Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Oare ce sa intamplat?

#1
Este o zi mohorata de toamna in care eu nu am nimic de facut decat sa stau acasa.
Mama si tata sunt plecati la bunica unde vor sta doua saptamani, pe mine nu m- au luat pentru ca trebuie sa ma duc la liceu, as prefera orice numai sa nu ma mai duc la ore, dar nu pot face nimic in privinta asta. Ma indrept spre fereastra si observ ca au inceput sa cada cateva picaturi de ploaie , deadata vad o lumina orbitoare care m-a facut sa ma indepartez , a fost un fulger la scurt timp se aude si un tunet.
Ma duc in sufragerie si dau drumul la televizor, nici nu schimb canalul bine ca aud soneria telefonului care ma face sa tresar, il iau in mana si ma uit sa vad cine este, era mama asa ca raspund.
Aceasta ma intreaba daca si la mine a inceput sa ploua si ii spun ca da, si incepe sa imi readuca la cunostiinta unul din citatele ei care se refera la prize, becuri si alte chestii care au crent. Imi spune sa trag totul din prize si sa stau cu becurile stinse asa ca pentru a nu-si face griji ii spun ca voi face tot ce mi-a spus, imi iau la revedere si inchid.
Evident ca nu fac chiar tot ce mi-a spus mama dar totusi scot totul din priza mai putin televizurul, tot butonez telecomanda dar nu gasesc nici un canal pe care sa fie ceva interesant asa ca il inchid si ma duc in dormitorul meu care este la etaj . Urc scarile cu lene si ma duc in camera unde este o dezordine nemaipomenita dar nu am chef sa strang asa ca ma trantesc in pat si incep sa ma uit pe telefonul meu zgariat de la atatea lovituri, numai el stie de cate ori l-am scapat pe jos. Vreau sa o sun pe prietena mea cea mai buna o chiama Hinata dar inainte sao prezint pe ea ar trebui sa ma prezint pe mine, ma numesc Sakura Haruno si am 17 ani si sunt eleva la cel mai bun liceu de aici din Konoha dar as da orice sa nu mai fiu. Bine sa continuam deci vreau sa o sun pe Hinata Hyuga ea este cea mai buna prietena a mea si mai am o prietena foarte buna dar in acelasi timp imi este si verisoara numele ei este Ino.
Apas pe butonul verde al telefonului meu si astept sa raspunda dupa cateva clipe raspunde cineva dar nu este Hinata este o voce de baiat, era Neji, varul ei care imi spune ca este in mijlocul unei adunari de familie iar Hinata nu poate vorbi, mi-a mai spus sa o sun maine si apoi a inchis. Nu m-am miscat cateva minute bune iar apoi m-am hotarat sa ma duc sa fac un dus si sa ma culc.
Dupa ce am facut dus m-am bagat in pat si ma gandeam ce voi face maine avand in vedere ca este sambata, inte timp am vazut pe telefon ca am ptimit un pesaj si aveam si un apel nepreluat, era de la Ino care imi spunea sa o sun urgent asa ca fac ce mi-a spus in mesaj.
Astept sa raspunda, de odata aud un tipat din telefon si Ino imi spune:
-Aaaa, ce tare !!!! Sakura tu mai sti ca eu mergeam in de doua ori pe saptamana la bascchet?
-Da, spun eu neintelegan.
- Ei bine am fost aleasa sa stau intr-un cantonament gratis o luna de maine incepe, sunt atat de fericita.
- Bravo, ma bucur pentru tine!!!
-Aa si mai vroiam sa iti spn ceva, ai mei pleaca ca si ai tai la bunica si stau doar o zi si m-a rugat mama sa te intreb daca poti maine sa stai 4 ore cu Yuji pana vin ei sa nu il ia acolo, ce zici ?
-Bine dar stau cu el la mine acasa nu la voi, bine ?spun eu cu jumatate de gura.
- Ok, sa vi pe la 12:30!
-Bine, si inchid.
Se pare ca am ce face maine, imi aranjez perna si ma culc.
Dimineata soarele putin palid, parca bolnav, cu putina putere apare lenes si isi pune razele blande pe fata mea. Eu ma trezesc incet si ma ridic in fund parca ne avand chef de nimic dar stiam ca azi trebuie sa am grija de verisorul meu Yuji care are aproape un an. Ma uit la ceas si vad ca e deja ora 10, ma duc sa imi fac un dus si ma imbrac intr-o pereche de blugi inchisi la culoare destul de mulati, o bluza roz, aceeasi nuanta ca si parul meu si o jacheta lafel ca si blugi, mananc ceva si dupa ma incalt in niste tenesi roz si plec sa imi iau varul in primire.

#2
Ellaloveyou, dude, take it easy. Ce ai scris tu aici este fix haotic. In primul rand ca nu respecti multe reguli de gramatica si ortografie, nici macar aranjamentul in pagina nu l-ai facut calumea. Povestea ta este foaaarte lacunara, iti lipsesc multe si actiunea se petrece extrem de repede. Zici ca personajul tau era in cabana la munte, prietena o astepta la hotel, panica panica, vine un tip care cica statea in LA si brusc a ajuns in mijlocul muntilor dupa te trezesti la spital. Nu stiu, nu se inteleg prea multe. Ai inceput asa cu actiunea fara sa introduci si tu putin cititorul in tema.
Daca vrei sa continui pe a scrie lucruri, eu zic sa mai incerci. Mai citeste carti, cand vrei sa scrii, fa-ti un plan de idei inainte si dupa apuca-te propriu zis, nu asa aiurea.
Bafta pe viitor.
[Imagine: careless.jpg]
And I don't realy care if you think I'm strange, I ain't gonna change.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Pur si simplu s-a intamplat onu' 5 3.143 11-04-2012, 06:03 AM
Ultimul răspuns: Hope
  Oare merita? uselessHope 15 14.340 12-11-2011, 12:28 AM
Ultimul răspuns: : : :Theo: : :
  Oare cât? (SasuHina) Abbeh. 20 10.578 05-07-2010, 08:35 PM
Ultimul răspuns: Erina Ozaki


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)