vii si tu?Nu prea ma pricep si..
-Da,poate o conving pe matusa mea sa-ti faca o reducere..bine,ne intalnim acolo pe la 3.Inaintara pe urma pe coridor.La ora de chimie se gandise doar la cum va fi si cu ce se va imbraca chiar daca doar il ajuta sa aleaga niste ghivece..
La terminarea cursurilor Iris iesi inainte.Ii era frica ca o sa-l intalneasca..Iesi din curtea scoli visatoare,cu gandurile departe.Mergea incet,prin zapada destul de mare."Nu pot sa-mi fac curaj sa-i zic ce simnt pentru el.Pur si simplu cand il vad nu stiu ce sa zic.Ce o sa ma fac azi?"Intra in gradina si inainte sa deschida usa zari vechiul leagan din fundul gradini.Se apropie de el si il impinse usor.Abia daca se misca si scartia.Ii parea rau,asa cum iti pare rau dpa un prieten din copilarie.Aici se juca cu tatal ei si..nu!Trebuia sa renunte la amintiri.Sunt doar niste amintiri.Amintiri care dor.Deschise usa si isi lasa geanta si haina la intrare.Mama ei gatea in bucatarie.
-Buna draga mea!deci,ce facem de ziua ta?
-Buna mama..pai nu m-am gandit.Matusa m-ai e la florarie?
-Da,ea e tot timpul.Dar ce ti-a venit?Tu niciodata nu ai intrebat de matusa ta?
-Trebuie sa trec azi pe la ea.Cat e ceasul?
-E 2:30..hei unde te grabesti?
Iris fugi pe scari si intra in graba in camera ei."Sunt 10 minute pana la florarie...Trebuie sa ma grabesc"Iris isi facu in graba parul si isi alese niste haine:un pulovar violet,lung si o pereche de colanti grosi,maro.Cizmele ei si o bratara completau tinuta.Cobora scarile si deschise usa.Era obosita,fiindca avea venise de la scoala insa incerca sa alerge pana acolo.Floraria era destul de mare.Numele era scris cu roz,pe un panou deasupra intrari.Matusa ei aranja un buchet de trandafiri si fu surpinsa sa o vada.
-Cum de ai trecut pe aici?Nu ai mai venit de o vesnicie si..
Insa in spatele lui Iris aparu Ryu.Acesta o cuprinse de umeri pe fata,incercand sa o surprinda.
-Salut!Multumesc ca ai venit!Ryu ii facu cu ochiul lui Iris si zambi larg.Isi arata dinti albi,ca un sir de perle.Parul lui era castaniu,iar soarele ii dadea nuante de auriu.
El intra iar matusa ei ii spuse incet:
-Acum inteleg de ce esti asa preocupata de florarie..buna alegere..e dragut! si ii facu cu ochiul dupa care intra si ea.In timp ce matusa isi facea de lucru printre flori,totusi supraveghindu-i discret Ryu ii arata niste flori lui Iris,insa,apropindu-se sa le miroasa se impiedica si cazu peste el.Iris se facu rosie.Aratau de parca erau imbratisati.Iris se ridica si isi ceru scuze,insa Ryu ii lua mana si zise:
-Nu iti face probleme,apoi ii zise la ureche:Nu a fost asa rau..
Iris rosi usor,insa zambi.Dupa ce Ryu isi alese ce vroia,cumpara un buchet de irisi.
-Ii iei pentru mama ta?intreba ea,insa el nu raspunse si o lua de mana.Langa florarie se afla o cafenea,care servea cel mai bun capucino din oras.Ryu intra si ii zise lui Iris sa il urmeze.Se asezasera la o masa.
-Deci..preferi capucino sau cafea?
-Multumesc Ryu,dar nu trebuia sa ma aduci aici.
-Nicio problema.Vroiam doar sa-ti multumesc,apoi ii zambi larg."E prima data cand sunt relaxata langa el.Nu imi mai tremura picioarele,nu am inrosit...si e atat de bine!Cand sunt cu el,am o stare de siguranta si liniste"
-Ce doriti?intreba chelnerul.
-O cafea pentru mine si pentru Iris..
-Un capucinno te rog,completa ea.
-Si deci,Iris,ce faci in timpul liber?
-Fac balet de la 10 ani.Imi place foarte mult.In ultima vreme ma pregatesc pentru preselectie.Tu?
-Obisnuiesc sa joc tenis,insa e doar un hobby.Sunt inscris in echipa de inot a scoli.Impreuna cu fratele meu.
-Ai un frate?
-Da,are cu un an mai mare ca mine.Il cheama Trace.Banuiesc ca la-i vazut la campinatul din aceasta vara.Dar tu?Ai vreun frate?
-Nu,am o sora.Arden.E plecata in Franta,e jurnalista.
-Probabil parinti tai sunt mandri!
-Mama.Tata a murit din cauza cancerului cand aveam 8 ani.Se lasa o tacere destul de lunga.Ryu ii lua mana si zise:
-Imi pare rau.Cineva ca tine nu merita sa sufere.
-Viata e grea.Nu poti scapa din ea fara sa suferi.Ar fi bine sa pecam.Intarzii la antrenamente.
-Da,si eu la fel.
Chelnerul sosi.Cei doi spusera in cor:
-Platesc eu!
-E in ordine Iris.
Iesira impreuna afara.Ryu ii intinse buchetul de irisi.
-Poftim,sunt pentru tine.Sper sa-ti placa.Pa Iris...Acesta o saruta foarte usor pe buze.
Fata ramase in mijlocul strazi,aproape fara glas.Nu ii venea sa creada ca a fost cu el la o intalnire,si ca o sarutase.Ii venea sa strige dupa el:Te iubesc insa se opri.Iris privi ceasul.Era deja 5.Ratase antrenamentul..probabil profesorul o va penaliza,insa nu ii pasa.Pentru prima data,ii pasa mai mult de el,si nu de balet.Apoi isi aminti ca azi sala era inchisa pentru curatenie.Insa in jumatate de ora se intalnea cu Rose si pana la sala facea foarte mult.Isi verifica portofelul.Mai avea exact cat sa ia un taxi.In portofel era o imagine cu tatal ei si ea,and avea 3 ani,pe leaganul vechi din curte.Amintirile astea o urmareau de cateva saptamani.Insa nu stia de ce.Chema un taxi si ii indica locul.In timp ce mergea privea luminitile de craciun,instalate in tot orasul.Cand era mica era fascinata de toate aceste luminite.Taxiul opri in fata sali,unde Rose o astepta.
-Parca ziceai ca iesi de la antrenament!o intampina Rose
-Nu o sa-ti vina sa crezi unde tocmai am fost.Cornelia iesea din sala de dans:
-Rose, Iris nu era aici si..Hei,parca aveai antrenament!
-Nu,nu am astazi.Dar trebuie sa va povestesc ceva!
-Haideti la mine!se oferi Cornelia
Fetele nu mersera mult,deaoarece casa Corneliei era aproape.Era o casa mare,luxoasa,in stil rustic.Parinti Corneliei erau destul de bogati.Ei detineau intreaga linie de parfumuri "Chic".Intrara in camera ei,care era vopsita in albastru.Peste tot erau hartii cu note muzicale.Fetele se asezara pe patul dublu,pufos si mare a lui Cornelia.
-Deci,fetelor.Trebuie sa ne gandim ce facem de ziua lui Iris.
-Nu,nu trebuie sa va deranjati...insa Rose o opri zicandu-i:
-Iris,nu mai e mult pana la ziua ta!Implinesti 16 ani!Trebuie sa sarbatorim!
-Trebuie sa merg pana la baie,zise Iris.
In timp ce Iris era plecata,Rose complota impreuna cu Iris.Vroiau sa-i faca un cadou minunat si sa-i pregateasca o supriza.Insa dintr-o data,auzira o bufnitura,apoi pe Iris tipand din baie.[posturi unite]
O mica chestie:unul din comentarii nu mai e!Jur ca nu la-m stes,nu stiu ce s-a intamplat,si nu tin minte exact cine a commentat,si daca revine sa nu se supere pe mine,nu l-am sters:(([posturi unite]
Sa stiti ca nu am sters eu comentariul..jur si chiar imi pare rau..imi cer scuze dar chiar nu stiu unde,si cel care la- postat daca mai trece pe aici poate sa commenteze din nou:)
[Imagine: 339u1p3.jpg]
Paul: CAAAARRRL I watched you fire a harpoon into the captains face
Carl: That sounds dangerous
Paul: You were head-butting children off the side of the ship
Carl: That must of been horrifying to watch
Paul: And then you started making out with the ice sculptures
Carl: Well THANK GOD that the children weren't on board to see it
xDD

[Imagine: 2431486ouw57e0825.gif]<----Lissie,The skittle sheep





Răspunsuri în acest subiect
O floare de Iris - de Acadea' - 17-12-2009, 05:03 PM
RE: O floare de Iris - de Secret Past - 17-12-2009, 05:18 PM
Cap 2 - de Acadea' - 18-12-2009, 04:39 PM
RE: O floare de Iris - de Axxa.No.Way - 18-12-2009, 05:53 PM
RE: O floare de Iris - de Acadea' - 24-12-2009, 03:54 PM
RE: O floare de Iris - de Acadea' - 30-12-2009, 04:17 PM
RE: O floare de Iris - de Acadea' - 13-01-2010, 04:43 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Naruto] Cea mai retrasa si singura floare este si cea mai frumoasa Rose ^^ 136 88.571 11-06-2012, 06:25 PM
Ultimul răspuns: Sho-Yo
  Floare de Lotus[+16] Piersicuta 14 8.786 12-08-2011, 04:16 PM
Ultimul răspuns: Sho-Yo
  Iris Infinit+18 Lucifer 7 5.578 07-05-2011, 08:01 PM
Ultimul răspuns: MooN.
  O floare de cires si iubirea trandafirilor roz(sakura and sasuke) Shilpa 5 12.013 15-09-2008, 09:11 PM
Ultimul răspuns: Aly


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)