Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Oare merita?

#6
Multumesc tuturor care imi cititi ficul:*:*:*, am postat noul capitol, sper sa va placa
Capitolul al XV-lea
-Am hotarat sa ne casatorim, zise domnul Ito cu o voce joasa ca si cum nu vroia sa strice atmosfera cu aceste cuvinte.Mamei sale ii aparu in coltul ochiului o lacrima cristalina care i se rostogoli pe obraz, cazand ca pe un topogan cand ajunse in dreptul buzelor ei care erau arcuite intr-un zambet de bucurie.
Akane o privea pe mama sa, era in sfarsit fericita, dupa atatia ani in care aceasta a infruntat cu tarie viata si a crescut-o singura, fara ajutorul nimanui, acum, in sfarsit, si-a primit rasplata, fericirea.Statea in fata ei la bratul domnului Ito si plangea de bucurie.Satena isi reveni din soc si se ridica de pe scaun, ducandu-se la mama sa si imbratisand-o.
-Mama, ma bucur nespus pentru tine, chiar meriti asta! Ii spuse fata strangand-o in brate si pupand-o.
Domnul Ito parea putin usurat cand vazu reactia fetei, insa parea ingrijorat de fiul sau care nu se miscase de pe scaun, nu spusese nimic, doar se uita la el fortandu-se sa ii zambeasca, dar acest zambet fortat arata mai mult ca o strambatura.
-Felicitari tata, sper sa fi fericit…zise acesta si se duse la baie.Se vedea ca aceasta veste il afectase profund, nu primise acest anunt la fel ca si Akane cu zambetul pe buze pentru fericirea mamei sale dimpotriva, el doar le zambi ironic si se retrase.
-Ce s-a intamplat? Intreba Akane curioasa.
-Nu este nimic, voi discuta eu cu el, ii zise domnul Ito mamei sale fara sa bage de seama intrebarea fetei.Pe fata barbatului aparu o urma de amagire, se intamplase ceva cu acel baiat de se purta asa.
Dupa vreo zece minute Zack se intoarse, avea ochii rosii si parea trist.Satena il privi curioasa, insa acesta nu se uita nicaieri, mergea cu privirea in jos si se aseza pe scaun fara sa ridice privirea.
-Si…vom locui impreuna? Intreba Akane de parca nu ar fi stiut raspunsul la intrebare.
-Da, ne vom muta la Ito, casa lui este mult mai mare, iar vechea noastra casa va va ramane voua, copiilor, daca vreti vreodata sa mergeti sa stati acolo in week-end sau mai stiu eu…
Akane ramase perplexa, putea sa mearga si sa stea acolo cand vroia ea, singura.Ii suradea ideea, se intoarse vesela spre baiatul brunet sa vada daca si el primise vestea la fel de bine ca si ea, insa acesta doar statea cu privirea in jos de parca nu ar fi auzit nimic din cele zise.Ce avea acel baiat? Nici ea nu intelegea.
Dupa o ora in care au cinat si au vorbit despre casatoria celor doi, toti fiind veseli cu mici exceptii, domnul Ito aruncandu-i lui Zack cate-o privire din cand in cand, plecasera acasa, domnul Ito cu fiul sau conducandu-le.
Ajunse acasa, se duse in camera ei deoarece era franta de oboseala, isi verifica telefonul si vazu ca avea cateva mesaje si apeluri pierdute de la Vincent.
‘Iar a inceput’ gandi fata dandu-si ochii peste cap si trantindu-se pe patul moale in care se afunda.Statu cateva minute intinsa cu ochii in tavan pentru a recapitula evenimentele din acea zi, mama ei urma sa se casatoreasca si se vor muta de acolo.Va locui intr-o casa straina, intr-o camera noua si in plus urma sa aiba un frate vitreg ceea ce nu suna chiar asa de rau.De mica isi dorea sa aiba un frate mai mare si, desi nu stia cati ani avea brunetul, putea sa isi dea seama ca era mai mare ca ea.Telefonul ii suna din nou.Era Rinoa.
-Salut Akane, ce faci?
-Bine, acum am ajuns acasa…
-Uite, maine-seara va fi o petrecere la un tip de la noi din liceu, va fi lume tare si bautura si tot ce vrei, ce zici?
-Pai…mi-ar surade ideea…dar ce fac cu Vincent?
-A…nu stiu vezi tu, ce nu vrei sa vi cu el?
-Nu chiar, vreau sa ma distrez nu sa ma enervez, sti cum face el, ma va tine toata seara langa el si ma va sufoca…oricum vin, vad eu cum fac, zise fata putin pusa pe ganduri.Ii spuse “noapte buna” lui Rinoa si se culca.Trebuia sa doarma pentru ca in seara urmatoare nu dormea.

Ziua urmatoare trecu foarte repede, Akane a stat in casa.Reusise sa il minta pe Vincent ca nu poate iesi toata ziua deoarece trebuie sa stea cu mama sa, baiatul fu dezamagit si insista sa isi faca putin timp liber pentru ca vroia sa vina undeva in seara aceea cu el, insa fata il mintise ca mama sa are nevoie de ea si nu o poate dezamagi asa ca acesta renunta.Ofta usurata ca baiatul inghitise gogoase si o suna pe Rinoa sa o anunte si sa o cheme la ea pentru a se pregati impreuna pentru petrecere.
In timp ce fetele se pregateau, mama satenei veni la ele in camera sa le anunte ca ea va cina in oras cu domnul Ito.
-Akane, draga mea, poti veni putin? Intreba femeia si iesi din camera.Vroiam sa te rog daca poti sa il iei si pe Zack cu tine, sta toata ziua in casa, Ito nu stie sa mai faca…ma gandeam…poate va mai imprieteniti, va mai cunoasteti si se va imprieteni si el cu mai multa lume…
-Da…il iau, dar va trebui sa vina repede pentru ca noi cam intr-o ora doua plecam, ii raspunse Akane, chiar nu o deranja sa il ia si pe viitorul ei “fratior” cu ea, vorba mamei sale, poate se vor imprieteni.Ii spuse lui Rinoa ca va veni si el cu ele, iar aceasta nu arata nici o urma de impotrivire.
Zack fu destul de rapid, veni cu tatal sau, iar dupa ce parintii acestora plecara, Akane o chema si pe Rinoa pentru a ii face cunostinta cu el.Brunetul cand o vazu expresia i se schimba, nu mai era asa de aspra cum era atunci cand venise, ii zambi lui Rinoa fara sa se forteze.Parea placut impresionat de prietena satenei.
In scurt timp dupa plecarea parintilor au plecat si ei.Nu le-a luat mult pana la locul petrecerii, au lasat masina in parcarea unui zgarie-nor si urcara pana la etajul 20.Muzica se putea auzi de pe hol, insa foarte incet.. Au sunat la usa, iar cand aceasta s-a deschis muzica le-a bubuit in timpane. Intrara in apartament, Zack fiind in urma lor.
Era un apartament dragut din cartierul Shinjuku, parintii baiatului care organizase petrecerea aveau mai multe apartamente in Tokyo, asa ca nu exista nici un risc ca acestia sa vina in seara aceea acasa.La intrare au fost intampinati de cel care organizase petrecerea, era un baiat inalt cu ochii albastri si roscat.Era foarte energic, razand tot timpul si umbland de colo-colo vorbind cu toate lumea.Rinoa i-l prezenta pe baiat, il chema Reno si era in clasa a doisprezecea la ei in liceu.
Au mers pe un hol lung, de o parte si de alta fiind distribuite camerele.Holul era plin de lume, fete si baietii.Pe majoritatea Akane nici macar nu ii cunostea, ceea ce o facu sa se simta putin ciudat.Statea numai langa Zack si Rinoa.Ajunsi in salonul muzica din boxe o surzi. Incaparea era plina, toti dansau, beau si fumau, aerul fiind plin de fum de tigara de puteai sa il tai cu cutitul.
Satena se aseza pe canapea stand acolo de parca ar fi fost sinistrata.
-Eu ma duc sa iau ceva de baut, vreti ceva? Intreba bruneta, fiind ciudat de vesela.
-Eu vreau doar un suc…, zise Akane cu jumatate de gura.
-Nu vreau nimic momentan, raspunse Zack zambindu-i, de cand o vazuse parea hipnotizat de ea, o privi cum se departeaza, iar zambetul ii disparu aplecandu-si capul dupa ce ea disparu prin multime.
-S-a intamplat ceva? Intreba satena curioasa, vazandu-i reactia baiatului.
-Nu, nu…merci ca m-ai chemat si pe mine la petrecerea asta, nu prea cunosc multa lume si din aceasta cauza majoritatea timpului stau in casa…
-Nu ai pentru ce…, ii zise fata, dar nu reusi sa termina caci privirea i se tinti spre intrarea in salon.Erau Cloud si Tifa.Akane ii facu cu mana Tifei, iar aceasta ii raspunse la salut insa nu veni la ea ci se intoarse cu spatele sa mai salute pe cineva.
-O prietena de-a ta? O intreba Zack vazand ca aceasta se uita oarecum ciudat la bruneta.
-Ce? A, da, este o amica, raspunse aceasta luandu-si privirea de la Tifa.
Rinoa reveni cu doua pahare in mana, fiind foarte agitata.
-E Kadaj aici, spuse aceasta mai avand putin si varsand paharele.Zack, ne scuzi o clipa? Intrebase aceasta lasand paharele pe o masuta si tragand-o pe Akane dupa ea fara sa astepte raspunsul brunetului.
-Deci…iar ma apuca cu el, trebuie sa nu mai fiu asa disperata, dar nu pot…,se plangea fata balasandu-se de pe un picior pe altul si rozandu-si unghile.
-Macar l-ai salutat?
-Nu chiar…adica i-am facut cu mana, insa nu cred ca m-a vazut, era cu prietenii aia doi ai lui si…ma duc sa il salut.
Akane ramase muta, cateodata Rinoa era foarte ciudata, mai ales atunci cand era indragostita, pur si simplu nu mai gandea ce face.O lasa acolo fara nici un avertisment facandu-si loc printre oameni, indreptandu-se catre grupul unde statea Kadaj.Akane chicoti si se intoarse la locul ei unde il gasi pe Zack stand de vorba cu Reno, pareau amandoi foarte atrasi de conversatie, apropiidu-se de ei ii auzi ca vorbeau despre chitare, deci si Zack era un adept al acestora, un zambet ii aparu in coltul gurii cand se aseza pe canapea, era multumita ca il adusese si pe brunet cu ea, cunostea mai multa lume.
Rinoa ramasese cu Kadaj si cu prieteni lui.Cand Zack ii vazu se intrista subit, parea usor indurerat, insa nu zise nimic, doar isi intoarse capul in alta parte dand din picior.
-Eu ma duc sa iau putin aer, ii zise acesta si se ridica de pe canapea, lasand-o pe fata singura.
In incapere se auzi una dintre melodiile preferate ale ei si a lui Rinoa, bruneta se indrepta spre ea si o trase de maini, ridicand-o in picioare sa danseze.Melodia se auzea in tot apartamentul, Akane si Rinoa dansau fara sa se gandeasca ca mai era lume in jur, cantau amandoua sarind in sus si distrandu-se, era placut sa te afli in mijlocul multimii dansand si cantand versurile melodiei tale preferate si nimanui sa nu i se para ciudat.
In incapere isi facu aparitia nimeni altul decat Noctis, era imbracat cu totul diferit, nu mai parea asa de superior tuturor.Cand il vazu Akane se opri din dansat, uitandu-se la el cum se indreapta spre grupul lui Cloud, salutandu-i pe toti de acolo si pupand-o pe Tifa pe obraz.Spre surprinderea lui Akane, aceasta intra imediat in vorba cu el, vorbind foarte aprins.Deodata bruneta se uita spre locul unde se afla ea, Noctis facand acelasi lucru.Simti cum sangele ii urca in obraji cand privirile lor se intersectara.Expresia lui era serioasa si o fixa pe fata cu privirea, nu ii zambi sau ceva.Se schimbase in ultima luna in care nu il mai vazuse, nu mai era acelasi baiat infumurat, slabise, trasaturile fetei fiindu-i mai accentuate, parul ii era mai lung si parea sa aiba tente spre albastru.Pana si stilul vestimentar si-l schimbase si fuma.In mintea lui Akane ii revenira acele imagini de la petrecerea de deschidere unde el s-a comportat ca si cum nici nu o cunostea.Nu mai suporta sa se uite la el, se intoarse si parasi salonul.Cand sa iasa din incapere o mana ii atinse umarul, se intoarse cu precautie si ii intalni privirea rece, ca de gheata, marea din ochii lui disparuse acum lasand in urma doar o calota imensa de gheata.
-Putem vorbi? O intreba acesta cu o voce ragusita, acum ca il vedea de aproape se ingrozi, slabise ingrozitor de mult, iar sub ochi ii putea vedea culoarea vinetie a cearcanelor.Simti cum ii vine sa planga, insa se abtinu cu greu.
-Ce e cu tine? Il intreba aceasta cu vocea indurerata si punandu-i usor mana pe fata lui, era rece, ceva era neinregula.Acesta o privi si ii atinse mana cu tandrete, fortandu-se sa zambeasca.
Deodata se auzi soneria, insa ei nu bagara de seama, doar se priveau, fugeau de realitatea cruda ascunzandu-se unul in privirea celuilalt.
-Akane…? Se auzi o voce masculina cunoscuta, era vocea persoanei care tocmai venise, a lui Vincent…



Răspunsuri în acest subiect
Oare merita? - de uselessHope - 15-09-2009, 09:19 PM
Oare merita? - de uselessHope - 27-09-2009, 06:10 PM
RE: [Final Fantasy]-Oare merita? - de Flash - 27-09-2009, 06:16 PM
RE: [Final Fantasy]-Oare merita? - de uselessHope - 27-09-2009, 06:19 PM
RE: [Final Fantasy]-Oare merita? - de Isuzu - 28-09-2009, 08:01 PM
RE: [Final Fantasy]-Oare merita? - de uselessHope - 03-10-2009, 10:05 PM
RE: [Final Fantasy]-Oare merita? - de Isuzu - 04-10-2009, 03:50 PM
RE: [Final Fantasy]-Oare merita? - de Verrine - 04-10-2009, 05:29 PM
RE: [Final Fantasy]-Oare merita? - de uselessHope - 06-10-2009, 09:31 PM
RE: [Final Fantasy]-Oare merita? - de Isuzu - 03-11-2009, 10:39 PM
RE: [Final Fantasy]-Oare merita? - de uselessHope - 12-11-2009, 01:00 AM
RE: Oare merita?[Final Fantasy] - de uselessHope - 04-08-2011, 07:58 PM
RE: Oare merita?[Final Fantasy] - de uselessHope - 06-08-2011, 12:48 PM
RE: Oare merita?[Final Fantasy] - de uselessHope - 06-11-2011, 08:48 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Oare ce sa intamplat? Ella.love.you 1 2.006 04-08-2012, 01:23 AM
Ultimul răspuns: andraportocala
  Mai merita sa imi ocup timpul cu asa ceva ? Mr.Mumble 4 2.892 20-01-2012, 12:54 AM
Ultimul răspuns: ***Sayu***
  Oare cât? (SasuHina) Abbeh. 20 10.825 05-07-2010, 08:35 PM
Ultimul răspuns: Erina Ozaki


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)